Vyměňte nepodporovaná Windows XP za Linux Mint

xpvslm1Téma ukončení podpory Windows XP je stále živé, článků na toto téma už bylo napsáno také dost, ale přesto všechno jsem se rozhodl přispět i já svou troškou do mlýna a pokusit se získat byť jen jediného uživatele tohoto operačního systému pro ten náš.

Windows XP jsou oficiálně v „důchodu“ již od 8. dubna 2014. Microsoft se snažil ukončit podporu XP už několikrát, ale vzhledem k poptávce zejména firemních zákazníků byl nucen je i nadále podporovat. Ovšem tentokrát je to už opravdu vážné, podpora byla definitivně ukončena.

Pokud používáte systém Windows XP, samozřejmě vám nepřestane fungovat. To bude i nadále, jen s tím rozdílem, že již nebudou dodávány pravidelné bezpečnostní záplaty a nebude se vám dostávat ani technické podpory. Tak co tedy počít? Můžete i nadále používat tento archaický systém, třeba navěky. Druhou možností je upgrade na nejnovější systém Windows 8.1 nebo starší Windows 7. A konečně třetí (dle mě nejlepší volba) je přejít na Linux (konkrétně Linux Mint). Nejprve se ale pojďme podívat na klady a zápory upgradu na novější Windows.

Windows 8.1 má zcela nově navržené rozhraní, které není nepodobné přebuzenému bankomatu. Také přidávají podporu pro dotykové displeje a mají být údajně méně náročné než Windows 7, které zase nepodporují dotykové displeje a nejsou až tak moc odlišné od XP. Pokud si koupíte nový počítač, který je dodáván s Win 8.1 a tyto se vám nebudou líbit, tak můžete downgradovat na  starší Windows 7. Downgrade je však obrovská hádanka, která vyžaduje mít správná licenční oprávnění, což obnáší nákup Windows 7 Professional za nemalý peníz za verzi OEM nebo ještě větší peníz za krabicovou verzi, telefonování do společnosti Microsoft pro laskavé povolení nainstalování systému na váš vlastní počítač a poté konečně samotná instalace. Verze OEM je navíc bez technické podpory; jinak je stejná jako krabicová verze. Jo, abych nezapomněl, váš milovaný Microsoft považuje tento downgrade za dočasný, očekává, že přijdete k rozumu a naučíte se milovat Win 8.1.

Další možností je zakoupení systému Windows 8.1 nebo 7 a jejich instalace na počítač s XP. Pokud je váš počítač s XP starší šesti let, je dost pravděpodobné, že nebude podporovat tato novější vydání Windows, jelikož tyto potřebují podstatně více systémových prostředků i místa. Vaše oblíbené XP aplikace mohou (ale také nemusí) fungovat na novějších Windowsech, pokud ještě stále máte původní instalační média. Periferní zařízení jako jsou skenery a tiskárny také nemusí být podporovány. Takže nejpravděpodobnější scénář je nákup zcela nového počítače, případně i nových aplikací a periferních zařízení. Dost drahý špás, že?

 

Vyzkoušejte Linux

Použití jakékoliv jiné volby než udržení svého stávajícího neaktualizovaného systému Windows XP vás bude stát peníze, nepříjemnosti, spíše ale obojí. Tak proč tedy nevyzkoušet Linux? Je to zralá, spolehlivá, profesionální výpočetní platforma, schopná plně nahradit již nepodporovaná Windows XP, ba i ty novější Winy. Můžete si jej zdarma stáhnout, zkopírovat na USB flash disk nebo DVD a vyzkoušet i bez nutnosti instalace na pevný disk. Pokud máte dostatek místa na pevném disku, tak si můžete Linux nainstalovat vedle XP a pomocí zaváděcího programu si pak vybrat ten, který chcete aktuálně spustit. Je-li váš počítač s XP dostatečně výkonný a máte-li k dispozici původní instalační média, můžete si spustit XP na virtuálním stroji v Linuxu. Ano, je to tak, Linux toto všechno dovede.

Pojďme si projít klady a zápory spojené s přechodem na Linux. Jako první si uveďme klady:

 • Imunní vůči Windows malwaru, není zapotřebí anti-malwarový software
 • Nabízí jak bezplatné, tak i placené možnosti podpory
 • Běží skvěle na starším, méně výkonném hardwaru
 • Žádná šílená licenční omezení
 • Žádná uměle zmrzačená verze, ospravedlněná vyšší cenou
 • Žádné telefonování do mateřské firmy pro povolení používat svůj vlastní počítač tak, jak chcete
 • Flexibilní a konfigurovatelný
 • Snadná instalace softwaru i jeho odstraňování na jedno kliknutí z bezpečných zdrojů
 • Velká hardwarová podpora, aniž byste museli pracně vyhledávat ovladače
 • Obří svět skvělého softwaru zdarma a spousta skvělého komerčního softwaru
 • Udržovaný otevřenou, globální komunitou prvotřídních vývojáři a přispěvatelů
 • Veškerý software pro Linux je k dispozici na internetu, takže se nikdy nedá ztratit

 

Jsou však i některé stinné stránky, které je nutné vzít v úvahu. Vaše aplikace pro Windows na Linuxu nepoběží, nemají-li i verze pro Linux. Například, webové prohlížeče, jako je Firefox, Opera, Chrome jsou multiplatformní a jdou bez omezení spustit jak na Windows, tak i v Linuxu. Produktivní aplikace jako např. Moneydance (osobní finance), LibreOffice (kancelářský balík), Thunderbird (e-mail) a i celá řada her běží pod Windows i pod Linuxem. Aplikace Windows, jako je Outlook, Internet Explorer a MS Office nelze na Linuxu normálním způsobem spustit. Takže si musíte udělat soupis aplikací, které potřebujete a zjistit, zda mají linuxové alternativy nebo zda půjde použít jejich ekvivalenty. Budu dost překvapen, nepodaří-li se vám najít ekvivalentní nebo lepší alternativu. Můžete si také vytvořit Linux, vypadající jako Windows.

