Linux ve Škole – prohráli jsme, ale nevzdáváme se – 7. díl

Po více než roce Vás vítám u dalšího, dnes trochu nešťastného dílu. Je nešťastný jednak proto, že jsem tento díl psal postupně po celou dobu toho roku, který uplynul od posledního dílu. No a také proto, že musím oznámit, že jsme s nasazením Linuxu jako hlavního operačního systému na naší škole neuspěli. Dohromady tomu přispěly dvě události: škola dostala v rámci podpory nedávné distanční výuky nějaké peníze (i celkový rozpočet byl takový příjemnější než obvykle) a asi tři nebo čtyři učitelé zvedli takovou vlnu odporu, že vedení rozhodlo, že „když teď máme ty peníze“ se znovu vrátíme k Windows, protože tehdy byli přeci všichni spokojení. No nevím. Co si pamatuji, tak „ajťáci“ rozhodně spokojení nebyli (a nebudou), ale dobře, to není až tak podstatné, studenti se dělili na dvě kategorie, na ty, kterým to bylo jedno a na ty, kteří chtěli Apple, no a učitelé? Někteří snad, rozhodně ne všichni. Po instalaci Windows se mi dokonce stalo u malého vzorku, že chtěli zpět Linux (samozřejmě si tím u IT oddělení docela šplhli a podle toho pak třeba vypadal i příděl objednaného HW pro distanční výuku 🙂 ). Dalším důvodem bylo vybudování jazykových laboratoří, jak tomu honosně říká výrobce, jejichž velmi nedodělaný software podporuje samozřejmě jen a jen Windows. K tomuto kolosu se zaručeně ještě vrátím u některého z dalších článků, neboť to bude jistě častá položka na seznamu problémů.

Nasazení Windows, budiž. Když někdo chce čekat než se mu načte, zaktualizuje, než bude moci spustit jednu prezentaci nebo udělat docházku, je to jeho věc. Naše věc pak je, že za to automaticky můžeme. Co nemůžeme je vysvětlit dotyčnému, že pokud by nasadil Linux, polovina problémů by mu odpadla a ta druhá polovina by vůbec nevznikla. Problémy, které by měl s tím, že není na Windows by byly minimální, jelikož máme dobu cloudovou a už i ten MS Office je více či méně dostupný z prohlížeče coby Microsoft 365 a až na nějaké detaily (jako je třeba absence možnosti otočení textu o 90° nahoru v online Excelu), to funguje velmi dobře (jak vidno, nejsem zarytý protimicrosofťák).

Windows zpátky na server?

Návrat ke kompletní správě pod AD se mi ale vůbec nezamlouval. Byl jsem moc rád, že máme Google Workspace (tehdy ještě GSuite) pod kterým vedeme správu uživatelů. To začalo kvůli mailovým adresám a přerostlo v hlavní databázi uživatelů. Google Workspace totiž umožňuje LDAP ověřování. Stačí mi tedy nějaký pěkný klient, například na Synology (ale nakonec jsme si napsali vlastního) a máte vystaráno. To bych ale odbočoval.

Linux Mint 20 „Ulyana“ nám zůstává nasazený v počítačové učebně, Alpine Linux (o kterém toužím napsat něco víc, ale ono není moc co, je to jeden z nejmenších Linuxů vůbec) máme na nějakých miniaturních virtuálních serverech, Raspbian na „berrynách“ a Ubuntu 18.04 Bionic Beaver na několika hlavních serverech.

A jedeme nanovo

Je tedy jasné, že ve velmi blízké budoucnosti bude třeba změnit koncept celé sítě. Z pohledu IT se smířit s tím, že uživatel požaduje Windows. Jelikož naše práce je starat se o počítače a síť tak, aby byl spokojený především uživatel (to, jestli budeme spokojení my už záleží ve větší míře hlavně na nás), tak bude následovat tlustá čára za prosazováním linuxu (už jsem si tak zvykl na ty linuxové příkazy, programy a pojmy, že už i linux se mi líbí víc napsaný s malým písmenem na začátku) a nastane nová éra pojetí IT na školách. Chceme linux, budeme ho mít. Uživatel chce Windows, má je mít. Přicházející reforma výuky informatiky nám jedině pomůže k výuce a výchově nových uživatelů, kteří budou smýšlet už stejně asi tzv. nad operačním systémem, tedy jim bude úplně jedno na jakém OS jim počítač běží a budou jej chápat podobně jako my třeba assembler nebo logická hradla.

Závěrečné poučení z chyb je takové, že při přechodu Windows –> Linux je lepší nejprve vzít programy, které v tom linuxu budou a nahradit jimi programy, které jsou ve Windows. Uživatel se přizpůsobí programům a později je „přeneseme“ do Linuxu. Když bude uživatel nespokojen, bude nespokojen s programem a nikoli s Linuxem.

<< Linux ve škole – Uživatel se smířil – 6 díl Linux ve škole – Windows jsou zpět – 8. díl >>
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

8 reakcí na Linux ve Škole – prohráli jsme, ale nevzdáváme se – 7. díl

 1. alojz říká:

  …ubuntu 18.04 s ubuntu PRO ma 10 rocnu podporu…aj pre desktopy…treba aktivovat…

  • Wochozka říká:

   Já jsem jej nasazoval právě kvůli LTS. Zatím jsem s ním úplně spokojený. Shodil jsem GUI, přizpůsobil cron a služby které potřebuji a informace o aktualizacích mi chodí na mail. Pokud nějakou od vydání do dvou týdnů nezakážu, tak se nainstaluje.

