ClipIt – správce schránky v Linux Mintu

618__100x140_clipitJestliže vám chybí v Linux Mintu správce schránky, máme pro vás řešení. Je jím aplikace ClipIt, lehký a plně vybavený GTK+ správce schránky. Byl vyvinut z aplikace Parcellite, ke které byly přidány další funkce a byla opravena řada chyb.

 

 

K hlavním vlastnostem nástroje ClipIt patří:

  • Ukládání historie posledních kopírovaných položek
  • Vyhledávání v historii
  • Globální klávesové zkratky pro nejčastěji používané funkce
  • Provádění operací s položkami schránky
  • Vyloučení určitých položek z historie

 

Instalace

Instalace aplikace ClipIt je velice jednoduchá, neboť se nachází v standardním repozitáři Linux Mintu. Stačí tedy zadat její název do vyhledávacího pole ve Správci softwaru nebo Synapticu a klikáním nainstalovat.

 

Použití

Po nainstalování se vám objeví ikona pro spuštění aplikace v „Menu – Příslušenství – ClipIt„. Jakmile program spustíte, ikona se zviditelní v systémové části hlavního panelu, kde s ClipIt můžete dále pracovat. Vlastní práce s aplikací je velmi intuitivní a jednoduchá. Jen podotýkám, že má i českou lokalizaci (byť mizernou), ta slovenská bohužel schází úplně.

 

619__420x340_clipit1

 

Nejdříve si proveďte nastavení. Tlačítkem myši klikněte na ikonu ClipIt a z nabídky vyberte „Nastavení„. Otevře se okno s kartami pro nastavení nástroje ClipIt. Na první kartě „Settings“ si můžete nastavit způsob použití schránky a jejího příslušenství. Další karta „History“ slouží k nastavení zobrazování celé historie schránky a jednotlivých položek v ní. Na kartě „Akce“ si můžete nadefinovat operace s položkami ve schránce zadáním názvu a příkazu k jejímu provedení. Karta „Exclude“ slouží k nadefinování těch položek, u kterých nechcete, aby se v historii schránky objevovaly (citlivá data). A konečně na kartě Klávesové zkratky jsou pak uvedeny nejčastěji používané funkce, k nimž si můžete přiřadit vlastní klávesové zkratky.

 

620__420x340_clipit2

 

621__420x340_clipit3

 

622__420x340_clipit4

 

623__420x340_clipit5

 

624__420x340_clipit6

 

Vlastní používání aplikace je nasnadě. Máte-li ve schránce nakopírováno více položek, kliknutím na ikonu na hlavním panelu si vyberete tu položku, kterou právě chcete někam vložit a tato je pak při vkládání použita. Historii lze také samozřejmě celou vymazat nebo vymazat jenom jednu položku, popř. lze položky i editovat.

 

625__420x340_clipit7

 

Jedná se o poměrně povedený, nenáročný a jednoduchý nástroj, vytknul bych mu jen hodně nepovedený a neúplný překlad do češtiny. Aplikaci jsem testoval na Linux Mint 14 s prostředím Cinnamon, kde fungovala bez problémů. Případné zkušenosti se staršími verzemi Linux Mintu či s jinými desktopovými prostředími pište prosím do komentářů.

Domovská stránka projektu je http://clipit.rspwn.com/, která mi přijde taková nedodělaná a kde se toho moc víc nedozvíte.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na ClipIt – správce schránky v Linux Mintu

  1. Pingback:Užitočné drobnosti - Linux Mint CZ&SK