Budete se také muset naučit některé nové způsoby práce se systémem, ale to je všechno jen otázkou cviku a nevidím v tom žádný velký problém. Windows 7 se liší od XP a Windows 8.1 jsou už radikálně odlišná, takže jakákoliv změna znamená, že se stejně budete muset naučit nové věci.

 

Nákup počítače s Linuxem

Instalace Linuxu je poměrně snadná, ale pokud byste raději chtěli nakoupit dobrý počítač s již nainstalovaným Linuxem, tak existuje spousta skvělých nezávislých počítačových prodejců. Jsou to zkušení specialisté a vy budete mít nový hardware a k němu skvělé služby. Typické, běžné Windows PC je zaměřeno na co nejvyšší zisk a postaveno proto z co nejlevnějších komponent. Linuxové obchody jako např. System76  či  ZaReason dodávají spolehlivé počítače z kvalitních komponent a jejich produkty proto stojí za to.

 

Jaký Linux?

Další výhodou Linuxu je to, že existují stovky variant, tzv. distribucí nebo zkráceně dister. Každé z nich je přizpůsobeno trochu jinak. Já, abych si přihřál polívčičku, tak zde budu samozřejmě preferovat to naše distro s názvem Linux Mint. Jedná se o populární samostatnou variantu distribuce Ubuntu, vhodnou i pro začátečníky, která má specifická pracovní prostředí a řadu vylepšení. Více se o něm dočtete na našem webu na stránce Začínáme s Mintem. Rovněž je dobré, než začnete s Mintem jakkoliv koketovat, přečíst si naší wiki, kde vám bude objasněna řada pojmů a řadu věcí se i naučíte. Pro pořádek zde zmíním ještě další populární distra: Již výše zmíněné Ubuntu, OpenSUSE, Fedora Linux, Mageia Linux, pro pokročilé uživatele pak Arch Linux či Gentoo atd..

 

xpvslm

Můj současný linuxový desktop (LM 16 Petra s prostředím Cinnamon)

 

Mýtus, který musí zemřít

Přiznám se bez mučení, nejsem fanoušek ani uživatel Windows. Jsem příznivcem a šiřitelem svobodného softwaru, tudíž Windows už z principu nemám rád. S Linuxem jsem si začal pohrávat na konci 90. let minulého století, nejprve jako dualboot s Windows a od r. 2006 pracuji výhradně s Linuxem. Samozřejmě dění okolo systému Windows sleduji, abych udržel krok s novým vývojem. Postupně jsem vystřídal všechna známá i méně známá distra, až jsem v roce 2011 zakotvil na Linux Mintu. Spolu s několika stejnými nadšenci se nám o rok později podařilo rozjet komunitu pro ČR a SR, rozjet komunitní web a v prosinci 2012 jsme byli uznáni jako oficiální komunita Linux Mintu pro oba státy.

Člověk by si myslel, že nejbohatší softwarová společnost na světě dokáže vytvořit neprůstřelný, bezpečný, snadno použitelný operační systém. Ono se to však stále nějak nedaří. Jedna z mých největších oponentur je, že marketing firmy Microsoft vytvořil falešnou iluzi, že osobní počítače jsou snadno použitelné a nevyžadují žádné speciální zaškolení. To není pravda. Nikdy to nebyla pravda. Osobní počítač je velmi složitý a propracovaný nástroj. Samotné vlastnictví počítače vám magicky nepřidá kýžené dovednosti. Jeho vlastnictví z vás rozhodně nedělá účetního, vydavatele, výtvarníka, hudebníka, velkého analytika dat, bezpečnostního experta, spisovatele, vědce. Windows nejsou snadná. Linux je mnohonásobně jednodušší na obsluhu i údržbu, ale hlavně je mnohokrát méně omezující.

Pointa tedy je, že každá změna či odklon od Windows XP bude představovat nějaké náklady a nějaké to učení, tak proč neuvažovat o opuštění komerčního systému Windows a investovat svůj čas (což jsou peníze) do solidního, spolehlivého Linuxového světa?

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

50 reakcí na Vyměňte nepodporovaná Windows XP za Linux Mint

 1. Old Bobby říká:

  Velmi pěkný a užitečný článek od člověka, který ví, o čem píše. Rozumně a bez emocí píše o svých zkušenostech a nabízí řešení – Mint. Dejte si tento článek do záložek a až vám bude nejhůř, tak nevolejte sokola ani Blanické rytíře – vyzkoušejte Mint. Já též vím, o čem píši …

 2. kamowski říká:

