Instalace Boot Repair v Linux Mintu

br1Bootloader je nepostradatelným nástrojem pro spuštění operačního systému, protože umožňuje úspěšné spuštění vámi zvoleného operačního systému. Může se však z rozličných důvodů stát, že váš zavaděč Grub z nějakého důvodu nepracuje správně, například hlásí chybu při startu systému nebo v něm nejsou správně zobrazeny operační systémy v dualbootu či multibootu.

Právě v této chvíli se vám může hodit nějaký šikovný a jednoduchý program pro vyřešení problémů se zavaděčem GRUB. Jedním z nich je aplikace s názvem Boot Repair, open source software, s jehož pomocí můžete snadno obnovit nebo znovu nainstalovat GRUB přes jednoduché a intuitivní grafické rozhraní.
Boot Repair lze také použít z live CD/DVD nebo USB flash disku, s možností aktualizovat bootloader, vymazat určité jádro apod..

 

br2

br3

br4

br5

br6

 

Instalace v Linux Mintu

V minulosti někteří uživatelé nahlásili chybu, že repozitář aplikace Boot Repair nepodporuje aktuální verzi LM 17 Qiana. V mém případě se to nepotvrdilo, vše je v pořádku. Vyskytne-li se však tento problém u vás, stáhněte si boot-repair-disk, live distribuci, která umožňuje opravu nebo instalaci zavaděče (nejen) ve všech verzích Linux Mintu.

Chcete-li si tedy nainstalovat Boot Repair v Linux Mintu, stačí přidat do systému potřebný repozitář, aktualizovat databázi softwaru a nainstalovat balíček boot-repair:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo sed ‚s/trusty/saucy/g‘ -i /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair

 

Poté se vám ikona pro spuštění aplikace objeví v Menu > Správa > Oprava zavaděče.

Výhodou pro nás je obstojný překlad do češtiny, jak je na tom aplikace se slovenštinou nevím, prosím tedy naše slovenské kolegy o upřesnění v komentářích.

Co říci závěrem; jednoduchá a užitečná aplikace, která by určitě neměla chybět v žádném počítači s Linux Mintem, neboť nikdy nevíte, kdy se může hodit. Proto doporučuji nainstalovat. Rozhraní je jednoduché, intuitivní, takže s aplikací může pracovat i začátečník.

Stránky projektu najdete na http://sourceforge.net/projects/boot-repair/.

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

12 reakcí na Instalace Boot Repair v Linux Mintu

 1. Láďa Lenský říká:

  Mě to píše chybu při druhém příkazu: sudo sed ‘s/trusty/saucy/g’ -i /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list
  sed: -e výraz č. 1, znak 1: neznámý příkaz: „�“

 2. Dejmon říká:

  Také mi to píše tu a samou chybu 🙁

 3. Allconius říká:

  je potřeba po zkopírování příkazu ještě upravit ty jednoduché uvozovky

 4. Allconius říká:

  sudo sed s/trusty/saucy/g -i /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list

 5. twt říká:

  spravna verze : sudo sed ‚s/trusty/saucy/g‘ -i /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-trusty.list

 6. Allconius říká:

  sem to dal tucne ale moc to neni videt proste ty uvozovky musite nahradit tou co mate na klavesnici pred klavesou enter dole (se shiftem)

 7. Allconius říká:

  nebo mrkněte sem: uvozovky 🙂

 8. twt říká:

  Pouzivam ho docela casto, protoze mam na netbooku jak Minta tak W7 a Grub obcas nenabehne a po live usb bootu a repairu je to ok(to pak poresim cistym diskem) kazdopadne me boot-repair pri prechodu z jadra 3.15.x na 3.16.x zacal hlasit chybu s tim, ze musim pouzit cely live pack, nejakou chybu smiseni 64bitove verze s 32bitou pricemz ale mam 32bit pouze… a to same pri bootu live Q17 verze 2… Kazdopadne mi to castecne asi opravi, protoze Grub pak nabehne…

 9. marko říká:

  Je skoda, ze tento program „Boot Repair“ nepracuje v rezime Legacy mod. Vyzaduje UEFI mod, ktory sa prepina v biose. Mne osobne NB nepodporuje UEFI a musel som sa trapit 3 dni 😀