Svět a Open Source software,aneb když se chce,všechno jde…

OpenSourceV dnešním článku se podíváme, kde všude ve světě mají rozum, kde již prohlédli a i v rámci velkých finančních úspor přešli na open source. Software s otevřeným kódem, to není jen Linux, ale také spousta programů pro různé operační systémy včetně Windows. Programové produkty označované jako „Open Source software“ začínají poslední dobou vytlačovat komerční software. Hlavními důvody jsou nízké pořizovací náklady a technologická vyspělost. Jelikož migrací na open source je již ve světě nespočet, podívejme se alespoň na pár zajímavých míst, kde již migrace na open source úspěšně proběhla.

vlajka-300x195Poslední vlaštovka je město Mnichov,který dokončil přechod na Linux, Microsoftu se přechod Mnichova na Linux moc nelíbil. Starosta Christian Ude byl přemlouván jak Stevem Ballmerem, který Mnichovu nabídl 35 % slevu, tak přímo Billem Gatesem, který si ho „odchytl“ na konferenci v Kalifornii. Migrací se již podařilo ušetřit více než 10 milionů eur, samozřejmě se započtením veškerých nákladů na přechod. Celkové úspory budou postupem času narůstat, protože nebude potřeba pořizovat licence na Microsoft Windows a Microsoft Office. Po nových volbách se teď trochu v Mnichově o Linux bojuje, ale zřejmě ke změně nedojde. Nově zvolený starosta Dieter Reiter a jeho zástupce Josef Schmid nejsou zrovna „fanoušci“ otevřených technologií a Reiter se dokonce domnívá, že otevřená řešení jsou za těmi proprietárními pozadu. Proti těmto prohlášením se ale postavila mnichovská městská rada, podle níž se žádná změna v IT strategii města nechystá a přechod na otevřená řešení považují stále za nejvhodnější řešení. Zajímavé je, že se proti novému starostovi nepostavili opoziční radní, ale přímo jeho kolegové z SPD a koaliční partneři z CSU. Další města následují, Freiburg a Jena. V německém městě Lipsko (Leipzig) se rozhodli přejít na svobodné kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice. Migrace je z hlediska počtu počítačů již za polovinou – na počátku letošního roku byly tyto balíky nainstalovány na 2 792 z celkových 4 300 počítačů. Po skončení migračního procesu (2017) se očekává pokles nákladů o 100 tisíc eur ročně.

8da4e19085652c3f048889cf0ed0640a--mmf250x250Více než 500 škol z celého Řecka používá nástroj Epoptes sloužící ke snadnému nastavení a správě počítačových učeben. Kromě Řecka jej používají také školy ve Švýcarsku, Portugalsku, Itálii a Holandsku.

ldfgkd2I Louis de Funès a jeho Francouzské četnictvo  přešlo na Linux a ušetřilo až dva miliony eur na licenčních poplatcích. Dále bylo čtyři a půl tisíce počítačů přeměněno na místní servery, což představuje další úspory na hardwarové výdaje.

V Belgii se zvyšuje počet počítačů, na kterých je v tamní veřejné správě nainstalován kancelářský balík OpenOffice.org. Také správa města Schoten migruje na OpenOffice. Taktéž následuje  přístav Antverpy a Anderlecht, který díky tomu ušetřil 250 000 eur, které by se jinak utratily za licence.

Vedení samosprávného celku Gribskov v Dánsku, ve kterém žije cca 41000 lidí, rozhodlo o nasazení OpenOffice.org a dalšího svobodného softwaru na počítače pro 3500 zaměstnanců a 4500 žáků.

Norská televize migrovala na OpenOffice,krom úspor dle vyjádření Norské televize s použitím OpenOffice budou mít pracovníci norské televize všude stejný program a nebude docházet ke zbytečným chybám.

franceFrancouzské město Toulouse migrovalo na LibreOffice a již během prvních tří let ušetřilo milion eur. Náklady migračního procesu dosáhly přibližně 800 tisíc eur, současně se ale ušetří 1,8 milionu eur na licencích za proprietární balík. První tři roky tedy znamenaly úsporu okolo milionu eur, v budoucnu bude úspora samozřejmě ještě vyšší.

italie-vlajkaV italském městě Terst se rozhodli přejít na kancelářský balík Apache OpenOffice. Z přibližně 1 800 zaměstnanců, kteří pro město pracují, jich je na migraci aktuálně připraveno 1 340 – tato skupina již absolovala školení zaměřené na odlišnosti oproti dosud používanému balíku. Již během příštích tří let by město mělo ušetřit 900 tisíc eur. Svou pomoc s migrací nabídla městu i komunita okolo balíku LibreOffice; ten už v Itálii používá řada provincií a měst.

SPI37b7ce_panlskvlajkaVláda španělského autonomního společenství Galicie vydala v dubnu doporučení týkající se formátu dokumentů – pro editovatelné dokumenty doporučuje ODF, pro needitovatelné PDF. Následně oznámila plán migrace pracovních stanic na kancelářský balík LibreOffice. Do konce letošního roku by mělo být přemigrováno nejméně tisíc počítačů. Andalusie je autonomní region Španělského království, o něco větší než Česká republika a mající něco přes osm milionů obyvatel. Jeho parlament nyní přijal usnesení, že veřejná správa regionu přejde na open source software. Pro usnesení hlasovali všichni přítomní poslanci.

kanarske-ostrovy_274Veřejná správa Kanárských ostrovů migruje na kancelářský balík Apache OpenOffice a databázový systém PostgreSQL. V oblasti kancelářských balíků se bude migrovat na Apache OpenOffice – na nový balík se přejde na přibližně 30 000 počítačích.

svyrarska_vlajka_nad_jezeremŽeneva v rámci počítačů na tamních základních školách přeinstalovala staré operační systémy Windows XP open source systémem Ubuntu. Příští rok jsou v plánu střední školy, kterých je celkem 20. V případě základních škol jde o 32 501 studentů a u středních škol pak o přibližně 13 048.Další příklad toho, jak může otevřený software pomoci ve školství, nám ukazuje místní škola ve švýcarském městě Villmergen, kde spokojeně používají Ubuntu a díky úsporám na licencích si mohou dovolit provozovat větší množství počítačů.

