Tohle nemusíte číst XXVII

tnc1Naši Broučci mají matriku nebo paměť jako slon – počkali na mě, když jsem šel doplnit zásoby do mého oblíbeného supermarketu – a hned mi zapěli „Mnoga ljeta, živijó“…

„Co blbnete chrobáci, copak se děje?“

„Ale neeé, generále, vždyť máš právě 78. narozeniny, to se přece každý nedožije, a lidí hodných naší pozornosti, není nikdy dost.“ povídá Johnny Broke.

„Bravo mládenci, děkuji vám, já si dnes už vážně na oslavy nepotrpím – i tak, dožít se tolika let je dnes při naší bezplatné zdravotní péči náročná disciplina. Ale malé pohoštění vám připravím.“

„Tak, generále, ještě jsme Ti přinesli malý dárek: Kustovnici čínskou (Goji Berry). Snad víš, jak se to konzumuje a čemu to prospívá… a neber to jako propagaci čínských produktů,“ blahopřál mi Jim Pütlick.

„Jistě že vím, mám to na jídelním lístku už od začátku podzimu, abych se z letošního nevlídného podzimu nezbláznil; děkuji vám za dárek. A nějaká medaile by tam nebyla ?“

„Něco se stále najde“, povídá Scarabeus, „mám známého celníka v Torontu, měli tam nedávno dobrý úlovek…

„Dnes jste v nové sestavě, je s vámi brouk Scarabeus, ale nevidím tu mandelinku Hillary…?“

„To je tak“, povídá Johnny Broke, „došlo k malé výměně. Scarabeus nahradí původně plánovaného Hovnivála, abychom mezi sebou měli i jednoho reprezentanta z Afriky.

A Hitlary se vybrala se svým štábem přepočítat všechny hlasy a zorganizovat referendum o „zfalšovaných“ volbách. Stálo to přece tolik peněz a chrobák Chochroš je z toho dost nervózní; někde udělali soudruzi chybu… jó, a přišla jí i nabídka z Holywoodu – hlavní role v thrilleru ´Prezidentem snadno, rychle a vesele (nebo zběsile)´ – má to být trhák, který vrátí Chochrošovi a všem sponzorům balíky peněz, investované do kampaně.“ vysvětlil v krátkosti Jim Pütlick.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Abychom si zkrátili čekání na Mint 18.1, povíme si dnes – jako opakování – o jedné aplikaci, která se jmenuje Fotowall 0.9, a už podle názvu se dá tušit, že půjde o nějaké obrázky na něčem, např. na wallpaperu. O této aplikaci jsem se tady kdysi dávno v nějakém svém článku už zmínil, a protože je to stále aktivní a dobře použitelný nástroj, tak ho čtenářům připomenu :

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Fotowall je prostě jednoduchý program pro manipulace s obrázky a textem. Obsahuje sadu nástrojů, se kterými je možné z různých zdrojů vytvářet nejrůznější koláže, které mohou být použité na tvorbu tapet, obalů na CD a DVD, případně jednoduchých plakátů.

Fotowall si můžeme nainstalovat buď klikáním z repozitáře, nebo přes Terminál:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install fotowall

Program pak najdeme v menu Grafika,

po jeho spuštění se může objevit TENTO NÁPIS, a po něm úvodní obrazovka s výzvou Create.

* Zde se sluší připomenout, že Menu a všechny pokyny pro práci jsou v angličtině. Kdo už někdy pracoval v nějakém grafickém editoru, bude jednotlivé pojmy znát, ostatní se to naučí.

* Další zajímavost je, že fotowall je k dispozici jen pro Mint 17.x, v repozitáři Mint 18 ještě není. V starších verzích Mintu to nemám ověřené, vím jen tolik, že Mint 9 ten balíček také nemá. Je to ovšem v čase psaní tohoto článku, možná, že už je to jinak. Jak říkal Napoleon (i Švejk), na frontě se situace mění každou vteřinu…

Uprostřed okna máme nyní výzvu, abychom tvořili.(Create).

Po kliknutí uvidíme nový prázdný projekt, který má na svém horním menu 4 samostatné bloky. Každý z nich má svoje zvláštní funkce. První panel vlevo, to je nástroj vkládání objektů se jménem ADD NEW.

Druhý panel nazvaný CANVAS nabídne výběr druhu projektu, potom nastavení pozadí a dekorací.

Pomocí třech ikonek můžeme kontaktovat vývojáře.

Panel SETUP použijeme k nastavení průhlednosti okna programu.

Konečně blok FILE je tu pro uložení projektu, exportu do několika formátů a k tisku.

