DAB + aneb, když už o tom byla řeč …

Na základě včera zveřejněného článku o novém kodeku a mé zmínce o DAB+, se rozběhla diskuze. Přestože se to v první řadě netýká Linuxu, asi nebude od věci si něco o tomto problému říci. Přeci jen je možnost zpracovávat signál Vaším počítačem, i když podpora tv karet (dnes už spíše jen tv tunerů) nepatřila v minulosti k „Linux friendly“. Špičkové kombinované karty s hw enkodérem MPEG měli co dělat i s Windowsem, rozběhnout je pod Linuxem byl problém. Dnes, v době Linuxových přijímačů a digitálního vysílání, se tato situace již mění k lepšímu. A díky tomu Vám již může postačovat tuner velikosti flash disku.

Co je DAB / DAB+?

Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic užívaná v několika zemích po celé Evropě, Asii a Tichomoří, včetně České republiky. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB v současné době vysílá přes 2 270 rozhlasových stanic po celém světě a celosvětově bylo prodáno více než 70 milionů rozhlasových přijímačů DAB / DAB+.

DAB vysílá v III. pásmu VKV (VHF) (174-240 MHz) nebo méně často v pásmu L v UKV (UHF) (1452-1492 MHz).

Standard DAB byl vytvořen v 80. letech a vylepšená verze systému, zvaná DAB+, byla uvedena v únoru 2007. Není zpětně kompatibilní s DAB, takže přijímače určené jen pro DAB nemohou přijímat vysílání DAB+. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audioformátu MPEG-4 HE-AACv2. Vysílání v DAB+ již zahájila většina států západní, jižní i severní Evropy, a další státy včetně ČR a SK.

Jaké výhody má DAB/DAB+ rádio?

Co se týče změn k lepšímu, největší výhodou digitálního signálu pro běžného posluchače je pravděpodobně jeho dostupnost: oblíbenou stanici lze v rámci digitálního vysílání naladit i tam, kde to dříve nebylo možné. Analogový signál totiž byl na nějaká místa v naší republice příliš krátký (obyvatelé u hranic v horách by určitě mohli vyprávět), zatímco digitální signál se dostane téměř kamkoliv.

DAB se dnes stává naprostým standardem, byť klasický FM signál stále funguje a je možné jej využívat. Možná se ptáte, proč se vlastně na digitální signál přechází. Odpověď je vcelku prostá. Hlavním důvodem je fakt, že už jsou dnes vyčerpány kmitočty, na kterých je možné vysílat. Není proto možné nadále rozšiřovat programovou nabídku.

Z hlediska rádiových stanic je hlavní výhodou možnost sdružovat jednotlivé programy do jednoho datového balíčku. Jinými slovy: představte si, že vlastníte rádiovou stanici. Řekněme, že chcete dát svým posluchačům na výběr, a proto vysíláte v určitý čas na jednom programu hudbu a na druhém zprávy. Kdybyste využili klasické analogové technologie, je nutné odeslat dva samostatné signály. Díky DABu je možné tyto dva signály zkomprimovat do jednoho a odeslat dohromady, což je velká úleva pro vysílače i síť samotnou.

Čeká nás hromadný přechod na DAB/DAB+?

Ačkoliv jsou výhody DAB+ (tedy digitálního vysílání) zřejmé a pro uživatele i provozovatele přínosné, úplný přechod na DAB a opuštění zastaralého a nedostačujícího FM v České republice naráží na neochotu některých soukromých provozovatelů opustit stávající frekvence a přejít na digitální vysílání. Už dvakrát byla posunuta doba, dokdy mají tento přechod realizovat.

Aktuálně platí rok 2025, do té doby budou obě vysílací technologie fungovat souběžně. Nicméně ani potom není nic jisté. Zmínění provozovatelé soukromých rádií stále doufají v to, že analogové vysílání nebudou muset vypnout. Nicméně pokud jde o DAB+ rádio stanice, to jsou dnes už prakticky všichni celoplošní rádioví provozovatelé, a to jak veřejnoprávní (kompletní Český rozhlas, který má v digitálním vysílání výrazně širší nabídku než při příjmu pomocí FM), tak valná většina těch soukromých.

