Trochu jinak o Matrixu

mat1Nejen prací živ je uživatel Mintu, nebývá na škodu zahrát si hru, nebo si udělat nějakou zábavnou kreaci. A o tomto bude dnešní příspěvek: Vlastně měl by být, protože je o něčem, co možná běžného čtenáře nevzrušuje. Totiž o Matrixu, což je pro mnohé z nás už skoro zapomenutá záležitost. Jenže Matrix nezmizel, žijeme v něm a mnohým z nás už ani jiná možnost nezůstala. Prostě jednou se nám opona poodhrnula a viděli jsme něco, co mělo zůstat skryté. A před sebou jsme měli dvě pilulky: Červenou a modrou. Každá z nich měla svůj význam a třetí možnost nebyla.

Ve filmu, když se Morfeus chystá nabídnout Neovi volbu mezi červenou a modrou pilulkou, vysvětluje:
„Jsi zde proto, že něco víš. To, co víš, nedokážeš vysvětlit – ale cítíš to. Cítil jsi to celý život; že je se světem něco špatně; nevíš co, ale je to tam, jak tříska v tvém mozku, která tě dohání k šílenosti. Je to tento pocit, který tě ke mně přivedl. Víš, o čem mluvím?“
„O Matrixu?“ ptá se Neo.
„Chceš vědět, co to je? Matrix je všude, všude kolem nás. Dokonce i v této místnosti. Můžeš ho vidět, když se podíváš z okna, nebo když zapneš televizi. Můžeš ho cítit, když jdeš do práce, když jdeš do kostela, když platíš daně; je to svět, kterým byly překryty tvé oči, aby tě oslepil před pravdou.“

Jakou pilulku si každý z vás vybere, to nechám na svobodné volbě každého. Nicméně z uvedeného filmu si pamatujeme černé pozadí, se kterého stékaly proudy zelených písmen a vytvářely tak fantastickou kreaci, a tento jev se stal pojmem. Programátoři se inspirovali a v tomto duchu vytvářeli originální díla, hry s obrazy a písmem …

Tak se do popředí zájmu i běžných lidí dostaly pop-arty, které byly vytvořené z obrazů a prolínajícího textu. ASCII-Arts jste už jistě každý viděl, nicméně i na našich stránkách, když jsme psali o Terminálu (tedy přesněji psal jsem…). Jenže těch kombinací je víc a dnes si o nic něco málo řekneme, ale především si to ukážeme. Nám nebude potřebné si přidávat repozitáře nebo stahovat deb-balíčky. Uživatelé komerčního OS ten program mohou získat jako Windows aplikaci.

My navštívíme prostě stránku: http://www.text-image.com/convert/

a tam si můžeme online udělat konverzi svého obrázku do HTML nebo ASCII a samozřejmě do oblíbeného MATRIX – formátu.

Už po prvních pokusech zjistíme, že ne každý obrázek se na podobnou konverzi bude hodit. Jsou prostě určitá pravidla, která jsou uvedená v Help stránce, která je sice anglicky, ale lepší možnost se prostě švédskému autorovi nenabízí. Dobrý výsledek dávají obrázky, které jsou s výraznými konturami i barvami, podle možnosti s minimem detailů. Použití je ovšem jednoduché a po několika pokusech budeme v konvertování mistři…

Z vlastní praxe mohu jen prozradit způsob, jak vytvořená díla dostat na svůj disk, protože server je neukládá. V Helpu je sice o tom krátké pojednání, ale já jsem troglodyt a mám rád jednoduchá řešení. Prostě když už jsem se svou prací spokojen a nehodlám nic měnit, tak si soubor uložím.

Jenže ouha: On se mi ukládá ve formátu např. pic2html.cgi …

 

mat2

 

Takže tudy cesta nevede – proto si soubor zvětším jak potřebuji, přejdu do Fullscreenu přes F11 a obrazovku uložím pomocí PrintScreen. Ten si potom „doma“ oříznu a pojmenuji. Podotýkám, že stejnou službu udělá i program Shutter, o kterém už u nás bylo napsáno.

Proto abych nevzrušoval čtenáře „balastem“, tak přidám raději pár obrázků, které řeknou víc, než úvahy starého maskota.

