Aqualung – nový vítr do vašich reproduktorů

aqal1Napsat dnes něco o populárních a hojně používaných hudebních přehrávačích může někomu připadat, jako nošení dříví do lesa. Pro dlouhodobé uživatele jakýchkoliv operačních systémů tomu tak skutečně může být, protože každý z nich má už svého favorita a jak známo, zvyk má železnou košili. Nicméně pokud bychom se občas nepodívali po něčem odlišném, tak bychom dnes rozdělávali oheň pomocí křesadel. Vývoj nezastavíš a kdybychom se tomu chtěli bránit, tak bychom možná měli na discích ještě Ubuntu nebo Mint 7.

Rozhodně by neměl být důvod pro použití nového software ten, že chceme být in. Jsou k tomu racionální důvody, ale i potřeba zkusit něco nové. Já sám se tomu nebráním, i když „jedu už osmé gumy“. Neváhám přejít na nový internetový browser, instalovat si nové jádro, použít alternativní hudební přehrávač. Život je prostě změna a to se týká nejen obsahu dámských kalhotek. Změna softwaru v Mintu nás přijde jen na zlomek času s možností dlouhodobého využití, což se o jediném dívčím klínu dá těžko předpokládat.

 

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

 

Aqualung je hudební přehrávač pro operační systémy GNU/Linux, který přehrává audio soubory z vaší sbírky a má i schopnost nevkládat mezery mezi jednotlivé stopy (snímky). Podporuje rovněž vysokou kvalitu vzorkování konverze mezi souborem a výstupním zařízením (u mě Pulse Audio), pokud je to třeba.

 

aqal2

 

Podporovány jsou téměř všechny nekomprimované formáty – jako WAV, AIFF, AU. Rovněž je zde podpora pro soubory, které jsou kódované s FLAC (the Free Lossless Audio Codec), Ogg Vorbis, Ogg Speex, MPEG Audio (včetně MP3 formátu) MOD audio formáty (MOD, S3M, XM, IT, atd.).

 

aqal3

 

Program může přehrávat hudbu přes OSS, ALSA, PulseAudio nebo použitím JACK Audio Connection Kit.

Aqualung podporuje LADSPA 1.1 plugin standard. Můžete proto použít jakýkoliv vhodný plugin pro vylepšení hudby, kterou posloucháte.

 

aqal4

 

Aqualung patří mezi jednoduché přehrávače, víc od něj neočekávejte. Má však pěkné a přehledné rozhraní i s možností předvolby několika skinů. Z paměti si ukrojí jen nezbytné minimum a zatížení procesoru taktéž nestojí za řeč. Při přehrávání je možnost si pomocí Předvolby nechat zobrazit ikonku v systémové liště. Hlasitost přehrávání a vyvážení se mění jen pomocí systémových nástrojů (klávesnice, myš), přehrávač má „potenciometr“ tu tenkou posuvnou lištu pod informačním řádkem nahoře. Menu je v angličtině, s možností přepnutí do několika jiných jazyků, mezi kterými ty naše nejsou. Celkový dojem z přehrávané hudby je dobrý, zajisté v závislosti od použité reprodukční soustavy.

 

aqal5

 

I když v žebříčku popularity je Aqualung až za přehrávačem Audacious, který je svým způsobem fork dřív hodně používaného WinAmpu, nic mu to neubírá na kvalitě, příjemném ovládání a skromnými nároky na systém.

 

aqal6

 

Pokud chcete vyzkoušet, případně si ponechat tento zajímavý přehrávač, není třeba žádných složitých procedur, protože ho máme v oficiálním repozitáři a tak stačí :

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install aqualung

a po testovacím provozu se pak podělit v komentářích o svoje dojmy a doplnit nová fakta.

I když je Aqualung oficiálně jen v beta verzi, je stabilní a použitelný pro každodenní použití. Pokud se zajímáte o přehrávač, který skutečně funguje, Aqualung může být právě ten, který potřebujete. Rozšiřující informace si můžeme vyhledat na domovské stránce projektu: http://aqualung.factorial.hu/, kde si všechny další podrobnosti můžeme přečíst z anglického textu.

 

aqal7

 

Příjemný poslech!

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

7 reakcí na Aqualung – nový vítr do vašich reproduktorů

 1. Dejmon říká:

  Opravdu nechápu autora, proč tady Aqualung tedy vůbec prezentuje a vykládá nám o něm, když je až za zmíněným přehrávačem Audacious a ještě k tomu se jedná o bataverzi. Další nějaké to přirovnání od autora k ženskému klínu a železné košili je spíše úsměvné, ale ne podstatné k přesvědčení k použití programu. Raději tedy zůstanu věrný jednomu klínu a nechám si jednu železnou košili a tou je Audacious s Banshee.

  • Satapouch říká:

   Já zase nechápu Tvůj komentář…..

  • Kagkouro říká:

   Taktéž nechápu tvůj komentář,to jako se zde má psát jen o tom co používáš ty?????Pokud tě článek nezajímá,tak ho nečti a nekomentuj,neexistuješ pouze ty,existují i lidé které tento přehrávač třeba zaujme.

 2. Dejmon říká:

  A tom to je, svoboda slova = svoboda software 🙂

  • Satapouch říká:

   Tak potom nevím, proč kritizuješ autora za to, že představuje jiný software, než se líbí zrovna Tobě…. to moc k tomu co říkáš nesedí.

 3. Filip Holtan říká:

  Narazil som uz aj na preklad