Vydáno LibreOffice 4.3

Po několika měsících tvrdé práce je konečně k dispozici stabilní verze kancelářského balíku LibreOffice 4.3 – aktualizace, která kromě oprav chyb přináší také zavedení několika nových funkcí, které např. zlepšují podporu pro import PDF dokumentů, zlepšují přidávání písem, mezer, barev a obracení textu. LibreOffice 4.3 také vylepšuje podporu pro OOXML, přidává možnost importu formátů souborů OOXML DOCX, XLSX a PPTX. Navíc můžete také importovat různé motivy při zachování barvy, písma, buněk, bodů, atd., ale také zlepšuje podporu tabulek a prezentací vložených do dokumentů DOCX a podporu tagů pro standardní dokumenty.

LibreOffice Writer 4.3 zvyšuje limit délky 16 bitových (65535) pro odstavce, přidává několik oprav grafického rozhraní, navigační tlačítka se přestěhovala ze scroolbaru pod vyhledávací pole. Rovněž přináší novou možnost zvětšit nebo zmenšit písmo zobrazených objektů, nový filtr pro import a export dokumentů ve formátu DOCX na základě DrawingML (nové pole ve stavovém řádku je také pokrok, zlepšuje import a export i správu a modifikaci vnořených komentářů s filtry pro formáty ODF, DOC, DOCX a RTF), můžete si také vytisknout poznámky, umístěné poblíž textu vpravo tak, jak jsou zobrazeny na obrazovce. Writer bude také automaticky zmenšovat stránku tak, aby se lépe začlenili  komentáře v dokumentu, který chcete vytisknout. Nová verze LibreOffice Writeru také umožňuje upravit všechny komentáře tak, že je můžete formátovat všechny současně.

LibreOffice Writer 4.3 také zlepšuje správu obrázků, která nyní umožňuje změnu velikosti při zachování původního poměru stran tak, aby bylo možné měnit velikost proporcí obrázků, aniž byste museli držet stisknutou klávesu Shift, zlepšuje zobrazování netisknutelných znaků, které se nyní zobrazí modře, relativní velikost textového pole nyní podporuje více znaků.

LibreOffice Calc 4.3 přidává také možnost výběru vzorce, který umožňuje mít více instancí hran stejné buňky ve stejné barvě; když vyberete více buněk, tak se objeví ve stavovém řádku počet řádků a sloupců. LibreOffice Calc 4.3 spolu s novými vzorci, zlepšuje také správu karet, nová verze umožňuje začít editaci buňky s již zadaným obsahem. Ve výchozím nastavení je přiřazena klávesová zkratka Ctrl + ‚(apostrof). Další informace o LibreOffice 4.3 naleznete v poznámkách k vydání.

Instalace v Linux Mintu

LibreOffice 4.3 je již k dispozici v repozitáři pro Linux Mint, stačí tedy zadat v terminálu:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-prereleases
sudo apt-get update
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-l10n-cs libreoffice-help-cs

nebo pro slovenské uživatele:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install libreoffice libreoffice-l10n-sk libreoffice-help-sk

 

Jakmile je instalace dokončena, musíte nastavit LibreOffice 4.3.0 jako výchozí verzi LibreOffice, proto stačí v terminálu zadat:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:libreoffice/ppa

 

Druhou možností instalace LibreOffice 4.3 v Linux Mintu je stažení a instalace daného .deb balíčku přímo z oficiálních stránek LibreOffice.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

15 reakcí na Vydáno LibreOffice 4.3

 1. Tomáš Moravec říká:

  To bych úplně nedělal… Instalací odeberete balík mint-themes, který obsahuje výchozí motiv Mint-X…

 2. quentin říká:

  jj, to se mi take stalo.
  stahni si opraveny mint-themes zde:
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/35943691/Paketler/mint-themes_1.3.5_all.deb
  dej sudo dpkg -i mint-themes_1.3.5_all.deb
  a mne to jeste odebralo baliky mint-artwork-gnome mint-meta-cinnamon, ktere jsou na mint-themes zavisle, tak je pak donistaluj
  sudo aptitude install mint-artwork-gnome mint-meta-cinnamon
  nebo
  sudo apt-get install mint-artwork-gnome mint-meta-cinnamon

  A motiv mas zpet.

 3. Jarda Anděl říká:

  Tak jsem to udělal přesně podle návodu a nechodí mi ani jedna z verzí, ani 4.2 ani 4.3 🙂
  Kde jsem jen udělal chybu … ?

  • Jarda Anděl říká:

   Teda jde tato Verze: 4.4.0.0.beta2, ale jenom z terminálu. Z menu to nespustím

 4. kamowski říká:

  použil som tento postup:
  http://www.askmetutorials.com/2014/07/install-uninstall-libreoffice-430-on.html
  a je to ok

  LM17.1 MaTE 32bit, kernel 3.17.4,

 5. koko69 říká:

  nejde mi to nainstalovat, vyhodí mi to tuto hlášku Nelze přidat PPA repozitář: ‚“Error reading https://launchpad.net/api/1.0/~libreoffice/+archive/libreoffice-prereleases: (6, ‚Could not resolve host: launchpad.net‘)“‚.

 6. huskyviking říká:

  Návod na linuxg.net funguje skvěle, jen pro počeštění je třeba ještě příkaz:
  sudo apt-get install libreoffice-l10n

 7. huskyviking říká:

  Nedávno vznikla kniha „Libre Office Writer: Praktický průvodce“ od pana Vlastimila Otta, kterou volně šíří v elektronické podobě doména nic.cz tady. Komu se líbí, může si ji i zakoupit.

 8. Old Bobby říká:

  Používám verzi 4.3 k úplné spokojenosti. Knihu od pana Otta jsem si v pdf formátu prohlédnul a je tam skutečně všechno. Pokus o instalaci verze 4.4 proběhl zdánlivě normálně (i když trochu nestandardní instalace), ukončil se bez chybové hlášky, ale nikde tu novou verzi nemohu na kompu najít, spouští se mi ta předcházející, což mě v podstatě nijak netrápí, je dobrá.

 9. Dejmon říká:

  tak jsem před chvílí použil výše zmíněný update a nainstalovalo mi to toto:

  Verze: 5.0.0.1
  ID sestavení: 00m0(Build:1)
  Národní prostředí: cs-CZ (cs_CZ.UTF-8)

 10. franta říká:

  Dobrý den
  Netuším jak nainstalovat Libreoffice 4.4.5.2.
  přešel jsem z Windows na Linux Mint 17
  Vůbec tomu nerozumím.když stáhnu balík tak nejde nainstalovat,
  vůbec tu není exe.
  Moc děkuji za radu.