Brother – dobrá volba pro tisk.

Pokud uživatel Linuxu hledá základní levnou tiskárnu a skener pro domácí kancelář s nízkými vstupními i provozními náklady, tak momentálně se jeví jako nejlepší volba značka Brother, která má podporu pro Linux (rpm a deb platformy) a konkrétně multifunkční zařízení DCP-1510 nebo DCP-1512 (rozdíl je pouze v barvě). Osobně jsem zvolil tmavý model DCP-1512E

Moje Xubuntu 18.04.6 LTS si hned po připojení a zapnutí stroje, samo tiskárnu instalovalo a okamžitě jsem mohl tisknout.

Brother případně nabízí skript pro instalaci ovladačů i s návodem, který se zobrazí po stažení. V sekci nástroje se, pod názvem Driver Install Tool, stáhne balík jménem linux-brprinter-installer-*.*.*-*.gz. Po jeho stažení se zobrazí návod.
Balík se rozbalí – např. tak, že se v terminálu přesune do složky, kde je uložen (nebo se ze Správce souborů otevře terminál v umístění – např. v Xubu nebo Mint xfce v Thunar takto: Soubor/Otevřít terminál zde) a postupuje se takto (oficiální návod Brother):

Krok 1. Stáhněte si nástroj (linux-brprinter-installer-...gz).
Nástroj se stáhne do výchozího adresáře „Download“.
(Umístění adresáře se liší v závislosti na vaší distribuci Linuxu.)
Např. /home/(Přihlašovací jméno)/Download
Krok2. Otevřete okno terminálu.
Krok3. Přejděte do adresáře, do kterého jste soubor stáhli v posledním kroku. Pomocí příkazu cd.
Např. cd Downloads
Krok4. Zadejte tento příkaz pro rozbalení staženého souboru:
Příkaz: gunzip linux-brprinter-installer-...gz
např. gunzip linux-brprinter-installer-2.1.1-1.gz
Krok5. Získejte oprávnění superuživatele pomocí příkazu „su“ nebo „sudo su“.
Krok6. Spusťte nástroj:
Příkaz: bash linux-brprinter-installer-.. Název stroje Brother
např. bash linux-brprinter-installer-2.1.1-1 DCP-1512E
Krok7. Spustí se instalace ovladače. Postupujte podle pokynů na instalační obrazovce.

Až se zobrazí zpráva „Will you specify the DeviceURI ?“ (Zadáte DeviceURI ?),
Pro uživatele USB: zvolte N (Ne).
Pro uživatele sítě: (Ano) a číslo DeviceURI.

Proces instalace může nějakou dobu trvat. Počkejte, dokud nebude dokončen.

K tomu je dobré dodat, že metoda „sudo su“ je dnes zastaralá a doporučuje se použít

sudo -i

Dále Brother nabízí samostatné ovladače pro skener v podobě balíku pro 32bit i 64bit. Stáhne se pod názvem Scanner Driver a jmenuje se brscan~
Po jeho instalaci (opět se, po stažení, zobrazí návod), pomocí příkazu

sudo dpkg -i jméno_balíku.deb

nebo pokud by to selhalo s nějakou chybou, tak na vlastní riziko lze zkusit vynucenou instalaci

sudo dpkg -i --force-all jméno_balíku.deb

, je již skener aplikací Simply Scan rozpoznán a připojen. Nicméně samotné skenování selže a nerealizuje se. Je to kvůli oprávnění v rámci pravidel udev a týká se to zejméná OS se systemd – na zdejším i příbuzném fóru Ubuntu se to už probíralo.
Toto lze, s jistými znalostmi a troše hledání na internetu, vyřešit ruční konfigurací. To však není potřeba, protože Linuxu přátelský Brother nabízí další balíček, který to pomocí stejného příkazu (viz výše) udělá automaticky.
Stáhne se pod názvem Scanner Setting file, jmenuje se brother-udev-rule~ a nainstaluje se stejným způsobem, jako balík ovladače skeneru.
Pak už stačí vypnout tiskárnu, restartovat systém, zapnout tiskárnu, spustit skenovací aplikaci a zahájit skenování.

Brother ještě nabízí ovladač pro zahájení skenování pomocí tlačítka na zařízení jako Scan-key-tool, který se jmenuje brscan-skey~ – ten jsem však netestoval, protože pro mě je to zbytečnost – stejně si chci vždy nastavit kvalitu skenu či něco jiného.

