Proč právě Linux Mint místo Windows XP (II) !

winxpii1Protože se mi nějak nedaří udělat interview s Broučky, pokusím se vykuchat nějaká moudra z vlastních chyb.

Vlastní chyby – to je nevyčerpatelná studnice blbostí a nesprávných úhlů pohledu. V porovnání s tím, jaké chyby dělali lidé přede mnou a současně se mnou, je tu ještě nespočetné množství těch lidí, kteří stále ještě pláčou na nesprávném hrobě. Přiznám se, že tendenci lpět na věcech minulých a žít ze své někdejší „slávy“, tu měl v životě snad každý – aspoň po jistou dobu. Jsou lidé, kterým to vyšlo a kteří např. ze své nezdokumentované účasti na Slovenském Národním Povstání dovedli dostat víc, než z jalové krávy tele. Na druhé straně poznám smutné osudy lidí, kteří skutečně v životě něco dokázali, ale i tak se uznání nedočkali, ba naopak – mnozí doplatili svým životem.

Je to někdy jako v mariáši – když dostaneš samé osmičky a devítky, tak si ani betla neuhraješ…

Stejně tak jako si „Národní Povstalec“ stále víc věří, že „bojoval“, tak jsou nemnozí uživatelé fosilních operačních systémů přesvědčeni o tom, že je to „na věky a nikdy jinak“.

Vzpomínám na to, jak jsem se dávno před léty pokoušel získat pro Linux nejednoho ze svých bývalých spolužáků, protože jsem je poznal jako vysoce inteligentní a šikovné lidi. V dobrém úmyslu jsem jim na základě svých zkušeností doporučoval, aby si namísto nepovedené Visty dali na PC „něco normálního“. Jenže znáte to: Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Člověka nemůžeš poznávat podle toho, jaký kdysi byl, ve skutečnosti je to tak, jako s tou marxistickou „jednotou protikladů“. Z toho největšího „inteligenta“ se vyklube ten největší blbec; laik žasne a odborník se diví!

Pokud ovšem „inteligent“ žije jenom ze své inteligence a nepřiloží ruku k dílu, tak mu po čase ta jeho inteligence a talent nebudou k ničemu. Svět nestojí na jednom místě, proud vody se v řece nezastaví a dvakrát se do stejné řeky vstoupit nedá. Suverén se najednou diví, že jeho přítelkyně už o jeho „pracovní nástroj“ nemá zájem, a tulí se na prsou jiného charismatického hocha, „který to prostě asi dělá jinak“ a zřejmě líp.

Jsou ovšem i jiné scénáře: Poznal jsem jednoho pána, který vzhledem k tomu, že mu do života zasáhla světová válka, nemohl uskutečnit svoje studium a tak stihl jen vyučit se řemeslo. Naštěstí neměl obě ruky levé a tak se z kvalifikovaného řemeslníka vypracoval až na hlavního kontrolora renomované firmy. Bez ohledu na to, že ho zastihla i druhá válka, měl už svoje renomé, svoje vědomosti a zkušenosti si stále rozšiřoval a přežil i bolševický teror. Měl dva roky do důchodu, když mu řekli: „Nemáš soudruhu potřebné vzdělání, musíme tě přesunout na jinou a méně placenou funkci“. A cynicky dodali: „Jedině že by sis udělal odbornou večerní školu s maturitou, tak potom můžeš zůstat“!

Každý jiný by na jeho místě pomyslel, „tak mi vlezte na záda“ a nějak by to bez velkého nasazení dosloužil.

Ten pán byl na tom podobně jako miliony uživatelů Windows_XP, kterým řekli, že se „už nedá svítit“, že je konec – a nabídli jim jiný „vylepšený“ systém. Nebo něco se naučit a rekvalifikovat se. Pán si ale vybral odborné večerní studium, které ukončil v 62 letech maturitou a pracoval dál jako kontrolor, protože z důchodu se, stejně jako dnes, nedalo moc vyskakovat.

Jaké z toho mám ponaučení? Stejné jako tenkrát : Čas oponou trhnul – a změněn svět!

 

Jan Neruda : ROMANCE O JAŘE 1848

Čas oponou trhnul — a změněn svět!
Kam, kam padlo lidstvo staré?
Ej kamkoli tázavý letěl hled,
vše nové, tak mladě jaré!

