Pinta

[singlepic id=884 w=150 h=90 float=right]Dnes to bude pro všechny, kteří rádi fotografují, a vůbec si rádi hrají s obrázky. I já patřím k těmto lidem a při své práci používám grafický editor Pinta. Těm zkušenějším neujde, že se nápadně podobá na Photoshop, který se ovšem na naší platformě nedá použít. Máme tu ovšem GIMP, což je ale větší kalibr a my nechceme jít na vrabce s dělem.

Ne vždy se podaří udělat snímek, který má v dokonalé harmonii vyvážení bílé, kontrast, jas a barevné odstíny. Ti, co používají kompakty o tom ví svoje, prostě dokonalé to bývá málokdy, i se zaostřením při slabém světle nebude výsledek ideální. Běžný „fotograf“ to nesleduje, ale kdo už s (foto)grafikou je spřízněn, vidí hned po expozici spoustu nedostatků. V prostředí Windows je na globální korekce obrazu skvělý editor ACDSee, resp. král editorů Photoshop. Linuxáci mají v repozitářích na výběr z několika programů; já jsem si vyzkoušel a už roky používám Pintu.

Pinta je rychlá a má jednoduché ovládání, dá se s ní vylepšit kopec snímků v krátkém čase. Disponuje i řadou efektů, namátkou uvedu zaostření, rozmazání a odstranění/přidání šumu. Rovněž není problém změnit velikost obrázku nebo plátna, vše funguje bez problémů. Velké obrázky se dají snadno oříznout, což používám když si dělám náhodné screenshoty přes Print Screen a pak si je v Pintě „vykuchám“.

Pinta podporuje ukládání obrázků až v 7 rastrových formátech, pro běžnou praxi stačí „png“ a „jpeg“, kde je možno nastavit stupeň komprese (standartně je 85%).

[singlepic id=883 w=420 h=340 float=center]

 

V tomto krátkém příspěvku nemůže být popis všech vlastností editoru, uživatel se rychle zorientuje sám, navíc je Pinta pěkně přeložená do češtiny a neskrývá v sobě žádná úskalí. Snad jen práce s křivkami je trochu krkolomná, ale i na to se dá zvyknout, nicméně každý program má svoje zvláštnosti.

[singlepic id=885 w=420 h=340 float=center]

 

Pinta se nachází v Mintím repozitáři v sekci Grafika ve verzi 1.1

V Terminálu se instaluje příkazem :

user@computer:$ sudo apt-get install pinta

Pokud chcete nejnovější verzi, musíte si nejprve přidat repozitář:

user@computer:$ sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable

Poté aktualizovat databázi softwaru:

user@computer:$ sudo apt-get update

A nakonec nainstalovat nejnovější verzi:

user@computer:$ sudo apt-get install pinta

Následně se vám ikona pro spuštění programu zobrazí v Menu -> Grafika -> Pinta.

Stránky projektu najdete na http://pinta-project.com/.

Nepochybuji o tom, že si tento příjemný program najde svoje příznivce i mezi uživateli Mintu.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Pinta

 1. Dejmon říká:

  Jak tak koukám a čtu, tak je to tu nějak opožděné, já mím osobně nainstalovanou PINTU verzi 1:3 vydáno pod licencí MIT X11.

 2. Dejmon říká:

  Dokonce po update, které mi nedalo, se mi přeinstalovala PINTA na verzi 1.4 :-). Je to velice dobrý prográmek, na menší úpravu fotek.

 3. ulo říká:

  Podle oficiálních stránek je verze 1.4 ta poslední.

 4. kamowski říká:

  tento programík si inštalujem takmer vždy po preinštalovaní OS a používam miesto gimpu
  od marca 2015 je dostupná ver. 1.6 (v repo LM je 1.3) a inštalácia po pridaní ppa je jednoduchá:

  sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable
  sudo apt-get udpate
  sudo apt-get install pinta