Stránka pro hledání ovladačů:
https://www.brother.cz/support
Upozornění, že pokud hledáte v české lokalizaci, tak je po vyhledání a zvolení ovladačů ještě nutné určit jazyk English – k tomu ostatně navádí i dialogové okno chybového hlášení stránky.
Pro konkrétní uvedené modely:
https://www.brother.cz/support/dcp-1512e/downloads
https://www.brother.cz/support/dcp1510/downloads

A proč vlastně Brother?

Dlouhou dobu jsem měl v merku jednoznačně Samsung – ten ovšem přestal vyrábět a divizi odprodal HP.

Chtěl jsem asi před půl rokem koupit hodně levnou a malou laserovou multifunkci – tím pádem odpadli někteří výrobci, protože buď nevyrábí nebo zrovna neměli v nabídce tento segment – např. Konica, Epson, Lexmark a Kyocera v té době. Dnes už Kyocera má.

Chtěl jsem něco celkem kvalitního a tím odpadl Canon – nejporuchovější tiskárny, co znám. U HP také už pozoruji jistý úpadek – ale zde se můžeme bavit i o vnějších faktorech, jako např. používání pájecí hmoty dle pravidel RoHS, snaze za každou cenu vyrábět levněji (konkurenční tlak a nálada trhu) atp.

Chtěl jsem něco, co bych mohl rozchodit v Linuxu, co se k němu hlásí v oficiální podpoře a bez nějakých dalších problémů a najít na případné problémy řešení – tím tuplem odpadl Canon s kterým v tomto směru nebyly dobré zkušenosti. Stejně tak odpadlo HP, byť se mi líbil jejich opravdu bezkonkurenčně nejkompaktnější model a měl jsem ho několik let ve fokusu, kde je čímdál větší nespolehlivost a bordel napříč verzemi hplip vs verze Ubuntu.
Z tohoto důvodu odpadly i modely, které nejsou moc rozšířené a nenašel jsem žádné uživatelské zkušenosti v Linuxu.

Chtěl jsem dát přednost firmě, která nemá svinskou spotřební politiku, tím pádem po 3. odpadl Canon. Podobně to má i HP, takže odpadlo po 2. a tuplem, co novodobě zavádí politiku závislosti tisku na internetovém připojení, které to tím dovedlo k dokonalosti. Je to k nevíře, ale ano – nejnovější tiskárny HP netisknou, pokud máte PC offline a jejich oficiální SW pro Win, který je plný crap&bloat, způsobuje potíže a chyby v OS. Je celkem jasné, že tato firma chce vědět, co si kdo tiskne a myslím, že to chce vědět i pro strýčka Sama.

Takže, byť dnes snad všechny novější tiskárny mají i oficiální podporu Linuxu, přičemž HP hplip nejsou v oficiální podpoře a firma se zříká odpovědnosti , tak z toho vylezl Brother, protože má opravdu spolehlivé výrobky s dlouhou životností (zkušenosti s overlocky a recenze), výše uvedený model je nejlevnější zařízení tohoto typu, má ofiko podporu Linuxu a na internetu jsem dohledal, že je na Linuxu funkční, skener se dá také rozchodit i jak a nakonec i to, že firma emituje balíček, který potřebnou konfigurační úpravu provede automaticky. Taktéž tiskové náklady mi vyšly o něco příznivější, než u konkurence.
A ještě jsem chytl v eshopu Okay akci, že jsem dostal 300,- slevu na vybrané produkty. Taktéž v té době byla v elektrech inzerována od Brother akce na slevu originálních tonerů ke koupi výrobku značky, ale v našem Okay nevěděli, co s tím ..

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

17 reakcí na Brother – dobrá volba pro tisk.

 1. Anonym říká:

  jaka je vlastne vyhoda miti pripojenou tiskarnu k pc? mam teda linux (ubuntu 20.04) a fakt se mi nechtelo resit ovladace (po zkusenosti s predchozi hp), takze jsem hledal ciste sitovou tiskarnu a tam ta instalace je fakt jednoducha – tiskarnu jsem zapojil do elektriky, zapnul, pripojil na wifi a okamzite jsem ji videl v pc i v telefonu a tisknu jedna basen odkudkoliv ze site (pc, telefony i taplety)

  • Labeent říká:

   Síťová tiskárna ale pochopitelně taky vyžaduje ovladače, jak by jinak tiskla? Jde jen o to, že ta nová se Ti chytla, protože ovladače jsou součástí systému …

 2. Ventero1 říká:

  Ne každá tiskárna má síťové připojení. Zmíněné modely taktéž ne.