…tahle jeho metafora, která vešla do obecného jazyka a zlidověla, odkazuje k oponě jako součásti divadla-světa, k čemusi všeobecně známému, sdílenému a srozumitelnému. Jsme v prostoru své každodennosti a před námi je jen iluze.

Nedávno bylo opět „trhnuto oponou“, ale svět se zásadně nezměnil, a pokud ano, tak malej kousek k lepšímu a zbytek … těžko říct … Evropou opět prochází nějaké strašidlo.

Pane Nerudo, ještě něco, abychom se pohli z místa:

 • Kdo chvíli stál, již stojí opodál – den žádný dvakrát se již nenarodí, čin dvakrát neuzraje.
 • Člověku neschází síla, ale vůle.
 • Kdo nic neví, musí všemu věřit.

…aha, tak tohle bude hlavní, že se nic neví, nebo se nechce vědět…

Jistý politik nastoupil do významné státnické funkce a jako svoje motto prohlásil : Change!
Hned mu dali Nobelovu cenu míru, a dnes je z něho jeden z největších světových válečníků.
Firma Microsoft končí s podporou jednoho ze svých oblíbených systémů a volá : Change!
A nabízí nám Windows 8.1
Je to jak ta liška a Budulínek, pokud si ještě pamatujete...

Ale konec metafor, humoru a satiry:

Každý, kdo se odhodlá vstoupit do světa Linux Mintu, musí přiložit ruku k dílu – bude muset trochu zapracovat na své vlastní hlavě. Vždyť i na zahrádce, pokud chceme nějakou úrodu, musíme půdu skropit nejednou krůpějí svého potu – a děláme to s láskou a rádi. Zahrada se nám odvděčí a ani Mint nepatří mezi nevděčníky. Nic na světě není dokonalé, ale téměř vše se dá nějak zlepšit. Nemusíme právě vyčkávat na na release Mintu 17 LTS, klidně si dejme na desktop Mint 13 LTS, ten má podporu do roku 2017 a jako prostředí třeba MATE nebo XFCE nebo LXDE, jak je libo. Naučíme se ovládat, konfigurovat a rozumět Linuxu, a až přijde „ten den“, tak si jako další OS můžeme dát třeba ten očekávaný Mint 17, který do té doby dozraje, vychytá si mouchy a bude ozdobou našeho monitoru…

Conclusion: Dobrá věc by nemusela mít reklamu, ale když nebudu křičet, tak mě nikdo neuslyší. Tak křičte, nebojte se a dělejte jméno Mintu a pamatujte, že „Drzé čelo je vždy lepší než poplužní dvůr!“ Když to dokázal strýček Gates, tak proč by to nedokázal Clem a jeho hoši?

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

40 reakcí na Proč právě Linux Mint místo Windows XP (II) !

 1. Henry říká:

  Myslím, že takto laděné články jsou velmi nedůstojné pro všechny zúčastněné (Linux, tento web, autora článku, a konec konců i pro nás čtenáře. Tedy minimálně jednoho.)

  • Peter říká:

   Plne s tebou súhlasím.

   Ešte by som dodal, aj keď viem, že reakcia bude, že kritizovať dokáže každý, ale články začínajú čím ďalej tým viac pripomínať skôr zamyslenie…

  • Satapouch říká:

   Plně s Tebou nesouhlasím, na podobných článcích nevidím naprosto nic nedůstojného. Myslím, že článků typu … aplikace ta a ta, umí to a to, instaluje se tak a tak už tu bylo dost. Navíc je tu zkrátka období (my jsme si ho nevybrali), kdy skončila podpora hojně používaného OS, tudíž je na místě alespoň část jeho současných uživatelů přesvědčit o tom, že existují i jiné, svobodné a nekomerční alternativy jejich práce na PC. Je nám jasné, že se nelze zavděčit všem a ani to nechceme.
   A konkrétně Old Bobby je člověk, před kterým bychom se my všichni měli hluboce uklonit, neboť v životě něco dokázal a tudíž má plné právo psát tak, jak píše.

   • petr říká:

    Proč by ti useři měli honem opouštět Win XP? Můžou je klidně používat dál, pokud je mají aktualizované posledními aktualizacemi. Aplikace jsou aktualizované nezávisle na Winech. Antiviry rovněž. Každý má tedy dost času si promyslet jak bude pokračovat dál.