 2. Ukomir říká:

  Na používanie PC potrebujete „filipa“ a kopec informácií okolo toho. Software a hardware sa stále vyvíja a človek to musí stále sledovať. Vetšinu lúdí IT nebaví. Chcú iba zapnúť PC a spraviť čo potrebujú. Win a Apple sú komerčné produkty, ktoré majú reklamu a podporu. Čo poznám ludí, poniektorý ani nevedia akú verziu windowsu používajú, nie to aby ešte vedeli, čo je linux. Ja si nemyslím, že také nútené presadzovanie je dobré. Skôr naopak, linuxu škodí. Linux je pre tých,čo to s PC myslia vážne, baví ich to pracovať s počítačom,proste s ním začnú pracovať z vlastnej iniciatívy. Oboznamovať a dávať do povedomia Linux je jedna vec, ale pre „lamy“ to nieje. Nieje pre nich určený a ani ho nechcú.

  • Michal Vašut říká:

   Je to teda hezkých pár let, co jsem se naposledy pokoušel přejít na Linux u sebe na kompu (8 – 10 let?) a tenkrát, ikdyž to bylo už celkem ok, nebylo to úplně hladké (občas jsem si chtěl zahrát nějakou hru, atd.) Za tu dobu už ale jednak jak Linux, tak i desktopove prostředí, tak i Wine (co se týče těch her) celkem vyzrály, navic jsem už z toho i vyrostl.

   Nicméně co se týká školního prostředí – tam bych čekal maximálně nějaký nekompatibilní SW – jinak škola má snad sloužit k tomu aby rozvíjela (i některým učitelům by to prospělo).

   Navíc jak se píše výše, spousta toho už dneska běží online…

  • Wochozka říká:

   Svatá pravda. Právě jsem chtěl zastavit tu svojí Linuxovou propagandu dřív, než to začnou všichni nenávidět. U některých se mi to nepodařilo. Bohužel jsem si myslel, že se Linux vyvinul natolik, aby i „lamy“ zvládly pracovat pohodlně. Například v jedné firmě se mi to podařilo krásně a tak jsem se tím úspěchem nechal zaslepit a pustil se se stejnou razancí do školy.
   Nebyl to nejlepší nápad, ale zatím se smířím s tím, že máme linux v jedné počítačové učebně a kolegyni, která je v tom stejně zapálená – o tom bude, ne následující, ale ten další díl. Jak napsal kolega, škola má rozvíjet a prospělo by to i učitelům 🙂
   Ináč ďakujem za komentár, moje Ďalšie kroky budú opatrnejšie. 🙂

 3. Livan říká:

  Linux je OK pro lidi, kteří chodí jenom na web, emaily, pouští si hudbu a videa. Pokud však potřebuje pracovat se specializovaným softvérem, nastává problém, protože ten bývá většinou jenom pro windows. Navíc pokud potřebuje komunikovat s někým, kdo používá windows, tam je taky pár problémú. Nemluvě o tom, že lidi jsou nuceni používat windows v práci a ve škole, čím získají určité návyky, které se později těžko mění. Není vúbec lehké naučit lidi používat linux.

  • Wochozka říká:

   Tak pod tohle se klidně podepíšu. Jen ta komunikace Linuxového uživatele s uživatelem Windows mi nepřijde nikterak složitá. To jsme, si myslím, vychytali hlavně tím, že oficiální platformou se zvolil Google Workspace. Styčným bodem pro Windows i Linux uživatele je tedy Google a zatím nám to klape dobře.

   Ještě k tomu dodám, že pracuji také na grafické škole, kde se používá celá řada specializovaného SW. Tam jsem se ani nepokoušel prosadit Linux až k uživatelům, ale za to se nám (zásluha je to několika lidí od paní ředitelky přes vyučující až po studenty) po několika letech podařilo prosadit Mac Studia a to je teprve paráda. Windows návyky odpadají velmi rychle a při setkání s Linuxem (nikoli pro grafickou práci, ale např. pro prezentaci) si s většinou problémů skoro každý hravě poradí.

   Děkuji za reakce a pěkný den.

   • Samanthea říká:

    Já bych spíše řekla, že Linux je ok pro lidi, kteří nemají vysoké nároky na SW a stačí jim to, co existuje. Já jsem fotografka, odjakživa používám Mac, Windows jsem viděla jedině tak z rychlíku a Linux mě zajímá, protože je příbuzný a mám ho na jednom starém MacBooku a jak píše Livan, dá se použít na web, e-maily (přes web, klienti jsou tragičtí), hudbu (pokud je offline, na Apple Music to vůbec není a Spotify funguje tak napůl) a videa, pokud to není přes Plex (pokud vím, ten je jenom v Archu a pak nepříliš dobrý flatpak). Ale na práci, třeba v mém případě, absolutně není, prostě chybí software (ale ten chybí i ve Windows, prostě Pixelmator Pro, Afinity Photo a Apple Photos jinde nejsou, jenže ve Windows se dá použít milion alternativ, v Linuxu je jenom celkem slušný, ale i tak omezený digiKam a naprosto příšerný Gimp). Linux je pro běžného uživatele také příliš složitý a rád se třeba při aktualizaci hroutí. Takže určitě by bylo fajn, kdyby se ve školách vyučoval, ale společně s macOS a Windows, prostě to rozdělit na třetiny, času na to je dost a ať žáci a studenti vědí, co existuje. A nepochybuju, že by to nebylo pro 90% jen Windows, pro 10% Mac a pro ten zbytek Linux, ale že by poměr byl jiný. Ale chce to říkat pravdu a ne lhát, jak v Linuxu jde všechno bez problémů a že Apple je předražený a že jediný textový formát je DOC a jediný kancelářský balík MS Office a jediný grafický SW je Photoshop…

    No, držím palce v osvětě, ale budete to mít těžké Wochozka…