SAOImage DS9 – vizualizace astronomických dat

sao1Dnešním článkem asi potěšíme kolegy z našeho partnerského webu exospace.cz. Bude totiž o sadě aplikací pro analýzu astronomických fotografií a vizualizaci dat s názvem SAOImage DS9 obohacené o grafické uživatelské rozhraní (GUI) General Tcl/Tk.

SAOImage DS9 je intuitivní a konfigurovatelné uživatelské rozhraní s parametry nastavitelnými z příkazového řádku. Z rozhraní menu jsou aktivovány pouze pracovní nástroje (zobrazení souřadnic, horizontální a vertikální grafy, pracovní panel, tlačítka pro start, nástroje, lupu atd.).

SAOImage DS9 obsahuje více než dvacet specializovaných nástrojů pro analýzu a zpracování astronomických dat z optických a infračervených dalekohledů a může pracovat s jakýmikoliv astronomickými daty ve formátu FITS/FIT (*.fits, *.fit, *.FTS, *.fts, *.DS, *.ds), včetně těch komprimovaných (*.fits.gz *.fits.bz2 *.fits.Z *.fits.z *.fitz *.FITZ *.ftz *.FTZ *.fz *.FZ).

 

sao2

 

FITS (Flexible Image Transport System) je digitální formát souborů, používaných ve vědě pro ukládání, přenos a editaci metadat (tabulek). Nejčastěji je tento formát používán právě v astronomii.

SAOImage DS9 podporuje astronomické fotografie a binární tabulky, které poskytují metody pro analýzu dat, umožňující vyrovnat se se všemi astronomickými výzvami a úkoly. Je možné přistupovat k lokálním datům i souborům ze sítě, podporuje práci s více soubory, a to pomocí několika způsobů (mozaiky, dlaždice atd.)

SAOImage DS9 umožňuje standardní manipulaci s astronomickými fotkami (otočení, oříznutí, změna velikosti a další), podporuje panorámování, 2D a 3D prezentace astronomických dat. Navíc jej lze rozšířit pomocí zásuvných modulů a skriptů, stejně tak i samotný může být použit jako modul v jiných aplikacích (balík aplikací IRAF).

SAOImage DS9 umí exportovat výsledek do barevného obrázku s logaritmickou, lineární, kvadratickou, čtvercovou distribucí barev, stejně jako do samostatného kanálu (RGB/červená, zelená, modrá) ve formátu FITS (*.fits *.fit *.fts *.fits.gz *.fits.bz2 *.fits.Z *.fits.z) a je-li to nutné, může být další zpracování obrázku provedeno v libovolném grafickém editoru (podporujícího formát FITS – například GIMP). Práce v aplikaci (sadě aplikací) se provádí pomocí myši nebo kombinace kláves.

SAOImage DS9 je zcela nezávislá aplikace (není třeba instalovat nástroje ani knihovny třetích stran), která byla vyvinuta v Smithsonian Astrophysical Observatory (CAO) za financování výzkumného centra Chandra X-ray Science Center (CXC) a archivního centra High Energy Astrophysics Science (HEASARC).

Technickou podporu pro vývojáře SAOImage DS9 poskytuje Space Science Institute a Space Telescope Science Institute, které mají zájem na zlepšení 3D vizualizaci astronomických dat.

 

sao5

 

sao4

 

sao3

 

Instalace v Linux Mintu

Je jednoduchá, neboť SAOImage DS9 je součástí standardních repozitářů. Stačí tedy ve Správci softwaru nebo v Synapticu zadat název aplikace do vyhledávacího pole a poté „klikacím“ způsobem nainstalovat.

Nebo si otevřete terminál a zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install -y saods9

 

Ikona pro spuštění se vám po instalaci zobrazí v Menu > Ostatní. Domovskou stránku projektu najdete na http://ds9.si.edu/site/Home.html.

 

sao6

 

Aplikace je velmi slušně přeložena do češtiny, jak je na tom se slovenštinou se mi zjistit nepodařilo. Prosím tedy naše slovenské kolegy o doplnění této informace v komentářích.

Přeji vám příjemné zkoumání vesmíru a okolí.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na SAOImage DS9 – vizualizace astronomických dat