    Vy jste obyčejný fanatik a linuxu víc škodíte než abyste mu prospěl! Úplně jste mě tím svým žvaněním sebral chuť ten Mint stahovat a nainstalovat. Díky za ušetřený čas!

 2. Old Bobby říká:

  Pročetl jsem si reakce čtenářů zde i na g+, nemohu se ovšem každému zavděčit. Pro ty, kteří snad postrádají technickou část a mají pocit, že jde jen o zamyšlení, mám vysvětlení. Když projdeme zpětně moje snažení, tak skoro v každém příspěvku je řešená nejmíň jedna technická záležitost. Že je to psané s nadhledem a alegorií, to není můj problém – třeba se naučit číst. Pokud někomu vadí „zamyšlení“, tak je to možná právě to, co tomu čtenáři momentálně chybí. Když budeme mít hlavu plnou technických myšlenek a nic víc, kdo nás naučí zamýšlet se nad sebou a nad tím jak žít ? Život není jen o technice; ta nám může sloužit, ale je především o myšlení, správném myšlení. K tomu se ovšem každý musí propracovat sám, pokud tak neučiní, tak ať se potom nediví…
  Děkuji všem diskutérům, oponentům i mým advokátům. Komunikujeme a učíme se, nejen technické věci, ale i tu omáčku okolo – jak by nám asi chutnala svíčková bez omáčky ?
  Jak tu jeden z vás trefně poznamenal – nestačí přečíst, ale i porozumět textu (což se dá časem také naučit). A zkuste si pak doma, nanečisto napsat nějakou slohovou práci na téma Linux Mint – a pak si to po sobě přečtěte – a budete v mé kůži…
  A pokud snad chybí fakta, tak ten pan Hlavní kontrolor, to není fiktivní postava, to byl můj otec.

  Přeji pěkný večer !

 3. huskyviking říká:

  V podstatě se jedná o koncepci webu, napsat nějakou tu omáčku než se dostaneme k věcným informacím. Není třeba upalovat někoho, jen proto, že neví proč by se měl vzdát XP. Emotivně laděné články píšeme většinou my mladší. Slovíčko Old má své opdstatnění, Bobbymu je 75 let a má něco za sebou. To, co dělá, je obdivuhodné. Sám píše, že tentokrát nezastihl Broučky pro interview. 🙂
  Old Bobby má obrovský nadhled. Zkuste si sednout a napsat podobný článek, myslím že se zapotíte. Nebudu se opakovat, že autor je pro mě jednička na webu.
  Jsem na jednu stranu rád, že vaše reakce jsou v mezích slušnosti, leč nechtěl bych být v autorově kůži. Je úžasné, kolik bolesti může způsobit někdo, kdo je skrytý za anonymitou internetu.
  Plná jména pracovního týmu jsou zde v Kontaktech, nejsme namalovaní panáčci a mimochodem jsem zvědav, co teprve řeknete ve středu na můj článek. Dveře i příležitostným tvůrcům jsou stále otevřené, můžete kontaktovat mě nebo přímo vlastníka webu.

 4. Henry říká:

  Zjevně jsem nebyl zcela pochopen a netvrdím, že cizí vinou. Zkusím to tedy ještě jednou a tentokrát snad již lépe a klidně si také pár emocí dovolím: Především chápu Linux nikoliv jako konkurenci MS produktům, ale jako alternativu k nim. A ne, „konkurence“ a „alternativa“ nejsou synonyma. Pokud budeme chápat tvorbu linuxového SW jako souboj s MS, stavíme se automaticky nejen do role pošetilců, ale zároveň do stáje totálních loserů (Kolik lidí má na desktopu Linux? A kolik z nich je těch, kteří ani občas bokem nepoužijí Windows?!). Taková role je nelichotivá a nedůstojná a tento článek ve mě právě takový pocit navozuje.
  „Skončili XPčka, pojďme jim honem vnutit nějaký ten Linux!“ Opravdu to někdo z vás takto chce? Opravdu chcete navyšovat komunitu o uživatele typu „Tak mi tam ten Linux teda nahraj, no.“, aby to pak zcela oprávněně skončilo „Hele, raději mi tam vrať ty Windows!“? Mám obavu, že takto vedená kampaň nadělá více škody, než užitku, neboť kolikrát dá člověk v životě Linuxu šanci („No, já to tenkrát s tím Linuxem zkoušel, vnuk mi to nahrál na počítač, ale jsem rád, že už tam má zpátky ten internet …“)? Neustále omílaná mantra „Linux není pro všechny!“ skutečně není klišé, linux prostě skutečně není pro všechny. Hlavně ne pro ty, co si ho sami nepřejí.
  Nabízet lidem Linux jako náhradu za XP? Možná, ale nejdřív jim o něm řekněte pravdu. Nikoliv „Jak to, že nechceš Linux, vždyť Firefox ti na něm poběží úplně stejně! Aspoň to zkus!“, ale „Aha, ty chceš Linux? Tak se připrav na to, že ti na něm nepoběží to účetnictví Pohoda. Bereš?“
  A konec konců, nejsem si úplně jistý, zda cílem open source komunity je něco podobného tomu, co „dokázal strýček Gates“. Však já vím, jak to bylo myšleno, jen to bylo špatně napsáno. Jako celý ten článek, bohužel.

