QupZilla – rodící se černý kůň mezi prohlížeči

stažený souborJiž se vystřídala všechna roční období, utekl čas delší než rok, kdy jsme zde představili QupZillu. Mezitím webový prohlížeč QupZilla vyrostl, stal se z původně vzdělávacího projektu plnohodnotným prohlížečem, který má ambice šlapat na paty zavedeným gigantům Google Chrome, Mozilla Firefox atd. a proto si zaslouží, abychom mu opět po roce věnovali trochu pozornosti.

QupZilla je multiplatformní, moderní a aktivně vyvíjený webový prohlížeč, založený na jádru WebKit a frameworku Qt. Dnes bych se chtěl v článku zabývat tímto povedeným prohlížečem trochu podrobněji a blíže ho představit širší veřejnosti i s jeho plusy a mínusy. Nejdříve si QupZillu představíme, pak přejdeme k instalaci a poté si ukážeme co vše umí. Momentálně stabilní verze je 1.6.6 a tu si dnes rozebereme. Při instalaci se dostaneme i k možnosti nainstalovat/vyzkoušet vývojovou verzi. QupZilla je výborně lokalizována do češtiny i slovenštiny.

 

Výběr_002

 

Představení

QupZilla je velmi rychlý webový prohlížeč, založený na enginu QtWebKit. Hlavním cílem vývojářů je nenáročný webový prohlížeč, použitelný ve všech hlavních platformách. Projekt byl zahájen v rámci výzkumného projektu v roce 2010.

 

Nativní vzhled

QupZilla používá nativní styl widgetů na většině Linuxových desktopových prostředích. Také používá ikony z aktivní desktopové sady ikon. Pokud Vám přijde nativní vzhled příliš nudný nebo s ním máte nějaké problémy, vždy je možnost změnit téma aplikace.

 

Společná knihovna

QupZilla sjednocuje záložky, historii a rss čtečku do jednoho přehledného okna. Už nikdy více oken, QupZilla používá pouze jedno! S integrovanou čtečkou rss kanálů můžete být informováni o aktualitách z Vašich oblíbených stránek. QupZilla také zvládne importovat záložky z jiných prohlížečů.

 

Integrovaný AdBlock

Také nenávidíte stránky plné reklam? Zbytečně Vás zdržují při načítání stránek? Jediná věc kterou musíte s QupZillou udělat, je aktualizovat EasyList nebo přidat Vaše vlastní pravidla a můžete surfovat bez reklam. Rychlá volba (Speed dial), tento populární doplněk je konečně dostupný i pro uživatele QupZilly! Nyní máte rychlý přístup k oblíbeným záložkám na jediné stránce. Samozřejmostí je plná podpora řazení přetažením a načítání náhledů stránek.

 

Instalace

Uživatelé LMDE (Linux Mint Debian Edition) nainstalují pomocí .deb balíčku,který si stáhnou odtud (v repozitáři je bohužel starší verze), uživatelé Linux Mintu nainstalují pomocí terminálu.

 

Výběr_003

 

 

Instalace v Linux Mintu hlavní vydání

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:nowrep/qupzilla
sudo apt-get update
sudo apt-get install qupzilla

 

Pro instalaci vývojové verze nahradíme poslední příkaz příkazem:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install qupzilla-next

 

Nyní, kdy již QupZillu máme nainstalovanou, najdeme jí v Menu > Internet.

Při prvním použití se nejdříve podíváme na nastavení. Zde si prohlížeč upravíme k obrazu svému, jazyk, vzhled, panely, lišty atd.

 

Předvolby_001

 

Dobrý služebník je integrovaná  čtečka rss kanálů. Plusem je taktéž sloučení složek záložky, historie a rss čtečky do jednoho okna s názvem knihovna.

 

Knihovna_002

 

QupZilla umožňuje import záložek z prohlížečů Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox a ze souboru html.

 

Import záložek_003

 

Někoho potěší funkce zachytávání snímků webových stránek.

 

Snímek stránky_001

 

Další plus je integrovaný AdBlock.