  Dále mám tu zkušenost, že u wifi direct je potíž, že během připojení k tiskárně nejde internet via wifi, pokud nejsou 2 karty – má prioritu.

  • Labeent říká:

   Každopádně je nutné si stanovit svoje jasné priority:
   1) Tiskárna nebo multifunkce
   2) Laser, inkoust nebo jiná technologie
   3) USB nebo i síť
   4) Jednostránková nebo Duplex
   5) ČB nebo barva
   6) a to hlavní: jede pod Linuxem?

   Pokud si tohle vyjasníte, pak se sice výběr zúží, ale vyberete si určitě. Zavedené značky Brother, HP, Canon nebo jiné, určitě najdete co hledáte.

   Děkuji Venterovi za pěkný článek. Možná se inspiruji až budu hledat náhradu za ten Samsung. Určitě budu hledat barvu, laser a duplex. Raději síťovou, ale i USB by šlo. Protože ten Canon bude plnit tu hlavní úlohu. Tahle bude pro tisk některých barevných tisků a jako taková záložní …

 3. Labeent říká:

  No, je to zajímavá diskuze.
  Sám jsem si prošel taky takovou obměnou.
  Moje první tiskárna byla profi OfficeJet G55 od HP. Větší multifunkce od HP, dodnes ji mám, ale odstavenou, inkoustové náplně jsou drahé. Ale pořád funkční a kvalitou vyhovující. Sken i tisk v Linuxu fungoval, podpora od W98 přes WXP, na W10 taky běží. Bez sítě, jen USB.
  Pak jsem koupil Epson, první laserovku (ČB) a pod linuxem ji nikdy nerozchodil. Ovladače byly na podobnou (vzhledově stejnou) jen měla duplex. Byla to jen tiskárna a bez sítě, jen USB.
  Pak jsem dostal Konicu Minolltu (laser) k narozeninám. Hezká, pod Linuxem neběžela, jen USB.
  Moje srdcovka pak byla laserová multifunkce od Samsungu. Tisk, sken pod Windows i Linuxem, bez problémů. Bohužel, jak píše Ventero, prodáno HP, tonery jsou k mání, ale odchází přenosový pás, takže asi skončí. Moje první tiskárna s duplexem a sítí. Stačila na to, abych si uvědomil, že bez toho už další nechci. Super i pro ostatní, tisknou ze svého pc, nemusí to přeposílat na tisk apod.
  Aktuálně jsem se vydal směrem proti proudu Ventereho myšlenek. Nekoupil jsem novou tiskárnu, ale rovnou novou černobílou kopírku od firmy Canon. Koupil jsem použitou, musel ji vyčistit. Ale cena toneru (který ještě nedošel) je 1500,-Kč na obrovské množství stran. Duplex, síť, A3 – A5. Sken, kopírka. Sken chodí do mailu. Podpora jak Windows, tak Linux. Síť i USB. Jediná nevýhoda může pro někoho být velikost. Takže za mě Canon zrovna super. Jen ten papír je strašně drahej :o)))

 4. Ventero říká:

  Jak jsem psal – dnes už je to s podporou linuxu mnohem lepší a spousta tiskáren – i Canon v nových modelech na nová distra. Bohužel ty zkušenosti s kvalitou a životností plus ten spotřebitelský přístup je pro mě ekl.

  Zajímavé, co se týče HP, že podobně jako Labeent se vyjádřil kolega vedle na Ubuntu – že staré modely HP laserjet jsou skoro placené zlatem a nedá na ně dopustit, s tím že ale do nových už by rozhodně nešel.

