Synapse – hledání je radost

806__100x100_synSynapse je desktopový nástroj, který přináší rychlost a pohodlí při hledání souborů a spouštění aplikací. V žádném případě však  neeliminuje důležitost menu, panelu Oblíbené položky nebo ikon na hlavním panelu. Jen snižuje četnost jejich používání při spouštění aplikací.

Synapse je grafický spouštěč, sémantický nástroj, využívající engine Zeitgeist, který se objeví vždy, když jej vyvoláte stisknutím kombinace kláves. Zadejte, co chcete hledat, použijte šipku a pomocí kláves procházejte seznam s výsledky, odpovídajícími vašemu dotazu. Je to jakási myš pro spouštění aplikací.

Pokud jste dříve zkoušeli spouštěcí aplikace, jako je např. Gnome Do, velmi rychle zjistíte, že Synapse dalece přesahuje tento typ funkčnosti. Je o hodně lepší, Synapse totiž neporuší váš pracovní rytmus, jak to dělá klikání při tradičním spouštění souborů a aplikací.

Synapse kombinuje hledání souborů a nainstalovaných programů s jejich otevřením. Jeho jednoduché rozhraní je radost používat. Při posouvání pomocí středového kolečka myši se u hledaného výrazu v horní části pop-up okna zobrazí náhled miniatury obrázku nebo souboru.

 

807__420x340_syn1

 

808__420x340_syn2

 

809__420x340_syn3

 

810__420x340_syn4

 

Univerzální alternativa

Synapse lze použít pro rychlejší přístup k souborům a aplikacím i v Linux Mintu se Cinnamonem (i v jiných prostředích) na desktopu i na přenosných počítačích. Na malém displeji netbooku se Cinnamonem se však stává, že najednou spadne okno vyhledávání a i některé z ikon v Oblíbených položkách. V prostředí Xfce na netbooku, které je zde o dost rychlejší než Cinnamon (dáno HW konfigurací), je práce se Synapse mnohem praktičtější.

 

Název aplikace

Synapse je příhodně pojmenovaný. Je to pravá křižovatka vstupních metod v OS Linux s možnostmi vyhledávání. Myšlenka pro vznik této aplikace údajně vzešla ze sloučení správce souborů Sezen a možnosti spustit vyhledávání pomocí engine Zeitgeist z panelu v Gnome Do vyhledávání se potom zabudoval ještě spouštěcí nástroj.

Výsledkem je pak funkce, přidaná v Synapse, která umožňuje rychle prohledávat kategorie aplikací a souborů na pevném disku a rolování přes protokol Zeitgeist. Synapse má pak schopnost pracovat s výsledky vyhledávání v rámci aplikace v pop-up rozhraní.

Všechny tyto akce jsou řízeny programy, nainstalovanými ve vašem systému a pluginy, aktivovanými v Synapse. Změna výchozí akce pro všechny vybrané položky ve výsledcích vyhledávání je pak stejně snadná jako u jiných akcí.

 

Pluginy

Systém pluginů je v Synapse velmi důležitý. Všechny jeho funkce jsou totiž založeny na výchozím nastavení pluginů a na možnostech, které dávají.

Nelze však přidat plugin,  vyvinutý např. od vývojářem webových stránek nebo jiných aplikaci. Nicméně, pro další vývoj lze přidat další pluginy, které však budou integrovány společně s upgrady. Podle Michala Hrubého, hlavního vývojáře Synapse, může další vývoj systému pluginů vést Synapse do nových směrů. Synapse má nyní nainstalováno zásuvné moduly, které řídí 11 funkcí. Můžete tyto pluginy zapnout nebo vypnout pouhým kliknutím na ikonu pluginu na kartě Předvolby. Žádná další konfigurace není potřeba.

 

Co to umí

Plugin Aplikace vyhledá ve vašem počítači soubory. Jakmile přidáte nebo odeberete programy prostřednictvím vašeho správce balíčků, vyhledávací engine Zeitgeist automaticky aktualizuje záznamy v Synapse. Plugin Zeitgeist je součástí výchozí instalace a vyhledává jako Zeitgeist. Plugin Hybridní vyhledávání pak dokončí výsledky vyhledané pluginem Zeitgeist, dohledáním podobných souborů.