  „Pointa tedy je, že každá změna či odklon od Windows XP bude představovat nějaké náklady a nějaké to učení,“

  presne,
  ak niekomu ponúkam miesto wxp linux, na 99% je odpoveď niečo v zmysle „Ja sa nechcem učiť nič nové, ja som si už zvykol na toto, …“. Zvyk je železná košeľa, ale …
  Mnohí si zakúpia w7 alebo nový pc s w8 a o týždeň som u nich opäť a riešim problémy s tým, že je to niečo úplne iné, než na čo boli zvyknutí a že sa v tom vôbec nevedia zorientovať, nech to prerobím, aby to vyzeralo ako pred tým, ….., tak, či tak, musia sa učiť pracovať s novým OS.
  Naopak tí, ktorí sa odvážia aspoň do dualboot-u, po čase zavolajú, nech im to xp z pc odstránim a uvoľním miesto na disku. Samozrejme, do tejto kategórie nepatria „hráči“ a užívatelia niektorých špecializovaných programov. Ale aj tu „svitá na lepšie časy“, napr. fakturačný softvér použiteľný aj v linuxe popisujem tu:
  http://www.linux-mint-czech.cz/fakturacia-a-sklad-v-linuxe-ii/

 3. Rostislav Bačovský říká:

  Naprosto souhlas s „kanowski“. Ve firmě jedeme na widlích, mám 8-ky a dá se. Doma má manželka widle XP, jelikož používá spec. softwer na tvorbu interaktivních prezentací na interaktivní tabule do škol, nelze přejít. Osobně sám jedu na Mintu a jsem max. spokojen. Měl jsem mnoho distrů Linuxu, ale Mint mě sedí absolutně nejlépe. Bohužel né všichni tvůrci aplikací nabízejí alternativní platformy OS.

  • Miloš říká:

   To je právě to, manželka má taky soft pro interaktivní tabule na win, ale navíc vedení školy rozhodlo o přechodu na linux. Tak teď hledám jak to rozchodit, protože mít jiný SW v práci a jiný doma je opravdu peklo. Zejména když je to bráno za nutné zlo.

 4. LV1770 říká:

  Pekne napísaný článok a musím potvrdiť ,že to o čom sa v ňom píše som absolvoval asi tak dva mesiace dozadu a tiež som riešil prechod na Linux Mint . S počítačom som začal pracovať v 2002 a od vtedy som stále bol pod microsoft a vždy som sa musel niečo nové učiť a dorazili ma úplne windows8 . Nakoniec som hodil formát a nainštaloval som Linux Mint 16 cinnamon . Musím napísať ,že to bol asi najlepší nápad čo som v živote ,čo sa týka os ,urobil . Už nikdy nechcem na svojom počítači vidieť windows . Ten pocit slobody je cítiť pri každom zapnutí počítača a radosť z toho ,že mám systém ktorý som si ja sám nastavil tak ako sa mne páči a používam programy ktoré som si ja zvolil a všetko je zadarmo ,netreba nikomu nič platiť . Musím ešte poďakovať autorovi tohto článku za podporu ktorú som našiel na stránkach komunity ,kde ozaj aj nováčik v linuxe nájde všetko potrebné aby si dokázal nastaviť svoj linux mint . Tým čo sa budú rozhodovať o zmene os môžem len doporučiť prechod na linux ,ja len ľutujem ,že som to neurobil už dávno .

 5. kupec říká:

  Moc krásně napsaný článek. Takové články rad čtu.O tom HW jsem ani nevěděl. Držím palečky linuxu (hl. mintu).

 6. Filip Holtan říká:

  Perfektny clanok.
  Ja som riesil nakup noveho notebooku a uz vtedy som vedel, ze nechcem tie nove okna. Tak som sa rozhodol po chvilke patrania skusit Mint a nelutujem. Skusal som este na starom notebooku a tam som mal celkom problem rozchodit wifi, no nakoniec sa podarilo. No a na novy book som s velkou radostou nahodil Mint a uz som pri nom ostal.
  Je pravda, ze este kedysi davno som mal pokus prejst z windows na mandrivu, no vtedy som nenasiel nahradu za AutoCAD, ktory som vtedy potreboval.
  Momentalne sem tam pouzivam LibreCAD. No a jedine preco mi stale na ploche svieti ikonka virtualneho XP je, ze som bohuzial nerozchodil nas firemny katalog, ale mozno casom…

 7. Bohatyr říká:

  Ahoj všem.
  SATApouchu dobře provedené shrnutí o konci jednoho staříka jménem XP a připomenutí, že tu jsou i jiné alternativy, navíc i bezplatné, jako např. Linux.
  Chtěl bych jen zmínit, že podpora pro XP definitivně neskončila pro komerční sféru, a také, že si za ní microsoft nechá řádně zaplatit. Otázkou je, jak dlouho tento stav potrvá.
  Dále s downgradem si nemyslím, že je v dnešní době převážně u značkových PC/ntb problém, často je zařízení nabízeno s originálními médii pro možný downgrade.
  U Win8-8.1 jsem i na starších zařízeních prozatím nezaznamenal, že by po instalaci něco nefungovalo nebo chyběl driver. S perifériemi to je jiná, některé tiskárny jsou prostě problém a co si tak pamatuji, už od Win7. Přesto, i když z vlastní zkušenosti nyní nemluvím, pouze mám načteno z diskusí, bývá obtížnější zprovoznit tisk pod linuxem.
  Posledních pár let si microsoft pod sebou podřezává dříve stabilní, dnes už hodně nalomenou větev, nejvíce snad licenční politikou a rychlým, avšak podle mě nedotaženým vývojem OS. Snaha vše centralizovat a dle nich, tím pádem i zjednodušovat, působí přinejmenším zcela opačně, jelikož tím tlačí uživatele do rohu, i když jsou tací, kterým to nevadí. Kdo trochu ví o čem je řeč, nemůže mi dát než za pravdu kupříkladu u instalace office 13. Sám jsem uživatelem obou OS a ne, nebudu psát, že bohužel, jsem za to rád, jelikož mohu porovnávat, mohu diskutovat s oběma tábory jak se říká, mohu poradit a v neposlední řadě se i při/učit. Linux/Windows pro mě není jedničkou jako OS, ale s linuxem mám alespoň pocit, že MŮŽU.
  SATApouchu, ještě bych chtěl ocenit, že děláš ( i ostatní spolupsavci ) takovou linuxovou osvětu, říkáš tím lidem, že se není čeho obávat a tím jim povoluješ pouta. Ale stejně ke „svobodě“ musí každý dojít sám s převážnou většinou vlastního úsilí, pídění se, dotazování se a taky jak jsem už nedávno psal s otevřenou myslí. Proto osobně přeji všem stále nově přibývajícím probuzeným, hodně úspěchů s linuxem.