  • Satapouch říká:

   Mně z Tvého vyjádření stále vyplývá, že jsi ten článek zkrátka nepochopil. Nic z toho, o čem se zmiňuješ tam jaksi není. Zkus si to přečíst znovu, třeba se napodruhé zadaří. 🙂

   • Henry říká:

    To je samozřejmě možné, nicméně na opětovné přečtení asi již nemám potřebnou duševní sílu, tak se omlouvám.

    Jediný uchopitelný odstavec se zdá být až ten poslední. Dokáže mi, prosím, někdo vysvětlit, co chtěl autor naznačit tím pořekadlem „Drzé čelo je vždy lepší než poplužní dvůr!“?

    • Satapouch říká:

     A o tom to je. Když článek nepochopím, tak ho alespoň znectím kritikou, že?

     • Henry říká:

      Ale ne, tenhle článek byl jenom pověstnou kapkou, kvůli které přetekl pohár. Během několika dnů je tu třetí článek na téma „končí XP, instalujte Linux“ a tento to prostě jenom schytal za všechny.

    • jarek163 říká:

     A já by chtěl Old Bobbymu i ostatním autorům přispívajících na tento web poděkovat za jejich články i za práci pro linuxovou komunitu.
     Chtěl bych zároveň požádat Henryho zdali by sám nevytvořil článek s několika, nebo s mnoha uchopitelnými odstavci, třeba o tom co již nastínil výše.
     Když sleduji profesionální tvorbu redaktorů píšících o IT, tak podle mne žádná sláva. Jak bych mohl potom něco vyčítat zdejším kmenovým autorům. Naopak každý autor je takové rodinné stříbro každého webu.
     A nakonec zda má smysl navyšovat uživatelskou komunitu, ano má, už jenom proto že s přibývající členskou základnou možná bude i to účetnictví pro linux, a nějaké ty ovladače ke grafickým kartám.
     http://gs.statcounter.com/#desktop-os-CZ-monthly-201304-201405

  • ZeRen říká:

   já v tom nevidím problém…

   ale jak se potencionální uživatel linuxu o linuxu vůbec dozví když nebude článků a tak?

   třeba já, na NTB se my pokazil pevný disk, jelikož už nebyl v záruce bylo nutno koupit nový, ten přišel s neaktivovaným win7 a já byl pěkně naštvaný že budu muset koupit origoš za cca 7-8tisíc

   už nějakou dobu před tím jsem slyšel o nějaké OS Linux a tak jsem si řek že si o tom něco zjistím a stalo se našel jsem tenhle web, pročetl forum i články a nainstaloval

   nebýt těchhle článků a webu možná bych ani linux nenainstaloval, a teď jsem velmi spokojený a winu už bych se nevrátil

   také dodám že autoři článků odvádí skvělou práci, dost z jejich článků my pomohlo

 5. Old Bobby říká:

  Poplužní dvůr (latinsky praedium, německy Meierhof) je historické označení pro panský (neboli vrchnostenský) dvůr, ke kterému náležela dominikální půda. Český název pochází od označení staré měrné jednotky popluží, kterým se také někdy zjednodušeně nazýval dvůr sám.

