Tohle nemusíte číst XXIX

tnc1Když jsme s touto webovou stránkou začínali, tak alfou a omegou bylo, že se bude psát jen o Mintu – Linuxové distribuci, aby se netříštil tematický záměr a linie. Články vycházely denně, sedm dní v týdnu a stále bylo o čem psát. Za ty 4 roky Mint dospěl téměř do dokonalosti, samozřejmě že jen v daném čase a s kompatibilným železem.

Toto výše uvedené pravidlo jsem poprvé porušil já, když jsem napsal článek o distribuci EasyPeasy, což byl skutečně povedený kousek, vtipný (především názvem) fork od Ubuntu. Kdo má zájem, ať si to v historii vyhledá a přečte, byla to prostě paráda v zeleném. Tak se mi ho podařilo propašovat i do zeleného Mintu.

Dnes už o Mintu a všech aplikacích, které se v něm dají používat, bylo skoro všechno napsáno. Tím pádem frekvence nových článků je taková, jako v současnosti je. Vše potřebné máme už v archivu, dokonce i já si tam některé svoje starší články musím vyhledat, pokud mi už paměť neslouží a nepamatuji si detaily.

Nicméně nikdy není na škodu podívat se, jak svou práci dělají druzí, zde mám na mysli i Linux jako takový. A jelikož se skoro každému z nás začínají „hromadit“ staré a nepoužívané PCs, při jarním úklidu vyvstane otázka „co s tím? Repasovat, vyhodit či nevyhodit?“.

Zcela pochopitelně nemohu propagovat řešení STARÁ ŠUNKA + STARÝ SOFTWÉR, což např. při již odcházejícím a nepodporovaném W_XP nedává smysl. Na jednom hodně starém, ale zachovalém NTB se mi to s Linuxem jednou výborně povedlo, ale o tom snad jindy. Zkouším jinak: STARÁ ŠUNKA + NOVÝ SOFTWÉR, tedy ten, který je s tímto záměrem uveden do světa.

O distribucích, které jsou vhodné pro tento účel, máme na našich stránkách letos dva pěkné a podrobné články, nicméně vznikají další Linuxy a mnohé jsou i použitelné. O jednom takovém, který byl napsán se záměrem pomoci bezdomovcům a chudobným lidem, bych se dnes zmínil. O chudobné lidi a staré počítače nouze nikdy nebude, tak zbývá jen vdechnout jim zase život. Testy jsem nedělal, neumím to, hodnocení je čistě subjektivní.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Emmabuntüs 2

Jelikož v dávných časech, kdy jsem ještě byl v produktivním věku, platilo: DO-DO: Kup a dodělej si doma, Urob si sám atd., nezbývalo nic jiné, než se tím řídit. A tak jsem se za ta léta naučil opravovat skoro vše, co se pokazilo (viz můj seriál Kurvítko) a přišlo mi do rukou. Výjimkou nebyly ani PC a vše, co k nim patřilo. Jsem však od přírody tvor líný, ale ještě stále ochotný pracovat. Člověk, který než by tahal saně, tak raději vymyslí kolo. Nezabývám se proto dnes už sborkou a rozborkou PC, ale jen programovým vybavením. Šroubováky jsem vyměnil za klávesnici.

* Abych se vrátil k tomu, o čem to dnes bude, tak předpokládejme, že se nám ve sklepě nebo v garáži povaluje starý PC nebo NB, z mechanického hlediska kvalitní, jen vzhledem k současnému sofwéru už slabý a nekompatibilní.

Tak se dostáváme k tomu, že ve Francii si lidé podobného smýšlení dali za úkol udělat něco pro charitu, ale trochu jinak. Jako softwérový model si vzali Debian resp. Ubuntu, ale protože v Ubuntu „stále něco nefunguje“, udělali to tak, aby vše hned po spuštění fungovalo, dokonce se dalo nainstalovat i bez přístupu na internet. A tak se zrodil Emmabuntüs; jak již z názvu zřejmé, je to linquistická směs slov Emmaüs a Ubuntu. I když principiálně vychází z Debianu, určitá vizuální podoba s Ubuntu tu je, čímž se vyšlo masám vstříc.

http://www.everydaylinuxuser.com/2013/05/emmabuntus-2-french-revolution.html

Malé vysvětlení: Emmaus charita, to je pojem známý spíš věřícím a praktikujícím křesťanům. Podrobnosti jsou na Wikipedii (en), kde se můžeme setkat i s odkazem s příslušnými komentáři.

https://en.wikipedia.org/wiki/Emmabuntüs

Lokalizace produktu je anglická, francouzská, italská, německá, portugalská a španělská, takže většina Evropanů si s tím poradí.