 8. Ronoath říká:

  Nejvíce se mi líbí předposlední odstavec. Plně souhlasím, počítač není jednoduchá věc – jenže potíž je v tom, kdo u něj sedí. Dneska se v autě taky najde spousta lidí, které nevyvede z míry svítící „olejnička“…

  Zároveň bych si rád přihrál polívčičku na téma naznačené Boharyrem – tiskárny. Když jsem používal Visty, všechny tiskárny, které jsem zkoušel, jsem s potíži rozběhl. Pod Mintem jsem zkoušel tři tiskárny, a ani z jedné jsem nedostal jediné písmenko. Musel jsem nakopnout příslušný počítač s Windows, čemuž jsem se chtěl vyhnout, soubory do něj přenést a vytisknout. Sice by to měla být výtka výrobcům hardwaru, ale uvítal bych nějaký seznam tiskáren, které 100% fungují (tedy včetně duplexu a podobných hraček)

 9. Old Bobby říká:

  Obávám se, že s takovým seznamem nikdo nepřijde; ten vývoj v oblasti hardwaru se dá těžko zmapovat. Ve svém příspěvku jsi zapoměl uvést o jaké tiskárny šlo, které v Linuxu stávkovaly. Nicméně poznám 3 výrobce tiskáren, které mají v Linuxu nějakou rozumnou podporu. Především HP – což jsou ale kapku dražší tiskárny, potom Samsung a konečně Brother, s dost dobrou podporou, cenově přijatelné i tonery do něj.
  Já jsem zakotvil u Brother HL 2130 – (BW), tonery jsem sehnal za 50% cenu a mám ho na verzích Mint 13, 14 a 15. U 13 nešel doporučený ovladač, použil jsem jiný, který tam byl. Tiskárna je ovšem jednoduchá laserovka, bez speciálních funkcí, ale rychlá. Jinou zkušenost z poslední doby nemám.

  • mr99_9 říká:

   Mne moj Canon pixma mp-550 funguje s mintom 17.3 vyborne, len som musel zmeniť zásobník papiera, pretoze mi to chcelo brat zozadu.Ide aj Simplescan

 10. Ronoath říká:

  Neuvedl jsem záměrně, neboť si přesné modely nepamatuji. Takže jen přibližně – nejlacinější laserový Xerox koupený před rokem, Brother laser se skenerem (má duplex), a prastará barevná inkoustová Canon.

  U Brothera mi nejel ani doporučený, ani jiný ovladač. Možná chyba mezi židlí a klávesnicí, přece jen se považuji za BFU (Beginner for Unix)

 11. Garfield říká:

  Ve většině bodů s článkem souhlasím, stojí nohama na zemi.
  Mám tu ovšem pár ALE.
  Doposud jsem rutinně fungoval ve Win XP a Win7 (ty hodnotím z MS řady nejlépe), pak jsem byl nucen se poprat u zákazníků i s Win 8 a 8.1
  Linux mám rád, ale používal jsem ho většinou v Live verzích, a to jako (hodně dobrý) nástroj k řešení sw/hw potíží.
  Teď jsem byl nucen přesedlat na rutinní použítí RHEL 6.5, takže některé zážitky mám čerstvé:
  – o tiskárnách tu buž byla řeč
  – nedaří se mi vyladit dvoumonitorovou sestavu, kdy jsou monitory výškově posunuté (ve Win7 jsem neměl problém). Maličkost, ale pokazí to náladu.
  – o radostech s laděním grafických driverů v Linuxu už taky bylo hodně napsáno
  – Open/Libre Office – kompatibilita s MS Office 2007/2010 ve formátech slabší, co se maker týká, tak nulová (odlišný objektový model, nutno přepsat kód maker). A prostředí je diametrálně jiné – což je velký problém pro ty, co na MSO 2007+ vyrostli, a 2003- už nepotkali. Ta formátová nepřesnost se projevuje „kosmetickými vadami“, což ale v praxi znamená třeba překrývající se texty v prezentacích, což pak výsledek práce hodně sráží na kolena.