 

Nastavení AdBlocku_004

 

QupZilla obsahuje taktéž postranní lištu, ve které si můžeme zobrazit záložky či historii.

 

- Linux Mint CZ&SK - QupZilla_002

 

Pro QupZillu jsou k dispozici doplňky a WebKit pluginy.

 

Předvolby_001

 

A samozřejmostí je karta rychlá volba, kterou si můžeme upravit dle sebe, obrázek na pozadí, počet a velikost stránek atd.

 

Rychlá volba - QupZilla_003

 

Teď však přichází čas napsat i něco o mínusech. Bohužel, první mínus je špatná spolupráce s Google diskem (tabulky, dokumenty atd.). Nechci polemizovat, kde je chyba, či v prohlížeči nebo u Google. Sice se přikláním k druhé variantě, ale je to můj osobní názor, myslím si ale, že Google podpora mimo prohlížečové giganty tak trochu zaostává. Na snímku níže vidíte pokus o připojení do Google tabulek a hlášku od Google – používáte nepodporovaný prohlížeč. Doufám a věřím, že toto bude brzy napraveno a poté již nebudu muset používat žádný další prohlížeč.

 

ČD Beroun směny - Tabulky Google - QupZilla_001

 

Druhý mínus je absence mobilní verze a tím pádem i absence synchronizace. Což mě zas tak moc nevadí, jelikož si do QupZilly importuji záložky z Chrome či Firefoxu, které mám taktéž uložené v souboru html, takže při přeinstalaci či čisté instalaci Linux Mintu si hned záložky do QupZilly naimportuji, ovšem samozřejmě i já bych mobilní verzi velmi uvítal.

Za sebe a ze zkušenosti s používáním ještě dodám, že QupZilla je doopravdy velmi rychlá, oproti dřív používanému Chrome pociťuji znatelné zrychlení. Nebýt problému v komunikaci s Google službami, tak již jiný prohlížeč nepoužívám. Pokud někdo vyzkouší, nebude litovat a přeji příjemné používání tohoto dle mě hodně nadějného prohlížeče.

Domovská stránka projektu je http://www.qupzilla.com/ a novinky najdete na oficiálním blogu: http://blog.qupzilla.com/

 

O QupZille_001

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na QupZilla – rodící se černý kůň mezi prohlížeči

 1. Daniel Čermák říká:

  No mě spíš než vyjmenovaná absence mobilní verze (mimochodem synchronizace probíhá mezi zařízeními (třeba PC a notebook) takže by se hodila synchronizace jako taková než mobilní verze) nebo nekompatibilita s Google Diskem mi spíš vadí jedna věc, která není ani slovem zmíněná.

  Tím problémem je Flash. Ať je to Firefox, Chromium a další prohlížeče používající flesh dostupný v repozitáři všude mám stejný problém (který ale Chrome obsahující vlastní flash nemá) Pokud spustím třeba nějakou online hru ve flashi, vyskočí mi upozornění zda chci povolit ukládání obsahu do PC pro rychlejší načítání.

  A v tomto okamžiku skončím protože ať klikám jak chci nic se neděje. Ve Chromu kliknu na Povolit nebo Odmítnout bez problémů ale v jiných prohlížečích můžu klikat jak chci třeba celý den a nic se nestane. Tlačítka prostě nereagují.

  Takže bohužel aby mi jel flash bez nějakých problémů musím používat Chrome který ale zabírá daleko víc paměti.

  • Kagkouro říká:

   Synchronizace-zmínil sem proto, že většina lidí,i já hlavně používá synchronizaci mezi webovou a mobilní verzí prohlížeče.V dnešní době asi nejvíce rozšířená synchronizace:) Tak jako synchronizuji mobilní FF s webovým FF(záložky,hesla atd),to samé u Chrome.Takže tuto synchronizaci jsem myslel.
   K flash,bohužel hry nehraji,takže jsem jen u testování zkoušel flash videa atd.Na druhou stranu QupZilla je stále ještě mladý prohlížeč,a aktivně vyvíjený,takže třeba i toto v dalších verzích bude již napraveno.