Abych nenosil dříví do lesa, tak jsem si dovolil dát jen odkaz na anglicky psanou stránku, kde se o všem dost podrobně píše, i s pěknými obrázky, které jsem použil v tomto článku. K stažení je obraz iso, který je nad očekávání velký (3.4 GB), ale je to tím, že všechny ovladače i potřebné programy (asi 60) téměř na cokoliv, jsou už v tom obraze přítomné. Je pravdou, že každý máme jiný vkus, pokud jde o námi používané aplikace. Není proto problém si je doinstalovat a ty nepoužívané a nevhodné odstranit, pokud to ale není v systémovém konfliktu. A dát si tam českou nebo slovenskou klávesnici a jazykovou podporu, tak to už je standard.

Na posledním obrázku je Ubuntu Software Centre, kde si můžeme můžeme vybrat ze široké nabídky aplikací.

Jak už bývá zvykem, vyzkoušíme si Emmabuntüs nanečisto, nejlépe z DVD, protože některé starší šunky mají problém s bootováním z USB portu. V instalačce je i všechno možné ladicí a opravářské nářadí, takže pohoda. Instalátor nevyžaduje připojení do internetu, ale už z live distribuce si dokáže najít všechny dostupné wifi sítě, a tak pokud známe heslo do některé z nich, tak se ochotně připojí a doinstaluje si i další potřebnosti. Samotná (grafická) instalace je trochu jiná, než jsme zvyklí z Mintu – trochu více otázek, ale dokáže „dojet“ až do konce. Poinstalační nastavení je podobné jako u Mintu, už se o tom u nás vícekrát psalo. Nicméně pokud už něco na disku máme a chceme instalovat „vedle“, tak si raději dělení disku můžeme udělat ještě před instalací a jedeme pak už najisto a rychleji.

Kromě pěkného grafického prostředí XFCE zaujme hned lehkost a švih celého systému. Žádné zádrhele nebo prodlevy jsem nezaznamenal, s procesorem 2x800MHz a 2 GB RAM, na kterých se „přiživuje“ i integrovaná grafická karta. Vzhled desktopu se dá upravovat stejně jako v Mintu, příjemná je možnost nastavení saturace i jasu – a to i na samostatném monitoru.

Jelikož patřím mezi „zmlsané“ uživatele Linuxu, rychle zjistím co je ve věci – a wo co go! Zbytečně se pak v tom už nevrtám a netestuji – hlavně ať všechno funguje! Chudáci a houmlesáci se už také určitě potěšili, a repasované stroje mají opět novou duši…

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Závěrem:

Odlehčená distribuce pro lidi, kteří mají hluboko do kapsy, a jsou ochotní pracovat s Linuxem. Ještě mají starší stroje, na které už Mint nenainstalují, a pokud ano, tak na pořádnou práci to nebude.

Že těch lidí v EU i v USA není málo, to už mnozí z nás vědí. Ale jak jim pomoci, s tím se vlády málo zabývají, pokud vůbec. O to cennější je tento čin člověka a jeho spolupracovníků, jehož jméno najdete na domovské stránce produktu : Gary Newell

http://emmabuntus.org/

Jeden z několika komentářů :

Anonymous 13 March 2014 at 21:44

I have a hobby of taking old computers and cleaning and refurbing them up, then passing them on to families that don’t have the financial resources to purchase one. this linux platform is, in my opinion, a great choice to use. yes, it’s not Windows, but personally I think that Linux is a better answer. Inasmuch as I am retired, this brings pleasure and purpose to my life. May God Bless you and yours. Thank you Emmabuntus_2.

 

Myslím si, že poděkovat autorovi se dá vždy. Tak i já se proto připojuji: Merci mille fois !

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Záložka pro permanentní odkaz.

10 reakcí na Tohle nemusíte číst XXIX

 1. vxmery říká:

  Nepoznal som, vďaka za informáciu. 2GB RAM je vcelku bašta. Mne sa na starom stroji osvedčil Linux MX16 32bit.

 2. skrob říká:

  Myslím, že nadšení prodejců dnešních plastobooků nezná mezí:-))) a dobře jim tak!Dal bych to i na 1GB ram pojede to bez problémů.

 3. kocour říká:

  Diky za clanek. Tohle je jedna z velmi pozitivnich vlastnosti Linuxovych disribuci – stare pocitace nemusi do srotu. Ja jsem tez pouzil MX 16 na prastary Dell D410. Ted hledam komu ho venovat.

 4. Tomáš říká:

  Díky moc za článek, neznal jsem a zaujalo mne to. Zkusil jsem na flash Liveboot a jelo to super rychle, spousta aplikací nainstalovaných hned po instalaci.

  Takže dost fajn jen nedala by se nějak doinstalovat čeština, bylo by to super pro manželky ntb.