  Osobně vidím, že právě ten MS Office bude u mnoha lidí důvodem k setrvání u windows. A to už nemluvím o firemním prostředí, kde si MS Exchange vysloveně vynucuje použití MS Outlooku (nechci slyšet o náhradě IMAP protokolem – ten řeší jen mail, ale už ne kalendáře a jejich provázanost napříč účtama!). K tomu ty makra, a provázanost kde se dá s čím se dá (je -li backend od MS, musí za tím prostě jít i frontend). Ale to už jsem mimo debatu o Win XP, a tak se pro dnešek louočím…

 12. Dejmon říká:

  Velmi pěkně napsaný článek. Doporučuji všem uživatelům widlí a rádoby všem odpůrcům linuxu si tento článek přečíst, nezavrhovat a vyzkoušet z několika distribucí linuxů, a pak teprve kritizovat !!!

 13. VIkina říká:

  @Garfield:
  K tvojej poznámke o kompatibilite Libre office vs. MS Office. Pokiaľ sa jedná o wordový dokument, pomoc je ľahká, posielam ako PDF (a originál súbor si nechám tiež pre prípadné úpravy). Príjemcovi sa zobrazí správne, nech má akýkoľvek OS. Dnes existuje množstvo programov, ktoré z PDF urobia opäť word. Alebo ešte jednoduchšia cesta, aj keď vyžaduje pripojenie na internet, vytvoriť dokument priamo na stránke one drive od MS a potom len sťiahnuť do PC. Možno sa to zdá komplikované, ale je to všetko len o pohodlnosti. A času to nezaberie oveľa viac, ako bežné vytvorenie dokumentu. 🙂

 14. Dobry Andel říká:

  Výborný a pravdivý článek. Já používám hodně let Ubuntu, ale Mint si budu muset taky vyzkoušet. Líbí se mi.

 15. Lukáš Křivánek říká:

  Dobrý den, mám takový dotaz ?? nevíte jak si mohu spustit instalaci Linux Mint 16 Xfce přes flash disk ?? Linux Mint 16 xfce mám nahraný na flash disku ale nevím jak ho spustit.

  • Satapouch říká:

   Ahoj, jsme rádi, že si chceš Mint nainstalovat. Ovšem místo instalace LM 16, jehož podpora končí v červenci, Ti doporučuji stáhnout a nainstalovat si LM 17, jež má pětiletou podporu.
   Pro instalaci je třeba mít správně nastavené pořadí bootování v BIOSu, kdy bootování z USB musí být nastaveno před bootováním z pevného disku. Pak už je instalace stejná jako z DVD (viz Instalační návod na naší wiki).

 16. Ruza říká:

  Dobry den, Linux Mint som objavil asi pred rokom a pol a cakal som na LTS verziu aby som ju mohol instalovat do pocitacov v Nasej firme do teraz sme fungovali na Ubuntu 12.04 LTS. Pre obycajnych uzivatelov je to ovela privetivejsie prostredie. Mam jednu otazku ohladne tlace PDF a obrazkov. Je jedno na aku tlaciaren sa to tlaci ci sietova alebo usb od poslania tlaceneho suboru ubehne niekedy aj niekolko minut nez sa zacne samotna tlac neviete co sa stim da robit? Dakujem za odpoved

  • ulo říká:

   Těší nás, že ve firmě používáte Mint, ale tvůj dotaz bude lepší položit na našem foru, které je právě pro řešení problémů a kde se může vyskytnout někdo, kdo podobný problém již řešil. Naše forum je zde: http://forum.linux-mint-czech.cz/
   Děkujeme.

 17. igracek říká:

  Velmi pěkně a výstižně napsaný článek, a moc rád bych k tomu dodal následující. V době, kdy jsem si pořídil svůj notebook, zejména pro potřeby studia na vysoké škole, měl jsem na něm od výrobce dodané a předinstalované Windows Vista. Vzhledem k tomu, že jsem s tímto OS od Microsoftu nebyl spokojen, tak jsem na doporučení kamarádů přešel na Windows XP, které po 3 měsíčíním boji s ovladači hardwaru fungovaly přijatelně, a dá se i říci spolehlivě zejména co se týče potřených programů, které jsem pro svou práci potřeboval. Jednalo se zejména o programy pro projektování pozemních a dopravních staveb tzn. AutoCAD a ArchiCAD. Nicméně po ukončení podpory WinXP jsem na svém notebooku testoval i WIN7, které jsou opravdu dobré, nicméně vzhledem k hardwarové konfiguraci mého notebooku už jsem zjistil, že jsou náročné a nepracují, tak jak bych si představoval tzn. mnou běžně aplikace(AutoCAD a ArchicAD) se chovaly výrazně pomalu a nestabilně. Opětovný přechod na Windows XP už jsem nechtěl, a tak jsem se začal poohlížet po jiných operačních systémech, kdy jsem než jak jinak zabrouzdal do vod distribucí linuxu. Takže jsem v posledních dvou měsících testoval tyto distribuce Ubuntu, Fedora, Xubuntu a pochopitelně MINT. K tomu dodávam, že už někdy okolo roku 2004 jsem měl svou první zkušenost s Mandrakem, kdy ale v této době to byl pro mne i s ohledem na mou počítačovou gramotnost tento OS dosti komplikovaný zejména co se týče instalace různých programů, ovladačů a podpory ruzných zařízení, takže jsem od něho upustil. Nicméně nakonec po různých testech distribucích linuxů a hodinových studií návodů od komunit linuxu, jsem instaloval MINT 17 MATE. Kdy moje zkušenosti s ohledem na mou počítačovou gramotnost jsou v bodech následující:
  1. díky poskytnutým návodům na těchto webových stránkách a vytvoření bootovacího instalačního USB OS MINT 17 MATE trvala instalace cca do 15minut. Což je úžasné. Následné první spouštění OS včetně instalace doporučených aktualizací trvalo snad taky max. do 15mint. Takže jsem měl během cca 30minut plně funkční operační systém, kdy fungovala grafika, síťová připojení včetně wi-fi se kterou bývaly ve windows, zejména WinVista problémy dále zvuk, a okamžité připojení k internetu. Připomínám nic jsem nemusel nastavovat ani konfigurovat. Takže bomba!!! 🙂
  2. Následoval průzkum předinstalovaných programů, kdy jsem zjistil, že byly současně s OS MINT nainstalované tyto aplikace: VLC player, poštovní klient Thunderbird, Pidgin, LibreOffice, kdy jsem tyto aplikace používal na operačních systémech Windows. Programy po prvním spuštění a upravení nastavení fungovaly, tak jak jsem byl zvyklý. Takže super!!! nemusím nic doinstalovávat ani vylepšovat.
  3. Vzhledem k tomu, že rád hraji staré DOSové hry, neboť si u nich dost odpočinu, tak ani to nebyl, problém. Po instalaci DOSBoxu, vše fungovalu hned a okamžitě.
  4. Následovalo testování webového prohlížeče Firefox. K tomu dodám, že nevím, jak je to možné, ale asi dle mého prvotního nadšení a vnitřního pocitu, prohlížení webu fungovalo rychleji, a to i oproti WinXP. Takže další plus :-).
  5. Dále na závěr přišlo to nejpodstatnější a to zprovoznění mých „oblíbených“ a pracovních aplikací tj. zejména ArchiCAD 13. Po instalaci Wine a následné instalaci mého „oblíbeného“ ArchiCADu i tento program fungoval. Sice jsem testoval primární funkce, ale myslím si že vše funguje OK. Takže jsem vyřešil svůj problém a hlavním nejpoužívanější aplikace na OS MINT funguje!!!

