MultiCD – bootování trochu jinak

Ahoj lidi, tak jsem po roce opět tady. Přišel jsem tuhle ke kamarádovi a on se mě zeptal, proč že to mám v notebooku ten Linux, když on si připlatil patnáct stovek a má Windows 10 a šlapou mu bez problémů. „Fakticky? To nemyslíš vážně, zálohoval jsem ti systém na flashku, pak jsi byl naštvaný, že nemáš v ceně notebooku Office a jen proto, abys jednou za měsíc napsal a vytiskl dopis a k vánocům poslal vlastní prezentaci kamarádům, si nebudeš kupovat celý kancelářský balík. Pak jsi volal, že by jsi rád upravoval vlastní fotky, opět jsem ti nabídnul svobodnou alternativu. A to nemluvím o tom, že jsme raději koupili antivirus, jo a ještě jen na rok. Prostě Linux není horší jen proto, že je zdarma.“

Dále jsem mu řekl, že já mám snad ten nejpřívětivější linux, který existuje a já osobně volím cestu pomoci komunitě okolo Mintu, v základu jsou základní programy, takže stačí nainstalovat operační systém a začít, Firefox, LibreOffice a Gimp už znal z Windows, kam jsem mu je nainstaloval. Nakonec řekl, že by to chtěl vidět. Moje srdce zaplesalo, měl jsem však v kapse instalačku na USB jen pro jedno prostředí. Takhle ho omezovat ve výběru se mi nechtělo, ale kupovat další USB, kvůli zkoušení live obrazu se mi také nechtělo.

Doma jsem zagooglil, jestli někde není ke stažení All in One Iso obraz, nenašel jsem nic, co by bylo rozumné použít. Nakonec jsem objevil program, který umožňuje si sestavit vlastní instalační MultiCD, což je i vlastní název programu. Takže příště jsem již přišel na návštěvu vyzbrojen multicd instalační flashkou. MultiCD je vlastně skript, který používá knihovnu pluginů.

Takže celé to funguje asi takto: Do počítače si stáhneme ISO obrazy, které chceme mít ve svém multicd. Podotýkám, že název obrazu má začínat linuxmint nebo mintdebian pro LMDE, zde budete muset přejmenovat, takže například mintdebian-LMDE2-cinnamon.iso je správně. Kompletní pokyny jsou na domovské stránce projektu, pod záložkou Supported distro list. Dále nainstalujeme balíček git, naklonujeme program, přejdeme do složky s MultiCD, do ní přesuneme stažené obrazy disků a spustíme skript multicd.sh jako správce. Po několika minutách máme hotové multicd.iso, které se nachází v uvedené složce.
Já jsem si takto připravil 64-bitovou verzi všech čtyř prostředí Mintu 18.1 Serena. S programem jsem spokojený.

Příkazy terminálu:
sudo apt install git
git clone git://github.com/IsaacSchemm/MultiCD.git
cd MultiCD
sudo ./multicd.sh

Získaný obraz je asi nejsnažší klikacím způsobem přenést na USB klíčenku potřebné velikosti. Podotýkám, že skript můžeme použít i pro celou řadu dalších linuxových distribucí.

Domovská stránka projektu je multicd.us. Zde najdeme další podrobnosti a například argumenty pro vytvoření vlastního instalačního obrazu.

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

11 reakcí na MultiCD – bootování trochu jinak

 1. vxmery říká:

  Pekná fičúrka, díky za článok 😉

 2. kv říká:

  husté

 3. karel říká:

  Já už několik let používám LiveUSB MultiBoot
  http://liveusb.info/dotclear/
  Spustím program, přetáhnu do něj ISO soubor, zadám heslo pro správce a za chvíli je nový OS přidán do multi OS USB flash

  • Rasto říká:

   Too: karel, to ano, aj ja to tak robim, ale ked som tam chcel pridat viacero „rovnakych“ distribucii rozdielnych iba v prostredi tak div sa svete to na man vyplulo ze je to uz naistalovane a uz som bol nahraty… Kazdy takyto program ma svoje muchy a vyhody tento vie robyt multi cd co by sa mi isto hodilo na notebook ktory ma sice usb ale v biose nema moznost bootovat z usbcka…

   huskyviking este by ma zaujimalo ci to vie aj urobyt multi dvd?

   • Rasto říká:

    Sorry za spam odpoviem si sam, uz somto nasiel na ej ich stranke je to iba jedna veta… 😉
    (Note: if the final size is over 700 MB, you will have to use a DVD.)

 4. meitner říká:

  A umí tyhle prográmky EFI režim?

  • Anonym říká:

   Na Live zkoušení je to snad jedno, ne?

  • huskyviking říká:

   Program spojuje více distribucí dle vlastního výběru (prostředí nebo architektur) dohromady do jednoho obrazu (.iso). Pokud výchozí ISO umí UEFI, což Mint pokud vím umí, není důvod proč by ta která distribuce nemohla být zkoušena nebo instalována v UEFI režimu. Nastavte si BIOS na USB, popřípadě mechaniku a spusťte. Nejsem tvůrce skriptu, veškeré akce na svém počítači děláte dle vlastního uvážení. Kdybych vám tu napsal $ sudo remove /usr/bin, tak to nedělejte. Je třeba přemýšlet také vlastní hlavou a ne psát komentáře pro usmání.

 5. Lien říká:

  Já používám dlouhodobě Yumi. https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
  Je sice pro Windows, ale dá se spustit i ve Wine a na flashce mám nahráté distribuce, které čas od času potřebuji i ve světě Windows…

 6. milan říká:

  … možno treba skúsiť aj toto:
  http://www.easy2boot.com/

 7. huskyviking říká:

  Šikovná zřejmě utilitka pro Windows. Takže nevím, co to má společného s programy pro Mint, i tak děkuji.

  autor článku