Instalace a použití ovladače Nvidia Optimus v Linux Mintu

optimusNvidia Optimus je hybridní GPU systém, který využívá toho, co je známé pod pojmem „diskrétní přepínání“ a byl dlouho spojován s řadou omezení zejména v linuxových systémech. Po letech čekání je Linux Mint 17 s jeho novým kernelem dodáván s proprietární kompatibilitou ovladačů, které tak lze poměrně snadno nainstalovat. V dnešním článku bych vás chtěl provést procesem instalace nástroje Nvidia Optimus, a to i méně zkušené čtenáře. Pokročilejší „nastavovatelé“ konfigurace Xorg, mohou rovnou přejít k části, týkající se instalace.

Seznámení

Ti, kteří ještě neznají funkci karet NVIDIA Optimus; jedná  se v podstatě o střídání používání integrované grafické čipové sady Intel a výkonnější grafické karty NVIDIA, kdy se na vyžádání pomocí procesu odkazuje na „přepnutí GPU“. Cílem je prodloužit výdrž baterie v noteboocích, jelikož je GPU Nvidia vypnuta, když není potřeba. Výhody jsou jasné, jelikož ve výsledku má baterie výdrž 8 hodin, pokud jen pracujete v textovém editoru nebo jen 3 hodiny, sledujete-li HD video. Tak tomu je, pokud používáte systém Windows.

 

optimus1

 

Pokud si kupujete nový notebook, neudělejte tu chybu, že si nezkontrolujete kompatibilitu linuxových ovladačů, jinak se může stát to, že vám notebook po nainstalování Linux Mintu nepoběží správně. Pokud vlastníte a provozujete notebook s Linuxem, starý několik let, zajisté jste se již s tímto problémem setkali také.

Projekt Bumblebee byl donedávna dobrý, pokud šlo o podporu Linuxu pro hybridní grafiky. Byl-li správně nakonfigurován, byla karta Nvidia používána pro danou aplikaci přes CLI – příkazový řádek (optirun VLC ), ovšem práce s něčím, jako je HDMI byl jiný příběh.

Použil jsem výraz „pokud je nakonfigurován správně“, protože ve skutečnosti stále často dochází k haváriím Xorg při prvních pokusech s Bumblebee. Pokud neumíte používat příkazy terminálu ppa-purge nebo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg, pak vás mohu ujistit, že experimenty s Bumblebee vás velmi rychle přejdou.

Čekání až Nvidia uvolní podporu linuxových ovladačů pro Optimus bylo velmi dlouhé a my jsme stále neměli skutečnou podporu pro diskrétní přepínání. Avšak nyní, s vydáním LM 17 a ovladačů nvidia-prime a nvidia-331, je možné volit např. mezi používáním karty Intel a Nvidia velmi snadno. Bohužel je tu ještě stále omezení, že je vyžadován restart X11 (odhlášení a přihlášení), aby se změny projevily. Avšak, aby toto bylo o něco méně nepříjemné, existuje applet pro rychlé přepínání, ke kterému dojdu později.

 

Instalace ovladače Nvidia Optimus

Chcete-li absolvovat proces rychle a bez potíží, je dobré mít čerstvou instalaci Linux Mint 17.

Jelikož s Linuxem pracuji již dlouhou dobu, tak jsem zjistil, že více než 90% linuxových úkolů lze zvládnout podstatně rychleji použitím příkazové řádky, ale tentokrát doporučuji tento úkol provést pouze pomocí aplikace „Správce ovladačů“, se kterou jste se již pravděpodobně setkali např. při instalaci vlastní síťové karty nebo ovladačů zvuku.

 

optimus2

 

Přes příkazový řádek můžete instalaci provést takto:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install nvidia-331 nvidia-settings nvidia-prime

a následuje restart. Ujistěte se, že nemáte nainstalované žádné podobné balíčky, jako je Bumblebee nebo jiné ovladače Nvidia, jinak dojde k havárii X11. V případě, že se nepracujete s čistou instalaci a máte již dříve nainstalovaný Bumblebee apod., zadejte následující příkaz před samotnou instalací nvidia-331 a nvidia-prime:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get purge libvdpau-va-gl1 bumblebee* nvidia*

 

Přepínání mezi kartou Nvidia a jinou

Nyní již můžete přepínat mezi kartou Nvidia a jinou (například Intel) stisknutím kláves Alt + F2 nebo v terminálu zadat:

Příkaz terminálu:
nvidia-settings

 

Vyberte požadovanou kartu a pak se odhlaste a znovu přihlaste.

 

optimus3

 

Můžete také použít příkazový řádek pro nastavení výchozí grafické karty:

Příkaz terminálu:
sudo prime-select intel (nebo nvidia)

Stejně jako přepínat karty pomocí:

Příkaz terminálu:
sudo prime-switch intel (nebo nvidia)

 

Oba příkazy vyžadují restart X11, aby se změny projevily, čehož může být také dosaženo tím, že se jednoduše odhlásíte a přihlásíte. Také bude stačit restart mdm:

Příkaz terminálu:
sudo service mdm restart

 

Chcete-li si ověřit, která karta je používána:

Příkaz terminálu:
sudo prime-select query

A konečně si nyní můžete nainstalovat balíček prime-indicator z ppa:nilarimogard/webupd8, který umožňuje rychle přepínat přímo z panelu a který restartuje Xserver za vás. Chcete-li si jej nainstalovat, stačí zadat:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install mesa-utils prime-indicator

 

Shrnutí

Na závěr bych zdůraznil, že stav stále ještě není ideální, ale aspoň již máme řádnou proprietární podporu. Mnoho lidí se často ještě raději rozhodne pro Bumblebee, který s ovladačem Nvidia pracuje dobře a znatelně šetří baterii. Nvidia Optimus je ale lepší způsob pro použití Nvidia karet s HDMI výstupem. Karta Intel pak stačí pro mobilní použití, např. pro LibreOffice, Chromium či Terminál.

Stále však mám pocit a je velká škoda, že to trvalo tak dlouho. Linux stále nemá takovou podporu, jakou by si zasloužil pro toto diskrétní přepínání a já se domnívám, že hybridní grafika má budoucnost právě v přenosných zařízeních.  V mých očích je Optimus  bohužel stále nejhorším v otázce podpory hardwaru.

Bez ohledu na to, zda je používání ovladače Optimus ideální, je to v současnosti nejjednodušší způsob, jak využít potenciál grafik NVIDIA, které tuto funkci podporují. Zkuste si spustit nejnovější Cinnamon na kartě Intel a sami si rozhodněte, zda životnost baterie 2-3 hodiny je dobrý kompromis….

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.