V pluginu Příkazy lze zadat libovolný příkaz, který byste normálně zadávali do terminálu, jako například „sudo apt-get update“ nebo i základní soubor operací, jako je kopírování nebo přesouvání souborů, bez nutnosti použití správce souborů. Plugin Devhelp vyhledá dokumentaci pomocí DevHelp.

Pomocí relace v pluginu Gnome se můžete odhlásit, vypnout nebo restartovat systém. Plugin UPower uspí nebo hybernuje váš počítač. Zadání těchto příkazů v Synapse je mnohem rychlejší, než pracně klikat v menu pro každou zamýšlenou činnost.

Pluginy Banshee a Rhythmbox vám umožní přehrávat nebo zařadit hudební soubory do jedné z těchto hudebních aplikací. Pokud nemáte jedno nebo druhé nainstalováno, tak plugin není aktivován. Nainstalujete-li jednu z nich a poté restartujete Synapse, plugin bude již aktivován.

Dva z výchozích pluginů jsou zvláště užitečné, pokud trávíte příliš mnoho času čtením velkého množství obsahu na svém počítači. Funkce Slovník a Vyhledávání ve slovníku vám totiž umožní, abyste v pop-up okně Synapse, zadali potřebné slovo a okamžitě získáte jeho definici. Synapse udělá práci za vás, takže nemusíte přestat pracovat na rozdělaném, otevřít webový prohlížeč, vyhledat a navštívit webový slovník, který obsahuje variantu slova, kterou právě potřebujete. Samozřejmě, že nejprve musíte nainstalovat slovník Gnome a jeho tři doprovodné knihovny. Určitě to však stojí za námahu. Slovník Gnome je velmi komplexní a mnohem rychlejší, než internetová slovní databáze. Další výhoda je, že slovník Gnome je lokální a nevyžaduje tedy připojení k internetu.

 

Matoucí koncept

Přes mé blouznění o pohodlí při používání slovníku v Synapse, mám i nějakou tu kritiku. Z mého subjektivního pohledu, vše nefunguje tak, jak je popsáno a jak bychom očekávali. Zadejte slovo v okně Synapse. Automaticky se otevře stránka webového prohlížeče Hledat seznam slovníků pro výběr. Toto je standardní reakce pro dotaz na termín „slovník“ ve webovém prohlížeči.

Získané slovo zahrnuje v Synapse otevření webového prohlížeče a získání stránky s výsledky pro slovníky. Pak musíte kliknout na slovník a zadat slovo v daném umístění nebo zadat slovo do vyhledávacího okna prohlížeče.

Ve slovníku Gnome, nainstalovaného v počítači, můžete použít Synapse pro jeho načtení. Pak jen zadáte hledané slovo. V okamžiku se objeví v okně slovníku Gnome. V dokumentaci Synapse je ale uvedeno, že v Synapse prostě zadáte dotaz na slovo a jeho definice je ve výchozím slovníku. Tak to však není. Je to tedy pravděpodobně chyba programu. Slovník Gnome má panel nastavení, který umožňuje nastavit si výchozí slovník pro přístup.

 

Sečteno a podtrženo

Synapse je velmi užitečný nástroj, který vylepšuje interakci desktopu se spouštěním aplikací a souborů v Linux Mintu. Snadno použitelná aplikace se objeví v případě potřeby okamžitě ve středu obrazovky. V opačném případě je skrytá a vy o ní ani nevíte. V průběhu let, strávených s Linuxem,  jsem použil celou řadu různých docků a spouštěcích aplikací, ale ze všech jsem byl po chvíli unavený a přestaly mě bavit. Synapse je jiný, je to taková základní integrace s tím, co právě dělám a jsem si jist, že u této aplikace vydržím a budu jí i často používat.

 

Instalace

Je v Linux Mintu velmi jednoduchá, neboť Synapse je ve standardním repozitáři. Stačí tedy zadat název aplikace do vyhledávacího pole Správce softwaru nebo v Synapticu a samotná instalace je pak již otázkou několika kliknutí. Webovou stránku Synapse najdete na https://launchpad.net/synapse-project.

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.