Jak zabít proces v Linux Mintu – kill, killall, pkill, xkill

[singlepic id=821 w=180 h=100 float=right]I když je Linux Mint většinou stabilní, někdy nějaký proces začne dělat nepořádek a jen tak se v systému bez užitku poflakuje. Navíc drze ignoruje každý požadavek, který na něj máte. Dnes vám tedy poradíme 4 zabijácké (doslova) příkazy terminálu, které lze v takovém případě použít a darebnému procesu ukázat, kdo je tady skutečný šéf:

1. kill –  Tento příkaz se používá k odeslání signálu pro ukončení procesu nebo skupiny procesů v operačním systému, odkazuje přitom na číslo procesu ID (PID).  Chcete-li zjistit PID procesu, můžete použít příkaz „pidof„. Chcete-li například najít PID pro webový prohlížeč Firefox, zadejte v terminálu tento příkaz:

user@computer:$ pidof firefox

 

A tady je výstup:

[singlepic id=827 w=420 h=340 float=center]

 

Po zjištění PID procesu, pro jeho zabití, např. Firefoxu, zadejte příkaz:

user@computer:$ kill 1825

 

Poznámka: Lze také najít PID procesů pomocí příkazů „top“ nebo „ps„, ale použití „pidof“ je nejjednodušší.

 

2. killall  – příkaz „killall“ příkaz je vlastně výhodnější než použití „kill“, protože nepotřebujete PID procesu. Stačí zadat jen jeho název a všechny běžící procesy, obsahující tento název, budou zabity. Pokud tedy potřebujete zabít všechny procesy, související např. s Firefoxem, tak zadejte tento příkaz:

user@computer:$ killall firefox

 

3. pkill – je vhodný v případě, že jste líní a nechce se vám vypisovat celý název procesu, jako je třeba chromium-browser. Příkaz „pkill“ zabije zlobivý proces v Linux Mintu zadáním jeho názvu, ​​ale na rozdíl od „killall„, stačí zadat jen část názvu procesu. Například, pro zabití procesu chromium-browser, můžete použít buď:

user@computer:$ pkill chro

 

nebo

user@computer:$ pkill ium

 

nebo

user@computer:$ pkill romi

 

V podstatě tento příkaz „pkill“ zabije každý proces, jehož název obsahuje řetězec „chro“ nebo „ium“, nebo „romi“ … Takže buďte hodně opatrní při používání příkazu „pkill“ a když už, určitě se nepokoušejte zabít chromium-browser pomocí příkazu:

user@computer:$ pkill c

 

4. xkill – Tento příkaz může být použit v systému X Windows. Při zadání tohoto příkazu se váš kurzor transformuje na písmeno „x“  a pak stačí levým tlačítkem kliknout na daný proces a tím ho zabít. Po zabití procesu se stane písmeno „x“ opět normálním kurzorem.

Dnes už bylo dost zabíjení a my vám přejeme, abyste museli těchto příkazů používat co nejméně.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Jak zabít proces v Linux Mintu – kill, killall, pkill, xkill

  1. Pingback:Linux Mint Czech - Práce v terminálu - VI. kapitola at Linux-Mint-Czech