Je pro nováčky lepší Ubuntu nebo Linux Mint?

ulmJe mi jasné, že téma dnešního článku opět vyvolá polemiku a možná v někom vzbudí i vášně. Byl bych ale nerad, kdyby se tady rozpoutal flameware, to rozhodně není účelem dnešního zamyšlení.

Linuxoví nováčci už pravděpodobně slyšeli hodně o linuxové distribuci Ubuntu, ta však není ani zdaleka jedinou. Ve skutečnosti jich existuje nepřeberné množství, a právě standardní desktopové prostředí Ubuntu s názvem Unity budí i v současnosti rozporuplné pocity i mezi dlouhodobými uživateli Linuxu.

Mnozí uživatelé Linuxu preferují tradičnější desktopová prostředí, a to nabízí právě distribuce Linux Mint. Tím, jak se Ubuntu stále více zaměřuje na mobilní telefony, může význam Linux Mintu jen narůstat a pro budoucnost se tak jeví být lepší volbou zejména pro desktopy a notebooky.

Ne, Ubuntu rozhodně není špatný operační systém. Řada uživatelů dává prostředí Unity přednost a dokonce ho milují. Ovšem pro nováčky a uživatele, kteří přecházejí z Windows bude mít pravděpodobně větší šanci na úspěch Linux Mint.

 

Zápory Ubuntu

Pojďme se tedy nejprve podívat na desktopové prostředí Unity v Ubuntu. Noví uživatelé (a možná i ti zkušenější) mohou při práci s ním zaznamenat tyto potíže:

 • Standardně je menu Soubor/Upravit/Zobrazit zcela oddělen od každého okna a zobrazí se na horním panelu, jako v OS Mac. To je pro uživatele Windows neobvyklé a matoucí. Ještě horší ale je, že menu Soubor/Upravit/Zobrazit je skryté a objeví se, až když se přiblížíte kurzorem myši k panelu. To je jen zbytečně složité.

 

ulm1

 

 • Tlačítka pro správu oken (zavřít, minimalizovat a maximalizovat) jsou defaultně umístěna v levém horním okraji každého okna namísto běžně používané horní pravé strany, což ještě více připomíná Mac OS X. Možnost přesunout tato tlačítka zpět na pravou stranu sice existuje, ale nováčka to mate.
 • Desktop Unity používá jakýsi dock, známý jako launcher, který namísto tradičního menu zobrazuje ikony aplikace a spuštěné aplikace. A právě tradiční hlavní panel, na nějž je uživatel zvyklý z OS Windows a dává mu přednost, zde jednoduše chybí. Launcher se také vždy zobrazí jen na levé straně obrazovky a nelze jej přesunout na jiný okraj obrazovky.
 • Aplikace launcher je také poněkud matoucí. Namísto jednoduchého vyskakovacího menu se seznamem programů, si ve výchozím nastavení musíte požadované ikony vyhledat v nepraktickém celoobrazovkovém rozhraní. Chcete-li skutečně zobrazit seznam nainstalovaných aplikací, musíte kliknout na zástupce Ubuntu a požadovanou aplikaci vybrat z malých ikon v dolní části obrazovky. Potom je třeba kliknout na Další výsledky, aby se vedle vašich nainstalovaných aplikací objevil jejich úplný seznam. Ten je sice seřazen podle abecedy, avšak chybí zde třídění podle kategorií nebo jiné užitečné informace. Toto takzvané rozhraní „Dash“ funguje nejlépe, je-li používáno pro vyhledávání. A pokud tak učiníte, zobrazí se pouze výsledky vyhledávání Amazon. Další možnosti pak máte v „menu Start“, což je tzv. Indikátor v pravém horním rohu obrazovky.

 

ulm2

 

Buďme teď upřímní, toto může být snadné pro zkušeného mazáka, ale rozhodně ne pro nového uživatele, který z tohoto rozhraní bude značně zmatený. Avšak i ostříleným uživatelům Linuxu se něco takového nejeví být zrovna nejpohodlnějším.

 

Linux Mint je mnohem pohodlnější

Linux Mint nabízí dvě základní rozhraní (chcete-li prostředí). Můžete použít Cinnamon, modernější desktopové prostředí, zatímco prostředí MATE, což je fork staršího prostředí GNOME 2, které bylo dříve hojně používané i v Ubuntu, ale i v ostatních linuxových distribucích.