  Epson multifunkci v laseru jsem opravdu nenašel – určitě ne v té kategorii o které se bavíme, ale jejich ink multifunkce byly pro mě jasná volba pro linux – skener šel vždy hned a tiskárna buď hned nebo jsem vynutil ovladače o sérii zpět a šlo to. Taktéž graficky měly nejkvalitnější tisk – pokud jsem tiskl nějakou grafiku plakáty, tak levné HP byly nepoužitelné, Canon kompromis v kvalitě tisku, ale s jistotou, že se brzy rozbije a Epson drahý, ale bezproblémový a kvalitní jak přístroj, tak tisk. Co bylo ale svinské vůči spotřebiteli od Epson, že pokud došla barva, tak se nedalo tisknout ani černě.
  Na dokumenty jsem zase upřednostňoval HP, protože tam šlo tisknout pouze na černou a měl koncepci kazeta = tisková hlava. Tím pádem jsem ještě tak 3x, 4x nemusel kupovat kazety (cca 300,- alter, 500,- orig) ale za 33,- jsem koupil 2 razítkové barvy a kazetu doplňoval, než se rozežrala tryska. I barevná se dala doplnit, ale sada byla dražší. Pak ale přišel HP s tím svinstvem, že akceptoval jen nové orig. předražené kazety. A Epson na to odpověděl tankem – absolutně nejlevnější tisk s opravdu slušnou grafikou. Kdybych chtěl opět tisknout fotky, plakátky, grafy atp., tak Epson jednoznačná volba. Dvojka HP i Canon se přidaly s tanky, ale nejspíše pořád nebudou mít úroveň Epson, ale i kdyby měly, tak v článku je popsáno, a zde doplněno, proč nejsou dobrá volba.

  Jenže inkoust má značnou nevýhodu – je koncipován na pravidelný častý tisk. A to je prostor pro laser. A v tom levném segmentu opravdu nic nemůže konkurovat Brother.

 5. Halaba říká:

  A aká je situácia okolo Epson? Uvažujem o tanku, s úspornými atramentovými nádržkami.

  • Ventero říká:

   Momentálně nevím – už jsem nezaběhával Epson na Linuxu tak 4 roky.

   Vyhlédni si model a pak jen zadej do duckduckgo.com nebo jiného internetového vyhledávače (google fuj :-D)
   „Epson modelstroje Ubuntu“
   „Epson modelstroje Mint“
   popř. i s verzí OS a něco snad najdeš, pokud to nebude úplně čerstvý model nebo nějaký exotický.
   Ostatně jsem takto postupoval také – a proto mám teď plně funkční tisk i sken s minimem práce a bez nervů ..

  • hwsoft říká:

   Mám na firmě Epson EcoTank L14150, umí A3 má velké zásobníky na inkoust a existuje i levnější neorigo zdroj.

   Tiskárna tiskne jak Z Linuxu tak Win tak z Jabka.

   Trochu mě vadí šetření na kvalitě plastu, ale to už je daň za globalizaci, Doufám že to těch 4-5 let vydrží.

 6. Old Bobby říká:

  Už léta jsem sem nic kloudného nenapsal, nicméně celkem souhlasím s autorem článku. Možná by se dalo psát třeba o obsluze kardiostimulátoru, ale ten mi funguje už několik let a tak tak raději o Brotherovi. Protože už tisknu jen občas, inkoustové tiskárny nejsou pro mě. Už před léty jsem si obstaral laserovou ČB tiskárnu Brother HL 2130. Na dnešní poměry je to vykopávka, original tonery skončily a tak tiskne na alternativu.
  Zajímavou činností je pak výměna toneru, jelikož je notoricky známo, že automatika nahlásí, že je konec, ale v zásobníku je ještě prášku dost. U každé tiskárny je vhodné bavit se o ekonomice a jak je známo i každý zákaz se dá obejít. Tak co s tím udělat, na to je YT dost návodů, v principu jsou si podobné. Prostě je třeba si s tím trochu pohrát, na co jsou mistři Číňané nebo Japonci, nicméně i nešikovný Evropan může být úspěšný. Dokonce i mě se to několikrát podařilo. Krátký instruktážní dokument ukáže víc, než dlouhé povídání. Nicméně u každého typu kazety je to trochu jinak, ale pokud pochopím princip, tak bych se neměl ztratit.
  Využití zbytkového toneru se může zkombinovat s dosypáním prášku, pokud je kompatibilní. Kazeta se pak musí kvalifikovat jako nová, ale kolečka a západky na ní jsou už v „posunutém“ stavu. Prostě musí se ta mechanika vrátit na startovní pozici. A o tom by měl nebo mohl být článek.
  Na reset tonerového zásobníku jsou třeba jen šikovné ruce, nebo tzv. „resetovací kit“, co usnadní práci těm, kteří nemají času nazvyš. Já toho času sice mám, ale už mi ho v 84 letech moc nezbývá…
  https://www.tonersyp.sk/vyhladanie-tonerov-a-naplni/brother-2pm/laserove-cernobile-4pt
  Je tam i Resetovací kit na renovovanou náplň a tak. Případné video se dá najít na YT.
  Dávám to jako námět na článek psavcům na naší stránce…
  V aktuálním čase „oslavuji“ 20 let práce s Linuxem, s Mintem je to o něco méně.

