Skripty pro Nautilus a Caja

scri1„Proč o tom nenapíšeš knihu“, ptala se mě přítelkyně, když jsem ji dovyprávěl další ze svých absurdních zážitků.

„Kdo by to dnes četl, dnes je absurdit a nesmyslů plná televize „, namítnu, „lidi už knihy nečtou“.

Kristýna byla žena vzdělaná, jako ostatně všechny její předchůdkyně, což ovšem znamenalo abych zůstal ve střehu. Po tom, co jsem přečetl celé dílo Viktora Huga, nemohl jsem o spisovatelské dráze ani jen přemýšlet. Snad tak ještě povídky,  nebo něco kratšího, aby to čtenář dočetl do konce.

„Nezbytné ovšem bude, aby to opět byla prvotřídní prasárna: To se dnes nejlíp prodává. Pak ještě překlady, nejlépe do čínštiny a angličtiny, abys byl světový, “ pokračovala přítelkyně.

„S tím je moc práce a příjem musím zdanit. To raději půjdu na Majdan házet dlažební kostky, nebo vést skupinu a budu dobře placenej (>2000$ týdně) na ruku, v čerstvě natištěných bankovkách. A ještě mě převezou vrtulníkem do Prahy…“

„V cínový rakvi.“ zakončila Kristýna.

 

°°°°°°°OOO°°°°°°°

 

Tak jo, zůstanu doma, mám tu jednu zajímavou věc, právě o tom píšu čtenářům na Mintu.

 

scri2

 

scri3

 

Pro ty, kteří se nechtějí prokousávat psaním skriptů v Terminálu, je přirozeně k dispozici i jiné řešení. Uživatelé GNOME a odvozených nadstaveb si jistě vzpomenou, jak jsme v Nemo file manažeru měli k dispozici na pravém myšítku i skripty. Ať už Nemo, Nautilus nebo Caja, nic není ztraceno. Existuje totiž publikovaná sbírka skriptů, která se dá pohodlně v uživatelském režimu implantovat do našeho souborového manažeru. Autor této sbírky hromadil nejrůznější skripty po několik let, až sbírka přesáhla tisícovku, což jej přimělo k publikování.

 

scri4

 

Celou parádu najdeme na webové stránce: http://www.2shared.com/file/XiDVHyMh/The_Ultimate_Nautilus_Scripts_.html

a je to: The Ultimate Nautilus Scripts Pack.tar.gz

odkud si ji stáhneme domů. Na tomto místě je třeba poznamenat, že k tomu, abychom mohli tyto skripty používat, nepotřebujeme právo roota, uživatel si vystačí sám. Stažený archiv si rozbalí do: /user/.gnome2/nautilus-scripts/.

 

scri5

 

Když se nám to podaří, tak v tomto adresáři budeme mít několik podskupin skriptů, tedy další podadresáře, kde jsou skripty rozškatulkované. Zkrátka je to kolosální sbírka…

V této chvíli skripty ještě nemáme funkční, protože nejsou načtené do správce souborů. Není ale potřebné restartovat, stačí když se odhlásíme a znovu přihlásíme. Přihlašování trvá nějakou dobu, proto „don´t panic“, skripty se musí načíst. Po načtení je máme k dispozici, což ovšem při prvním spuštění představuje šok, protože když je něčeho moc, tak je toho příliš. Abychom se nedostali do extrému, časem si mnohé z těchto skriptů v příslušném adresáři smažeme a tak se nám jejich počet optimalizuje na rozumnou míru.  Další důvod pak bude to, že se Nautilus resp. Caja zpomalí, což může u slabších strojů jít trochu na nervy. Můžeme pochopitelně smazat i celou podskupinu, pokud se nám „nehodí do krámu“.

 

scri6

 

Uvedené skripty jsou, jak je doufám jasné, pro desktopové prostředí MATE.

Použití skriptů vychází ze situace a typu souboru, který chceme otevřít jinak, než „normálně“, zmáčkneme proto pravé myšítko a dál si už vybereme co je nám libo. Na přiložených obrázcích je ukázka. Doufám, že skripty budou k užitku, nicméně dají se smazat, pokud nebudou využívány a systém se opět zrychlí…

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Skripty pro Nautilus a Caja

  1. Allconius říká:

    když by si někdo chtěl napsat vlastní skript, tak je třeba nastavit na souboru oprávnění „Povolit spouštění souboru jako programu“, jsem to tam neměl a asi 7 dní přemýšlel proč se mi to nezobrazuje v seznamu skriptů 🙂