V Mintu je tendence preferovat desktopové prostředí Cinnamon, protože obsahuje nejnovější technologie. Ale to neznamená, že je stejně nepředvídatelný jako Unity. Prostředí Cinnamon obsahuje vyskakovací menu pro spouštění aplikací a správu nastavení, které funguje tak, jak běžný uživatel očekává. Má známý hlavní panel, který může být přesunut na jiné okraje obrazovky. Tlačítka ovládání oken jsou místě, na kterém jej uživatelé systému Windows očekávají. Menu Soubor/Upravit/Zobrazit normálně pracuje a je součástí každého okna. Pokud jste používali Windows nebo pokud jste s Linuxem už dříve koketovali a preferujete tradiční desktopová prostředí – Cinnamon je skvělá volba.

 

ulm3

 

MATE Je také výborné. Je to ještě tradičnější desktopové prostředí – vpravo dole základ – nastavení Mintu, aby to vypadalo jak jste zvyklí a vlastní práce podobná té v Cinnamonu. Ano, jednoduché menu s aplikacemi je na hlavním panelu a to je vše!

 

ulm4

 

Zatím jsme si popsali jen okolnosti, týkající se rozhraní pracovního prostředí. Mint má ale i některé další výhody, které jsou někdy titulovány jako „pochybné“, jako je např vestavěná podpora multimediálních kodeků a plugin pro přehrávání flash videí už ve výchozím nastavení. A to byl vlastně původní důvod pro vznik Linux Mintu. Pokud jste hardcore open-source kejklíř, je to k ničemu. Pokud jste ale začátečník či průměrný uživatel Linuxu, pravděpodobně budete za takový počin rádi.

Ale Ubuntu se snaží a chce být také jednodušší, výše uvedené je otázkou jediného kliknutí navíc v instalátoru Ubuntu.

 

Linux Mint je v podstatě Ubuntu

řeknete.

Pro Ubuntu je spousta softwaru v softwarových repozitářů Ubuntu a také mnoho aplikací (Valve Steam pro Linux) je oficiálně zaměřeno na Ubuntu jako na podporovanou linuxovou distribuci. To je důvod, proč dát přednost Ubuntu.

Ale Linux Mint má vlastně velmi blízko k Ubuntu. Používá softwarové repozitáře Ubuntu, takže máte přístup ke všemu softwaru, určenému pro Ubuntu. Dokonce používá aktualizace poskytované pro Ubuntu, i když vývojáři Mintu a Ubuntu se neshodli nad konzervativnější přístupem Linux Mintu k potenciálně nebezpečným aktualizacím.

 

ulm5

 

Samozřejmě můžete také vyzkoušet jiné oficiální deriváty Ubuntu s různými jinými desktopy. Xubuntu s pracovním prostředím Xfce je pravděpodobně nejtradičnější. Avšak pro mnoho uživatelů muže být prostředí Cinnamon dobrým kompromisem mezi moderním a tradičním desktopem. A protože je to prostředí založené na GNOME může být pro mnoho uživatelů pohodlnější a schopnější variantou než desktop Xfce.

Linux Mint je zaměřen hlavně na poskytování a vylepšování rozhraní svých pracovních prostředí, zatímco firmu Canonical pronásleduje vidina sjednocování prostředí se smartphony. To se může vyplatit v dlouhodobém horizontu, ale ne dnes.

A ještě dodám. Nebojte se vyzkoušet ono mnou trochu kritizované Ubuntu, a to zejména pokud zrovna nejste fanouškem Mintu. Nebo zkuste jiné linuxové distribuce. Uděláte něco pro své vymanění ze spárů softwarového molochu, konečně pocítíte báječný pocit svobodně si přizpůsobit vzhled (nejen) k obrazu svému, nebudete vázáni žádnými trapnými licencemi a zjistíte, že ještě existují lidé, kteří vám zcela nezištně a rádi pomohou.

Věřte, stojí to za to.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

32 reakcí na Je pro nováčky lepší Ubuntu nebo Linux Mint?

 1. vxmery říká:

  Práve launcher bol dôvod, prečo som odišiel od Ubuntu ku Xubuntu a neskôr k Mintu. Všetky aplikácie nabúchané v jednom okne je podľa mňa pre nováčika totálne neprehľadné. Cinnamon a MATE sú omnoho prívetivejšie.