  • Ventero říká:

   Děkuji za uznání.

   Přiznám se, že moje velké téma je spíše Big Brother. Na to jsou ale správci citliví, bo už dávno nejsou devadesátky a dávno není svoboda slova a tak to i chápu do jisté míry, tak jsem napsal něco o menším Brother 😀

 7. Ventero říká:

  Ještě pro zajímavost a pobavení doplním, jak jsem uspěl u zastoupení firmy Brother s reklamací nenaplněné akce na tonery:

  Velmi kladně hodnotím, že se mi po několika málo dnech ozval zástupce Brother ČR. Co už hodnotím negativně je jeho tvrzení, že Brother neměl min. od roku 2020 žádnou akci.

  Na vlastní oči jsem během prosince 2022viděl upoutávku u produktů této značky min. v 6 významných eshopech a fyzicky minimálně ve 4 kamenných prodejnách. Vzhledem k tomu, že je nemyslitelné (sám jsem pracoval jako odborný prodejce v jednom velkém řetězci elektro), že by se takto domluvilo nezávisle na sobě několik konkurenčních firem na stejné akci notabene v absolutně stejné podobě, tak tu máme 3 možné závěry:

  1. Nějaký obchoďák české divize Brother (nebo nějaké podobně situovaná osoba, jejíž informace mají váhu) vypustil nějakou informaci o interně plánované nebo jen diskutované akci, nějaký řetězec to vzal omylem jako hotovou věc a několik dalších obchodů se toho chytlo, aby konkurenčně neztrácely – jak typicky české ..
  .. nicméně tato varianta je málo pravděpodobná už jen z principu toho, jak se tyto akce koncipují a nepravděpodobnostr dále podkládá i to, že jsem celkem přesvědčen, že jsem viděl v kamenných elektrech stejný minibanner pro tuto akci a je prakticky nemožné, aby si ho nechali vyrábět na vlastní triko a úplně stejně!

  2. Zastoupení české divize Brother zapře i nos mezi očima, aby nemuseli pustit chlup – jak typicky české ..

  3. Česká divize Brother má takový interní bordel, že ani nemají přehled, co dělali nebo nedělali za akce – jak typicky české ..

  To ovšem nic nemění na závěru, že Brother je dobrá volba pro linuxového uživatele s nároky na základní tisk dokumentů.

 8. Anonym říká:

  Mozem doplnit skúsenosti s epson sx515w, najst ovládače bolo trosku náročnejšie, boli zakopane na nejakom fore a tam bol link na starsie ale funkcne ovladace po ktorych sa multi zariadenie rozbehlo pod LM. Samotne zariadenie ma vsak jeden velky hacik, ak niektora kazeta napr modra hlasi zeje prazdna, tak tlac ciernou nepojde aj ked mate plny zasobnik a skener sa tiez nespusti. Predpokladam ze toto znefunkcnenie robia vsetci vyrobci…

  • Ventero říká:

   Myslím, že Epson už dnes dělá hlavně tankovky. Každopádně se do Epson daly koupit plně funkční a bezproblémové alternativy za cca 115,-/ kazeta – takže jsem to tolik neřešil – u matky stále v provozu SX435W Ubu Mate i Win plně funkční. Ale už jsem to zmiňoval, že tohle byla jejich nevýhoda a kapitalistický antiuživatelský svinstvo. Canon a HP měly možnost jet pouze na černou, ale dělali zas jiné prasárny vůči spotřebitelům ..

 9. vxmery říká:

  @Ventero: vďaka za článok a ochotu podeliť sa
  @Old Bobby: rád som ťa čítal po dllllhej dobe

 10. Van Helsing říká:

  Brother funguje na nix v pohode.
  Pre HP je tu HPLIP (treba pozriet podporu)
  pre samsung (uz kupeny HP) je tu SULDR od bchemnet.com
  Canon atrament je tazky, az na par modelov.

 11. hank říká:

  Já k tomu jenom dodám, že už léta mám postarší inkoustovou trojkombinaci Brother DCP-T500W a že až do verze Mint 19.3 včetně se musel ruční editací doplnit seznam podporovaných skenerů v souboru libsane.rules. Teprve Mint 20.3 (20.x nižších verzí nevím, šel jsem rovnou na 20.3) má ten skener uvedený už v základu.