MAME

Vždycky je lepší, když to máme, ať už se jedná o přátele, práci nebo neštovice v dětství. Nu a ještě víc se máme pokud máme MAME, neboli The multiple arcade machine emulator. Jedná se o emulátor pro obrazy arcade her, známých především jako hry pro hrací automaty.

Pojďme se tedy podívat co vlastně v tom MAME máme. Hned po spuštění MAME se objeví obrazovka, zobrazující seznam her, které jsou uloženy ve výchozím adresáři pro ukládání obrazů her. Při listování v přehledu se ve spodní části obrazovky ukazují detaily hry a především to, zda je použitelná pro spuštění v emulátoru. Pokud je vše OK objeví se v detailu zelené podsvícení a nápis „Working“.

 

Pokud je s daty ke hře problém objeví se buď žluté podsvícení:

Kde se může jednat o problém se zvukem, přesto hra půjde spustit nebo červené podsvícení s nápisem „Not working“ kdy spuštění není možné z důvodu nekompatibility s daným emulátorem:

Pokud tedy máme zelenou, klávesou [Enter] provedeme načítání hry do emulátoru a pravděpodobně se objeví toto hlášení:

Toho se ovšem nesmíme vyděsit a stačí pohnout joystickem 🙂 neboli stačí stisknout šipku doprava a pak doleva. Následně už se objeví informace o hře a systému:

Vidíme, že se CPU dal opravdu do práce a běží nám na 12 000 000 MHz což je 12THz, hudba je 2x Quadrofonní a video je samozřejmě HD 3840 x 2240 🙂 Pak už se objeví samotná hra, ještě provedeme nastavení kláves a to tak, že použijeme klávesu [Tab] a ta nám vyvolá následující menu:

Zvolíme Input (this Game) a provedeme konfiguraci kláves:

Pak už se jen můžeme vrátit v čase zpět s hrami jakými jsou například:

Golden Axe

Double Dragon

Final Fight

Kungfu Master

Punisher

P.O.W.

Tekken

X-man

Pro instalaci MAME použijeme buď Správce softwaru, nebo zadáme v terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install mame

 

Po instalaci se vytvoří v domovském adresáři skrytý adresář .mame. Aby se nám objevily hry v menu musíme v něm nejprve vytvořit podadresář roms, kam je třeba nahrát jednotlivé hry zabalenené v *.zip souboru (zip se nerozbaluje!). Pokud máme tedy např. staženou hru batman.zip bude pro profil kamarádky Hildy uložena takto: /home/hildegarda/.mame/roms/batman.zip. Spuštění provedeme buď přes Aplikace – Hry – Mame, nebo z terminálu příkazem „mame“.

Pro stažení obrazů her je možné využít např. stránky http://www.romnation.net/. Některé přímé odkazy:

Některé hry mohou fungovat jen v určitých verzích MAME, uvedené hry byly testovány ve verzi 0.145. Aktuální i starší verze emulátoru a další informace naleznete na stránkách projektu MAME: http://mamedev.org/

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.