Zim – další diář pro Linux Mint

[singlepic id=492 w=220 h=100 float=right]Aplikace Zim vám umožní přenesení principu editace wiki na váš desktop při psaní poznámek, deníku, záznamů nápadů a podobně. Každá stránka je v něm ukládána jako textový soubor podle stejného vzoru jako u wiki. Vytvořená stránka tak obsahuje odkaz na jinou stránku, která je pak automaticky uložena. Vytvoření nové stránky je velmi snadné a jedná se o propojení na neexistující stránku, jako na wiki. Aplikace Zim je také určena k vytváření seznamů stránek nebo může sloužit jako osobní diář. V neposlední řadě jí lze použít i pro psaní delších a složitějších dokumentů.

„Desktopová wiki“ znamená, že Zim je založen na modelu wiki, kdy jednotlivá „stránka“ není webovou stránkou, ale sadou souborů ve vašem lokálním souborovém systému, který můžete upravovat pomocí GUI rozhraní. Jedná se tak o jakousi osobní wiki, sloužící pro záznam všech druhů poznámek: seznamy úkolů, adresy, záznamy nápadů apod.

Zim jde však ještě dál a vy svou „wiki“ můžete „krmit“ i náhodným obsahem. Ten lze poté použít jako základ pro další strukturování dat: články, prezentace atd. Samotná aplikace Zim neobsahuje nástroj pro tvorbu prezentací, můžete na ní však použít program z kancelářského balíku. Po vytvoření dané prezentace, tuto můžete vložit do své wiki, a tak obohatit vytvářený projekt.

 

Instalace

Instalace je opět velice jednoduchá, neboť Zim je ve standardních repozitářích Linux Mintu. Stačí tedy zadat jeho název ve vyhledávacím poli Synapticu nebo Správce softwaru a pak jedním kliknutím nainstalovat. Pokud chcete mít nejnovější verzi, tak si potřebný .deb balíček stáhněte z tohoto odkazu.

 

[singlepic id=493 w=420 h=340 float=center]

 

Funkce

Obsah je uložen „transparentně“. Všechny stránky, které vytvoříte v Zimu jsou uloženy jako textové soubory s wiki formátováním. To znamená, že můžete přistupovat k jejich obsahu v libovolném jiném editoru nebo správci souborů, aniž by byl závislý na Zimu. Můžete dokonce mít své stránky v režimu tzv. revizní kontroly, jako je CVS nebo použijte Makefile pro kompilování svých poznámek do podoby webové stránky.

Všechny vámi přidané obrázky jsou obrazové soubory, spojené do souborů textových. To znamená, že Zim si je může volat standardními programy pro jejich editaci. Když vložíte obrázek do stránky, otevře se vám kontextové menu pro daný snímek s nabídkou manipulačních programů, které máte nainstalované. Po jeho úpravě stačí znovu načíst stránku, abyste viděli výsledek.

 

[singlepic id=498 w=420 h=340 float=center]

 

Editor je „neviditelný“

Editor se snaží, aby vás co nejméně obtěžoval a neodváděl vaši pozornost od obsahu. To znamená, že soubory jsou automaticky ukládány, ale také, že jsou soubory i adresáře vytvářeny a mazány stejným způsobem, jako je přidáván nebo odebírán obsah na wiki stránkách. Proto není třeba se při práci na obsahu zaobírat takovými věcmi, jako je např. adresářová struktura.

Mezi funkce patří:

  • Možnost použtí wiki syntaxe při formátování
  • Po restartování se ZIM otvírá na stejném místě, kde byl uzavřen
  • Navigovat lze zcela pomocí klávesových zkratek
  • Editor umožňuje uspořádání vašich poznámek

 

Model hypertextových stránek je účinný způsob, jak si lze organizovat obsah poznámek. U Zimu to však jde ještě dále, než jsou jen hypertextové odkazy na běžných webových stránkách. Jedním z příkladů je to, že Zim hlídá všechny odkazy a v každém článku zmiňuje, které stránky na něj odkazují. Můžete také propojit webové stránky nebo externí soubory, po kliknutí je pak Zim otevře pomocí příslušné aplikace.

Vzhledem k tomu, že Zim má GUI vzhled, připomínající aplikaci pro zaznamenávání poznámek, můžete organizovat vaše stránky hierarchicky, například řadit stránky do skupin podle témat. Ale protože máte navíc i wiki styl pro zpětné sledování odkazů, které mohou mít také kategorie se zpětnými odkazy, může tak jedna stránka odkazovat na více kategorií.

