Tohle nemusíte číst XI

tnc1Jsou věci, které jsou už z principu příjemné a neobejdeme se ani bez těch, které jsou z téhož principu nepříjemné. Třeba takové čekání. Zní to tak romanticky, ale zkuste si představit čekárnu u doktora. Už ze zásady je vždy plná a vy jste poslední v pořadí. Nebo čekání na zpožděný vlak, trolejbus, nebo na taxík, který by musel jet průměrnou rychlostí 120 km/hod , abyste stihli schůzku s přítelkyní, která už čeká (na vás). Nebo čekání na Godota, v našem případě na vydání další verze Mintu.

V čekárně u doktora by se preference snad dala zařídit preventivním dárkem pro sestřičku. Jak je dobře známo, úplatky v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Pokud ovšem konstelace hvězd není právě příznivá, tak dopadnete asi jako Švejk, kterému tak řekla jeho bytná paní Müllerová:

„Jste ztracenej, protože jste rafinovanej.“

Je jasné, že žijeme v jiném světě, než dobrý voják Švejk, a namísto Ferdinanda nám zabili Charlieho a Borise. Na Bělehrad ani na Moskvu se zatím nechystáme, ale nějakou tu kulišárnu nebo sankci na nepřítele vymyslíme…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

My se dnes nebudeme vyzbrojovat proto, abychom někomu uškodili, válka není naše hobby, naopak: vyzbrojíme se dalšími obecnými informacemi o desktopových prostředích.

Podíváme se na odlehčená desktopová prostředí, které mohou zaujmout čtenáře, kteří mají doma „staré šunky“, tedy počítačové železo, které už má nejlepší roky za sebou. Stará šunka zpravidla neobsahuje notoricky známá či neznámá kurvítka, je to zpravidla poctivý kus práce „Peoples Republic of China“. Novější softwér má už větší nároky, ale nemá každý zbytečné peníze na nový stroj, který bude za 3 roky zastaralý. Jak v takovém případě postupovat, o tom už bylo napsáno a publikováno na internetu hodně článků. My si proto prohlédneme desktopová prostředí, která si nedělají velké nároky ani na procesor ani na paměť u naší staré šunky. Samozřejmě jejich použití je možné i na silnějších strojích, ale tam to snad velmi žádoucí nebude.

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

XFCE

XFCE je jedním z těchto podařených prostředí a má jak i svoje příznivce, tak i svoje vývojáře, kteří nedávno vydali po dlouhé pauze novou, vylepšenou verzi 4.12. Máme se proto na co těšit, pokud ještě nenastala ta správná chvíle, abychom probudili tu naši (starou) Šípkovou Růženku, spící v koutě garáže…

http://www.xfce.org/about/tour

Na uvedeném odkazu si můžete prohlédnout všechny novinky, které přinesla poslední verze a není jich málo. Vypadá to, že na desktop se vrátil silný hráč a těm, kteří potřebují výkonné a úsporné řešení, nahrál na smeč…

 

tnc11_1

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

ENLIGHTENMENT E17

Enlightenment 0.19 (0.17+) (a.k.a E17)

je další generace grafického desktopu od projektu Enlightenment – tradiční desktop ve stylu UNIX/X11. Spravuje okna, soubory, spouští aplikace.

Enlightenment není nový, ale STARÝ. Předchází starší desktopy jako GNOME nebo XFCE, dokonce i KDE. Svůj život nezačínal s předsevzetím být plným desktopovým prostředím. Chtěl být jen jednoduše okenní manažer, a jeho první 0.1 vydání bylo na začátku roku 1997. Achillovou patou bylo to, že měl příliš mnoho možností a velkou flexibilitu, i když byl původně sestaven pro jednoduchost s možnostmi různých rozšíření. Balancuje na hranici mezi nejrůznějšími efekty a přitom praktickou uživatelností.

