Pencil – 2D animace v Linux Mintu

[singlepic id=961 w=100 h=100 float=right]Ač neustále roste popularita zobrazování animací ve 3D, tak si dnes představíme i něco pro vyznavače staré školy a ručně vytvářených snímků ve 2D. Právě pro fanoušky této metody je určen jako ideální kreslící nástroj v Linuxu Pencil. Je totiž snadno ovladatelný a poskytuje spoustu možností využití. Nevýhodou je v současnosti nedostatečná podpora od vývojářů tohoto projektu.

Pencil je pokročilý nástroj pro kreslení a animace, jehož pomocí lze vytvářet tradiční, ručně kreslené 2D animace a statické náčrtky. Tato animační / kreslící aplikace je multiplatformní, svobodná a vydávaná pod licencí GPL. Pencil vytváří jak bitmapové, tak vektorové obrázky. Hotové animace lze exportovat jako obrázky PNG. Animované skici lze exportovat do několika formátů pro Flash animace nebo jako videosekvenci. Pencil je velmi působivý nástroj pro kreslení. Napodobuje ručně kreslené animační techniky, je snadno použitelný a vytváří vysoce kvalitní tiskové výstupy.

Tento šikovný open source projekt se bohužel už nezdá být aktivně podporován. Jeho aktuální verze 0.4.4b je beta balíček, vydaný 21. ledna 2008. I přes tento fakt je program velmi stabilní a použitelný.

 

[singlepic id=962 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=963 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=964 w=420 h=340 float=center]

 

Potřebujete pevnou ruku

Snažím se sice ručně kreslit obrázky, ale Pencil je pro mě bláznivá záležitost. Proto mohu zhodnotit jen výkonnost tohoto softwaru. Značně  mi totiž schází umělecký talent,  potřebný ke kreslení náčrtků přesunováním ukazatele myši na virtuálním plátně. Je ale zřejmé, že talentovaná ruka dokáže pomocí nástroje Pencil vytvořit i vícebarevnou karikaturu. Moje vratké ruce umí s bídou nakreslit obrázek domečku, ne nepodobný výkresům absolventů mateřské školy.

Bez ohledu na mé osobní nedostatky v  kreslících dovednostech, má Pencil funkčnost daleko za hranicemi jednoduchých počítačových kreslících programů. Jeho sada nástrojů totiž obsahuje možnost přidat více vrstev do bitmap a vektorů.

 

Skličující stažení

Někdy hledání softwaru pro Linux může znamenat i značné dobrodružství. To je i případ nalezení a instalace tohoto softwaru. Narazil jsem totiž na více webových stránek, obsahujících balíčky, nesoucí název Pencil nebo podobný. Ne všechny balíčky však obsahují stejný software a některé verze se mi tak ani nepodařilo nainstalovat.

Například, když jsem poprvé začal vyhledávat balíček s moderním programem pro ruční kreslení animací, našel jsem odkazy na Pencil a sledoval jej až na webové stránky les-stooges.org. Také jsem našel stejný program – alespoň dle screenshotů – na webové stránce Sourceforge. Další hledání mě přivedlo na webové stránky Pencil-Animation.org, kde jak se zdá, mají podobné, ne-li stejné linuxové balíčky.

Potom jsem našel projekt Pencil. Tato webová stránka tvrdí, že má nejnovější verzi Pencil – 2.0.3, nabízené v balíčcích pro Fedoru a Arch Linux (RPM formát), stejně jako pro odnože Debianu (DEB formát). Ten je zde uveden jako open source GUI nástroj pro GNU / Linux, Windows a Mac. Zatímco screenshoty byly podobné, funkce už takové bohužel nebyly. Nebyl to stejný Pencil projekt jako beta software, který jsem nakonec našel a který je zde popisován.

 

Stupidní instalace

Zpočátku tu byly dvě webové stránky s jasně umístěnými balíčky Pencil. Po stažení balíčků, i když měli stejné názvy, nepovedlo se mi nainstalovat ani jeden z nich. Když jsem to zkusil podruhé a překontroloval anomálie, tak jsem byl naveden na stejnou webovou stránku – Pencil-animation.org.

Obě webové stránky zobrazí odkaz na Sourceforge.net pro stažení aplikace Pencil. U balíčku ze Sourceforge.net, který nese stejný název souboru, se instalace nezdařila kvůli nevyřešeným problémům se závislostmi. Instalační DEB balíček hlásil, že není k dispozici knihovna libming0. Tuto jsem zkoušel najít na jiných softwarových repozitářích, avšak zde byla jen knihovna libming1. Po nainstalování této knihovny jsem se pokusil o další instalaci. Instalační program jí však nerozpoznal a zastavil se.

Takže nakonec doporučuji instalovat ze standardního repozitáře Linux Mintu. To znamená zadat do vyhledávacího pole Správce softwaru nebo Synapticu název aplikace a několika kliknutími nainstalovat (držím palce).

Pro fandy terminálu pak stačí zadat příkaz:

user@lm:~$ sudo apt-get install pencil

 

Poté se vám zobrazí ikona aplikace v Menu -> Grafika -> Pencil.

