6 faktů o tom, jak Windows 10 krade vaše osobní údaje

w1Operační systém Windows 10 je sice poslední novinkou v řadě, je však třeba vzít na vědomí, že jeho instalace ve vašem počítači nemusí být výhrou. Windows 10 totiž používá zařízení, kterými vás může sledovat.

Ohledně bezpečnosti Windows 10 se objevuje hodně nejasností. Ve světě vznikly dva tábory, ti kteří v bezpečnost systému věří a ti druzí. Ifenomen pro vás sestavil souhrn faktů o bezpečnosti Windows 10, nad kterými polemizuje celý svět.

 

1. Zaznamenávání psaného textu

Nezáleží na tom, kterou aplikaci používáte. Všechny úhozy do klávesnice na úrovni operačního systému jsou shromažďovány a zasílány každých 30 minut na server Microsoft. Společnost Microsoft to vysvětlila tak, že je třeba zlepšit prediktivní systém. Zároveň se dušuje, že se rozhodně nejedná o data citlivé povahy, a že z takových vzorků odstraňuje cokoliv, co by vás mohlo identifikovat. Dobrou zprávou je, že je možné toto nastavení deaktivovat. V sekci Řeč, rukopis a zadávání stačí vybrat možnost Přestat mě poznávat. Zbývá je věřit, že to funguje.

 

2. Sledování polohy

Jména sítí Wi-Fi v okolí jsou Windowsem 10 generována a odesílána každých 30 minut. Kritici tvrdí, že to společnosti umožňuje sledovat fyzický pohyb lidí na několik metrů. Společnost Microsoft to vysvětlila tak, že to potřebuje pro vyhledávač Bing, aby mohl podávat více relevantních informací. Co to znamená pro uživatelé? Microsoft zná vaši domácí adresu. Pokud máte mobilní zařízení s operačním systémem Windows 10, Microsoft ví o všech vámi navštívených místech.

 

3. Nahrávání přes mikrofon

Mikrofon v systému Windows 10 je spuštěn po celou dobu. Podle Microsoft je to nezbytné pro provoz služby hlasového asistenta Cortana, ale později vyšlo najevo, že i když hlasového asistenta vypnete, tak mikrofon zůstává zapnutý. Nahrávaný hlas uživatele se akumuluje a určitá část z něj se odesílá na server společnosti Microsoft.

 

4. Telemetrie

Telemetrie u Windows 10 je fantastická pro své potenciálně nebezpečné vlastnosti, které nejsou skryté ani vývojářům. Telemetrie je přenos dat společnosti Microsoft o vašem počítači a vaší činnosti. Microsoft vidí, jaké jsou u vás nainstalovány programy, jak fungují, množství paměti, protokoly aplikací, fragmenty pamětí a další. Vzhledem k tomu, že v paměti může být uloženo cokoliv, třeba čísla kreditních karet, je pro uživatele potenciálně nebezpečné.

 

5. Pirátství

Windows 10 se dívá na názvy souborů uživatele a porovnává je s neustále aktualizovaným seznamem pirátských novinek. Pokud něco najde, okamžitě to posílá společnosti Microsoft. Informace o protipirátských aktivitách Windows 10 jsou známy již dlouhou dobu. Dá se však předpokládat, že se zaměří i na boj proti padělkům her. Nyní je zřejmé, že hlavním cílem je překazit uživatelům stahování torrentů pirátských kopií amerických filmů a televizních seriálů.

 

6. Portrét

Někteří uživatelé Windows 10 si všimli, že po první aktivaci systému se na krátkou dobu zapnula i webová kamera. Studie dokazují, že Windows 10 po prvním zapnutí kamery poslal přes internet na své servery zhruba 35 MB dat. Vzhledem k tomu, že všechna data posílaná na servery Microsoftu jsou kryptovaná, nedá se jednoduchou cestou zjistit, co přesně odesílá. Dá se však předpokládat, že si Windows 10 spáruje váš uživatelský účet s vaší fotkou. Varianta, že si Microsoft pořídil fotografii z vaší webkamery kvůli americké národní bezpečnosti, také není vyloučena.

Převzaté z http://ifenomen.cz/

 

 

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

9 reakcí na 6 faktů o tom, jak Windows 10 krade vaše osobní údaje

 1. jirkasirka říká:

  Takovejhle spam se na tak fajn forum nehodí.

 2. Joe Rossu říká:

  Čakal som od tejto stránky viac… A predtým, ako napíšete nejaký článok, overte si fakty (a čítajte, čo si počas inštalácie môžete vypnúť)…

  • Asgard80 říká:

   Já ty Windows 10 zkoušel a měl jsem je jen chvíli protože se mi začaly otevřené okna samy od sebe minimalizovat a i když jsem přešel zpět na Windows 7 tak se mi i v nich stávalo že přestávaly fungovat některé funkce systému a tak jsem utekl na Linux Mint a mám klid

 3. lazlo říká:

  …hmmm…z mojho pohladu win10 ma len a len jeden plus …a to offline mapy…ostatne je win klasika na baze-mame vela rieseni,tak ktomu spravime nefunkcne programy…predsa tie riesenia nezahodime…a hromada nefunkcnych aplikacii vo win10 je uplna spicka…asitaknijak…

 4. lazlo říká:

  …a na zaver-doklikal som tlf. spojenie do mikrosoftu…predniesol som problem…spolu sme presli riesenia,ktore neodstranili moj problem…aleee nakoniec tech,pracovnik mikrosoftu predsa mal riesenie…PROBLEM NIEJE VO WIN,ALE V POCITACI…este som stihol odpovedat take neiste AHA…reinstall WIN10………………………………….

 5. turboturbo říká:

  ja ako chronický stahovac nelegalnych kopii filmov a hudby by som sa bal pouzivat WinX, nevieme ci mikrosoft v buducnosti nechysta nejake akcie proti piratom a WinX je vhodny najstroj na identifikaciu pachatelov

 6. turboturbo říká:

  Preco je ikonka ubuntu led mám linux mint 17.3?