Shrnutí posledního měsíce

Ahoj všichni, rád bych shrnul minulý měsíc na těchto stránkách.

Shodli jsme se tady v komunitě, že je dobré snažit se udržet tento web při životě. A to i tím, že budeme publikovat zajímavé články o Linuxu a softwaru, který v něm jde použít. Když už jsme se na tom shodli, tak jsem se chopil iniciativy a začal jsem tyto zprávy zde sdílet.

Jelikož to nejsou naše autorské články, tak je sdílení provedeno krátkým popisem o čem se v článku jedná, nějaký ten obrázek a hlavně je uveden autor a odkaz na plný článek na webu, kde jej autor zveřejnil. Tak je, jak doufáme, dostupné info o záležitosti aniž by to nějak poškodilo autory těchto článků. Spíše naopak. Zvyšuje se jim počet přečtení článků.

Vzhledem k tomu, že to zde nikdy předtím nebylo, bylo zajímavé sledovat reakce. Nakonec bych řekl, že byly veskrze pozitivní, u některých, kteří si nepřečetli předchozí články, bylo nutno provést vysvětlení proč a nač …

A tak jste si užili více než měsíc, kdy jste na tomto webu měli každý den nový článek. Myslím, že to byla po nečinosti příjemná změna. Šlo to celkem dobře, protože spousta webů vydala zajímavé články, které zde nikdy nebyly uvedeny, přibylo pár původních článků (seriál Inkscape, seriál o Ideálním vzhledu). No a jsme u toho, co muselo nastat. Naplánované články už jsou vydány a nové informace nejsou dostupné každý den. I velké weby vydávají články třeba až za několik dní.

Mezitím vyšla i beta našeho Mintu a tak jsme Vás o tom informovali dokonce o den dříve než oficiální stránky, takže jste mohli vesele začít testovat.

Velké weby mají více redaktorů, my zde máme více autorů. Přesto letos publikovali pouze autoři Ventero1; Wochozka a Labeent (tedy já, zprostředkovaně Snl a Livan). O to více je třeba se sklonit před původním autorem tohoto webu Satapouchem, že dokázal vydávat články každý den a udržovat kvalitu tohoto webu na slušné úrovni. A to sám. Ať si o něm myslí, kdo chce, co chce; byl skutečně tažným motorem tohoto webu.

A proč tohle shrnutí píšu?

Je to teď na Vás, přátelé. Každý můžete přidat článek z oblasti, která Vás zajímá. Například zpracování fotografie pomocí oblíbených softů (RawTherapee, Gimp apod.), vektorová grafika (Inkscape apod.), můžete psát o hrách v Linuxu (nativní, Wine, PlayonLinux apod.), sdílet články z Mozilly apod. Za sebe říkám, že uvítám i info o windows programu, který funguje pod Linuxem, ale ideálně i s infem o jeho nativní náhradě, pokud existuje.

Ale:

 • já sám nevím o všem
 • některé věci jdou mimo mě, nebo jsem jen „uživatel“
 • nemám také neustále dostatek volného času
 • nehodlám dělat vše sám

A to je asi to nejdůležitější. Pokud se nerozhodnete přispět informacemi pro ostatní i Vy (jen fórum opravdu nestačí), tak tento web brzy skončí. Bez původní autorské činnosti, překladů článků do češtiny a sdílení článků o Linuxu a softwaru či hardwaru tento web zakrní a zemře. A nemůžete chtít, aby to tu táhnul jeden, dva lidé. Takže pokud chcete provoz tohoto webu zachovat, tak se, prosím, zapojte.

Jak na to a co musíte splnit?

Pouze to, že chcete napsat o nějaké problematice. Připravte si malý článeček a ten zde pak uveřejněte. Jediné, co musíte, je kontaktovat administrátora (segfault) tohoto webu a nechat si vytvořit účet (jedná se o jiný účet než na fóru). A pak na adrese tohoto webu (s lomítkem a wp-admin za ním) se pak těmito údaji přihlásíte.

Takto vytvoříte nový článek

K napsání článku, jak vidíte na obrázcích, nepotřebujete znát žádný programovací jazyk, můžete být jen běžný uživatel. Takže se nemáte čeho bát.

Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více (není k vydání článku nutné), je třeba pohledat na internetu. Velmi pěkný článek je ZDE.

Takže bez výmluv. Máte tady web, máte tady postup, jak napsat nový článek a máte tady spoustu lidí, kteří uvítají nový obsah na těchto stránkách. Zůstanete jen sedět na prdeli, nebo se zapojíte?

Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Shrnutí posledního měsíce

 1. kocour říká:

  Za mne – mám velkou radost z obnovené aktivity. Články které tu dosud byly publikované, pro mne speciálně seriál o vzhledu, mi udělaly radost a budou doufám podkladem pro to, abych se naučil dělat něco co jsem zatím neuměl.

 2. Livan říká:

  Pokud se situace z běžného života aplikuje na tento web, tak se obávám nejhoršího. Už delší dobu pozoruji jev, který se projevuje např. na domových schůzích, kdy je spoustu kritiků, ale nikdo nechce převzít zodpovědnost a aktivně se podílet na řešení těchto problémů. Každý čeká, že to za něj udělá někdo jiný. Myšlenka, publikovat více článků o linuxových programech, které jsou použitelné v jakémkoliv linuxu a ne jenom v LM, je správná. Avšak bez aktivní vedoucí osobnosti, kterou byl v minulosti Satapouch a i aktivně psal články, se to asi nepodaří. Labeent se snaží to tady rozhýbat, a použitím článků z jiných webů se to částečně daří, ale bez růstu počtu přispěvatelů, přímo na této stránce, to nevydrží dlouho. Já osobně nepoužívám LM, avšak chodím sem právě proto, že v minulosti se zde nacházely články o linuxových programech, které se daly využít i v jiných distribucích, lišil se jenom zpúsob instalace, což se dalo zase najít jinde. P. S. řešit vzhled stránky je to poslední, co by se mělo řešit. Pokud bude stránka vizuálně přitažlivější, neřeší to problém s nízkou návštěvností a nedostatkem nových článků.

  • redhawk75 říká:

   @livan
   plny suhlas.
   Co sa tyka pisania clankov, mne sa nepacilo ze sa po odchode Satapoucha z toho stal defacto „moj“ blog. Tym ze som opustil LM, zacala sa tu zhorsovat atmosfera, plus prevzatie webu od Michala nejakymi mladasmi, som vymazal clanky a poziadal o vymaz prispevkov.
   Po case som to tu zacal sledovat opat a mozem povedat ze pokial sa celkovo nezmeni v linux komunite sposob prispievania, dojde k zaniku takychto portalov.
   vid aj http://linuxos.sk/clanok/navstevnost-portalu-linuxossk-pocas-corona-krizy/ kde je jasne vidiet ako pomaly ale isto klesa navstevnost.

   Osobne to vidim na 2 dovody, facebook a pohodlnost uzivatelov.
   Ale nie je to len v linuxovom svete je to standard v IT (raspi, bastlenie s arduino, taktiez portaly ako TouchIT, root, pctunning) co je asi sposobene s milenianmi

   • Livan říká:

    Podľa mňa za neustálý úbytok návštevnosti na linuxových fórach môže aj veľké rozšírenie smartfónov, vďaka čomu najmä mladí prestávajú používať PC a ntb a všetko riešia cez mobily, kde je iOS alebo Android. Ich vysoký výkon a dokonalý displej im to dovoľuje. Pozorujem to na svojich deťoch. Na mobiloch sú furt, na ntb alebo PC ich vidím raz za uhorský rok.

    • redhawk75 říká:

     ano aj to by mohlo byt v podstate v okoli tiez sledujem ubytok notebookov a pc.
     ja som tiez zacal viac pouzivat chrombook, tazky notebook len pri aktualizaciach ci pri nejakej vaznejsej praci. a desktop len ked potrebujem riesit nieco na virtualke alebo sa idem hrat.

    • labeent říká:

     Ano, i já to sleduji. Nejhorší je, že se lidé na smatphony příliš spoléhají… Vidím to i ve svém okolí. Přitom mají k dispozici spolehlivý počítač, ale to je škoda slov.