EasyPeasy – snesitelná lehkost žití …

Už jste se někdy setkali s tvrzením, že i cesta zpátky může být krok vpřed? V nemálo případech to tak funguje, jen si to jaksi ani neuvědomujeme. In reverse mode ovšem platí, že ne každý krok dopředu je cesta vpřed.

 

1445__320x240_ep1Po tomto lehce filozofickém úvodu bych čtenáře rád obeznámil s jedním zajímavým distrem, které svůj zenit dosáhlo v roku 2012 a jelikož na něm už není co vylepšovat, zůstává ve své původní podobě. Jeho autoři tvrdí, že udělali Linux pro netbooky, protože ty nemají na monitoru zbytečné místo, a každé známé desktopové prostředí je tam dost utiskované. Navíc netbooky nebývají nějaká nabitá děla. Distro je možné použít jako Live Linux, nicméně jeho síla se projeví až po „tvrdé“ instalaci. Je to klon nebo snad fork Ubuntu v té jeho novější podobě, ale s vlastní, velice zajímavou filozofií.

 

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

 

1446__320x240_ep2Linux, o kterém bude řeč, se jmenuje EasyPeasy, což je docela srandovní název (Instantní hrachová kaše :°)) a jeho finální verze je 1.6.  Cíl projektu byl ten, vybrat a nainstalovat pro moji manželku operační systém, který by dokázal zlomit její nechuť k počítačům. Jelikož ve svém profesním životě podobné nástroje nepotřebovala, bylo nutné ji nalákat na něco, co bude pěkné, jednoduché a lehce zapamatovatelné. Produkt M$ nepřicházel do úvahy, protože pro lidi nad 40 let je  dost těžký na pochopení. U mnoha Linuxů byl zase problém v tom, že mají i při výborné kvalitě životnost třešní, a tak učit se něco, co zakrátko musím zapomenout, o čem to je?

Měli jsme doma starší PC, do kterého jsem vkládal výměnné IDE disky (to je dnes už skoro zapomenutý šuplíkový systém). Vyzval jsem manželku, svěží a čerstvou důchodkyni, která si krátila chvíle křížovkami a sudoku a navnadil ji na nějaké jednoduché linuxové hry. PC jsem ji zapnul i vypnul já, později si s tím poradila sama. Trochu jí to připomínalo terminál v Auparku nebo v hypermarketu. Na samostatných šuplících byly různé verze starších Mintů a EasyPeasy. Posledně jmenovaný pro svoji přehlednost a jednoduché, bezproblémové ovládání se ukázal být pro ni ty správné dveře do světa počítačů. Na silnějších strojích používáme oba Mint 13 MATE LTS, na kterém skutečně všechno funguje.

Nedávno vyšel na serveru Root pěkný článek o několika distribucích pro starší PC: https://www.root.cz/clanky/pet-distribuci-pro-stare-a-slabe-pocitace/?odkud=boxik

1447__320x240_ep3Nebylo by fér tvrdit, že staré počítače zabírají jen místo ve sklepě a že si každého půl roku kupujeme nový model, pochopitelně se „špiclovacím“ Windows 8. Na běžnou a výkonově nenáročnou práci mohou tyto staré šunky ještě léta sloužit právě s nějakou vhodnou Linuxovou distribucí. Před časem jsem našel na webu zmínku, že o EasyPeasy je stále zájem. Pokud totiž vycházím z toho, že v skoro každé rodině je počítačů několik, tak se i nějaký netbook nebo stará šunka najde. Když pročítám nejrůznější fóra po celém světě, nemohu nemít pocit, že problémy nejsou v systémech a softwéru, ale v novém hardwéru. Šílená nekompatibilita všeho se vším a nepředstavitelná složitost opatření zaměřených na to, aby věci nefungovaly. V nedávné době byl tady publikován seriál „Kurvítko“ a tam se o tom psalo.

Nejde jen o netbooky,  slabší stroje by ještě vůbec nemusely do šrotu a mohly strávit pozdní léta na vašem stole třeba s EasyPeasy. Ten totiž nemá velké nároky na železo a běhá lehce jako veverka v našem parku. Po tvrdé instalaci si uživatel může snadno doplnit chybějící aplikace z repozitářů Ubuntu, odinstalovat nepotřebné, není problém ani menší IDE disk. Pro ty zkušenější, co v minulosti používali Compiz, nemám dobrou zprávu: Plocha je jen jedna a vlastně ji ani nevidíme. Je to Desktop v Nautilusu, kam si můžeme odkládat drobnosti, na druhé straně vidíme všechny svazky, můžeme pracovat s dvojoknovým manažerem a nic nám nebrání v rozletu.

EasyPeasy je navržený především pro cloud. Je konfigurovatelný s Wifi a wireless ovladači, které umožňují snadno se připojit na Internet a používat webové aplikace přímo z desktopu.

Po tom, co jsem dělal několik instalací, mohu jen konstatovat, že celá věc funguje k spokojenosti. Pokud jde o updaty, tam si dovolím vyzvat k určité ostražitosti. Update manažer si totiž „myslí“, že pracuje s Ubuntu. Takže vám nabídne i povýšení na nové jádro. Nedělejte to, systém se „rozesere“ a bude po parádě. S grafickými kartami problémy nejsou, starší sestavu používat jako herní dělo nepřichází do úvahy. Budete mít spolehlivý počítač na běžné denní úkony, souborový manažer, internet a nějaké kancelářské, grafické a hudební programy. V kanceláři je OpenOffice, klidně si ho tam nechte, není zase taková vykopávka. Na všechno stačí jednojádrový procesor cca 2 GHz, 1-2 GB RAM, integrovaná nebo běžná grafická karta.

Několik obrázků vás uvádí do „zeleného světa“, podobně jako v Mintu, nicméně pozadí se dá měnit, je to jak „staré dobré“ GNOME. S nastavením, pokud vůbec bude třeba, si poradí i méně zkušený uživatel a ladič. Jen pozor : Co se může pokazit, to se pokazí. (Murphy)

Poslední, na podzim aktualizovanou verzi 1.6 jsem nalezl na této adrese : http://sourceforge.net/projects/ubuntu-eee/?source=navbar.

Last Update: 2012-10-08

Je možné si ji sehnat i z Distrowatch.com, kde si ji vyberete ze seznamu.

 

1448__620x540_ep4

 

Závěrečná poznámka: Jsme na Mintím serveru, dáváme přednost zkušenostem z tohoto systému. Na druhé straně se ne každému bude hodit instalace Mintu tam, kde to už vhodné nebude. Proto aby neplatilo, že pro stromy nebudeme vidět les…

Dnešní odbočení od ústředního tématu znamená, že „odbočení není odklonění“, že svět není černobílý a stále se dozvíme něco nového. Děkovné dopisy dnes posílat nemusíte, poděkuje vám stará zaprášená šunka ze sklepa a odměnou vám bude, že máte novou „kuriozitu“…

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na EasyPeasy – snesitelná lehkost žití …

  1. jarek163 říká:

    Děkuji za článek i za tip…

  2. eee701 říká:

    Nevím jestli to ještě někoho v roce 2015 zajímá, ale pokud nemáte např. z citových důvodů chuť vyhodit staré eee 701 (eee 4G), tak easypeasy se těsně před umrtvením dostalo do verze 2.0-alpha.
    Tato verze je postavená na ubuntu 12.04, které je stále ještě udržováno (aktualizováno). Verze jádra 3.2.0.17.
    Ke stažení zde.