Viber

V pokračujícím výčtu komunikátorů pro počítač s Mintem se dnes zmíním o Viberu. Viber jsem si nainstaloval do chytrého telefonu kvůli psaní v rodině. Naše volba hodně souvisí s tím, co je právě používáno ostatními, vždyť sebelepší komunikátor bez možnosti komunikace je k ničemu. Připadá mi, že zejména lidé v našich končinách nejsou často ochotni měnit zažitý standard, ať se to týče bydlení, lékaře nebo poskytovatele internetu. Ale co si o tom budeme mezi sebou povídat, všichni víme jaké to je někomu nabídnout jiný operační systém. Koukají na vás jako na blázna. Všichni nadávají, ale nikdo se nechce vzdát své kuličky, kterou si valí před sebou. Píši z notebooku a na pevném počítači máme dualboot, leč Windows jsme nespustili tak dva roky, takže děti vyrůstají v Mintím prostředí a nijak je to neomezuje ve vzdělávání, nikdo přeci nepotřebuje Internet Explorer, aby si našel něco na Wikipedii. To spíš já jsem po tolika letech neochotný vracet se k Windows (poprvé jsem zkoušel Ubuntu někdy v roce 2009), navíc na ten náš stařičký počítač neexistují ovladače ke grafice, všechno je v ořezaném okně, takže není co řešit. Máme rádi, když se něco rozhodne za nás a potom se toho držíme a nadáváme, to jediné nám totiž přinesla tato doba, že můžeme beztrestně nadávat. Ale pozor, ne policajtům! Tolik úvaha o nepostradatelnosti problému pro Čecha.

Společnost Viber nám na Mintu nabízí instalační balíček na https://www.viber.com/en/products/linux, jak zde vidíte, Viber je multiplatformní nástroj. Jedinou potřebou je mít instalovaný tohoto chatovacího klienta i v chytrém telefonu a potom spárovat pomocí načtení QR kódu telefonem. Není nutné mít zapnutý telefon a zároveň počítač, také ho používám nejčastěji z prográmků uvedených v tomto miniseriálu.

Instalace je snadná, stáhneme si balíček, nainstalujeme klikáním nebo příkazem dpkg -i. Tu zvládne opravdu každý, tedy pokud nezapomněl heslo. Psaní ve Viberu je opravdu příjemné a intuitivní, pro malíře smajlíků nabízí přehršle samolepek, zdarma i placených, takže máte vždy něco, čím své přátele překvapíte. Je tu volání, videochat, posílání souborů, notifikace přečtení zprávy, víceuživatelský chat. Bohužel neumí zasílání souborů libovolného typu, pouze obrázky. Umí profiltrovat všechny vaše mobilní kontakty, zda mají Viber. Příště přijde již poslední článek o mých komunikátorech pro Android i Mint.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Viber

  1. Johnko říká:

    A ja stále používam Skype 😀

  2. Livan říká:

    Pokiaľ sa dobre pamätám, tak inštalačka Viberu je iba pre 64 bitový systém.

  3. huskyviking říká:

    Ahoj, je to pravda, omlouvám se na stránkách je prostě ke stažení viber.deb, podle diskuzí je opravdu pro 64bit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.