Přechod na práci s Terminálem

1219__90x90_ftMyslím si, že tohle by si měl přečíst i linuxový profík, ale hlavně začátečník. První proto, aby mohli snáze pomáhat a druzí nechť čtou právě proto, že jsou začátečníci a měli by hltat každou dobře míněnou radu.

Přiznat si, že jsem linuxové mimino, tam je jádro pudla. Sám se považuji ve vší skromnosti za mírně pokročilého uživatele. Když jsem byl batole maminka mi musela zavázat tkaničky a já nadšeně pozoroval, jak se mi daří krůčky. Když jsem měl první počítač, kamarád mi ukázal taje Ctrl+C a pak jsem již sám dělal ony krůčky.

Přejdete-li tedy z Windows například na Mint, zkuste zapomenout, co všechno umíte, přiznejte si, že jste batole, nemachrujte. Je třeba zapomenout, že jste stahovali nejrůznější freeware a zbytek crackovali. Základem v Mintu je Správce softwaru neboli to, co vám systém sám nabídne k instalaci. Je to takový švédský stůl. Až když si sami dokážete zavázat tkaničky, zkuste zadat svůj první příkaz v Terminálu, Zkusíme si třeba:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install gnome-sudoku

Příkazy doporučuji zásadně kopírovat, předejdeme tím překlepům. Ovšem nekopírujte vše, co najdete na internetu, to je cesta do pekel.
Příkaz říká systému: „Jako správce chci instalovat balíček gnome-sudoku“. Potvrdíme tlačítkem Enter a co to Terminál chce heslo, ale když ho píši nic se neobjeví, píšu ho znovu a nejde to. Máte nezavázané tkaničky, heslo se skutečně neobjeví, ale je tam. Zadat a opět stisknout Enter. Měli bychom mít vypnutý Caps Lock a zapnutý Num Lock nebo prostě, tak jak jste zvyklí, abyste nepsali špatné heslo. To jsou triviality, které vašeho případného rádce ani nenapadnou, že se můžou dít, ale stát se to může.

Po zadání formulky

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install -f

by se vám v ideálním případě mělo vypsat toto:

Výpis v terminálu:
Čtu seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí
Čtu stavové informace… Hotovo
0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.

To vám umožní zjistit aktuální stav vašich balíčků, splnění závislostí. Pokud zde máte například 18 neaktualizováno. nezoufejte, spravíte to dalším užitečným příkazem:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get upgrade

A spustíte aktualizaci. Zdůrazňuji, že si musíte být jisti tím, co děláte a ne tisknout Enter jako o život. V běžném životě než něco podepíšete, tak si to také jistě pozorně přečtete, co kdyby to byla třeba bianko směnka.

Věřte mi, že naučit se základní a postupně přidávat další příkazy je stejně užitečné jako naučit se násobilku, práci to urychlí, usnadní, někdy je dokonce nemožné udělat to jiným způsobem.

Pokud je balíček jeden, jako v tomto případě, proběhne vše již samo. To, že terminál můžeme zavřít, poznáme snadno, on by se ostatně bránil, kdyby v něm běžel nějaký proces, objeví se úvodní řádek:

Řádek terminálu:
uživatel@název_počítače ~ $

V Menu se vám objeví hra sudoku. Jsou však balíčky, a je jich většina, jejichž instalace se vám nikde neprojeví. Jsou prostě potřebné pro práci nějakého programu nebo se dají spouštět jen v terminálu.

Pokud dáme instalovat balíček, jehož instalace si vyžádá závislosti v podobě dalších balíčků, jsme žádáni o potvrzení: Y/n, přičemž zvýrazněnou možnost Yes stačí jen potvrdit, dříve bychom si však měli přečíst vše co nám vyjelo v terminálu, například kolik dat se bude stahovat. Jinak stiskneme n a Enter pro zamítnutí instalace.

Co když již něco máme nainstalováno delší dobu a již to prostě v počítači mít nechceme?

Příkaz terminálu:
sudo apt-get purge gnome-sudoku

To je příkaz pro odinstalování, v tomto případě Gnome sudoku. Pokud se jedná o složitější program, který si při instalaci vyžádal závislosti, smažeme tímto balíčky k odstranění:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get autoremove

A co se děje při serii následujících příkazů?