Na druhou stranu jsou v Evropě země, které již analogové vysílání vypnuly. První vlaštovkou bylo v roce 2017 Norsko. Řidiče, kteří pravidelně jezdí do zahraničí a chtějí přijímat signál DAB+ v autě, bude určitě zajímat, že u něj to rozhodně nezůstalo a do budoucna nezůstane. Proto určitě není od věci zainvestovat do nového autorádia již nyní. DAB+ autorádio je dnes již naprosto běžným zbožím a většina modelů příjem tohoto typu signálu podporuje. 

Je důležité vypíchnout jeden zásadní rozdíl. DAB/DAB+ rádio se nerovná internetové rádio. DAB/DAB+ využívá klasického způsobu šíření signálu pomocí sítě vysílačů, podobně jako je to u DVB-T2 v případě televize. Naproti tomu, internetové rádio vysílá pouze na internetu. Nepotřebuje žádné vyhrazené frekvence a kmitočty, nicméně nutnou podmínkou je internetové připojení.

Něco podobného již proběhlo v případě tv vysílání, kdy se analog přepnul do DVB-T a posléze DVB-T2. Přechod na T2 systém ještě probíhá, opozdila ho coronavirová krize, ale do konce roku bude DVB-T natvrdo nahrazeno DVB-T2 systémem. U FM nás to teprve čeká, smysl má rovnou přechod na DAB+.

Ceny nových rádií se pohybují v podobných jako „lepší“ analogová, často se jedná o hybridní přijímače umožňující příjem DAB+ i FM normy. Dají se sehnat tunery do android autorádií aniž byste museli kupovat nové rádio, to samé se dá sehnat i v super kvalitě (např. usb tuner Onkyo lze propojit se starším receiverem) nebo třeba tunery velikosti zesilovače (tzv Hi-Fi rozměr) atd.

Samozřejmě může nastat problém s dostupností signálu. V případě TV vysílání je to mnohem větší problém než u DAB+, protože se přenáší více dat. Pokud nemáte nějaký vykrývač v místě, když nechytáte větší vysílač, tak je pro Vás určen satelit nebo internet. Druhá věc je, nechat si nějakou profi firmou zaměřit dostupné signály. Ono se totiž dá se spoustou věcí pracovat, např. na danou lokalitu postavený zesilovač apod. Dnes v digitálu si to může občas dovolit i amatér s receiverem a otestovat to. Nejhorší varianta, co může být je polské síto se zesilovačem pro 3.-5. TV pásmo, které vesele prodával každý obchod, a které profi firmy potom měnily za mnohem kvalitnější logaritmicko – periodické antény a často pak byl problém vyřešen. Ale samozřejmě návštěva firmy a udělání kvalitního anténního systému něco stálo…

Na některých místech s horším příjmem bylo nutné zkoušet signál na různých místech (tedy ne jen tam, kde si majitel vymyslel stožár), případně ho přesadit, vyzkoušet různé výšky uchycení antény apod. Kvalitní měřák se nedal nikdy dobře nahradit, možnost zkouknutí spektrální anylýzy apod. tv přijímačem nenahradíte (hlavně v analogu to bylo velmi znatelné).
Dnes Vám může pomoci v receiverech zabudovaný test systému, kdy to ukazuje sílu a kvalitu signálu, ale samozřejmě nevidíte vše, co technik na měřícím přístroji. Každopádně pokud máte rozumný signál, tak kvalita přijímaného vysílání je vyšší než v analogu.

To stejné platí i o DAB+, kvůli kterému debata vznikla a toto tv diskutování je takovou odbočkou.

