Vydán Linux Mint Debian 3

Koncem srpna a začátkem září tým vývojářů s potěšením oznámil vydání Linux Mint Debian 3 „Cindy“.

LMDE je projekt Linuxu Mint nazývaný  “Linux Mint Debian Edition” a jak již název napovídá, je založen na Debianu místo Ubuntu, z něhož vychází standartní edice Mintu.

Download:

ISO obrazy můžete stahovat například zde.

Po stažení nezapomeňte instalační obraz ověřit podle tohoto návodu.

Požadavky na systém:

 • 1GB RAM (doporučuje se 2 GB pro pohodlné používání).
 • 15 GB volného místa na disku (doporučeno 20GB).
 • Grafická karta schopná rozlišení 1024 × 768px.
 • CD/DVD mechanika nebo USB port

Poznámky:

 • 64-bitový obraz ISO lze spustit jak z BIOSu tak z UEFI.
 • 32-bitový obraz ISO lze spustit pouze z BIOSu.
 • 64-bitový obraz ISO je doporučeno použít pro všechny moderní počítače (téměř všechny počítače prodávané od roku 2007 jsou vybaveny 64-bitovými procesory).

Rovněž tak naši západní sousedé z Německa se činili a postupně vydali Linux Mint Debian 3 ve své verzi LXDE. Slovy zkratek se jedná o LMDE 3 LXDE      :o))))

Dozvědět se podrobnosti a stáhnout si tuto verzi si můžete ZDE.

A pokud již na jejich stránkách budete, zjistíte, že je samozřejmě již dostupná i LXDE verze Linux Mint 19.  Ke stažení je ZDE.

Přestože se nejedná o „novinky“ myslím, že tyto informace jsme Vám byli dlužni předtím, než bude vydána nová verze Mintu, která bude Linux Mint 19.1 Tessa.

A jedna poznámka mimo. Na webu je od mého posledního článku aktualizovaný redakční systém a musím říct, že jsem z práce s ním docela zmaten. Tak neintuitivní napsání článku jsem už léta nezažil. Práce s novým pojetím pomocí bloků mi tedy vůbec nesedí, chybějící lokalizace, no zkrátka zlatý starý systém. Tak nevím, jestli se mi podaří tento článek vydat a zda vůbec bude se mi bude chtít vydávat další články …

Záložka pro permanentní odkaz.

5 reakcí na Vydán Linux Mint Debian 3

 1. Livan říká:

  Po bežnom zhliadnutí musím povedať, že táto verzia LMDE 3 s Cinnamonom sa mi celkom páči, aj keď by som privítal ešte aj verziu s XFCE. LXDE verziu si však tiež neskôr podrobnejšie pozriem, možno ma presvedčí.

 2. broukal říká:

  Mam taku blbu otazku, aky rozdiel medzi obycajnym mintom a debian mintom? Pokial viem tak aj bezny mint je zalozeny na ubuntu a ubuntu je zalozene na debiane….

  • redhawk75 říká:

   LMDE pouziva svoje aj repozitare Debianu
   LM pouziva repozitare svoje, Ubuntu a aj PPA

   LMDE je v podstate cistejsi system s menej problemami a s osetrenymi vecami mimo Ubuntu a s Mintimi utilitami.

 3. takyradějianonymně říká:

  Jak jsem se kdysi zanořil, tak není jen jeden Debian ale z hlediska nových/starých balíčků verze tzv. stabilní, nestabilní a testovací.
  To je důležité vědět, když se setkáme s distribucí která uvádí že na prý Debianu staví.
  Lze se setkat s případy, že autoři distribuce z Debianu berou ten základ (ten nebo ten nebo ten) ale nadstavbu tj. uživatelské programy (desktop) se snaží mít opravdu ty aktuální. Já si to přirovnávám jako že obdoba OpenSuse Leap a je mně to sympatické.

  Když jsem asi před 3 lety odzkušoval a jako opravdu linuxový začátečník LMDE, taková má zvědavost, moc mně nesedl: jednak subjektivně menší uživatelská přívětivost a mj. proto že zde nešly použít všechny návody tady z webu a později jsem dál zjistil, že ty uživatelské programy některé byly ještě starší než z normálka Mintu a přitom někdy tyto prográmky z Mintu pokulhávaly i za Ubuntu.

  To co jsem napsal není nic proti LMDE. Tak nějak jsem si udělal já obrázek, v dobrém, že dát ho na PC v účtárně a kde paninka dělá fakturaci. Stejně jako před 5 lety tak i dnes 🙂

  • Livan říká:

   Povedzme si otvorene, bežný užívateľ používa konkrétne programy a veľmi nerieši, či je na pozadí debian či ubuntu. Je mu to jedno, najmä ak sa mu o inštaláciu, či nastavenie stará niekto iný. Tak isto nerieši, či má napr. libreoffice vo verzii 5.2.4 alebo 6.0.4. Hlavné je, že všetko funguje. Čo si však všimne je to, či je to stabilné a rýchle. V našej firme máme všade na pozadí debian a nik si nesťažuje, pretože to iba rutinne používajú a problémy, pokiaľ nastanú, riešia ľudia z IT oddelenia.