Prey – ohlídá váš počítač

preyDoba je divná a krade se kde co, počítače nevyjímaje. Proto je dobré si tato zařízení alespoň nějak zabezpečit. K tomuto slouží nenápadný software, který krádeži sice nezabrání, ale případnému zloději následně značně znepříjemní život.

Mezi takové programy patří i aplikace Prey, což je multiplatformní software, který umožňuje vyhledat vaše osobní počítače nebo mobilní zařízení, pokud dojde k jejich ztrátě nebo odcizení. Program je po instalaci neviditelný, v případě krádeže nebo ztráty zařízení se Prey pokusí připojit k internetu a pomocí zprávy vám dá vědět svou aktuální polohu. Také můžete vzdáleně ovládat webkameru, zablokovat počítač, poslat zprávu a využít i další užitečné funkce. Aplikace Prey je k dispozici v oficiálních repozitářích Linux Mintu, bohužel ale je to starší verze, která již není podporována webovou službou.

Chcete-li používat funkční verzi, musíte si nainstalovat DEB balíčky, poskytované vývojáři projektu. Ty však způsobují problémy během instalace, proto je lepší program instalovat přes NPM/Node.js.

Před samotnou instalací aplikace Prey v Linux Mintu přes NPM/Node.js je nutné si nainstalovat curl a git, tyto závislosti jsou nezbytné pro správný průběh instalace. Otevřete si proto terminál a zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install curl git

 

V tuto chvíli již můžete instalovat NPM/Node.js zadáním:

Příkazy terminálu:
curl -sL https://deb.nodesource.com/setup | sudo bash –
sudo apt-get install nodejs

 

A v dalším kroku si již můžete nainstalovat Prey, zadejte tedy:

Příkaz terminálu:
sudo npm install -g prey

 

Nyní již máte nainstalovaný program Prey, ten je však ještě třeba nastavit, to uděláte zadáním:

Příkazy terminálu:
sudo prey config hooks post_install
sudo prey config gui

 

Vzápětí se vám zobrazí konfigurační průvodce programem Prey, ve kterém si můžeme vytvořit nový účet nebo se přihlásit k již existujícímu.

 

prey1

 

Po instalaci a konfiguraci nástroje Prey se přihlaste na portál https://panel.preyproject.com k vašemu účtu. Na ovládacím panelu Prey pak můžete přistupovat k PC nebo k souvisejícímu mobilnímu zařízení, zkontrolovat polohu atd..

 

prey2

 

prey3

 

Zdarma můžete sledovat tři zařízení, sledování více zařízení je již zpoplatněno. Nevýhodou pro naše končiny je fakt, že portál je jen v angličtině či španělštině, ovšem práce v něm je poměrně intuitivní, takže se to dá.

Domovskou stránku projektu najdete na https://preyproject.com/.

Přeji vám, ať program typu Prey vůbec nemusíte použít.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.