 2. Meny říká:

  Sice je to již pár let co jsem přešel z Ubuntu na Mint, ale podělím se.

  Ubuntu a mint jsou (zatím) z jedné rodiny, takže rozdílů v nitru systému je opravdu málo. Jinak je to se zevnějškem. Stejně jkao vxmery(ho), mne přiměla k migraci všech strojů z ubu na mint. V ubuntu bývalo do nedávna běžné dělat velké kroky bez nějakých ohledů na uživatele. Vlasně jsem po aktualizaci koukal do úplně jiného grafického prostředí a tím bylo unity s ovládáním oken vlevo. Pro mne naprosto nesrozumitelné. Proto jsem hledal nějakýpodobný systém. A našel jsem mint s protředím cinnamon, které mi připomínalo něco mezi gnome2 a start M$. Zvykl jsem si rychle příkazy stejné, stejné repozitáře atd…

  Tak jak to bývá člověk přijde na klady až časem. Proti Ubuntu se mi zdá mint stabilnější. Aktualizace nedělají velké kroky, ale postupnými krůčky mění celý systém k lepšímu. A těch krůčků je opravdu veliké množství. Na Ubu jsem měl pocit s každou novou verzí že se mám co učit. U mintu pouze tleská co se povedlo vylepšit.

  U obou systémů si cením komunity, která je velice kvalitní jak v čechách tak i v zahraničí. Pokud na nějaký problém narazíte stačí umět vyhledávat a máte odpověď.

  Nyní mám na svém pc mint17.2 cinnamon. Občas mne někdo požádá o přeinstalaci více méně starších počítačů, tak tam volím systém, který znám a je co nejlehčí s MATE. Obojí je dobře použitelné.

  Ubu/mint doporučuji jak distribuce pro lidi kterým nezáleží co jim běží pod kapotou. pouze si chtějí přečíst e-mail, prohlédout a poupravit fotky z výletu atp.. Stejně tak si v obou distribucích přijde na své i náročnější uživatel.

  Dík za pěkný článek.

 3. Hovoří CML říká:

  Ubuntu jsem ze zajímavosti také vyzkoušel. Od verze 12 se používá Unity a myslím, že i nejeden zkušený linuxák zaskřípal zuby a to zejména kvůli Dashi. Lze tam sice doinstalovat dřívější prostředí, známé z verze 10, ale Launcheru se nejde zbavit – lze ho pouze skrývat.
  Ubuntu si na RAM vezme trochu více než Mint a možnosti nastavení nejsou tak rozsáhlé jako u Mintu.
  Jistě je to jen o zvyku, ale Unity, podle mě, není dobrá cesta. Rozhodně ne pro méně zkušené uživatele.

  Mrkl jsem i na Open Suse – vypadá hezky, ale v základu tam nelze přehrát ani video. Vše se musí dost složitě dohledávat a dostupnost programů s Ubuntu/Mint je nesrovnatelná.

  A skinovatelnost Mintu? Když bude člověk chtít, může si ho namalovat třeba jako XP a děda bude spokojený, jak želva. O Vánocích se na tuto akci chystám. 🙂

  • TracThorr říká:

   Tak to přeju při malování hodně zdaru. 😉

   Jeden z mejch známejch mi právě o tomhle vyprávěl. Jeho prarodiče uvěřili tomu, že to nejsou Windows teprve až po několika dnech, kdy chtěli něco změnit v Ovládacích panelech a nenašli je tam. 😀

   • Hovoří CML říká:

    Ono to asi nebude nutné. Děda není úplná lama a myslím, že prostředí Mintu se mu bude líbit. Celý problém vznikl v tom, že si nenechal vymluvit používání Exploreru na bankovnictví ve Win7.
    Při každé aktualizaci Exploreru mu zmizelo nastavení a konečná.
    Akci uděláme proto, že mu Win10 a metro stejně vnutí v aktualizacích a jemu se metro nelíbí. 🙂

    • TracThorr říká:

     O dědově umu sem ani trochu nezapochyboval. 🙂 Ani prarodiče toho známýho nejsou žádný zelenáči. Abych pravdu řek, tak mě občas překvapí, jak bravurně dokážou někerý senioři zacházet s počítačem, ač ho nikdy dřív nepoužívali třeba v práci. 🙂

     Krom jinýho používám bankovnictví taky výhradně přes Mint. Ne že bych měl na účtu nějak závratný pohyby financí, je to spíš předběžná opatrnost. Navíc mě třeba konkrétně IE nikdy nepřesvědčil natolik, abych ho někdy použil k online operacím s penězma.