Pokud máte alespoň trošku lepší audio než nějaké chrastítko, tak rozdíl poznáte opravdu na první dobrou. Pokud signál nemáte, tak samozřejmě to pro Vás bude zklamáním. Ale to se pak řeší tím satelitem nebo internetem. Takže možnost dostat se ke kvalitnímu signálu má každý. Samozřejmě musí si to moci dovolit, něco to stojí, což je nevýhodou. Na druhou stranu, pokud to používáte doma, můžete si na chatu ten receiver převézt, takže není nutné používat dva …

A jedna pozitivní na závěr: Nejlepší receivery jsou poháněny o.s. Linux. A to jak v DVB-T2, tak i DVB-S2 a samozřejmě to bude platit i pro DAB+.

Záložka pro permanentní odkaz.

15 reakcí na DAB + aneb, když už o tom byla řeč …

 1. Dvbt2/dab říká:

  „Hlavním důvodem je fakt, že už jsou dnes vyčerpány kmitočty, na kterých je možné vysílat. Není proto možné nadále rozšiřovat programovou nabídku“

  Tak na poslouchání tupých reklamních bloků mi fakt stačí stávající analog. Na tv máme fůru programů ale polovini času sledujeme reklamy které v ceně zboží platíme! ČRo a ČT je samostatná kapitola!!!

  • labeent říká:

   Přestože máte částečně pravdu, tak rozdíl v kvalitě je ten plus, co to přinese uživateli. A může dojít k rozšíření některých stanic třeba z internetu na běžný příjem, což třeba umožní jejich přežití a třeba omezení některých reklam. Takže je to možný posun kvality a možnosti k uživateli. Jistota je,že k tomu dojde a nezastavíte to. Jen je otázka, jak dlouho to bude trvat …

   • Dvbt2/dab říká:

    labeent : pokud by to mohlo přispět k omezení reklam proč ne? Ale technická otázka vy poznáte uchem rozdíl v kvalitě u silné analogové stanice a u dab na kvalitním zařízením? Já tedy absolutně nic mimo drobného zpoždění dab. V autě to nemám možnost vyzkoušet

    • Labeent říká:

     V autě na Android rádiu to byl veliký rozdíl, ale tam je to zase i tím, že klasický FM přijímač není tak kvalitní jako na značkových klasických rádiích.Dnes jsem to testoval cestou do Prahy. Malé zklamání, že to pravděpodobně neumí používat vymoženost z analogu zvanou AF (Alternativní frekvence). Poté, co to začalo vypadávat, jsem to musel dát proskenovat síť, pak zase dobré. V Praze to samé.

     Na receiveru to zatím nemám, tam by to mělo být hodně poznat, tam poznám z DVB-T receiveru super zvuk dig. rádia a z netu je to také dobré.

     Co se týče přenosného rádia (malé do ruky), tam je to dost znát. Hraje čistě a nahlas, což u FM nikdy tak dobře nešlo.

     Tyto zkušenosti jsou mým osobním poznáním – názorem. Neříkám, že to tak musí mít každý. To přenosné rádio bylo z Lidlu, cena podobná tomu samému značkovému v analogu. A je to hybrid, takže všechny tři formáty (FM/ AM/ DAB+).

 2. Anonym říká:

  Nikoliv, v masovém měřítku k tomu nedojde, bo DAB nemá co NAVÍC nabídnout. To je digitální platforma. Ve vozidle je dnes preferováno ve většině VKV FM, k čemu DAB? Reklamy jsou otravný. Je to o financích, do rodinýho baráku je to naprosto zbytečná záležitost. A to nekoukám na peníze. Radiový nadšenci si to pořídí, ale jen aby se neřeklo. Jakmile je to tlačený „uměle“ přes RVHP, či-li Brusel do vozidel do autorádií, tak to sice bude „nějak“ fungovat, ale perspektivu to nemá, a to je dobře … Sou to zbytečně vyhozený peníze …

  • labeent říká:

   Nikoliv, v masovém měřítku k tomu právě dojde. To jste nepochopil. Stará technologie (FM – VKV) se vypne a zapne se nová (DAB+). A to i přesto, že Vám to nemá podle Vás co nabídnout. To je sice sporné, ale je to Váš názor.
   Nicméně opakuji: Nejde o to, zda ten přechod bude, jde jen o to kdy. Takže je jasné, že bude v masovém měřítku, protože se bude týkat všech, kteří budou chtít mít příjem rozhlasových stanic (mimo internet).