  V závěru tedy mohu MINT jen doporučit, neboť pro mé potřeby viz výše plně nahradil dosavadní a dlouhou dobu používaný Windows XP. Rovněž velmi kladně hodnotím jeho hardwarovou kompatibilitu, stabilitu,nenáročnost a rychlost s jakou pracuje. Dle mé osobní zkušenosti, tak je tento OS rovněž vhodný i pro stavební inženýry, kteří rádi projektují a vyvýjení drobné programy v Pythonu, tak jako já. V závěru mého komentáře bych tak rád poděkoval i všem co se na MINTu podílejí a přeji mnoho další úspěchů při další tvorbě a vývoji.

 18. Andreas říká:

  Děkuji za pěkný článek a věřím, že zaujme lidi, kteří chtějí OS do svého PC, ať už domácího či soukromého.
  Dovolím si přidat pár osobních poznatků..
  Chtěl jsem OS, kterým nahradím win xp a tak jsem začal experimentovat s Linuxem. První myšlenka byla, že si Linux nainstaluji vedle win xp a budu na Linuxu brouzdat na netu kvůli bezpečí. První bylo ubuntu. Po pár týdnech pohybu v novém OS moje zvědavost stoupala a v hlavě jsem měl myšlenku – chci vidět toho víc, tak jednoho deštivého dne jsem zkusil open suse a fedoru, ale pořád „hlad“ trval, tak jsem zkusil Linux Mint xfce. Po nějakém čase pohybu v prostředí, na fóru a na těchto stránkách jsem se rozhodl zakotvit. Po pár nešvarech, které se mi podařilo díky této komunitě vyřešit, už mám na svém soukromém PC pouze Linux Mint Mate, kde jsem zprovoznil grafickou kartu Nvidii 9500GT a tiskárnu Canon Pixma MP 250.
  Na win si už ani nevzpomenu. 🙂
  používám programy:
  prohlížeče: Mozila Firefox, Chromium
  přehrávače: VLC, Audacious (obdoba winampu)
  konverze audio a video, obrázku atd. : Arista, QWinFF
  komunikace: Skype (zatím)
  office: Libreoffice
  Přes Playonlinux a wine si zahrajete hry a nainstalujete programy pro win. Prostě Linux toho nabízí opravdu hodně. 🙂

  Můj názor:
  Je dobře, že každý z nás má navybranou jaký OS si zvolí. Já si vybral ke své spokojenosti 🙂

 19. blu říká:

  Ahojte ,Pouzivam Ubuntu od roku 2005 , a stale pouzivam ten isty notebok 2x2GHz 2GBRam 80HDD ,nvidia. Upgrade OS sa vykona sam raz za 2(4) roky. Nikdy za tu dobu som si nevsimol ze by OS pracoval pomaly alebo sa zasekol tak ze by som musel pouzit Reset. (kill -9 ….), pouzivam OS na hw a sw narocne applikacie: DVBTV FULHD , DVB, DAB ,gnuradio ,varicad 3d modeling ,libreoffice, openmp (open multi core math processing in nvidia card), CUDA, a ine … Ak ras nieco nainstalujes uz nikdy nemusis riesit update aplikacii, Podla mna je to bezudrzbovy a spolahlivy OS. Vrelo doporucujem aj zaciatcnikom, je to user friendly OS.

 20. arnold říká:

  skusim to teda..