Samozřejmě měst,státních správ atd. je mnohem více,nelze zde vyjmenovat všechny,ale je zřejmé,že k migraci na open source přistupuje stále více subjektů po celém světě.

10-czech_republic_mapsoftnetA proto se podívejme jak jsme na tom v tomto směru v naší kotlině. Kde všude se bude nebo již používá open source.

Úřad městské části Praha–Velká Chuchle oznámil, že už nebude pokračovat v pořizování licencí na kancelářský balík Microsoft Office a místo toho bude instalovat kancelářský balík LibreOffice a poštovní klient Mozilla Thunderbird.

Na Úřadu městské části Brno-Slatina používají kancelářský balík OpenOffice na dvaceti devíti počítačích, z toho dokonce sedm běží na Linuxu.

Obec Rataje  a Obecní úřad Úherčice používá kancelářský balík OpenOffice, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích používá OpenOffice na zhruba 120 počítačích.

Česká pošta, s.p.S operačním systémem SUSE LINUX se dnes a denně můžete setkat na každé poště.

Logos de OpenOffice y LibreOfficePodívejme se namátkou na pár příkladů,které školy používají Open/LibreOffice:

Mateřská,základní a umělecká škola Jesenice, Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola elektrotechnická v Plzni, Gymnázium na třídě Kpt. Jaroše v Brně, Základní škola na Lerchově ulici v Brně, Základní umělecká škola v Frenštátu p. Radhoštěm, Církevní střední odborná škole v Bojkovicích, Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku, Základní a mateřská škola v Ondřejově, Gymnázium Jevíčko, Obchodní akademie, ulice Hovorčovická v Praze, Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou, Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech, Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově, Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka, Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská v Praze, Univerzita Karlova v Praze, Katolická teologická fakulta a další a další.

linuxdistributionsA taktéž několik chvályhodných příkladů škol,které již používají Linux:

Základní škola Brno, Bakalka, Základní škola J. Valčíka v Ostravě-Porubě, Základní škola v Bystřici, Gymnázium Jevíčko, Církevní SOŠ Bojkovice, Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí, VOŠ a SPŠE Olomouc, Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň, Gymnázium Šumperk, Základní škola Přerov, Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové a další.

Slovensko: ZŠ a MŠ, Bystričany, Spojená škola Novohradská  Bratislava.

Více o školách na Linuxu, tipy, nápady, návody a pomoc na Linux ve škole.cz . Věřím že čím dál více škol, institucí bude zmíněné školy následovat a je dobře že i u nás začíná migrací na open source být čím dál více, i když ve srovnání s ostatním světem ještě zaostáváme. Finanční úspory jsou velké a ušetřené peníze za licence poté lze zhodnotit mnohem lepším způsobem.

A když se zamyslím,kolik ušetří jedno město, německý Mnichov, tak vyvstává otázka-bohaté státy, města šetří, u nás není zájem? Kdyby celá státní, veřejná, krajská správa, města,obce, státní instituce také migrovali na open source, úspory by byly ohromné. Ale u nás doopravdy asi kvůli zkorumpovanosti jak státních orgánů, tak celé společnosti, díky lobbistům, různým zájmovým skupinám moc velká šance(zatím) na migraci není. Asi v ČR platí stále jedno pravdivé staré řecké přísloví:

 „Když promluví peníze, pravda zmlkne.“ 

Na závěr ještě jedna zajímavost, dle studie bezpečnostní firmy Coverity, která se zabývá analýzou zdrojových kódů a odhalování chyb, byl open source software v roce 2013 poprvé bezpečnější než proprietární software.V tabulce si všimněte hlavně poslední řádky,která zobrazuje počet objevených chyb na tisíc řádků kódu. Z výsledků tedy vyplývá, že 100 000 řádků open-sourcového programu obsahuje průměrně 59 chyb, kdežto u proprietárního softwaru je to 72 chyb. Tímto výsledkem skončila roční analýza poprvé. Do roku 2012 podle Coverity vždy platilo, že proprietární software obsahoval menší množství chyb.

GetThumbNail

 

 

 

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Svět a Open Source software,aneb když se chce,všechno jde…

  1. tomkom18 říká:

    Toto všetko jen pekné, ale logika mi napovedá jednu zásadnú vec. Ak je kód otvorený, nemôže to niekto zneužiť bez nášho vedomia? Alebo menšie firmy čo tvoria softvér tiež s otvoreným kódom, nemajú také možnosti?.Nakoľko sa zdrojovým kódom nerozumie drvivá väčšina používateľov,a ani sa nimi nezapodieva, je všetko možné. Ako máme veriť, že je všetko fakt bezpečné? Myslím, že to nie je vôbec paranoja, lebo dnes už ani v obchode, na ulici alebo v práci nevieš kto ťa kde sleduje a čo ti podstrčí bez tvojho vedomia.