  Součástí poplužního dvora byly hospodářské budovy a tzv. kmetcí (neboli selské) grunty (dvory) s rustikálními (selskými) pozemky. Vlastní personál v čele s šafářem byl na poplužním dvoru minimální, neboť část práce zastali poddaní v rámci svých robotních povinností a námezdní pracovníci. Také dobytek se často v poplužních dvorech až do zrušení roboty v roce 1848 nechoval, neboť držitel poddanského gruntu měl povinnost robotovat jistý počet dní buď sám nebo s vlastním potahem.

  Změny v hospodaření na poplužních dvorech přinesl rok 1848 s definitivním zrušením roboty. Dvory již nebyly spravovány v rámci jednotlivých panství, ale staly se klasickými statky. Termín poplužní dvůr se nicméně udržel až do poloviny 20. století a označoval jakýkoliv dvůr (statek) v pronájmu.

  Dnes je možné se s tímto souslovím setkat v knižním a trochu zastaralém rčení Lepší drzé čelo nežli poplužní dvůr. Toto úsloví se používá obvykle jako povzbuzující rada druhému, že suverénním vystupováním lze dosáhnout úspěchu spíš než pomocí majetku. (Wikipedie)

  • Henry říká:

   Já jsem se ale neptal „co je poplužní dvůr“, ale co jste chtěl naznačit tím pořekadlem.

   • Satapouch říká:

    Stále to nechápeš, ač Ti autor tento pojem osvětlil, včetně vztahu k článku? Potom si ještě několikrát přečti poslední odstavec jeho komentáře. Jestli to ani potom nepochopíš, tak už prosím raději nic nekomentuj.
    A abych Ti ještě více zvedl adrenalin, tak to nebyl zdaleka poslední článek na toto téma.

 6. Lukáš říká:

  Moc pěkně napsaný článek, sdílím. Snad si to přečtou i lidé, kteří si myslí, že linux je jen pro geeky. Asi tři měsíce zpátky dostal táta od kamaráda starý „rozbitý“ počítač – 256 MB RAM, nainstalovány XP, nešel zapnout, kvůli chybějící knihovně. Nainstaloval jsem mu tam lubuntu, nabíhá 5 vteřin, vůbec se neseká, táta si to pochvaluje, že je všechno jednoduchý.

  • Lukáš říká:

   Jen taková technická, mám Linux Mint 16 Cinnamon 64-bit a u jména mám Tuxe místo lm.

   • Henry říká:

    S tímhle rozlišováním systémů je jen samé mrzení. Záleží co nahlásí prohlížeč serveru a jak to server dekóduje. IMHO budeš mít lm místo tuxe když napíšeš komentář např. v Opeře. Já v teď očekávám, že budu mít Tuxe.

  • tomkom18 říká:

   Len taká maličkosť. Neradno tu používať slovo L…U, viď môj komentár spred pár mesiacov.
   LUBUNTU

   • Satapouch říká:

    Jen jsem čekal, kdy s tímto někdo přijde, tušení mě nezklamalo. Jenže Ty si pleteš fórum s webem. Fórum má jasně stanovená pravidla a ty jsi je porušil. Pokud bys svou připomínku vložil na správné místo, nic by se nestalo.
    Komentáře pod články na webu jsou naprosto něco jiného, pokud jsou slušné, nikoho neuráží, tak ať je v nich co chce. Takže prosím nemíchej hrušky s jablky…..

    • tomkom18 říká:

     len krátko. je to primitívne. nikdy si si nečítal svoje kontrakomenty z tej druhej strany? skús to. uvidíš, že je to presne tak ako píšem.
     P.S.: myslím, že som teraz správne zmiešal hrušky s hruškami, ak nie, opravte ma niekto.

     • Satapouch říká:

      Zkus si ještě několikrát přečíst svůj komentář z 8.5. 11:30 a zamysli se nad ním. Potom mou odpověď, ze které je naprosto jasné, kdo a co s čím míchá.
      Nechápu potřebu některých lidí neustále spamovat tento web.