 

Vyřešení instalace

Jediný způsob, jak bych mohl vyřešit tento problém bylo nainstalovat balíček Pencil, který jsem původně stáhl ze stránky les-stooges. Balíček ze stránek SourceForge a Pencil-animation.org měl problém se závislostmi. Problém přetrvával i nadále i přes několik mých dalších instalačních pokusů.

Verze, která je k dispozici v softwarových centrech Linux Mintu a Ubuntu, měla zpočátku stejné problémy se závislostmi. Balíček v obou těchto repozitářích má název Pencil, takže hledání aplikace zde je snadné. Když jsem se po čase vrátil zpět a pokusil se nainstalovat Pencil, tak se mi to ve Správci softwaru Linux Mintu nakonec podařilo. Neptejte se mě však, jak se mi to povedlo, sám nevím. Přeji vám proto, abyste se s podobnými problémy v případě instalace Pencilu na váš počítač nesetkali.

 

Pohodlné plátno

Uživatelské rozhraní má známý vzhled i atmosféru, se kterým jste se už setkali na některém z běžných kreslících programů. V aplikaci Pencil stačí uchopit myš a začít vytvářet kreslené postavičky, čmáranice všech druhů a dokonce si můžete písmeny či číslicemi vyzdobit svou skicu. Pencil vyniká právě v tomto způsobu práce. Nicméně, je to činnost, která vyžaduje praxi a zručnost. Tvorba kreslených scén za pomoci uchopení kreslícího bodu myší tak odděluje pravé umělce od rádoby dokonalých uživatelů.

Neúplný manuál jak na to je dostupný zde, poskytuje však jen některé užitečné pokyny, např. jak používat nástroje pro vrstvení a kreslení. Bohužel je to nedokončený dokument (spojený v aktuální verzi Pencil s nabídkou Nápověda) a je napsán pro verzi 0.4.3 21 v červenci 2007.

Kreslící plátno je ve středu okna aplikace. Na levé straně okna jsou skupiny s ikonami kreslicích nástrojů a dalšími možnostmi zobrazení. Dole na pravém okraji okna aplikace jsou barevné škály a posuvné lišty pro sytost. Podél dolní části okna je ovládání pro možnosti vrstvení, přidání zvuku a přehrávání animace.

 

Umělecké nástroje

Pencil přichází s kolekcí vestavěných skic pro různé účely kreslení. Patří mezi ně obecné tvary, vývojové diagramy, různé prvky a mnoho dalšího. Pencil také podporuje spojky, které mohou být použity pro spojení tvarů v diagramu. Obsahuje též kolekci vývojových diagramů. Pakliže vytváříte jednu karikaturu nebo pohybující se scénu, můžete připojit i více vrstev. Každá vrstva může být buď v bitmapovém nebo ve vektorovém formátu. Je tu však jeden rozdíl. Vektorová vrstva zde znamená, že vrstva je vypracována pomocí vektorových křivek. Pencil neobsahuje vektorovou animaci jako je např. v aplikaci Adobe Flash nebo ve svobodném Synfig animation studiu.

 

Animace, animace

Největší síla u tohoto téměř opuštěného projektu je v jeho zaměření na vytváření ručně kreslených 2D animací. Časová osa a ovládání v dolní části obrazovky umožňuje jednoduše procházet jednotlivé snímky. Chcete-li vytvořit animovanou sekvenci, vycházejte u každého snímku jako by to byla jediná buňka animace. Samotný program udržuje konzistenci mezi snímky pomocí „průklepové“ funkce. To činí sousední snímky polotransparentní a vypadá to, jako byste je kreslili na pauzovací papír. Poté si projděte část nebo i celou sekvenci pomocí vestavěných ovládacích prvků pro přehrávání. Během přehrávání si můžete dle potřeby vytvořit smyčku animace a nastavit počet snímků za sekundu.

 

Sečteno a podtrženo

Pokud chcete ve svém volnu čmárat místo tužky na papír myší v počítači, je tato dobře navržená aplikace pro vás ideální. Můžete malovat v libovolném měřítku a v jakékoliv velikosti. Jeho multiplatformní design umožňuje použití ve většině distribucí Linuxu, tedy i v našem Linux Mintu i v platformách Windows a Mac. Pencil byl zpočátku velmi slibný linuxový projekt. Nicméně, této dobře promazané beta verzi je nyní pět let a není příliš pravděpodobné, že by vývojáři Pascal Naidon a Patrick Corrieri chtěli projekt posunout dál. Neaktualizovanou domovskou stránku najdete na http://www.pencil-animation.org.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Pencil – 2D animace v Linux Mintu

  1. somi říká:

    Zkoušel jsem nějaké animace v Pencil vytvářet, avšak skončil jsem na 150 políčku a dál už tonejde. Nevíte co s tím? Dík za radu

    • somi říká:

      I když už je to dost dlouho, pro případné zájemce: Problém vyřešen, je třeba stáhnout verzi pencil_0.5-190.beta.10_i386.deb. Animace už může být libovolně dlouhá.