Žena bez máty

zbm1Povídání k blížícímu se svátku matek a dnešnímu MDŽ …

zbm2Ženu s mátou jsme tu měli a máme. Článek, který vyvolal řadu pozitivních emocí a je v hodnocení čtenosti stále na předních místech. Jiné jsou bez máti, další zase mají velkou cenu, jako „Hanča a Tonča“, pak jsou ženy političky, což je jak vidět, pěkné nadělení a zpravidla průser, a mnohé a mnohé jedno i víceúčelové (rozuměj matky) partnerky i společnice. Ženy jsou dnes ve svízelné situaci. Mají být dárkyněmi života a přitom dřít jak mezci pro blaho technokratické společnosti. Mají udržovat rodinnou pohodu a být vzorem pro své děti, a přitom se plnohodnotně věnovat byznysu a politice. Téma ne na knihu, ale na celou knihovnu…

Žena a PC dnes není už nic neobvyklé, stejně jako Žena & Windows, ale Žena & Linux, to je jinší kafe. Tak si udělejme své dnešní kafe a zkusme se podívat, jak se v současnosti věci mají.

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Jaké je zastoupení Linuxu v populaci, o tom se popsalo už hodně stránek. Zdali je to v těch % úplná pravda, o tom také víme svoje. Jakkoli jsou statistiky věrné nebo upravené, vždycky v nich něco chybí, prostě musí chybět. Protože by to pak už nebyla statistika, ale pravda. Tak se určitě v dohledné době vůbec nedozvíme, kolik je v uživatelské obci Linuxu mužů a kolik žen. Ne že by to bylo důležité, ale jen tak, pro zajímavost…

zbm3Ženy pracují s počítači stejně dobře jako muži. Jenže k tomu, aby pracovaly s Linuxem (schválně nepíšu se kterým), to by ho v drtivé většině případů asi musely mít doma. A doma mají svých starostí a povinností nad hlavu.

Pokud pracují v komerční nebo státní správě, tam se zpravidla setkají jen s počítači, které mají ten „Jediný Správný Operační Systém“ (JSOS), nebo registrační pokladnu pro EET. Pro většinu uživatelů je podstatné hlavně to, aby počítač fungoval a proč je tomu tak, to nikoho nezajímá. U žen to platí v plné míře, snad až na malé výjimky. Pokud se něco pokazí, tak v každé lepší firmě mají „systémáka“ – systémového inženýra, správce. Ten závadu odstraní,  problém vyřeší a jede se dál. Správce proto ve firmě spravuje PCs s JSOS, aby to podle možnosti měli všichni skoro stejné a řešení problémů bylo více méně jako podle šablony. Protože bývá častý problém právě mezi židlí a klávesnicí, tak pak řekne „ty šmudlo, dělej to takhle a ne jinak“ a je vymalováno.

Představme si, že tam nebude JSOS, ale nějaká distribuce Linuxu. Uživatel, i když nebude mít práva roota, si může spoustu detailů změnit, podle své představy či potřeby, což je zpočátku trochu matoucí. Předpokládejme běžného uživatele, ne namyšleného chaotika, který si PC dokáže „dodrbat až k nepoznání“.

zbm4Ženu s Linuxem najdeme nejčastěji u domácího počítače, který má nainstalovaný Linux, a všichni v rodině, včetně starých rodičů „jedou na Linuxu“. Může za to nejčastěji jen jeden člověk – ten, který jim pak dělá „systémáka“, což je i můj případ. Někdo z chlapů to prostě bude muset nainstalovat, aktualizovat a nastavit (případně doladit); nebudeme pro začátek nastavovat těžké desktopové prostředí. Pokud použijeme prostředí MATE nebo XFCE, tak všechno bude za chvíli fungovat – a i dědeček s babičkou na tom pojedou jak na saních. V podstatě se jedná o bezproblémové počítače, na kterých se občas udělá update, pročištění systému a koše.