 7. tomkom18 říká:

  na poslednej vete z komentu som sa pobavil 🙂

 8. Ronoath říká:

  Konečně článek o přechodu podle mého gusta! Přátelé windousáci, nečekejte, že vše se vyřeší za vás, ony to wokna taky neumí, ale je třeba se také učit…

  Přirovnání se zahradou je perfektní, otázkou zůstává, kolik lidí dnes ví, jakou činnost znamená vypěstovat si vlastní jablíčka… (to je takový povzdech nad „panelákovými dětmi“ – taky jsem jim býval do svých deseti let)

  Díky taky za objasnění, kdo to vlastně byl ten popisovaný muž, hned to má pro mě jinou vypovídací hodnotu, když alespoň trochu vím, o koho jde…

 9. MartinK říká:

  Vyzkoušel jsem více různých Linuxů. Naposledy Lubuntu, ale tam jsem se nějak nemohl z live verze dostat na net. Divné nastavování a v některých Linuxech v live ani disky nejsou vidět a nenačtou se. To u Mintu mi nabídka sítě vyskočí hned, jak kliknu dole na liště. Videa se rozjedou, hudba zahraje. Mint a zase Mint, používám jako svůj druhý systém a kdybych někdy z woken šel rovnou do Linuxu, moje volba je jasně Máta. Pamatuji, když jsem ji vyzkoušel poprvé s otázkou….tohle bude fungovat? A funguje dobře. Vlastně výborně i v live. Například na svůj účet chodím už pouze přes tento systém.

 10. Dedy říká:

  I já patřím k těm co ještě občas widle použijí, teď naposledy k přeflešování smartfounu, ale na LM nedám dopustit, a to jsem absolutní nováček. Líbí se mi Linux a líbí se mi i tento článek. Děkuji.

 11. igracek říká:

  Rád bych poděkoval autorovi za pěkně a věcně napsaný článek. Z autorova textu je navíc citelné, že ví o čem píše, a naprosto s ním souhlasím. K článku můžu jen dodat to, že windows XP byl v porovnáni s dalšími ostatními operačními systémy užívány a podporovaný velmi dlouhou dobu než se objevily „nepodařené“ či „nedotažené“ Visty a následně ve velmi krátké době windows 7 a 8. O windows 7 si myslím, že hezky nahradily windows XP. K windows 8 se nehodlám vyjadřovat, neboť s ním nemám žádné praktické zkušenosti. Nicméně jakýkoli novější operační systém od Microsoftu, a nejen od nich je hardwarově náročnější, což je pro uživatele starších počítačů problém z hlediska změny operačních systémů. Stejně, tak je to s novějšími aplikacemi a různými programy pro OS Windows. Nicméně toto je zřejmě „přirozený“ vývoj v IT. Novější věci nahrazují ty starší. Otázkou je, zda ty novější věci jsou lepší a kvalitnější než ty starší. Osobně čím, déle sleduji vývoj OS a aplikací či programů pro Microsoft, tak mám pocit, že aplikace jsou hardwarově náročnější, zejména se řeší jejich design a uživatelské rozhraní, než optimalizace zdrojových kódů a algoritmů. U linuxu je to podle mne jiné.
  Uživatelé počítačů, tak se už musí rozhodnout na způsobu řešení. Tím myslím, že přejdou na vyšší verze OS od Microsoftu, nebo se poohlédnout po něčem jiném a lepším. Za sebe můžu říci jen to, že jsem taky velmi dlouhou dobu používal Windows XP. Nicméně, čas a vývoj v IT nelze zastavit, a tak jsem se musel rozhodnout jak to řešit. Přecházet na novější Windows jsem nechtěl, a tak po hodinách(…no, spíše dnech 🙂 ) čtení článků a fórech o linuxu jsem rozhodl vyzkoušel pár distribucí (Ubuntu, Fedora, Debian, OpenSUSE) linuxu, kdy mi na nakonec nejvíce vyhovoval Linux Mint 17 MATE. Překvapila mne rychlost instalace a následných aktualizací, a to vše do 30 minut. Můj počítač pak byl připraven k práci bez provádění dodatečných instalací programů a ovladačů hardwaru. Rovněž mne překvapila „svižnost“ s jakou Mint pracuje. Jediné co jsem pro to musel udělat, že jsem se musel ohledně linuxu pár nových věcí doučit, ale to nebylo nic strašného, neboť díky komunitě kolem linuxu a jejich distribucí je spoustu informací, které stačilo jen přečíst a pak následně aplikovat.
  S Linux Mintem, tak jsem zcela spokojen, neboť nahradil Windows XP. Nikomu se tak nesnažím vnucovat, že Linuxové jsou lepší či horší než OS od Microsoftu, když se mne někdo zeptá, proč zrovna používám OS s linuxem popř. určitou distribucí, tak jednoduše odpovím…“no protože vyhovuje mým potřebám a nárokům“….a když se mne někdo zeptá kolik tento OS a program stojí peněz, tak s úsměvem řeknu: …“ že nic :-)“…Většinou po představení tohoto OS těmto lidem do měsíce přeinstalovám jejich starší počítače 🙂 na OS linux s 95% úspěšností. Jenom pro všechny co toto čtou upozorňuji, že jsem vzděláním stavební inženýr se zájmy o OS a programování :-).
  Jinak jsem moc rád za to, že komunita kolem linuxu je taková jaká je a umožňuje nám další volby.
  Děkuji.