 21. Mirko Ingr říká:

  Rád bych poděkoval za článek a všem přispěvovatelům. Také ještě používám XP a časem budu muset zakoupit nový PC. Mám z toho dost obavy, právě kvůli OS, ve kterých nejsem žádný odborník. Také pracuji v ArchiCADU a slyšel jsem, že v Linuxu nejde. Tímto děkuji Igrackovi, za jeho podporu a zkušenosti. Mám prosbu, sám si na všechny ty instalace a přeinstalace netroufám, nevíte o někom z okolí Vsetína nebo střední Moravy, kdo má zkušenosti s OS MINT a mohl mně s tím pomoci? Děkuji.

  • igracek říká:

   Instalace není složitá…je srovnatelná jako u Windows. Jenom doporučuji než začít instalovat linux, tak zálohovat veškerá data :-). Instalátor Mintu je velmi jednoduchý a intuitivní. Podle mne pro začínajícího uživatele linuxu je při instalaci nejsložitější část vytváření oddílů na disku. Jinak tady je velmi slušný odkaz jak rozumně vytvořit diskové oddíly pro běžného uživatele. Jinak co může vřele doporučit, tak si vytvořit bootovací USB z návodů na http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku.

 22. Vendax říká:

  Přemýšlím o přechodu na Linux, ale bohužel netuším jestli existují nějaké rozumné alternativy k SW Cubase, Halion, Sibelius 6 a VST nástroje s tím spojené. Nemáte prosím někdo nějakou zkušenost v oblasti tvorby a zpracování hudby na Linuxu?

  • petrh54 říká:

   K programům typu Cubase, Halion, Sibelius 6 a VST nástroje s tím spojené žádné ROZUMNÉ alternativy, s kterými by se dalo opravdu profesionálně pracovat, neexistují.

 23. Petr384 říká:

  Vždycky když si přečtu jak je Linux skvělý,tak ho znova chci ochutnat.Nyní jsem zkusil Linux Mint 17.Živě z dvd to běhalo sqvěle,ale pak jsem zkusil instalaci na disk.A najednou v závěru instalace omluva,že se to nepovedlo.Tak to se mi s Linuxem stalo už několikrát,s windows nikdy a to jsem instaloval Win 95 a 98 pomocí disket,další win XP,sedmičky i osmičky s CD nebo DVD.Takže linux je báječný,že je zdarma,ale jednodušší a lepší než windows není.

  • Satapouch říká:

   Tak přesně tenhle druh komentářů přímo zbožňuji, Suché konstatování, že to nejde. Zajisté u dialogu „že se to nepovedlo“ bylo také proč se to nepovedlo. A jak je všeobecně známo, každý problém má řešení. A to, že ho nechceš řešit, opravdu, ale opravdu není chyba Linuxu. Jo a Linux JE lepší než Win.

  • TUX říká:

   Je lepšie platiť za windows, antivírus, office a celé dni nahánať vírusy a celé hodiny opravovať pokazený windows????

   Alebo je jednoduchšie prejsť na linux, nemať s ním žiadne problémy, mať 100% funkčný systém a voľný čas použiť na niečo iné???

   Porozmýšľajte o tom. Nevyhadzujte už peniaze za windows.

 24. David Tinka říká:

  Dobry den potreboval bych poradit co mam delat, kdyz chci stahnout a nainstalovat wine1.4 a bych mohl hrat league of legends tak mi to nefunguje zkouselel sem to hodnekrat , ale jelikoz mam linux teprve mesic cca tak tomu vubec nerozumim 🙁

  • Andreas říká:

   Ahoj Davide,
   tuhle hru nehraji, ale hry co jsem zkoušel nainstalovat jsem dělal přes PLAYONLINUX. Tento program wine obsahuje. Podívej se na forum – Linux mint – hry a zábava tam se dozvíš víc nebo si tam napiš o radu 🙂
   ps: Na youtube jsou také návody atd..

 25. Vysoky Japonec říká:

  Nebudem čakať na hw viazaný windows 10 a vynútene poskytovať osobné údaje jednej nehoráznej firme. Dal som si Mint – vedľa w7. Čo mám na disku vo windovse, v podstate všetko môžem používať, akoby patrilo Mintu. Mint v poho zvládam bez znalosti angličtiny. Radšej si teraz, pomaly, v pohode zvykám na Mint, ako keby som naťahoval čas a čakal do posledného dňa funkčnosti windowsu.

 26. Rasto říká:

  Frčal som na ubuntu, hry už skoro vôbec nehrávam ak tak jednu za rok a to musí byť aby na chytila, väčšinou po koštovke delete.Ubuntu a Mint sú najprívetivejšie linuxi pre bežných ako som ja, ale probol som Mint a mne osobne lepšie sadol ako ubuntu, už len kvôli môjmu obľúbenému browseru Opera, ale najviac je Mint /osobný názor/ omnoho prívetivejší pre začiatočníkov. V ubuntu som musel viac krát siahnúť po terminály.Mám Minta 17.3 Rose, a určite by som do wydlí neišieľ už nikdy. Linux je proste jednotka, len nikdy nedobehne nie v kvalite, ale v počte uživateľov windows, preto lebo to robia nadčenci a veľakrát zadarmo.Len si predstavte keby mali týto ľudia toľko peňazí ako má microsoft? Síce niečo sa mi marí, že nejaké vydanie Linuxu sa dohodlo na spolupráci s win, ale pokiaľ viem tak tí praví uživateľia a programátori LINUXU sa od toho odvrátili.