MINOLTA DIGITAL CAMERANa příslušné Help stránce je deset nejobvyklejších otázek spolu s odpovědí. Pro vás, kteří nechcete luštit anglický text, jsem vybral jen několik z nich, které by nám mohly být užitečné a dal je do souvislého povídání…

mat4Konvertor použijeme tak, že klikneme na „Browse“ tlačítko. Do vyskočeného okna vybereme obrázek z našeho PC, který budeme konvertovat. Následně rozhodneme jaké znaky v HTML obrazu použijeme (předvolené jsou ´0´ a ´1´). Do vstupního pole jednoduše napíšeme jakékoliv znaky, bez mezery. Pak rozhodneme jak se budou objevovat, zda náhodně (0110100)nebo v sekvenci(0101010). V dalším kroku zvolíme velikost fontu do generovaného souboru. Menší velikost dává přesnější detaily. Po tomto bychom měli definovat šířku HTML obrazu. Implicitně je nastavená na 130 znaků, což se dá i změnit; vyšší číslo poskytne více detailů, ale za cenu většího souboru. Pozor též na změnu poměru stran, jak je vidět na obrázcích z mé květinové zahrádky :°P

Nakonec přichází barva pozadí, která je defaultně nastavená na černou (BLACK), protože poskytuje nejlepší kontrast. Nicméně dá se použít jakákoliv barva buď vložením hexadecimálního kódu HTML (#ABCDEF) nebo nejpoužívanější barvy napsáním jejich jména (GREEN, BLUE, RED. …)

 

mat5

 

Pak stlačíme tlačítko „Convert“ a za chvíli uvidíme HTML-reprezentaci našeho obrázku. V závislosti od síly stroje a velikosti obrázku to může chvilku trvat.

Podporované jsou vstupní formáty BMP, GIF, JPG a PNG. Doporučuje se kvalitní připojení k internetu a použití menších velikostí vstupních souborů. Může se stát, že generátor ořízne část souboru a tím obrázek znehodnotí. V tom případě opět pomůže menší obrázek, (který si připravíme „doma“), nebo to zkusíme ještě jednou… Pokud se zdá, že konverze probíhá příliš pomalu, tak je to buď načítáním souboru na tuto stránku, ale spíš velikostí souboru. Pokud si soubor ještě jednou uložíme v nějakém editoru přes funkci „Save as“ „Uložit jako“ a zvolíme JPEG v 60% kvalitě, tak dosáhneme až desetinásobné zmenšení ! Na zkonvertovaném text-image to poznat nebude, ale konverze bude rychlejší.

Podobný postup, jak bylo uvedeno, je při konverzi do ASCII a do MATRIXu. Jen tam už nebude ta pestrobarevnost, ale o to nám snad nejde… Pro tyto formáty jsou v záhlaví příslušné ikony.

 

mat6

 

Osobně mě tato stránka s touto aplikací zaujala, protože s obrázky je prostě třeba něco dělat. Tak jako se říkávalo, že „dnes už každý debil, má svůj vlastní mobil“, tak dnes každý z těchto majitelů tam má i vestavěný foťák a fotí „všechno“. Nicméně kvalita příslušné optiky je prostě taková, jaká je, a tak zpravidla oželíme detaily a kdo se má na to dívat… Můj smartfónek má jen 2 MPix „foťák“, a na pořádnou práci to vůbec není; snad jen jako dokumentační pomůcka… Uvedené 2 MPix když vyfotím na své regulérní Minoltě, tam je to úplně jinak: holt japonská optika …

Teď se podíváme na citovanou webovou stránku, jak to tam bude vypadat, až se připojíme:

 

mat7

 

a ještě jeden:

 

mat8

 

Když jsem psal, že s obrázky je třeba něco dělat, tak po konverzi to platí i nadále, protože hodnoty jasu, kontrastu a vůbec všeho, co se týká světla, se automaticky samy nenastaví tak, aby se na to dalo dívat. Musíme si s tím trochu pohrát – a o tom to všechno je: Prostě každý obrázek je iluze, pokud právě nefotografujeme textový dokument z papíru…

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Trochu jinak o Matrixu

  1. Kagkouro říká:

    Díky za tip, vyuziji…

  2. Tomix říká:

    Hezký, a přitom taková blbost. 🙂