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-subtitles

První systému sděluje, a setkáváte se s tím často v našich článcích, aby si přidal nový repozitář. Druhý je dobrý k tomu, aby se přidání repozitáře projevilo a mohli jsme instalovat balíčky v daném repozitáři obsažené, neboli aktualizace seznamu repozitářů. A třetím nainstalujeme v tomto případě program, který umožňuje psát titulky k filmům.

Připadá vám toho mnoho na první krůčky? Zopakujme si pro jistotu ještě několik základních věcí. Pravým tlačítkem myši zobrazíte volby a levým potvrdíte tu zvolenou. To je pro běžné Franty uživatele, kteří se sami učí, jak se co vlastně dělá. Výše uvedené současné zmáčknutí tlačítek levého Ctrl a C způsobí kopírování označeného textu nebo souboru do schránky, Ctrl+X znamená vyjmout, je tu patrný rozdíl. Ctrl+V vkládáme obsah schránky, tato zkratka nefunguje při vkládání do Terminálu, zde je třeba použít myš (touchpad). Jak je zřejmé z článku //www.linux-mint-czech.cz/tahak-prikazu-terminalu-pro-linux-mint/, kopírování a přesun souboru či celého adresáře lze snadno provést terminálovými příkazy cp -avr, respektive mv s udáním cesty odkud a kam kopírovat či přesunout. Do výše uvedeného článku vám radím nahlížet často, povede to k zjednodušení vaší práce. To ale spíše v době, kdy vaše kroky budou dostatečně jisté.
TAK TOHLE NE!
Nesmíte například:

Příkaz terminálu:
sudo rm -rf /etc

Tím smažete systémový adresář a nezbude vám nic jiného, než nainstalovat celý operační systém znovu. V systému souborů nesmíte ani nic přesouvat, snadno by se vám to mohlo podařit například takto:
DOMA TO RADĚJI NEZKOUŠEJTE!

Příkaz terminálu:
sudo mv /etc /usr

Tento příkaz řekne systému, že si jako root (správce) přejete přesunout systémovou složku /etc do jiného umístění, pracujte proto vždy zásadně se soubory a adresáři, které se nacházejí ve vaší domovské složce, například takto:

Příkaz terminálu:
rm -rf /home/uživatel/Dokumenty/Blbinky.odt

Po potvrzení tohoto příkazu nehledejte v Dokumentech textový soubor Blbinky, nemusíte ani zadávat úvodní sudo, neboť pro práci v domovské složce obvykle nepotřebujete oprávnění správce.
Je potřeba si uvědomit, že Terminál je šikovný pomocník právě proto, že je tu možné udělat prakticky všechno. A takto bych mohl pokračovat, jenže to už by nebyl článek pro linuxová batolata. Závěrem malá rada: postupně si pročtěte pokud možno vše, co zde již bylo v jiných článcích o Terminálu napsáno.
Přeji vám, abyste se naučili chodit, zavazovat si tkaničky, běhat a jednou snad i sprintovat. A proč jsem chtěl, aby si to přečetli i linuxoví guru? Aby si uvědomili, že to, co oni provádějí bezmyšlenkovitě, může být pro jejich žáka kamenem úrazu. Nebojte se dělat kroky, bez nich neuděláte žádný pokrok.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Přechod na práci s Terminálem

 1. Old Bobby říká:

  Opět pěkný a užitečný článek na stále aktuální téma. Navíc je napsán dobře čtivým stylem, co zvyšuje jeho hodnotu. Díky za pěknou práci !

 2. Filip říká:

  Veľmi pekne napísaný článok pre úplných začiatočníkov 🙂 Je veľmi dobre, že článok vysvetľuje úplne základné veci, ktoré sú pre niekoho samozrejmosť, ale veľa začiatočníkov im nerozumie a práve tým sa takýto návod zíde 🙂

 3. vxmery říká:

  Nesmíte například: sudo rm -rf /etc
  To je ako vo filme Obecná škola: Nie aby ste olizovali zábradlie, keď vonku mrzne 🙂
  Článok ok, terminálu sa naozaj netreba báť, len treba presne vedieť, čo robím.

 4. alfi51 říká:

  Dobrý článek, linux používám již řadu let a v terminálu instaluju, ale vždy se dozvím něco nového.:)

 5. Franta říká:

  Dobrý den
  Může mě někdo poradit jak vrátit terminál do lišty,naskakuje mě
  Jenom:XTerm?
  Děkuji Franta

 6. Pingback:Instalace Linux Mint – 08 – Linux Mint CZ&SK