Yandex Browser

yan1Každý uživatel Mintu si občas položí otázku – jak to vlastně s tím Mintem ve světě vypadá? Jedni tvrdí, že nejrozšířenější a nejlepší je Ubuntu, další zase nedají dopustit na Arch Linux nebo Fedoru, nicméně každý si bude pochvalovat to, na čem pracuje, i kdyby to měl být Windows. Náš uživatel je spokojen s česko-slovenskou podobou Mintu, ostatním vyhovuje anglická verze, Číňané a Rusové mají zase svoje jazykové prostředí. S ohledem na velikost dané země si můžeme položit otázku, jak se vlastně s Linuxem, resp. internetem vypořádali např. Rusové.
S přihlédnutím na letošní „hon na čarodějnice“ se na Rusko špatně informovaní lidé dívají jako na strašáka, ale dokud zůstaneme ryze v technické rovině, tak asi dospějeme k názoru, že jestřábí filozofie sankcí je vynikající nahrávka na smeč právě pro Linux.

Při četbě zahraničních webů nevynechávám už léta ruské webové stránky, jednak proto, abych si procvičoval ruštinu a udržel si slovní zásobu, ale též proto, abych sledoval nejen politiku ale i svět techniky. Už dávno, před mnoha lety, jsem si všiml, že ruští programátoři nejsou nijaká „béčka“, ale že přinejmenším drží krok s ostatním světem. V současné době, kdy už naplno zuří informační válka, dá se u ruské počítačové veřejnosti předpokládat masivní odklon od amerického softwéru. Před několika lety se jako první vlaštovka ukazovala Fedora, jako kandidát na masovější nasazení, ale když připustíme, že se jedná o TAK velikou zemi, je předpoklad, že si každá oblast nebo území může zvolit i jiná řešení. Mnozí z našich čtenářů už v tomto mají jasno a kromě jiných portálů navštěvují ruskou Mintí stránku, odkud se dá čerpat inspirace i hotová řešení.
Protože jsem v životě nerad míchal politiku s technikou, je tomu tak i dnes, doufám. S praktického hlediska mohu jen konstatovat, že jsem měl možnost procestovat pouze evropskou část bývalého SSSR od Krymu až po severní polární kruh v Karelii. Při pobytech na jednotlivých zastaveních jsem poznával lidi, výsledky jejich práce a schopnosti něco dokázat. Nepochybuji proto o tom, že i Mint si zde najde přinejmenším statisíce příznivců…

 

yan2

 

Z ruské nabídky jsem si vybral zajímavý webový prohlížeč, který je vlastně kompilací všeho nejlepšího, co se už masově používá. Publikovaná je zatím beta verze, která má za úlohu vychytat „chrobáky“ a odladit to, co by mohlo být problémové. I když mám nainstalované 4 browsery, nepoužívám je pravidelně všechny – protože neposkytují totéž.
Tak jsem si tedy udělal instalaci Yandexu v ruštině – je to balíček Debianu o velikosti 44.8 MB jménem „Yandex Browser“. Protože jsem v oblasti softwaru protřelý světák, nedělal jsem si velké iluze, ale všechno bylo jinak…
yan3Yandex si hned u mě šplhnul svou rychlostí a dobrou funkcionalitou. Jako dlouholetý uživatel Opery mám laťku hodně vysoko a tak mě potěšilo, že právě Opera je jedním z „komponentů“ které byly vzorem pro tento prohlížeč. Rovněž tak Chromium, který sice už instalovaný nemám, ale nějakou dobu jsem ho zkoušel. Založený je na WebKitu, s vlastním vyhledávačem Yandex, s přídavnými moduly (rozšíření) z Google chrome a Opery. Primárně je určen pro ruský segment internetu.

Předběžná dokumentace je jak v ruštině, ale i anglicky, aby si ji počítačoví nadšenci ze světa, kde nepoznají ruštinu, mohli nastudovat. Nicméně ovládání je intuivní a po několika hodinách je všechno jasné. Nějaké drobné výhrady bych měl, ale protože se jedná o beta verzi, tak zůstává reálná naděje, že všechno časem bude ještě lepší.

Zdrojový balíček je možné získat ze stránky: http://browser.yandex.ru/beta-welcome-install/,

odkud si ho stáhneme a přes instalátor přidáme do naší sbírky.

