Ovládání Google-Drive pomocí Google-Drive-Ocamlfuse

1488__130x90_gdoNedávno padla na naší komunitní stránce na G+ otázka ohledně možností přístupu ke cloudu Google-Drive přímo ze správce souborů, bez nutnosti používat webové rozhraní. Možností je několik, ale je třeba zdůraznit fakt, že dosud žádný oficiální klient pro Linux neexistuje.

Ano, můžete použít některý z neoficiálních linuxových klientů, ale ty mají své své nedostatky: inSync není zdarma, Grive je pouze příkazový řádek a zdá se, že jeho vývoj byl zastaven a tak bychom mohli pokračovat.

Proto vám dnes na našem webu představíme další alternativu pro snadnou správu souborů na Google-Drive, fungující i v Linux Mintu: Google-Drive-Ocamlfuse.

Google-Drive-Ocamlfuse je FUSE backend souborový systém pro Google Drive, který můžete používat k připojení cloudu Google-Drive v Linuxu.  K jeho funkcím patří plná podpora pro čtení a zápis souborů a složek, podpora více účtů, podpora manipulací s duplikovanými soubory, jakož i přístup ke koši Google Drive. Google-Drive-Ocamlfuse také poskytuje přístup (jen pro čtení) k souborům Google Docs, které jsou uloženy ve formátu ODT, ODS a PDF (lze konfigurovat).
Google-Drive-Ocamlfuse je stále v testování, takže i když funguje docela dobře, může při jeho používání dojít i k nějakým chybám. Například se může stát, že některé dokumenty nebudou z Google-Drive správně staženy.
Je také třeba zmínit, že se vaše změny neprojeví okamžitě, Může trvat i 60 sekund (lze konfigurovat), než se změny projeví v připojeném souborovém systému. Pokud se nově přidané soubory nezobrazují ve správci souborů, zadejte složku znovu nebo jej aktualizujte (Ctrl + F).

 

1489__420x340_gdo1

 

1490__420x340_gdo2

 

Instalace Google-Drive-Ocamlfuse v Linux Mintu

Existují dva způsoby instalace google-drive-ocamlfuse v Linux Mintu:

A. Použití předkompilované binárky (jednodušší instalace, ale bohužel neexistují binární soubory pro všechny verze Linux Mintu / architektury)

Pro Google-Drive-OIcamlfuse jsou poskytovány binární soubory pro LM 13 64bit, pro LM 14 32bit i 64bit a pro LM 15 64bit. Patřičný archiv pro vaší verzi Linux Mintu a architekturu si stáhnete odtud.
Po stažení rozbalte archiv do svého domovského adresáře a pro instalaci zadejte v terminálu následující příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo install ~/google-drive-ocamlfuse*/google-drive-ocamlfuse /usr/local/bin/

Také budete muset nainstalovat následující závislosti:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install libcurl3-gnutls libfuse2 libsqlite3-0

B. Použití OPAM

Google-Drive-Ocamlfuse lze instalovat i pomocí OPAM, což je správce balíčků pro OCaml. Nejprve si tedy nainstalujte OPAM a ocaml v LM 15, 14 nebo 13 zadáním níže uvedených příkazů v terminálu:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:avsm/ppa-opam-unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install ocaml opam

Dále si nainstalujte závislostí (je to nutné, protože tyto vazby nejsou řízeny OPAM):

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install m4 libcurl4-gnutls-dev libfuse-dev libsqlite3-dev

Nakonec nainstalujte Google-Drive-Ocamlfuse:

Příkazy terminálu:
opam init
opam update
opam install google-drive-ocamlfuse
sudo install ~/.opam/system/bin/google-drive-ocamlfuse /usr/local/bin/

Používání

V první řadě musíte povolit aplikaci Google-Drive-Ocamlfuse na Google. Chcete-li to tedy provést, zadejte v terminálu následující příkaz:

Příkaz terminálu:
google-drive-ocamlfuse

Měla by se otevřít nová karta ve vašem výchozím webovém prohlížeči, kde budete požádáni o povolení přístupu pro Google-Drive-Ocamlfuse k Google Drive. Klikněte na „Povolit„, počkejte několik sekund než Google-Drive-Ocamlfuse získá autorizační kód a máte hotovo.
Nyní proveďte  připojení Google-Drive. Nejprve vytvořte složku ve vašem domovském adresáři a nazvěte jí třeba „gdrive„:

Příkaz terminálu:
mkdir ~/gdrive

A připojte Google-Drive pomocí příkazu:

Příkaz terminálu:
google-drive-ocamlfuse ~/gdrive

To je vše. Chcete-li si nastavit interval mezi dotazy na změny na straně serveru, export formátů pro dokumenty atd. upravte si konfigurační soubor: ~/.gdfuse/default/config
Chcete-li připojovat Google Drive hned při startu systému, přidejte k aplikacím, spouštěným při startu systému novou: „google-drive-ocamlfuse/cesta/k/ GDrive„.

Více informací, včetně těch o používání více účtů najdete na google-drive-ocamlfuse wiki.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Ovládání Google-Drive pomocí Google-Drive-Ocamlfuse

  1. smrkiki říká:

    a čo google drive pre verziu LINUX MINT 16?