Linux Mint Czech: Co je na webu nového

Před necelými třemi týdny jsem převzal správu webu a několik z vás už se ptalo, co jsem zatím stihl. Není toho málo, ale snažil jsem se, aby byl jakýkoliv dopad na fungování minimální.

Jako jednu z prvních změn jsem omezil počet pluginů, které byly nainstalované v redakčním systému WordPress. Ze zkušenosti se správou Mozilla.cz a některých dalších stránek na WordPressu vím, že čím méně pluginů, tím snazší údržba a většinou i rychlejší stránky. Postaral jsem se také o aktualizaci zbývajících, nebo náhradu ze nějakou udržovanou alternativu, včetně aktualizace šablony. V té máme několik úprav. Protože je nechci nikomu tajit, najdete je všechny na GitHubu. Podobným způsobem jsem aktualizoval i DokuWiki na naší wiki.

Jeden z požadavků, který se objevil jako první, bylo HTTPS. Český hosting, kam jsem web včetně fóra a wiki přesunul, nabízí zdarma certifikát od Let’s Encrypt. Já jsem se ale rozhodl pro web nastavit také službu Cloudflare. Pokud Cloudflare neznáte, funguje jako proxy cache, blokuje útoky na web a HTTPS certifikát nabízí také. Počet útoků (součet za plovoucích 24 hodin) se během používání snížil ze 400 na 40 a od začátku tohoto týdne nebyl ani žádný pokus o uhodnutí hesla k přihlášení. HTTPS máme tedy od Cloudflare, pokud jej ale do budoucna opustíme, nic nebrání vystavit certifikát u Českého hostingu. Tím také mohu odpovědět na dotaz, jaké náklady jsou spojené s provozem webu. V tuto chvíli platím jenom hosting a domény (linux-mint-czech.cz a linux-mint.cz).

Minulý týden jsem také trochu upravil rozložení hlavní stránky, widgetů v postranním panelu a pročistil menu – navigace pro články byla v menu hodně hluboká. Nyní se snažím kontaktovat partnerské weby a potenciální partnery, kteří by mohli pomoci web propagovat. Pokud máte návrh, koho kontaktovat, případně chcete sami pomoci, neváhejte mi napsat.

Záložka pro permanentní odkaz.

15 reakcí na Linux Mint Czech: Co je na webu nového

 1. theseuszn říká:

  Michale, je to znát a za všechny ti moc díky. Přeju ti, aby se ti dařilo dál a i lidem, kteří zde na web přispívají…

 2. redhawk75 říká:

  Vdaka za odvedenu pracu.
  Osobne by som skusil oslovit DIIT a mozno ABC linuxu.

 3. Old Bobby říká:

  Bylo s tím asi dost práce, ale změna je vidět.
  Stránka je dost svižná.
  Jen se mi někde ztratil „Archiv článků“ (po měsících), nemohu ho nikde nalézt. Poradí mi někdo ?

 4. Luky říká:

  Tiež ďakujem a som rád že tento web pokračuj.

 5. petbar říká:

  ide neskustocne rychlo oproti povodnej verzii, parada

 6. romanos74 říká:

  Změna je skutečně znatelná, tenhle web se vždy načítal dosti zpomaleně, ale teď šlape jak hodinky 🙂

 7. Anonym říká:

  Mohu jen potvrdit velké zrychlení a zpřehlednění, je vidět kus dobré práce.

 8. skrob říká:

  Jsem se nepodepsal sorry

 9. kocour říká:

  Díky za čas a práci které do toho dáváš.

 10. vxmery říká:

  „čím méně pluginů, tím snazší údržba a většinou i rychlejší stránky“
  Good job 😉 Stránka mi chodí omnoho rýchlejšie.

 11. Tom říká:

  Zdravím, doposud jsem pouíval RSS čtečku jako aplet v rámci Cairo-dock (3.4.0) dopsud také bez problémů. Zdá se, že po „nějakých“ změnách čtečka nemůže stáhnout obsah z rss odkazu(https://www.linux-mint-czech.cz/feed/) Kde je může být chyba? Děkuji Vám. LM17.3 Cinnamon

 12. zbyna říká:

  Zrychlení webu je paráda. Dobrá práce !!!

 13. Daniel Řepka říká:

  Díky za zrychlení tohoto webu! Načítá se to jako blesk a stejně i fórum,to nikdy dříve nepamatuji 🙂