 2. igracek říká:

  Opravdu zajímavý a rychlý webový prohlížeč. Ale jak Kagkouro uvedl název článku, že je to rodící se černý kůň mezi prohlížeči, tak má pravdu. Kromě pár věcí, které je ještě třeba vyladit, tak je dle mne spolehlivý. Jenom bych nechal vývojářům nějaký ten čas na vychytání much :-). Čím více lidí jej bude testovat, tak je větší naděje, že tento prohlížeč „dospěje“ k dokonalosti. Nicméně uživatel, který od toho nepotřebuje žádné zvláštní funkce, tak mu to bohatě stačí. Nícméně doba jde dopředu, a je otázka jaké budou kladeny další nároky takové prohlížeče :-).

 3. takyradějianonymně říká:

  Hm, a což takhle oprášit a odzkoušet? Je rok 2018 a loni byla QupZilla zařazena do projektu KDE a tím dostala perspektivu dalšího rozvoje. Současně … nový název je Falkon … a dle toho je třeba hledat v repozitářích té které distribuce. Na rozdíl od tady článku z roku 2014 je už ve verzi 3.x 🙂
  Já opravdu jen letem světem právě prohlížeč odzkoušel. Na jiné distribuci než je Mint (na rodině RPM a v ROSA Linux) a to jak v Plasma 5 (KDE) tak a především ve vylehčeném LXQt. V LXQt také abych se poohlédl jinde (browser založený na Qt a aby byl též vylehčený) pro srovnání s (v distribuci nabízeným) NewMoon (Pale Moon a la Firefox) a potom s těžkotonážnějším Chromiem.

  První dojem a subjektivně tak je docela příjemné překvapení, ano je to rychlé.
  Také jsem dnes spustil bez problému živé vysílání ČT24 a zjevně akcelerované, protože nebyl rozjetý zvuk od obrazu a s čímž jsem se dříve setkával u prohlížečů a la Firefox a ve standardním nastavení. Před asi 3/4 rokem můj první pokus s Falkonem (QupZilla) také nebyl u živého vysílání ČT sem tam úspěšný, tady ale záleželo na použité distribuci a proč tak jsem nepátral.
  Příjemné bylo také naměřené zjištění, že Falkon není žrout paměti a že také dokáže po sobě tu paměť uvolňovat.

  Na Qt (KDE) by měl být postaven také Otter Browser a který jsem si též a pro srovnání (první dojem) nainstaloval. Asi se od něho hodně očekávalo ale jeví se mně to (dle informací také z jeho vlastního webu) stále nehotové a ještě víc proto očesané než ten Falkon, takže raději Falkon když už.
  Dávám to sem i když správce distribuce Mint od dalšího povýšení už s KDE (a s rozvojem i co se týče knihoven Qt a tedy i s LXQt) žel nepočítá.

  • takyradějianonymně říká:

   jen poznámečka: žel ta jakoby dnešní verze Falkon začala mně náhle zatuhávat a padá a padá,
   pointa je v tom, že jsem minulý týden zvědavě zkusil syrové Lubuntu 18.10 a už s LXQt a tam je Falkon (zatím) nabízený jako úsporný browser do úsporného desktopu,
   námitku že Lubuntu 18.10 je ještě oficiálně nevydané já neberu protože Falkon se stal u mne (po znovu instalaci a odzkoušení) nefunkční i jinde, třeba v ROSA Linux s KDE nebo s LXQt a pokaždé instalaci systému mám zvlášť, správci asi moc dobře vědí proč do LXQt dali raději osvědčený PaleMoon (NewMoon) a snahu o jednobarevný purismus tj. být jen s knihovnami Qt dali stranou 🙂 ,
   Mint se od KDE a tím pádem i od LXQt už odstřihl a tak případnému zvědavci je nejbližší právě „bratranec“ .buntu, ale mám delší dobu důvodný pocit že ani zde to není a asi i nebude nijak s větví Qt oslnivé, stává se z toho asi vedlejší kolej a Mint to zařízl rovnou?