  • TUX říká:

   Urobili ste správne rozhodnutie.
   Ja tiež používam Linux Mint 17.1 Mate, a som absolútne spokojný.
   Stabilita, funkčnosť, jednoduchosť….
   Nikdy viac Windows.
   Prajem Vám veľa úspechov v Minte a nainštalujte ho na čo najviac počítačov.
   Nedajme Bilovi Gatesovi už ani cent.

 12. PetrJ říká:

  Většinu času jedu na Windows 7, ale to hlavně z důvodu hraní her. Jinak mám duálně nainstalovaný Mint jako záložní systém, pokud se windows zhroutí (což se mi už stalo). To doporučuju i všem známým… a pokud jej nechtěj mít nainstalovaný, tak aspoň na DVD v případě, když je potřeba zachraňovat data nebo být schopný s PC něco dělat. Mint pouštím i když chci udělat něco rychle a nechci si zrovna hrát (rychleji mi nabíhá, rychleji se mi v něm pracuje a hlavně vypne PC pár sekund poté co ho vypnu a né až si dodělá nějakou práci ,nedejbože dokončí neplánovanou aktualizaci).

  Když jsem jej poprvé pustil, tak jsem se během chvíle zorientoval…vše bylo velmi intuitivní a hlavně taky funkční. A co zrovna nešlo podle mých představ se dalo rychle vyřešit díky komunitě. Nedávno jsem známýmu přeinstalovával notebook a přesvědčil ho, ať dá linuxu šanci (aspoň tedy v dualbootu 🙂 )… spustil jsem tedy Mint 17 z live DVD, instaloval a mezi tím jsem se hrabal na netu a poslouchal hudbu. Vše OK (jen jsem musel doinstalovat proprietární ovladač na grafiku, nějak to s ním jelo líp než s tím opensource doporučeným) a zapnout firewall. No a pak jsem se vrhnul na Windows. Dejme tomu že vše během instalace OK, kromě toho že jsem se nemohl hrabat na netu a jen čekat až se to dokončí. Bohužel jsem se nemohl hrabat ani poté (heh… síťová karta nemá ovladač a stáhnout ho z netu bez netu jaksi nejde – v případě že není dostupné CD s ovladači), takže zpátky do Mintu, stáhnout ovladač(no vidíte jak je potřeba :)), zpátky do Win, nainstalovat a pak opět doinstalovat grafiku a další hafo programů včetně antiviru (který v linuxu prostě nemám, což někteří ze známých nedokáží pochopit :D).

  No, nějak jsem se rozepsal… jen jsem chtěl napsat pár zkušeností s Mintem. Všem co mají WinXP bych doporučil Mint vyzkoušet a třeba si jej dát aspoň do dualbootu. Ony ty WinXP půjdou i nadále v celku bez problémů(takže přechod na něco jiného včetně Win7 není nutný, ale není na škodu vyzkoušet i něco jiného), a pokud by se někdo rozhodl přejít komplet na Mint a časem by mu Windows chyběly, tak není problém si je dát do virtuálky. 😉

 13. TUX říká:

  Podľa mna je linux mint, prípadne linux ubuntu (xubuntu, mate, kubuntu……) jediná správna voľba.
  Microsoft Windows je monopol, ktorý tu vládne dlhé desatročia. Je platený, platí sa za office, antivírus, stále sa kazí a sú s ním len problémy. Je jedno, akú verziu windows používate, každá z nich je na nič, prelezená malwarom a časom zlyhá.
  Moderný, zdravo mysliaci človek pracuje na Linuxe.
  Jediné čo lutujem, že na linuxe pracujem iba 4 roky.
  Windows je strata času.

