Vánoční dárek – Ubuntu Cinnamon

Ubuntu Cinnamon je fungl nová distribuce, která využívá desktopové prostředí Cinnamon na základu aktuální distribuce Ubuntu.

Samozřejmě Cinnamon je základním stavebním prvkem naší distribuce Linux Mint. Stejně jako prostředí Mate se teď Cinnamon stává prostředím, které bude vylepšováno a testováno mnohem větším počtem vývojářů a uživatelů.

Logo nové distribuce

Je samozřejmě již dnes možné nainstalovat do Ubuntu desktop Cinnamon, ale to může v určitých případech vést ke konfliktům balíčků, což je důvodem, proč se distribuce Linuxu vydávají jako odnože s různými desktopovými prostředími. Hlavním vývojářem nového, ještě neoficiálního, derivátu Ubuntu je Joshua Peisach s přáteli. Jedná se o bývalého vývojáře již ukončeného projektu Ubuntu Gnome. Pokud se mu vše podaří, tak se Ubuntu Cinnamon stane jedním z oficiálních prostředí distribuce Ubuntu.

První aktuální vydání této distribuce je založené na Ubuntu 19.10 Eoan Ermine. Jedná se tak o ideální možnost používat nejnovější Ubuntu s Cinnamonem a tak by to mělo být i do budoucna. Což je samozřejmě výhoda pro uživatele, kteří chtějí mít aktuální distribuci a nevyhovuje jim zaměření Mintu jen na LTS verze.

Od Mintu se však samozřejmě bude nová distribuce lišit. Zatímco použije některé vybavení Mintu (Cinnamon, Nemo, LightDM) přesto bude ve svém nitru používat zejména aplikace z Gnome a Ubuntu.

Jeden z obrázků dostupných na internetu

Domovské stránky projektu procházejí rekonstrukcí, Twitterové stránky ale fungují. Stahovat můžete z download centra na SourceForge.

Ubuntu Cinnamon (také Ubuntu Cinnamon Remix) je ke stažení pouze ve verzi 64-bit. Jak jsme již psali dříve, podpora 32-bit již končí, je na čase přejít již jen na 64-bitové stroje.

Myslím si, že je to skvělá zpráva pro nás, Minťáky. Jednak se našemu hlavnímu prostředí dostane spousty nových vývojářů a uživatelů, což pomůže vývoji, odstraňování chyb apod. a jednak se tak ve spojení s Mintem (nebo lépe řečeno spolupráci) udrží i spousta uživatelů, kterým nevyhovuje „pomalost“ vývoje Mintu zapříčiněná stavbou na LTS verzi Ubuntu.

Tímto se s Vámi loučím a přeji Vám krásné Vánoce, užijte si Štědrý den …

Staženo z internetu
Záložka pro permanentní odkaz.

14 reakcí na Vánoční dárek – Ubuntu Cinnamon

 1. Anonym říká:

  ….mam vyskusane…

 2. Anonym říká:

  …a je to remix…ubuntu cinnamon remix…zatial neni oficialny ubuntu derivat…mozno bude…graficky je pekne,mne ale vypada ako vylepsene xfce…

 3. redhawk říká:

  dalsi dovod odporucat ubuntu a nie LM.

  • Labeent říká:

   Na druhou stranu tam zase není dost z Mintu, člověk si to musí doinstalovat a něco asi ani lehce nepůjde.
   Teď to testuji na jednom pc, běží to hezky, má to hezký příjemný vzhled.
   V Cinnamonu v menu „Systémová nastavení“ chybí spousta položek. Synaptic je nutno doinstalovat, budu řešit, jak zapnout Numlock, protože Numlock X jsem doinstaloval, ale menu jako v Mintu na zapnutí chybí, takže to bude chtít příkaz (musím pohledat). Nainstaloval jsem to v brzy ráno a pak si šel na chvilku odpočinout …
   Ale určitě to je super nápad a pokud se to uchytí, tak to bude fajn.
   Fandím tomu.
   Ještě, kdyby vyšel Linux Mint Devuan Cinnamon verze.

 4. SuperUser říká:

  Zkoušel to někdo z vás nainstalovat. Já to zkoušel jen v QEMU/KVM, ale na ploše nebyla ta ikona na spuštění instalace. I když je fakt, že se mi to nezobrazilo ve full screen, ale ikony „Počítač“, „Domov“ a „Koš“ vidět byly. Musel jsem:

  # Nainstalovat ubiquity:
  sudo apt update && sudo apt install -y ubiquity

  # A pak spustit instalátor:
  sudo ubiquity

  Zrovna mi dojíždí instalace. Koukal jsem na to v režimu Live, ale zlatý LM + Cinnamon. Ale jsem rád, že na skořici teď bude dělat více lidí.

  @Labeent: Díky za zprávu.

  • SuperUser říká:

   Tak „Installer crashed“.

  • Labeent říká:

   V menu jsem normálně našel instal (na ploše opravdu není) a ten jsem potom spustil. Instalátor velmi pěkný, líbil se mi asi víc než ten Ubuntu / Mint klasický. Jinak spousta věcí podobná jako v Mintu, některé se musí najít různě v menu, z Mintu je přeci jen člověk zvyklý mít vše pohromadě v jednom menu (díky vývojáři Mintu). Jak jsem již psal tak doinstalace Synapticu (není součástí Ubuntu) apod.

 5. skrob říká:

  Tak jsem se pobavil při hledání instalátoru, potom jsem si to přečetl níže.
  Posléze jsem pauzíroval u smazání celého disku, ale teď už to frčí, tak uvidíme.

 6. skrob říká:

  Joooo a chtěl jsem nacpat na 19.3 Cinnamon „cinnamenu“ a ani ťuk. To jen postřeh LM 19.3.beta Cinnamon.

 7. Anonym říká:

  Takže klasická problémovka wifi. Nikdy se nenainstaluje se systémem a je třeba ji dodělat. Třeba u MX to střelí na poprvní.
  Jen pro orientaci dělal jsem to takto.

  sudo apt-get remove bcmwl-kernel-source
  sudo apt-get install firmware-b43-installer b43-fwcutter
  cat /etc/modprobe.d/* | egrep ‚bcm‘
  sudo rfkill list
  sudo rfkill unblock all

  • redhawk říká:

   mx je na to robene aby mali co najsirsi zaber hw, aj autori su lenivy 😀

   sudo apt remove bcmwl-kernel-source sa da vynechat ale istota je istota.

   • skrob říká:

    Ahoj můžeš se ozvat na můj mail, z Tvých stránek se tam nějak nejde dostat, potřeboval bych se něco zeptat k tématu.Díky

    • redhawk říká:

     ahoj, nemam tvoj mail. a ani nemam registraciu na lm (oba ucty zrusene.)
     ale kludne sa mi ozvi cez koment na blog alebo na fb edmond.redhawk

 8. skrob říká: