Obnova GRUBu 2 pomocí RESCATUX

res1Čára vývoje u člověka končí, neboť nelze říci, že jako živočich by se ještě zdokonaloval. Kde se končí vývoj druhů, začíná vývoj sociální, s postupem civilizace stává se blahobyt každého jednotlivce závislým na blahobytu společnosti. Jednotlivec je stále více podřízen společnosti a není schopen sám o sobě si opatřiti potravu a statky. Vzrůstající složitost a jemnost prací dodává i vyšší schopnosti, je však provázena zvýšením potřeb i nebezpečí a vyžaduje tudíž zvýšené inteligence. Zvýšení inteligence dosáhneme pouze myšlením, a byl to již Aristoteles, který tvrdil, že myšlení je hledáním pravdy. Pravda ovšem vychází pouze z omylů, neboť není-li omylů, není pravdy. Proto jsme založili Evropskou unii, abychom skrze svoje (a nejen svoje) omyly našli konečně tu svoji pravdu. Hledejme ji tedy studováním svých omylů.

Práce s počítačem nepřispívá k rozvoji inteligence takovou měrou, jakou jsme předběžně očekávali. Určité zlepšení můžeme ovšem zaregistrovat, když se počítač pokazí a oprava zůstává jen na našich bedrech.

Dnešní příspěvek je určen těm, kteří prahnou po zvýšení své inteligence, ovšem s minimálním úsilím. Pokrok totiž mají na svědomí především lidé, kteří jsou líní a těžkou práci přenechávají strojům a těm pracovitým užitečným idiotům.

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Obnova GRUB 2 pomocí RESCATUX (USB-CD)

Jak obnovit chybu, vymazání nebo selhání boot sektoru pro start Windows a Linuxu, GRUB a GRUB 2.

Staří mazáci, kteří čtou náš portál už léta, si jistě vzpomenou na můj článek ze dne 14.4.2013, kde jsem v krátkosti popsal, co dělat ve výše uvedené situaci. Protože mezitím naše stránky přešly na novou verzi WordPressu, tak se u starších příspěvků už nezobrazují ilustrace. Mnohé aplikace též prošly vývojem, stejně tak i ta, o které se dnes bude psát. Dnešní článek je proto opět určen těm, kteří ještě nejsou docela silní v kramflecích, ale mají dost odvahy k tomu, aby s Linuxem mohli experimentovat. Tyhle pokusy jsou taková škola života, bez nich se toho uživatel až tak moc nenaučí, protože např. Linux Mint je v drtivé většině případů neprůstřelný a nebývají s ním těžkosti.
Lehce se však může stát, že i ostřílený borec se najednou dostane do situace, kterou musí neprodleně řešit:
Vzal jsem si do parády svůj starší nettop, (viz obr.) kde už bylo několik verzí Mintu, už bez podpory, a zabíraly místo na disku, který na dnešní poměry je se svými 160 GB už malý.

res2Protože u každé z těchto verzí byla i data, která jsem nechtěl mazat, tak jsem si je přesunul na největší particii, a v aplikaci gparted jsem pak „staré Minty“ odmazal a volné místo přesunul vedle nejnovější instalace. Každý, kdo už něco takového dělal ví, že připojování volného místa k už existující instalaci má v sobě svoje rizika, a že se to nedá dělat „za pochodu“. Na tento účel jsem si nechal Mint 9, který je i dnes stále dobře použitelný. Odtud jsem pak přes gparted přesunul a připojil volná místa k poslední instalaci, vše nepotřebné jsem smazal a nakonec provedl update GRUBu. Stroj jsem vypnul a šel na kutě. Na druhý den jsem nettop zapnul, abych udělal pořádek v datech, odstranil duplicity a pod.
Jenže po startu jsem byl „v černém lese„, kde mi bylo po několika příkazech a dotazech sděleno, že „there is no operating system“.

res3V podobné situaci jsem byl už mnohokrát, a protože nevěřím všemu, co se kde napíše, tak jsem si raději našel všechny svoje poznámky k opravám GRUBu. Nemám rád složité a komplikované postupy, tak jsem si vybral ten program, o kterém bude dnes řeč. Pak jsem si stáhl nejnovější verzi, napálil na CD, protože nettop mi instalace z USB portu tvrdošíjně odmítal. Pak už jen připojit externí napalovačku, dát v BIOSU správnou cestu a RESCATUX Live je za chvíli připraven.
Samotné prostředí RESCATUXu je sparťanské – jednoduchá tabulka s tlačítky.
Budeme si muset vybrat mezi dvěma jazyky – ti co neumí katalánsky, si vyberou angličtinu.
Tam si zvolíme „Restore GRUB„, ukáže se krátký tutoriál, pak dáme „Run“ a ještě zodpovíme na dotaz, kam chceme obnovený GRUB umístit. Pak už není co řešit, protože za chvíli čteme, že GRUB je obnoven. Když už jsme v RESCATUXu, můžeme si nechat zkontrolovat i souborový systém u každé nainstalované distribuce. Ani to netrvá dlouho. Pak už jen vypnout, resp. restartovat (odstranit CD z mechaniky) a život jde dál…

 

res4

 

Nebude to těžké, i laik si s tím poradí.