 4. TracThorr říká:

  Já, stejně asi jako většina uživatelů Mintu, sem se k němu před lety (myslim, že sem začínal na verzi 3) dostal z Ubuntu. To, proč sem u Mintu zůstal, je jeho připravenost k užívání hned po instalaci. Není potřeba zabejvat se třeba multimédiama, protože balíky sou základní součástěj. Stejně tak, jak padlo i v článku, i mně se zdá Mint víc user friendly pro přeběhlíky z Windows, než Ubuntu – to sklouzávalo k takovejm řekněme „extravagancím“, kerý sem si pak stejně musel upravovat, a to dost často jako root.

  Po tom, co mi odešel notebook Fujitsu Siemens, sem narychlo koupil HP Mini 5101, na kerým běhá i aktuální verze Mintu s prostředím MATE jako z praku (Cinnamon se občas rád zadejchával). Používám ho jako servisní počítač např. při opravě sítí do úrovně routeru, kdy přijde vhod i řada analytickejch nástrojů. Proto mi vyhovuje, že nový verze Mintu nepřinášej tak závratný změny, takže je ten netbook „ready to use“ prakticky hned po upgradu na novou verzi a doinstalování programů, kerý používám, aniž bych se musel ubírat do temnejch zákoutí systému a upravoval si nový věci k obrazu svýmu, jak by tomu jistě bylo u Ubuntu.

  Když se někdo rozhoduje přejít z Windows na Linux a zeptá se, co bych mu doporučil za distro, tak vždycky doporučuju Mint, protože s nim ten přechod nebude pro dotyčnýho takový utrpení.

 5. kupec říká:

  Zdravím,
  taky jsem hledal distro od zavedení Unity. A našel jsem mint a tak jsem u něj zůstal. Je jednoduchý na ovládání a to asi člověk potřebuje.Mate jsem už skončil dávno(i když se mi taky líbilo).
  Jediný s čím trochu bojuji je administrativní práva v linuxu obecně a spojení s chytrým telefonem s PC. JInak nemůžu si stěžovat na Linux Mint

 6. Daniel Čermák říká:

  Nějak mi chybí, pro objektivnost článku vyjmenovat klady Ubuntu a zápory Mintu. Že by Mint neměl žádné zápory? 😀 Já bych o jednom věděl. Já se z Mintu na Ubuntu vrátil z toho důvodu, že Mint nenabízí pohodlný upgrade na vyšší verzi jako Ubuntu. Pak mi vadila i absence některých balíků, které už například Ubuntu má po instalaci, ale to není zase až tak velký problém. 🙂

  • Satapouch říká:

   Pokud je mi známo, od LM 17 je upgrade na vyšší verzi otázkou několika kliknutí.
   Co se objektivity týká:
   1. jsme zde na webu LM
   2. článek je mým subjektivním názorem, se kterým samozřejmě nemusíš souhlasit. Není v něm jediná zmínka o tom, že je Ubuntu špatná distribuce nebo Unity špatné prostředí. Jen v něm tvrdím, že pro člověka přecházejícího z win je Mint lepší volbou a uvádím k tomu argumenty, nic víc, nic míň.

   • perun64 říká:

    škoda že jsem tento článek nečetl předtím než jsem se trápit asi 2 týdny s Ubuntu a Steamem. Po přechodu na LM žádný problém. Nic proti Ubuntu s Unity ale díkybohu za LM, protože i když má Ubuntu stejné jádro má jiný přístup k instalaci nesvobodného software, v LM je řešeno daleko elegantněji a hlavně to uživatele neprudí nutností řešení přes Terminál.. pro mě jednoznačně lepší z hlediska uživatelského komfortu LM… toť můj názor tak jen do mě – z Windows jsem přešel na Linux před cca měsícem a půl.