 3. redhawk75 říká:

  Ačkoliv jsou výhody DAB+ (tedy digitálního vysílání) zřejmé a pro uživatele i provozovatele přínosné, úplný přechod na DAB a opuštění zastaralého a nedostačujícího FM v České republice naráží na neochotu některých soukromých provozovatelů opustit stávající frekvence a přejít na digitální vysílání. Už dvakrát byla posunuta doba, dokdy mají tento přechod realizovat.
  —-
  to nie je o neochote, to je o problemoch z pasmami v tretom VHF 174,928 MHz po 239,2MHz alebo v T-DAB – L pasme 1452,960 MHz po 1466,656 MHz. kedze dochadza k ruseniu. VHF napriklad mikroporty (bezdrotove mikrofony) v L-pasme wifi, radary a pod.
  Vo Viedni rusia kanaly na dab, je problem s pokrytim, s rusenim a pod. Momentalne v Rakusku vysiela 15 stanic v kodeku HE AAC v1 s tokom 72 kbps !!! aka je asi tak 72kbps kvalita?
  Na Slovensku je 7 vysielacov, ale v podstate nemaju co vysielat okrem stanic RTVS a to v 64 kbps HE-AAC v1. Niektori dokonca testuju HE-AAC v2 (od 56kbps po 112kbps) tak napriklad Rocková Republika, dátový tok= 112 (pôvodne 128) kbps, Stereo, kodek HE-AAC v1.
  V Chorvatsku maju 85% pokrytie s 12timi stanicami 96kbps.
  V CR je 53 vysielacov DAB / DAB+ s asi 25-27 radiami….

  BTW v SR od 2015 je DAB len experimentálne pozemné digitálne vysielanie v systéme Dab/DAB+

  Pritom EK prijala zavazok na prechod na digital v 2005 (B6-0583/2005) a ako vidiet Rakusania su obvykle v popredi, teraz maju problemy, hlavne technicke. Privela rusenia v eteri.
  Cize problem DAB/DAB+ nie je problemom radii ale technickym problemom telekomunikacneho uradu.
  Mimochodom FM/AM vysielanie nie je zastarane, je stale sucastou aj mobilov. 😉

  • labeent říká:

   Ano, částečně je to rušením i z naší strany ČR, což se ale zlepšuje, protože VHF pásmo se v podstatě vyklidilo, právě pro potřeby DAB+ mimo jiné. Ostatní věci by tam správně zasahovat neměly, ty mají povolené jiné rozsahy.
   To, že je to součástí mobilů neznamená, že to není zastaralé. Je to prostě analog a to už je starý systém. Neříkám, že špatný …

   • redhawk75 říká:

    ved ano, len pokial nebude ciste pasmo ci uz vhf3 alebo T-dab L tak je jasne ze nik neprejde len na digital.
    ono to je ako so vsetkym, nic nie je ciste jednofarebne.

    Taktiez su problemy s DVB-T a DVB-S

   • Dvbt2/dab říká:

    Jenom hloupej dotaz proč se nevyužívá poslech radia z dvbt2 které má dobré pokrytí?

    • redhawk75 říká:

     moje skusenosti s dvb-t / T2 s radiom su dobre ale nepoznam vyrobcu radia, ktory by aplikoval dvb-t prijmac do radia, ale dovod netusim.
     DVBT v autoradiu by strasne predrazilo cenu (ironia) mozno az o 5-7 €

     mozno narocnost na datovy tok vysielania.

 4. Anonym říká:

  „Malé zklamání, že to pravděpodobně neumí používat vymoženost z analogu zvanou AF (Alternativní frekvence). “

  Malé? No spíš velké, zásadní. 🙁

  Jinak myšlenka rádia z dvbt2, velmi zajímavá. 🙂