Na stránce http://www.supergrubdisk.org/ se nyní nachází nový produkt „RESCATUX 0.40b6“, který je určen na opravu GRUB/GRUB 2, pro kontrolu a opravy souborového systému, opravu Windows MBR, vymazat nebo upravit heslo atd.. Stáhněte jej a hoďte si ho na USB disk, případně vypalte na CD. Na flešku si RESCATUX dáte pomocí „Univerzal USB installer“ nebo „UNETBOOTIN“, podle toho, co máte nainstalované, nebo s čím se vám lépe dělá.

 

res5

 

* Screenshoty jsou z domovské stránky RESCATUXu a to z předcházející verze 0.32b3. I tu mám doma, protože tuto „berličku“ už používám léta.
„UNETBOOTIN“ najdeme např. na http://unetbootin.sourceforge.net/, nebo ve Správci balíků.
V prekérní situaci – pokud jde o dualboot s Windows a Mint, případně další Linux se náprava dělá následovně:

 • do mechaniky se vloží install disk Windows 7 a zvolí volba opravit počítač.
 • po restartu by už měly naběhnout Windows 7.
 • po dalším restartu spustit RESCATUX z USB flešky, tam stisknout tlačítko GRUB + a následně Restore GRUB. Rescatux najde všechny nainstalované systémy a provede obnovu. Teď budete moci PC používat zase jako dříve.

res6GRUB se může „seknout“ i bez Windows, třeba když máte na disku 5 Linuxů, a ta poslední instalace se nějak zmrší. Život si můžeme zkomplikovat i přesouváním particií, resp. změnou jejich velikosti, jak jsem to popisoval výše.
Stejně tak jako Brexit nepředstavuje žádnou tragedii, ani v tomto případě není potřebné se vzrušovat. Na každou svini se už vaří voda a na každou díru je záplata. Doufám, že ta dnešní bude kvalitní…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Na domovské stránce je podrobný tutoriál použití RESCATUXe – zvolte angličtinu. Nachází se tam i podrobné video, jak se co dělá – v katalánštině. Nicméně dá se tomu rozumět, video je dobré.

A jak už je u nás dobrým zvykem, očekávám (v komentářích) tisíce děkovných dopisů…

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

 

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Obnova GRUBu 2 pomocí RESCATUX

 1. kamowski říká:

  pekne
  vďaka za tip

 2. vxmery říká:

  funguje to aj pre GPT/EFI ?

 3. juhele2014 říká:

  Ten politickej komentář mě připadá divný. Totéž tohle video https://www.youtube.com/watch?v=JVw_mPvYcDM Souvisí to nějak spolu?

 4. divínek říká:

  Tak na gpt mi to funguje a program budu asi používat čatěji, než mi je libo – no ale na to byl asi napsán. Dík za článek.

  p.s.: Brexit dost jasně ukázal, že Euroskeptici vlastně ani nevědí „na kterém stromě to roste“ (ani opičák Fuck to netuší…), nemluvě o tom, že jsou to lháři. Argumentem by asi bylo, kdyby navrhli něco lepší, než je EU. To ale s určitostí nelze očekávat – kritizovat je přeci jen mnohem jednoduší. Návrat k přemyslovskému státu asi nebude to pravé na testování našich omylů. Se mi zdá, že se to tu mění na Hyde Park (Civilizace). Howg.

 5. Old Bobby říká:

  Doplňující informace: Rescatux je opět aktualizován – je to už verze 0.40b11 o velikosti 703.6 MB (iso).

  °°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

  K EÚ – Nejsem eurohujer ani euroskeptik, myšlenka existence EÚ je v podstatě konstruktivní.
  Jen ve vedení EÚ a členských států by mohlo být méně sociopatů a zbytečných byrokratů. Jenže o tom rozhodují větší státy, a nejen ty, co jsou v EÚ. Na tom Hyde Park nic nezmění.

  Dokud nebude všechno jako dřív…
  … tak to není žádný pokrok :°)

  Na rozdíl od Broučků já se osobně zaměřuji víc na pozitivní stránky věci – a není jich málo. Zatím pomáhám lidem, přicházejícím do Linuxového světa tím, že za ně dělám to, co si příště budou dělat sami.