 27. Patrik říká:

  Velice motivační článek pro lidičky co hledají plus a mínus vs jiný systém.Sám za sebe mohu napsat že na Mint 17 běhá moje celá rodina včetně ženy a dětí a je o mnoho starostí méně.Malvare viry a ovladače jak co spustit a čím.
  Jediné nad čím se dá zpočátku váhat jsou Win hry.Do vydání wine 1.6 a novějších jsem nedokázal spustit hodně z oblíbených her.Dnes na wine 1.9.5 +winetrick spustím i Battlenet a Starcraft 2 s posledním datadiskem.Hry pod dosem v pohodě a hry co neběží na W10 protože jsou staré pustím .O tom že na XP běží hry některé na W7 zase jiné a jiné ne na win8 a 10 také uplně jinak kolem her tak na wine pustím vše co mě zajímá na 90% .Mimo Fallout 4 ale to je kvuli podpoře DX11 jinak Vegas a podobné naprosto v pohodě a rychleji než na Winech.
  Tento web mě hodně inspiroval tak jsem si nemohl odpustit přidat také názor.

 28. Petr říká:

  Mám Lubuntu 14.04., používám ho asi měsíc na starším stroji Intel Centrino Duo 1,6 GHz 1GB RAM (386), byl bych spokojený s omezeními, které existují, pokud bych se několik hodin nesnažil neúspěšně nainstalovat Flash Player do prohlížeče. Pokud přejdu na distribuci Mint, zbavím se problému?

  • Andreas říká:

   Ahoj Petře,
   pokud používáš Firefox a snažíš se tam dostat flash player, tak se na to vyprdni a naistaluj si prohlížeč Chrome google nebo Slimjet a máš po problému.. Já jsem teď začal používat Slimjet a jsem spokojený 🙂 Nemusíš do něj už nic doinstalovávat a vše ti poběží..

   odkaz zde:
   http://www.slimjet.com/en/dlpage.php

 29. Skolastilus25 říká:

  Dobrý den všem.
  Neustále čtu články opěvující všechny možné OS Linux “ a že jich je přehršel “ stále se vylepšují “ nic proti tomu je to prospěšné “ ale nikde nenajdu nový nebo vylepšený software pro tento systém, občas někde něco jen tak po skrovnu jinak už více jak deset let starý soft a o softu v češtině nemá smysl mluvit, myslím si že, pokud nebude k novým ( vylepšeným ) OS také adekvátní soft tak se tento OS nemůže masově uchytit ( nebo že by to byl záměr? ) ( Mrkvosoft má dlouhé prsty ).

  • Livan říká:

   Nainstaluj si nejakou Rolling Release distribuci, např. Manjaro a budeš míť aktualizaci programú každých pár dní a jsou ty programy i lokalizované. Teda skoro všechny, ty základní určitě.

  • romanos74 říká:

   Dobrý den
   Je vidět že jste linux zřejmě nikdy nepoužíval, protože jinak byste věděl že nový software v linuxu se nikde nehledá, ale je součástí aktualizace systému a v tom je právě ta bezpečnost linuxu, nestahujete software z internetu ale instalujete přímo ze svých repozitářů které jsou ověřené. Vaše poznámka (o softu v češtině nemá smysl mluvit) mě skoro rozesmála, sám používám občas i Windows a rozhodně víc software je lokalizováno do češtiny v linuxu.

 30. Petr říká:

  Ahoj Andreasi!

  Díky moc za odpověď i tip na Slimjet. Nainstaloval jsem a běží bez problémů! (Chrome pro 386 není k dispozici, mám Chromium, ale ani tam se mi FlashPlayer nepodařilo nainstalovat, teď už mi to všem nevadí. 🙂

 31. Tomáš říká:

  Dobrý den, chtěl jsem vyměnit XP za Linux Mint. Připravil jsem dle návodu instalační DVD a nechal počítač nabootovat. Místo normální „titulní stránky“ Linuxu MINT se mi zobrazila stránka s rozsypaným textem, která neodpovídá obrázku. MD5 jsem kontroloval a sedí. Můžete prosím někdo poradit? Dííííky ……

  • Old Bobby říká:

   Chtělo by to víc podrobností, Tomáši.
   Třeba tak popis sestavy…
   Pak snad někdo poradí.
   DVD se dá vyzkoušet na jiném PC ;°)

 32. Tomáš říká:

  Díky, tady je popis sestavy:
  Dell Latitude 505, Intel Celeron M, 1,5 GHz, 512 MB RAM
  na jiném notebooku se Linux spustil, na Dellu se začne nahrávat, po chvilce se instalace zastaví, přičemýž je vidět základní obrazovka s nápisem Mint. Přez ní jsou nějaké naprosto nečitelné nápisy……..
  XP na tomto notebooku běhaly bez problémů
  díky za radu

 33. Pingback:Vymeňte nepodporované Windows XP za Linux Mint – Linux Mint CZ&SK | Zo sveta informácií

 34. Zdenda říká:

  Mám starší stroj, deska: Cuba MS – 7301, procesor: Intel Core 2 Duo E6400@2.13 GHz, ram: 3GB, grafika: Asus 7900 GS. Na tomto stroji běhal tak zhruba 10let nazpět několik let linux. Pokazil se mi zdroj, koupil jsem si novou mašinu (win10), sehnal jsem zdroj ozivil staré PC a že tam zkusím linux (Mint). Problém mám v grafice, udělá mě to takovej rozbitej obraz. Kombinace Ctrl+Alt+F1 nějak nefunguje, do konsole se nedostanu. Jde o to jestli námaha s opravou stojí za to a ovladače na tuto kartu jsou k dispozici?