B1 Free Archiver – komfortní a jednoduchý souborový archivátor

b11B1 Free Archiver je svobodný software pro vytváření a extrahování souborů do/z různých formátů archivů. Je jednoduchý, snadno použitelný a navíc multiplatformní. Pracuje ve všech známých operačních systémech, včetně Androidu.
Podporuje celou řadu archivních formátů souborů, jako jsou např. b1, zip, rar, 7z a další. Navíc archivy ve formátu .b1 umožňují zaheslování , což přispívá k lepšímu zabezpečení při přenosu dat.

 

Vlastnosti

Jednoduchý a rychlý

B1 Free Archiver je velmi jednoduchý pro používání. Jeho jasné rozhraní a příjemný vzhled umožňuje i triviální úkol při správě souborů provést s radostí.

Multi-platformní

B1 Free Archiver funguje na většině běžných platforem – Linux, Mac, Android, Windows a také jako webová aplikace. Ta vypadá a funguje naprosto stejně pro všechny OS.

Plnohodnotný

B1 Free Archiver podporuje téměř 40 formátů: b1, zip, rar, rar5, 7z, jar, xpi, arj, bz2, bzip2, tbz2, tbz, txz, cab, chm, chi, chq, chw, hxs, hxi, hxr, hxq, hxw, lit, cpio, deb, gz, gzip, tgz, tpz, hfs, iso, lzh, lha, lzma, rpm, tar, xar, z, taz, xz, dmg, cb7, cbr, cbt, cbz.

Verze pro Android

B1 Free Archiver pro Android funguje i jako správce souborů. Má vynikající navigační funkce a poradí se všemi typy komprese souborů při jejich rozbalování.

Svobodný

B1 Free Archiver je open source program, jež můžete používat zdarma pro osobní i komerční využití. Bez registrace, bez žádného placení.

Bezpečný a spolehlivý

B1 Free Archiver neobsahuje žádný malware nebo adware. Používá nejvyšší bezpečnostní standardy při péči o vaše soukromí. Nikdy neshromažďuje žádné osobní informace ani neinstaluje do systému žádný škodlivý software.

Nejvyšší rychlost na kompresní poměr

Přestože klasická komprese LZMA byla za více než deset let výrazně vylepšena, stále ještě existují rezervy. Pro B1 Free Archiver byl vyvinut vylepšený kompresní algoritmus s mnohem větší rychlostí na daný kompresní poměr.

Šifrování s heslem

Formát .b1 podporuje ochranu dat pomocí 256 bitového šifrovacího algoritmu AES. Nikdo cizí tak nebude schopen číst nebo extrahovat vámi vytvořený zaheslovaný soubor.

Kontrola integrity

Před rozbalením každého souboru ve formátu .b1 program zkontroluje jeho integritu algoritmem Adler-32.

 

b12

b13

b14

b15

b16

b17

 

Instalace v Linux Mintu

Je velmi jednoduchá a zvládne jí opět i začátečník. Stačí si stáhnout náležitý .deb balíček z této stránky a ten poklepáním nainstalovat. Vyznavači příkazové řádky v terminálu (v adresáři, kam byl .deb balíček stažen) zadají příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo dpkg -i b1freearchiver_current_stable_*.deb

 

Pokud bude mít instalace nějaké problémy se závislostmi, zadejte příkaz pro jejich opravu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install -f

 

Následně se vám ikona pro spuštění zobrazí v Menu > Příslušenství > B1 Free Archiver. Při prvním spuštění na vás aplikace bude hovořit anglicky, ale v nastavení si snadno navolíte vámi preferovaný jazyk (k dispozici je jak český, tak slovenský překlad).

 

Závěr

Nezbývá mi, než konstatovat, že B1 Free Archiver je velmi povedená aplikace. Její jednoduché, logicky uspořádané a oku lahodící rozhraní vám umožní snadnou práci s archivy všech běžných i exotických formátů, Takže za mě jasná jednička a poděkování vývojářům za velmi dobře odvedenou práci.

Domovskou stránku projektu najdete na http://b1.org/.

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na B1 Free Archiver – komfortní a jednoduchý souborový archivátor

  1. Radek říká:

    Bohužel jsem narazil na problémy. Nedokázal po sobě zpět rozbalit archiv.
    Problém se projevuje u vícedílných archivů. Jinak se mi líbí, ale dokud nebude 100%, tak nelze jej použít.