Pokud je žena ochotná se něčemu novému naučit, má vyhráno. Platí to stejně pro mužskou populaci, které se, zvláště v druhé polovině života, zpravidla moc učit nechce. Tak se zrodil první ženský článek – Žena s mátou. Po nějakém čase přišly další, ale to si čtenář snad ani nevšiml, že to psala naše Linuxu znalá dopisovatelka H.M., alias „lombardo1981„, která se zřejmě v počítačích vyzná lépe než celý tým chlapů, kteří si o sobě myslí bůhvíco.

Dost je žen, které nejsou spokojené se „status quo“ – přinejmenším přijdeme domů z práce – a nábytek je přestavěn zcela jinak. A to nemluvím o tom, kdy nám manželka s andělským úsměvem sdělí, že ku nám na krátkou dvoutýdenní návštěvu přijede tchyně. Prostě změna je život… Tak proč to nezkusit i na PC ?

V životě jsem měl štěstí i na kolegyně. Byly milé, inteligentní, pracovité a ochotné se učit. Nicméně i s kolegy jsem dobře vycházel, pokud jsme našli společnou řeč. Ženy se ovšem učí rychleji, když to pro výkon práce potřebují; nedělají obstrukce – pokud jde o počítače…

Ženy jsou prostě pro lidstvo důležitější než my, ba i naše pohlavní ústrojí patří jim, my jim je jenom nosíme„, kdysi výstižně napsal spisovatel Ludvík Vaculík.

Dejme jim proto to nejlepší i z výpočetní techniky – Linux Mint!

…a hlavně netlačme je do politiky – ať nedopadneme jako Němci!

Naši čtenáři se časem určitě rádi seznámí i s dalšími ženskými pohledy na Mint, který my už léta spokojeně používáme… Čekáme, kdy se na našem portálu objeví další „ženský článek“ a nemusí to být hned nějaká odborná performance. Prostě jen životní zkušenost – a může být i s trochou erotiky – třeba  50 odstínů zeleného Mintu …

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

zbm5

 

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Žena bez máty

 1. Allconius říká:

  Ahoj, co se týká těch statistik tak to jsi napsal dobře. Mám totiž pocit, že hodně lidí to právě nechápe ten rozdíl mezi statistikou a pravdou. S „lombardo1981“ souhlasím, pamatuji si, že jsem spoustě věcí ani nerozumněl v některém jejím článku 😀 Holt jinel level no 🙂 Jinak jsem nad tím přemýšlel, že mě v podstatě mrzí, to dělení na muže a ženy. Spíš bych to dělil na lidi co nemyslí jen na sebe a sobce, na pohlaví nezáleží. Protože co jsem zjistil můžou být mezi dvěma muži tak jako mezi dvěma ženami tak nepředstavitelné rozdíly a přitom mezi jiným mužem a ženou skoro totožné vlastnosti. Jak to pak tedy zobecnit ? Jinak jsem také „stvořil“ 5 žen s mátou 😀 K 6 ještě musím jít, protože tam nějak zlobí grafický ovladač či co.

  • zbyna říká:

   Naprostý souhlas. Poslední dobou je taky populární dělení na ONI rozuměj nepřátelé a MY rozuměj správní 🙂
   Oni jsou většinou divní, nehodní, odlišní a vůbec opovržení hodné existence, mají však jednu zásadní a důležitou vlastnost můžou za skoro všechno (většinou ale úplně za všechno 🙂 ) dá se na ně lehce ukázat prstem a určitě se nebudou bránit.
   Skupina MY je zpravidla reprezentována vysoce osvícenými jedinci, kteří mají cíle ne menší než záchrana civilizace samotné 🙂 Většinou však chtějí chránit hlavně vlastní kapsu a to tak že velmi 🙂 Nic nesjednocuje líp než společný nepřítel a nic nepotlačuje svědomí víc než řvoucí stádo. Pak už stačí jenom zapráskat bičem a … Sorry za offtopic, tohle k MDŽ nepatří 🙂