Rychlé nastavení firewallu v Linux Mintu

[singlepic id=864 w=100 h=100 float=right]I v Linux Mintu je k dispozici jednoduchý a účinný firewall. Nastavit jej lze jednak přes terminál, což pro začátečníky raději vynecháme, a jednak přes GUI rozhraní, na které se dnes zaměříme.

Aplikace, která to umožní má název Gufw . Je to v podstatě jednoduchý a snadno ovladatelný nástroj, v jehož nastavení můžete rychle povolit nebo zakázat a také snadno přidat / editovat / mazat různá pravidla firewallu. Nástroj gufw je v Linux Mintu defaultně nainstalován již po instalaci systému. Pokud to tak z nějakého důvodu nemáte, není žádný problém aplikaci doinstalovat. Stačí, když otevřete terminál a zadáte tento příkaz:

user@computer:$ sudo apt-get install gufw

 

Standardně se ikona firewallu nachází v Nastavení systému -> Nastavení Firewallu.

 

[singlepic id=865 w=420 h=340 float=center]

 

Stejně jako u všech systémových nástrojů , pro odblokování a editaci nastavení Gufw potřebujete práva roota. Klikněte proto na tlačítko „Unlock“ vpravo dole a poté zadejte heslo roota do dialogového okna.

 

[singlepic id=866 w=420 h=340 float=center]

 

Jakmile firewall v Gufw zapnete, zobrazí se seznam aktuálních pravidel firewallu. Tyto můžete kdykoliv odstranit nebo upravit. Chcete-li pak vytvořit nové pravidlo, přejděte na Upravit -> Přidat pravidlo….

 

[singlepic id=867 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=868 w=420 h=340 float=center]

 

Existují tři karty pro nastavení pravidel: Předpřipravené, Jednoduché a Pokročilé.

Nejjednodušší a vhodné pro začátečníky je nastavení na kartě Předpřipravené, neboť obsahuje všechny běžné aplikace a služby, pro něž mají být pravidla firewallu aplikována.

 

[singlepic id=869 w=420 h=340 float=center]

 

Na kartě Jednoduché můžete přidávat vlastní čísla portů a také máte na výběr z protokolů (TCP / UDP).

 

[singlepic id=870 w=420 h=340 float=center]

 

Na kartě Pokročilé je možné nastavit použití a definovat rozsah sítě / podsítě v systému (pomocí jejich IP adresy) i se svými vlastními čísly portů a má význam zejména při řízení skupiny systémů.

 

[singlepic id=871 w=420 h=340 float=center]

 

Aplikace gufw umožňuje je rychlé a efektivní nastavení firewallu v Linux Mintu. Nastavení v ní zvládne i začátečník, proto její použití doporučuji. Stránky projektu najdete na http://gufw.org/, kde najdete i podrobný tutoriál.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.