 

[singlepic id=495 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=496 w=420 h=340 float=center]

 

[singlepic id=497 w=420 h=340 float=center]

 

Další funkce

Zim má také různé pluginy, například:

  • Kontrola pravopisu
  • Editor rovnic
  • Kalendář
  • Dialog pro úkoly
  • Ikony
  • Export poznámek do HTML, pokud je chcete publikovat

 

Používání

Zim může být používán mnoha různými způsoby. V této sekci bych chtěli uvést několik příkladů, jak lze tuto aplikaci použit. Není to však v žádném případě seznam úplný. Všechny tyto způsoby mohou být kombinovány v jediném poznámkovém bloku, např. v něm můžete mít konkrétní projekt, ale také organizér a používat jej pak ve stylu časopisu. Nicméně, je lepší mít několik specializovaných poznámkových bloků, než jen jeden, obsahující množství neuspořádaného materiálu.

 

[singlepic id=494 w=420 h=340 float=center]

 

Příklady použití:

Tématicky založený poznámkový blok

Toto je nejjednodušší příklad použití, ​​kdy poznámkový blok obsahuje sbírku poznámek k různým tématům. Každé téma může mít svou vlastní stránku nebo může být rozloženo do několika dílčích stránek, které se pak dělí do různých sekcí. Tímto způsobem si například mohou studenti zaznamenávat poznámky ve škole.

Témata mohou být také organizována tzv. „po ruce“, podobně jako v předchozím případě, přičemž poznámky se třídí chronologicky. Jako příklad druhého způsobu je poznámkový blok používaný k zapisování okamžitých nápadů, které jsou nejprve neorganizované a zapsané na jedné velké stránce, načež jsou rozděleny do různých stránek a kategorií.

Organizátor

Pokud je poznámkový blok v Zimu používán jako pořadač, obvykle bude obsahovat kolekci poznámek o různých probíhajících projektech, seznamy úkolů atd. K tomuto účelu se používá plugin „Seznam úkolů„, nastavený pro zobrazení všech otevřených políček v celém poznámkovém bloku. Pak si můžete na každé stránce definovat úkoly a akční položky. Seznam úkolů vám pak poskytne přehled o všech otevřených položkách.

Plugin Journal může být také použit jako pořadač. Avšak opravdu není určen jako plánovač, může však být velmi užitečný pro seřazení poznámek podle data. V kombinaci s pluginem „Seznam úkolů“ si můžete během jednání zapisovat akční položky jako checkboxy a mít je tak zobrazeny v seznamu úkolů.

Editor dokumentů

Poznámkové bloky mohou být použity také k úpravě dokumentů. Lze tedy publikovat buď přímo ze Zimu, např. jako HTML nebo jej použit pro vypracování dokumentu a pak v textovém editoru dokončit jeho formátování atd. Výhodou použití ZIMu je, že můžete rozštěpit dokument na malé kousky a editovat každý z nich na samostatné straně. Toto je vhodné např. při přesouvání a organizování obsahu.

Při použití pluginu „Seznam úkolů„, lze editor použít jako štítky pro místa v dokumentu, která nejsou dosud dokončena nebo potřebují vaší pozornost. Typicky si můžete nakonfigurovat použití štítků v seznam úkolů tak, že je možné mít inline komentáře v dokumentu zadané pomocí tagů „TODO“ a „FIXME“. V seznam úkolů tak budete mít označena místa, na která se potřebujete později vrátit.

Časopis

Ve stylu časopis v poznámkovém bloku zapisujete své poznámky pomocí pluginu „Journal“ chronologicky. Tento styl může být použit např. pro deník nebo jako časopis, dokumentující denní činnost. Tento styl může být použit společně s tématy poznámek a za pomoci kalendáře jako určitý druh schránky pro udržování přehledu o tom, co se stalo. Pomocí tématických stránek lze poté poznámky organizovat, vyvozovat závěry nebo zapisovat postupy atd.

Manažer kolekcí

V tomto stylu je poznámkový blok používán jako databáze například knih, filmů, hudby atd. Každé položce z kolekce je věnována jedna stránka a v ní jsou uloženy veškeré informace. V tomto stylu poznámkového bloku se pluginy „Seznam úloh“ a „Kalendář“ pravděpodobně nepoužívají.

Závěr

Na závěr musím konstatovat, že tento je program je zatím to nejlepší, s čím jsem se mezi programy pro poznámky setkal. Princip desktopové wiki je pro elektronický diář jako stvořený a po krátkém pronikání do tajů ZIMu na něj nedáte dopustit. Domovská stránka projektu je http://zim-wiki.org/index.html. Výborně je ZIM rozebrán v češtině na stránkách http://www.e-ott.info/2011/03/17/zim-jako-nastroj-pro-vasi-osobni-agendu-kalendar-ukoly.

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.