 5. Rasto říká:

  Mam taky drobny problem s touto ediciou, ked ju skusam cez virtualbox tak zakazdym sa sprava rovnako, hned po nabehnuti systemu sa pyta v akom jazyku to chcem a ci iba testovat alebo instalovat. Ked som to supol cez multisystem alebo cez win yumi ako pendrive tak sa to zakazdym rozbehne bud to vo francuzstine co je pripad multisystemu alebo yumi iba v anglictine a neda sa prepnut na iny jazyk. Scasti som to vyriesil ze som zapol emmabuntus do rezimu instalacie hned v boot menu a tam som si zapol iny jazyk a zrusil instalaciu a nabehlo to ako som povodne chcel. Ale teda ta prvotna obrazovka z vyberom jazyka mi dost chyba. Kto vie poradit ako na to?

 6. Old Bobby říká:

  Jak jsem napsal, zkouška Emmabuntüs nanečisto je nejlepší z DVD, mám to vyzkoušené. U charitativní distribuce těžko předpokládat podporu všech VELKÝCH jazyků, natož tak těch menších, jako ty naše. Nicméně počítačoví fandové jsou už zpravidla zvyklí na angličtinu, třeba si ji tam nahodit metodou pokus-omyl.
  Zkus udělat tvrdou instalaci, snad se to poddá, rovněž i aktualizace a doinstalování „svých“ aplikací. Mě se to tak podařilo a to nejsem žádný expert, prostě jen dělám 13 let s Linuxem a tak už se trochu vyznám.
  Podstatné u každé distribuce vidím především výhody, malá chybička se vždycky vloudí…

  • Ras říká:

   Dakujem za odpoved akurat vytvaram zalohu celeho kluca a potom pojdem sksuat menit nastavenia grubu na danom kluci tak aby som nastavil natvrdo sk jazyk miesto fr a potom to vyskusam, dam vediet ako to dopadlo… ;)Taketo veci som skusal aj na windowse tam som bol viac doma kedze som zacila s msdos 6.22 kdezto na linuxe zatial „ficim-skor ho len bezne pouzivam“ teprve 3 rokom. Syntax este stale nemam zvladnuty ale neako sa cez to prekusem casom…. 🙂

   • Rasto říká:

    Tak po hodinke patrania a citania som zistil ze grub nevytara ponuku tohto distra ale ta ponuka je v zlozke emmabuntus/isolinux a tu je viacero cfg suborov, nakoniec som sa dopracoval k suboru txt.cfg kde su zapisane vsetky moznosti ktore sa maju zobrazit v menu aj z ich nastaveniami a tak som skopiroval prvy odstavec pre live skusanie a pridal som riadok z druheho odstavca ktory obsahoval slova ako locate=fr a tam som zmneil vsetky fr za sk a bolo vybavene. Po odskusani sa to rozbehlo aj ked trosku zdlhavejsie, lebo predsa len tam neni kompletna podpora sk a cz… 😀

 7. RadekD říká:

  Tak jsem to vyzkoušel, mám starý NB Acer AspireOne (CPU + grafika AMD C-60 HD Graphic dual 2×800 MHz + 4GB RAM). První šok byl, že všechna 4 zkoušená distra (12.# a 14.#, 32 bit i 64 bit) odmítají bootovat z flešky (zkoušeny dvě na třech různých PC, jinak plně funkční a pro tento účel ověřené), jediná možnost je DVD – i externí. Z toho ovšem plyne šílená doba spuštění v Live režimu a pak i vlastní instalace na pevný disk (z flešky to „jede“ několikrát rychleji).
  Druhé zklamání přišlo po instalaci – vzhled prostředí je po instalaci úplně jiný, než při Live režimu a vše se musí znovu nastavit. Na druhou stranu kvituji, že čeština již není problém, pokud ji zvolíte při instalaci, celé prostředí komunikuje česky, zbytek díky repozitářům Ubuntu nebude asi problém.
  Jinak, mám na v dualbootu nainstalovaný LM 17.3 Cinnamon, Grub bez problémů našel oba systémy, a laicky řečeno – žádný výrazný rozdíl rychlosti nepozoruji.
  Moje subjektivní hodnocení tedy zní: Tvrzení „Linux for all“ tedy linux pro všechny není až tak úplně pravda, bez základních znalostí linuxu by asi uživatel Windows od tohoto distra brzo utekl a spíše by zůstal u Mintu nebo podobného „vychytaného“ linuxu s odlehčeným prostředím (třeba XFce).
  Ale zatím budu testovat dál, uvidím…

  Jinak díky OldBobymu za námět, taky už jsem celkem „old“

 8. kamowski říká:

  stiahol som si 32 bit ver.2 1.09 (xubuntu 12.04)
  z flashdisku mi to nechce nabootovať ale nakoľko je to *buntu distro, skopíroval som si ho do ….
  kuk na tento článok: https://www.linux-mint-czech.cz/jak-nainstalovat-linux-mint-primo-z-pevneho-disku/
  🙂
  celkom svižné distro, nabité množstvom aplikácií, no veď iso má 3,6 GB 😀
  odporúčam vyskúšať v live móde
  vďaka za info