  • Lx říká:

   Sam mam k Linuxu velke sympatie, ale to je v mem prispevku irelevantni. Nechci polemizovat o tom, co je a neni lepsi, ale o zpusobu vedeni tve bitvy. Tvuj pristup je eufeministicky receno rigidni az zkasonosny. Presne takovy typ kategorickych prispevku a zrejme i lidi me tak trochu desi a varuje. Hra na jednicky a nuly, odmitani odstinu sedi i barev samotnych. Ultimativni fanaticky pristup, povysenost a absence empatie a pochopeni ruznorodosti Sveta i jeho cest vc. nemoznosti pochopit, ze je tu napr. spousta lidi, kteri jen nemeli moznost se k Linuxu dostat a nebo maji jine duvody proc Windows pouzivaji a svete div se ani jim nepadaji. Ale tobe staci fasizujici odsudek o tom, ze ti vsichni ostatni, kteri nepouzivaji Linux jsou ‚nezdrave myslici‘, mezitim co ty jsi pan dokonaly a vrcholem evoluce… To mi neco pripomina to tve kastovani. Ted to jsou Windows, ale v jine tve situaci to muze byt cokoli jineho, treba barva cehokoli… Nenavist a aroganci v tobe citim – tot vse. Toto vse ve svem kratkem prispevku presentujes a zrejme si toho i nositelem. Najdi si radeji neco na praci a nezaobirej se pitomostmi a udelej neco realneho, nedelej ze sveho pocitace a OS stredobod tve existence.

   Jinak tento tvuj pristup moc Linux komunite platny neni, ba naopak. Sektarstvi a vymezena semknutost je silne antipaticka. Mam 1000 a jeden vyhrad k MS ci jinym korporacim podobneho typu (rad je opravdu nemam), ale pristup lidi jako jsi ty skutecne Linux (v mych ocich, a myslim, ze nejen mych) nerepresentuje. Linux neni valka, ani nenavist. S podobnym pristupem budes jen opakovat historii a clovek se lepsim nestane, a historie byla bohuzel z velke vetsiny psana utrapami..

   Snad to jednou pochopis.. Preji mnoho zdaru v tvem pocinani.

 14. Old Bobby říká:

  Poděkování.

  Od vydání článku uplynula již dost dlouhá doba a všem těm, co se konstruktivně zapojili do diskuze, chci znovu poděkovat. Pomohli jste zbourat staré mýty a předsudky a dnes toto téma není už vůbec kontroverzní. Jednoduše „čas oponou trhnul“… Podle čtenosti i komentářů vidím, že velká část čtenářů pochopila, že článek byl načasován, potřeba změny OS byla aktuální.

  K napsání tohoto komentáře mě přiměl úklid v „trezoru“, kde jsem ještě nalezl instalační CD od XP, které mi kdysi někdo dal. Rozloučení na cestě z trezoru do koše bylo krátké, pár sekund a žádná slza. Dnes už v tomto ohledu není co řešit, zvolili jsme si, tak jen obrušujme hrany a zdokonalujme se v používaných aplikacích. Cvik dělá mistra – je to vidět na komentářích a příspěvcích ve fóru. Jednoznačně – komunita snaživých a kultivovaných lidí, což se dnes jen tak nenajde.

  Jsem rád, že jako člen realizačního týmu mohu do ní občas přispět !

 15. JardaK říká:

  Dobrý den! Opět uplynul nějaký čas a já, i když jsem linuxový zelenáč- ne věkem bouhžel – ti musím dát za pravdu, pokud si nechci nechat vnutit cizí vůli a nebo odklikávat okna s nápisy „Máte nepodporovaný prohlížeč“, „máte nepodporonavý OS“ apod., musím trochu zabrat a je to. Už se mě jejich problémy netýkají. Díky za to. JardaK

 16. alfi51 říká:

  Dobrý den, s linuxem pracuji už přes 10 let(různá distra). Nyní mám Linux Mint 18 Sarah 32 bit Cinnamon a jsem velmi spokojen.
  Je to SUPER!!!

 17. Franta říká:

  Zdravím. Potřeboval jsem nějaký zkušební „Linux“ na test sestaveného Pc než koupím Windows.
  Nainstaloval jsem Linux Mint a již neuvažuji o koupi Windows.

  Děkuji

 18. Krásný článek, který ve mně zapálil ještě více lásky k Linuxu. Děkuji.