Jak nainstalovat Compiz v Linux Mint Mate

compizCompiz je kompozitní okenní správce pro X Window System, který dokáže využít všech výhod akcelerace OpenGL. Jeho komplexní integrace do prostředí umožňuje provádět i poměrně složité a atraktivní efekty při správě oken u aplikací, které právě používáte.

První oficiální verze Compizu byla vydána v lednu 2006 díky společnosti Novell. Přitom se prakticky současně objevila také nová softwarová architektura – Xgl.

Postupem času se od Compizu odtrhl projekt Beryl, který vyvíjel tým dobrovolných vývojářů. Později však byl vývoj Berylu zastaven, některé jeho funkce převzal právě Compiz a ostatní jsou k dispozici prostřednictvím kolekce pluginů Compiz Fusion, kterou lze do Compizu doinstalovat.

V dnešním článku se podíváme na možnost instalace Compizu do Linux Mintu. Předem upozorňuji, že je možná pouze u pracovního prostředí Mate, v Cinnamonu Compiz nefunguje.

 

compiz2

 

Chcete-li nainstalovat tento okenní manažer v Linux Mint Mate, je nutné nejprve nainstalovat balíčky Compiz Manager a CompizConfig Manager, stejně jako compiz-plugins-extra, pokud chcete získat další efekty.

Pro jejich nainstalování stačí otevřít terminál a zadat:

Příkaz terminálu:
sudo apt install compiz compiz-plugins-extra compiz compizconfig-settings-manager

 

Jakmile je instalace dokončena, otevřete CompizConfig settings: Menu > CompizConfig Manager > Nastavení, kde musíte aktivovat požadované pluginy aby vám správně pracovaly dekorace oken a animace.

Dále je třeba vyměnit správce oken Marco, který je defaultně v MATE nastaven. K tomu si musíte nainstalovat (pokud jej již nemáte nainstalován) balíček pro konfiguraci systému – dconf-tools, který nainstalujete zadáním příkazu v terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install dconf-tools

 

Otevřete dconf editor a přejděte na následující adresu: org/mate/desktop/session/required-components a u položky windowmanager změňte hodnotu z marco na compiz.

Nebo spustit příkaz v terminálu, který dělá to samé, jen o dost rychleji:

Příkaz terminálu:
gsettings set org.mate.session.required-components windowmanager compiz

 

Dalším krokem je spuštění Compizu. Klikněte na Alt+F2 a zadejte:

Příkazy terminálu:
compiz –replace

 

Chcete-li Compiz spustit při přihlášení, musíte zadat příkaz do automaticky spuštěných aplikací v Menu > Centrum nastavení > Aplikace po spuštění. V otevřeném okně klepněte na tlačítko Přidat, v poli Název zadejte třeba Compiz a v poli Příkaz pak compiz –replace.

Chcete-li dokončit instalaci Compizu a poté jej používat, je nutné restartovat systém. Zavřete tedy všechny aplikace a v terminálu zadejte:

Příkaz terminálu:
sudo reboot

 

Po příštím přihlášení už budete moci využívat efekty Compizu, jako je např. kostka plochy, vlnící se okna a mnoho dalších. Jak je nastavit a spustit najdete u jednotlivých efektů Compizu.

 

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Compiz

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Jak nainstalovat Compiz v Linux Mint Mate

 1. Zeusef říká:

  Výborné, jasné, prehľadné. Osobne mám dojem že autor vie o tomto programe viac. (A nie len o tomto programe :).). Preto si v článkoch autora viem predstaviť viac aj tej “omáčky“. Samozrejme viem že … čas…

 2. Allconius říká:

  Ahoj, oprav si:
  sudo apt-get install compiz compizconfig-settings-manager compiz-plugins-extra

 3. Allconius říká:

  navím proč ale příkaz:
  sudo gsettings set org.mate.session.required-components windowmanager compiz
  mi nějak nefunguje, musel jsem to změnit přes dconf

 4. Dejmon říká:

  Hezky a snad dobře napsané, mě to tedy nainstalovalo, ale po restartu systému již chyběly u oken veškeré minimalizační a zavírací tlačítka a také a také nástrojová lišta. Pro mě nepoužitelné na notebooku hp s ati grafikou.