Tohle nemusíte číst XXVIII

tnc1Při pohledu na kalendář to vypadá, že se v tomto roku už s Broučky neuvidíme, aby se mohli v klidu oddat zimnímu spánku. Medvědi, krtci, žáby a jiná havěť už spí, a pokud mám hovořit za sebe, tak bych každoročně ten zimní spánek bral také – i 3 měsíce.

Broučci ukončili všechny svoje společenské aktivity, tím pádem jsou i na slovo skoupí, není divu. Scarabeus dávno spí, zavrtán v nějakém exkrementu, a Jim Pütlick si právě natahuje svůj neoprénový fusak:

„Tak co, generále, že nám trochu závidíš?“

„Přesně tak hoši, též rád bych si odpočinul v nějakém brlohu, nicméně nemám k tomu od přírody ani jinak dané fyzické předpoklady.“

Johnny Broke se protáhl a povídá: „No aspoň nám na jaře oznámíš nějaké novinky ze společnosti, abychom k nim mohli zaujat ten správný postoj.“

„Přesně tak, hoši,“ povídám, „už jste se to také naučili od lidí:“

My zaujímáme postoje, místo abychom stáli“…

(Karel Kryl)

„Tak – dobrou (zimní) noc!“

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Nedávno jsme se mohli krátce seznámit s aplikací fotowall, a závěr článku je dnes.

Fotowall je jednoduchý program pro manipulace s obrázky a textem. Obsahuje sadu nástrojů, se kterými je možné z různých zdrojů vytvářet nejrůznější koláže, které mohou být použité na tvorbu tapet, obalů na CD a DVD, případně jednoduchých plakátů. Už minule jsme se z komentářů dozvěděli, že vývoj tohoto programu je od roku 2015 ukončen, nicméně za vyzkoušení i občasné použití rozhodně stojí.

Zvídavý uživatel si ve svém počínání může pomoci s nápovědou, to je ten otazník vpravo nahoře; je v grafickém podání a dost sparťanská, jen se podívejte:

.. no nic moc, ale pro začátek to stačí…

Aktivní kutilové si fotowall asi už vyzkoušeli naostro, a jelikož je to „to pravé ořechové“ pro začínající „grafiky“, tak jistě zjistili i následovné :

Zajímavý je efekt WORDCLOUD, což je zobrazení vloženého textu ze souboru (mrak z textu). Osvědčil se jen prostý text, tedy bez skrytých tagů, s vygenerovaným textem se dá následně manipulovat stejně jako s obrázky.

U vkládaných textů můžeme si nastavit font, barvu i velikost písma, rovněž i rotaci v 3D, rámečky a jiné.

V panelu TEXT, který je v menu, se zobrazuje i možnost Edit Shape, což je vlnění a kroucení textu, na co nám poslouží vlnovka se čtyřmi body. Posouváním bodů lze pak dosáhnout požadovanou deformaci textu.

To stále ještě není všechno, protože všechny jednotlivé, samostatně vytvořené projekty můžeme ještě seskupit. Do finálního projektu je poskládáme pomocí ikonky Add Canvas.

I když aplikace nabízí i funkci vyhledávání obrázků přímo z internetu, nedává tato služba takové pohodlí jako přímé prohledávání webu nebo použití vlastní domácí složky s obrázky, což je v praxi nejlepší řešení.

Složitější projekty často nestihneme dokončit v jednom sezení, proto si soubor uložíme pomocí Save z horního menu.

Hotové dílo můžeme nakonec publikovat s použitím tlačítka Export. Vybrat můžeme buď formát PNG (pro obrázek), JPG (pro tapetu) nebo třeba SVG, co je též zajímavá volba.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Zdrojový kód je zde:

https://code.google.com/archive/p/fotowall/downloads

a balíček získáme:

Příkaz terminálu:
wget -c http://ubuntu.inode.at/ubuntu/pool/universe/f/fotowall/fotowall_0.9-11_amd64.deb

Závěrem je vhodné poznamenat, že fotowall si neklade za úlohu konkurovat vyspělejším editorům, ať už bitmapovým nebo vektorovým, nebo snad DTP, nicméně svou jednoduchostí vychází vstříc i méně pokročilým uživatelům. Nemá přehnané nároky na výkon počítače a sám o sobě též není velký. Svým způsobem je to taková milá hračička. Dalo by se říci, že jeho použití je pro menší projekty celkem dobrá volba.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Tohle nemusíte číst XXVIII

  1. steambot říká:

    Old Boby, děkuji za vaše příspěvky. S linuxem jsem začal před 4 lety z nouze. Od té doby se stal mým jediným systémem, a to jak pro domácnost, tak i pro podnikání. Přesto, že mám se zájmem vyzkoušených několik desítek distribucí, zůstává pro mne favorit linux mint. A je to z velké části díky linux-mint-czech.cz a vaší dobré práci.
    Ps. Kdyby jste byl se Satapouchem a ostatními, vyřiďte vše nejlepší do nového roku.