ENLIGHTENMENT  ještě před několika lety vypadal jako mrtvý projekt. E16 byl zastaralý a E17 se vyvíjel dlouhá, dlouhá léta. To se ale změnilo a dnes je to desktopové prostředí, které z těch menších vykazuje nejzdravější vývoj. Věnuje se mu teď hodně lidí a je také prvním z menších prostředí, které dokáže běžet na Waylandu (protokol). V tomto překonalo i KDE a stojí za to chvíli se mu věnovat i tady. Enlightenment není žádný mladík – je registrovaný od roku 1995 – původem z Kalifornie a je to mimořádně zajímavý projekt. Ačkoliv variabilita desktopových prostředí v Linuxu je nesmírná, Enlightenmentu se podařilo i v této slušně široké škále vyniknout a zaujmout místo na poli slávy. Protože je navíc –  dosti stabilní, dá se bez obav na desktopu používat. Rozhodně až bude stabilní vydání, tak si své pevné místo na desktopech určitě najde.

Co ale skutečně umí?

Do doby, kdy přišel Novell s XGL a Compizem a začala éra nejrozličnějších grafických efektů, byly možnosti Enlightenmentu zcela nevídané. Nicméně ani dnes, i přes to, že Beryla a Compiz má nainstalovaný kdejaký „Franta”, nejsou efekty používané v Enlightenmentu zcela běžné. Kupříkladu pohybující se oblaka, vlnky moře či třpyt hvězd uprostřed okna coby jeho součást jinde neuděláte. V Enlightenmentu ano.

 

tnc11_2

tnc11_3

 

Co se konfigurace týče, jeho autor o Enlightenmentu prohlašuje, že je extrémně konfigurovatelný. To je sice pravda, bohužel jeho konfigurace má i svou stinnou stránku – klasické unixové textové konfigurační soubory zde nehledejte. Autor se rozhodl jít cestou konfigurace binární.

Devatenáctá verze správce oken Enlightenment přináší několik zajímavých novinek. Enlightenment už se, jako jeden z mála, může pochlubit plnou podporou protokolu Wayland. Také bylo provedeno několik úprav kvůli lepší podpoře vysokého rozlišení, resp. lepší škálovatelnosti. Dále byl integrován nový modul Tiling2 (namísto Tiling1), který se stará o skládání oken do dlaždic. Podle autorů je stabilnější než předchůdce a dobře si poradí i s plovoucími okny.

Celkem vzato, je to zajímavý kandidát na vyzkoušení, případně na ostrý provoz.

 

L X D E 

Opět oblíbené odlehčené prostředí:

 

tnc11_4

 

Prostředí, které se nejvíc uplatnilo u Debianu, Fedory a Lubuntu. Je moderní, má „švih“a nezatěžuje systém. Všechny komponenty a aplikace jsou v souladu s touto filozofií (až na ten Internet Explorer, co je na obrázku). I náročnější uživatel si rychle osvojí způsob práce.

Prostředí LXDE je prostě povedený kousek svobodného softwaru, při pohledu na něj by asi málokdo řekl, že po spuštění si celý systém s ním vezme jen 105 MB RAM.

Příklady uživatelských úprav LXDE se dají najít zde: http://tuxdiary.com/2013/07/09/lxde/

 

L X Q t

Do pozornosti bychom mohli dát i prostředí LXQt, což je v podstatě verze LXDE suity, zabudovaná v Qt místo v GTK. Pro nedostatek zkušeností s tímto prostředím, budeme se mu moci věnovat až po nějakém čase.

Zatím jen obrázek:

 

tnc11_5

 

Celkově přehled nepřináší nějaké novinky, všechno už bylo na mnoha místech (převážně v angličtině) rozpitvané, vychválené i zkritizované. Jenže opakování je matka moudrosti, tak aby nám rozum nezdřevěněl, tak k tomuto byl určen ten náš čtyřdílný výlet…

Obzor si můžeme rozšířit v obecné rovině i tady: https://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.php/kategorie/desktopova_prostredi

Jak je zřejmé z tohoto „z rychlíku udělaného“ přehledu nejrůznějších prostředí, je a bude možnost si vybrat toho svého kandidáta. Nicméně „silná“ prostředí přetáhnou většinu zájemců, ale neškodí mít přehled i o těch slabších, protože tak jako i my budeme jednou staří, tak i naše železo časem zestárne – a bude to o hodně dřív…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

 

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.