Yandex Browser není ovšem žádným nováčkem. Od jeho vzniku, kdy byl určen pro platformu Windows, už uplynuly víc než 2 roky a byl mezitím portován i do prostředí Linuxu. Proto nebude od věci se s ním seznámit i v Mintu. Podrobný popis všech jeho funkcí by dost zaplevelil tento článek – nejlépe když si zájemce udělá ostrou zkoušku…

 

yan4

 

Nicméně několik obrázků na oživení textu ale není na škodu …

 

yan5

 

Závěrem by se dalo poznamenat, že pozorný čtenář se jistě zeptá – na co tolik browserů? Já jsem zčásti na tuto otázku odpověděl v textu, ale je to prostě tak, že každý prohlížeč má svoje slabá místa a co funguje v jednom, může dělat problémy v jiném. Mnozí používáme rychlý browser Slimboat, jiní zase Qupzillu, ale Slimboat není dotažen do konce s hlediska zoomování, Qupzilla zase často padá, Firefox je žrout paměti atd.
Tyto poznatky nás potom motivují k tomu, abychom vyzkoušeli něco jiného.
A Yandex, to je právě ta dnešní příležitost …

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

14 reakcí na Yandex Browser

 1. amour říká:

  Yandex není radno používat už jen z toho důvodu co se děje v této době. Právě jak píšeš s důvodu informační války…dnes je na místě spíš Thor a jiné bezpečnější broasery…bohužel je to tak…

 2. amour říká:

  Věta neděláme nic špatného je naivní… důvod se chránit se v dnešní době začátku nové studené války úplně jasný!!!
  Jak Rusko tak Amerika chce co nejvíce kontrolovat všechno a všechny..
  A to se ani ničeho nemusíš dopouštět..jsi zkrátka podezřelý..
  To co je především v nebezpečí je svoboda jednotlivce !!!

 3. Tomáš říká:

  Já si myslím, že se naopak jedná o pohled správným směrem. Rusko je velmoc a ruští programátoři patří ke špičce. Zaměřit se i směrem na východ je rozhodně perfektní počin a doufám, že na tom my – uživatelé – vyděláme co nejvíce. Za článek děkuji a těším se na další výlet …

  • Překvapený říká:

   … „Rusko je velmoc a ruští programátoři patří ke špičce“ odvážné tvrzení … Rusko je nepochybně vojenská velmoc, ale že by ti ruští programátoři byli zase něco extra …

   • Tomáš říká:

    No tak si zkuste najít na internetu pár ruských programů a zjistíte, že jsou skutečně i dobré a někdy i docela dost používané. Jen se třeba neví, že jsou původem ruské.

    Jinak jen taková poznámka: I když se ve vojenském světě jedná o velmoc, musí alespoň v některých případech být i softwarovou velmocí – vždyť obzvláště dnes jsou ty vojenská zařízení řízena různými druhy softwaru – je jasné, že to neřídí přes окна ….

    • broukal říká:

     Napr. Irfan view asi najkomplexnejsi graficky prehliadac aj z docela velkou moznostou zakladnych uprav, AIMP prehravac , Kaspersky antivirus atd… Je to tak rusi maju dobre programy len malo kto ich pouziva a vobec pozna len preto ze su ruske….

 4. amour říká:

  Ruští agenti alespoň na tento web nechoďte..prosím…

  • Martin říká:

   A čí agent si ty, prosím jednoduchší na tento web nechodte…

   • maroš říká:

    Mno , tak k ruskému software asi toto: Kaspersky Internet security patrí vo svete ku špičke a to doslova a do písmena. To ako príklad ruského software uplne stačí ne? Alebo ruská hra …lebo tam vznikla Word of tank neskôr projekt prerástol do medzinárodných rozmerov…. a nájdu sa aj dalšie. Ja by som nás Slovanov moc nepodceňoval.

 5. Hovoří CML říká:

  Yandex se dnes ve verzi 17.1.1.266 stal plnohodnotným prohlížečem pro linux. Podporuje všechna videa, streamy, internetové vysílání (ČT …) …
  Osobně jsem velice rád, neboť jsem si jeho rozhraní oblíbil. S uBlockem funguje báječně.

 6. Old Bobby říká:

  Jako pachatel tohoto článku jsem pokládal za vhodné vyzkoušet si novou verzi. Nicméně instaloval jsem si ji do Debianu, se kterým teď občas pracuji. Změny jsou evidentní, i když tohle rozhraní je pro mě dost matoucí, preferuji totiž Palemoon.
  Dnes se aktualizace ukázala i ve správci aktualizací na Mintu, takže zkuste si ji stáhnout.

 7. BAD říká:

  existuje balik Yandex.deb 32 bit? nikde som 32bit verziu nenasiel.