Opět Broučci a oslava staré šunky

Je vidět, že Broučci národu chybí, tak jsem se v deštivém a nevlídném počasí vybral za nimi. Kupodivu, Broučkům je to fuk, spíš se jim trochu vláhy bude hodit, tak jako i nám. Johnny s Jimem se teď motají kolem Hillary, protože ta už má tutovku, volební výsledky jsou dávno zpracované. Bude tedy potřebovat nové poradce, Saudům prý docházejí peníze – a tak babo raď!

„Poslyš generále“, ozval se Johnny Broke, „ještě si nám a nikomu neprozradil, koho ty budeš volit.“

„Hm, já bych rači Losnu, který na rozdíl od Mažňáka a těch, co se tam teď motají, není psychopat.“

„Ježišmarjá“, přidal se Jim Pütlick, „jak si asi představuješ vrcholovou politiku bez psychopatů? Co si spadl s Marsu?“

„Máte pravdu, Broučci, aspoň u nás v Česku a na Slovensku najdeš spíš jehlu v kupě sena než…“

“ …„než solidního a normálního politika“, doplnil Johnny Broke.“

„Měl by to být katolík a biřmovaný“, poznamenala Hillary.

„U nás na Slovensku“, povídám, máme přece premiéra…“

„…ano, je katolík, ale jinak údajně slušný člověk“, poznamenal Jim Pütlick.

„To v Čechách mají zase slušného prezidenta, ten se na rozdíl od toho vašeho, předvádět s Dalajlámou nemusí,“ povídá Johnny Broke.

„Tak to vidíte, Broučci, já kdybych se šel poplácat po ramenou s Dalajlámou, tak nejsem dnes generál, ale hned polní maršál.“

„Vrána k vráně sedá, jako emeritní počítačový šaman bys měl jeho sympatie,“ myslí si Jim Pütlick, „holt duchovno není nikdy na …..“

„Neměl bys být fajnovka“, poznamenala Hillary, „podívej se tady na brouka Scarabeuse, který si až z Lybie valí tu svoji kuličku z trusu a nekroutí nosem.“

„Ještě mu ale chybí iPhone a syrský pas,“ ušklíbl se Johnny Broke.

„To nebude problém, tu kuličku nechá u nás, a v Německu dostane takovou podporu, jakou náš polní maršál bere za čvrt roku“, ukončila debatu Hillary.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Tak a teď se vrátíme ze studené přírody opět k PC a teplému radiátoru.

Protože lékaři radí zvolnit tempo a eliminovat stres, tak u PC sázím na stabilitu. Je pravdou, že ještě z dřívějška mám na stroji různé verze 17-ky, ale buď s MATE nebo KDE, které dokonce vévodí 18-ce.

Nicméně vše z toho funguje, i když s ručením omezeným… Občas tam udělám updaty a vracím se ke svému Mintu 17.3 XFCE se 6 „obrazovkami“, kde na každé mám jiné pozadí; kromě Thunaru používám i Caja, na který jsem si zvykl z MATE. Prostě „Behaglichkeit“, jak říkají naši sousedé z EU.

Je to ale všechno, kromě jiného, jen z nouze ctnost. Tak slabý počítač, jako mi stojí na stole, ještě z roku 2008, má už skoro každý uživatel dávno deponovaný ve sklepě.

Koupil jsem ho jako nový, s předinstalovanou Mandrivou za pouhých 99€, což je při dnešních cenách PCs exotika. Pak už byl jen upgradován a samozřejmě i zbaven Mandrivy. Investice ale byly ovšem větší, než původní cena.

Tímto chci naznačit, že ani stará „šunka“ nemusí zabírat místo tam, kam patří brambory. Je jistě mnoho lidí, kteří po odchodu z „Ikspéčka“ stálo před problémem, jestli jim něco na tom starém krámu pojede. No a Linux Mint 17.3 XFCE na tom jede „jak červené pes“, jak se říkávalo na Hané.

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

Dnešní povídání doplním odkazem na nevelký, ale užitečný prográmek, který mám stále před očima. Psal jsem o něm ve svém prvním příspěvku na tomto webu – a to už je pořádně dávno.

Abych měl přehled o tom, co se „pod kapotou“ děje, tak jsem si ještě ve svých linuxových začátcích nainstaloval program GKRELLM. Protože jsem z mnohých live distribucí poznal program CONKY, tak jsem zatoužil po něčem podobném, co mi ovšem nebude zabírat čtvrtinu až třetinu obrazovky. Další důvod byl ten, že Conky se mi nikdy nepodařilo dopracovat do použitelného vzhledu. GKRELLM ovšem netrpí žádnými neduhy, prostě se spustí a jede. Ve své „instalační“ podobě je dost sparťanský, nicméně k dispozici jsou nejrůznější pluginy, které se uživatel může, ale nemusí instalovat. Samozřejmě není srovnatelný s Conky, ale tam zobrazené údaje se dají rychle získat i jinak, např. v terminálu.

Nastavení je dětsky jednoduché, i počítačový antitalent na to nakonec přijde.

Konfigurace se provede pomocí F1, resp. kliknutím PT myši na gkrellm, který si přetáhnutím myši umístíme tam, kde chceme. Na tom místě bude i po restartu, jen to třeba povolit. Protože je po instalaci počeštěn (nebo jiný jazyk), tak si každý poradí i s minimální gramotností, což i já oceňuji.

Pár obrázků :

Zůstává instalace, nejlépe v Terminálu:

Příkaz terminálu:
sudo apt install gkrellm

nebo

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install gkrellm

Doplňky je zase lépe vybrat ve správci programů, kde je u každého kusu krátký popis a funkce.

Po skončené instalaci je vhodné tyto povolit, opět v nastavení programu.

Domovská stránka: http://gkrellm.net

A na závěr s Járou Cimrmanem :

Každé zbytečné slovo je zbytečné !

Autorem článku je Old Bobby

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.