V panelu CANVAS vidíme kartu Background, která nám nabízí možnosti: bez pozadí, černé, bílé a Gradient (přechod), kde si z palety barev můžeme zvolit vhodnou dvojkombinaci.

Podle svého záměru pak do projektu naimportujeme naše obrázky, nejlépe všechny najednou. Po kliknutí na objekt se ukáže v horním menu nová nabídka PICTURE, se kterou můžeme s objektem manipulovat. Manipulace představují:

přesouvání objektu do popředí, pozadí, nastavení průhlednosti, resp. zobrazení stínu, je tu i možnost rotace v 3D prostoru.

U vybraného obrázku jsou vidět jemně zvýrazněné rohy, což nám umožní ho zvětšovat nebo zmenšovat, nebo otáčet libovolně do stran. Nicméně pokud je třeba ho přesunout na jiné místo, tak to provedeme kliknutím do prostoru obrázku resp. objektu a následným tažením. Přímo u obrázku dole se zobrazuje několik ikonek, pomocí kterých můžeme objekt smazat, převracet ho zrcadlově horizontálně i vertikálně, dokonce i rotovat s ním v 3D prostoru. Po rozkliknutí ikonky nastavení (montážní klíč) se ukáže nové okno s kartami General a Picture. V této nabídce je pak možné přímo, bez použití externího grafického editoru, přidat rámečky a efekty, případně větší obrázek oříznout.

Projekt po menší manipulaci v 3 D

Dokončení článku o projektech FOTOWALL bude v následujícím článku pro nečtení…

________________________________________________________________________________________________________________

Poznámka pod čarou :

Přítomnost i historie nás učí, že nikdy není možné se zavděčit všem. Vždy se najdou takoví, kteří budou křičet: Ukřižuj ho ! Tak už vidím ty zdrchané, kyselé žluto-fialové tváře všech verbálně & politicky korektních různých (v abecedním pořadí) [auto–], [demo–], [euro–], [pluto–] a [techno–]–kratů:

„Jak si to ten chlap dovoluje, tahat sem zase politiku (a Broučky !), když jsme to v komentářích několikrát výslovně zamítli! Toto je ODBORNÝ WEB, do kterého sice my, na rozdíl od toho chlapa s nevymáchanou hubou, články nepíšeme, ale samozvaný kritik nesmí zahálet nikdy! Zabetonování a korektnost musí být, kdyby … já nevím co.

Cenzoři mají vždycky a všude zelenou; peníze z OSF si každý z nás musí odpracovat …“

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

„… dobře, dobře, vždyť já sem už ani přispívat nemusím a jednou i tak stejně přestanu; dělám to jen za úpřimnou a nepříliš častou pochvalu, bez nároku na odměnu >3 a půl roku.

Zatím se z toho, pokud je mi známo, ještě nikdo nepodělal. Až snad na jistou výjimku, – kadet Biegler ve Švejkovi, ale ten moje příspěvky ještě číst nemohl. Pokud jsem tedy na někoho zamindrákovaného (s prominutím – podělaného) zapomněl, tak se prosím přihlaste, nechci nikoho z našich korektních nebo i nekorektních komentátorů jmenovat, vynechat, nebo se snad dotknout něčí svatozáře či útlocitu.

Dobře vím, že mnozí naši „pobouření“ komentátoři jsou v IT odborníci, se kterými se nemíním srovnávat, ale já zase nemám problém psát – někdy se mě i moji známí ptají, proč to dělám – a já jim odpovím jak Clive Owen v tom americkém filmu Spojenec (Inside Man) – ‚because I can.‘

A propos, když krátce podiskutuji s Broučky – to přece nemá nic s politikou – ta se dělá jinde – vůbec už ne v protektorátech a periferiích Střední a Východní Evropy. Nicméně prognózy jednoduchých Broučků se časem téměř vždy splní; pokud ale někdo má stále ještě problémy, tak si znovu přečtěte NADPIS TOHOTO ČLÁNKU.

Howgh !

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Záložka pro permanentní odkaz.

9 reakcí na Tohle nemusíte číst XXVII

 1. redhawk75 říká:

  perfektne 🙂
  DIk.

 2. skrob říká:

  Tak já to teda nemůžu nainstalovat, v repo to není a příkaz hlásí, že nemá balík, na stránkách je 404.

 3. Sante říká:

  Všechno nejlepší Old Bobby a díky za tvůj díl práce pro tento web. Budu rád, když budeš stále aktivně přispívat. Ahoj

 4. skrob říká:

  Děkuji za odkazy

 5. menom říká:

  Díky za postrehy a klobúk dolu – Pane !

 6. Anonym říká:

  Smekám klobouk, před Vaší invencí…

 7. jarek163 říká:

  anonym je jarek163