  • menom říká:

   Pak mi vadila i absence některých balíků, které už například Ubuntu má po instalaci, >> bol medzi nimi unity-lens-shopping ? 🙂

 7. Kohák říká:

  Ahoj. Časem jsem vyzkoušel spoustu distribucí a vždy jsem na něco narazil. U Mintu to bylo jinak, tam jsem hledal náhradu za WinXP. A ejhle objevil jsem to pravé ořechové pro mne. Tento systém mi vyhovuje a tak jsem ho vnutil rodině. Dcera zajásala a už si na nějaké windows ani nevzpomene. Děda s babi ani nepoznali, že mají na PC jiný systém. Já teď zvažuji jak nasadit Mint i do práce. Bohužel naše velké aplikace u linuxu ani neslyšely, natož aby pod ním běžely.
  Takže moje zkušenost: pro nováčky a přechod z windows je Mint optimální.

 8. Allconius říká:

  Pro mě bylo lepší LM, když jsem jako nováček hledal linuxovou distribuci. Vyzkoušel jsem ty nejznámější, ale zůstal jsem u LM, protože byl vzhledem nejvíc podobný Wydlím. U Ubuntu mi vadila ta boční lišta s ikonami a že jsem tam nemohl najít nastavení systému. To jsem tenkrát nevěděl, že si tam můžu dát i jiné prostředí. Ale jako + u Ubuntu je Ubuntu server a Ubuntu MATE pro raspberry 😀 a taky Ubuntu komunita, takže když něco hledám do LM tak zadávám „ubuntu 14.04“ vygooglí se toho víc

  • perun64 říká:

   No myslím že když tomu dáš čas, tak to bude lepší. Já mám bohužel zkušenost že někteří skalní Ubuntu fans s oblibou dělají pitomce z lidí co přechází na Linux a trochu v tom plavou. Já díky tomu že jsem si svoje zažil už s Windows 3 kde ještě použití command promptu DOS bylo nutností jsem nebyl tak vykolenej z Terminálu ale vím že je to u mladších ročníků Widláků problém. Ale to neznamená že z nich budu dělat idioty.. Tohle stupidní jednání dokáže spolehlivě odradit spoustu lidí kteří by jinak možná k Linuxu přešli. Jistě je tam spoustu i jiných problémů, ale větší pochopení a tolerance může být rozdíl mezi tím jestli se Linux stane zásadní změnou v přístupu k software… Doslova nenažranost některých softwarových gigantů je totiž čímdál horší a to nebavím o Supersupervizorovi ve Widlích od verze 7 který jim dovolí si prakticky šňupat v počítačích jak se jim zachce…

 9. Xanomes říká:

  Z vlastní zkušenosti vím, že lepší je Mint… protože pokud se v Ubuntu nováček vůbec zorientuje, stejně se mu nenainstaluje. Což byl důvod, proč jsem zkusil Mint a nakonec se mi zalíbil ještě víc než Ubuntu svojí upravitelností.

 10. vxmery říká:

  „lepší je Mint“
  To môže niekoho dráždiť, lebo má iný vkus alebo požiadavky.
  Viac sa mi osvedčilo vyjadrenie, že „mi viac vyhovuje“ alebo podobne.
  Mark urobil kopu dobrej roboty, Clement asi lepšie pochopil, čo očakáva bfu 🙂
  Obom klobúk dolu.

 11. Martin Škrobálek říká:

  Na Ubu jsem již dlouho a testuju ho takřka pořád. Je stabilní a rychlý a k Unity je těžko se vyjadřovat, protože jsem přešel z win v takové nasranosti, že fungující systém byl okamžitou oázou a vypadal i jinak, než win. Nicméně zvídavost mne přivedla k testování dalších distribucí a prostředí. Jednoznačná prohra je zatím KDE, ikdyž nová Plasma 5 mne baví. Unity mi opravdu nevadí, ale Mint s Cinnamonem je už jiná liga. Zůstávám ale na 17.2., protože trojka není, nevím proč, tak svižná.

 12. Julius Gulyás říká:

  Používám Linux Mint už půl roku. Přešel jsem na něj z win., protože jsem stále musel řešit problémy s bezpečností, softwarem, ovladači a celkovým laděním. U mintu mi vše odpadlo. Nemusím se o nic starat, ovladače, antivir a ani software. Trochu horší je propojení s telefonem. Také mi vadí nedostupnost kvalitního software na tvorbu hudby. Přece jen ve winech je toho mnohem víc. Takže mám na počítači systémy dva a problém s telefonem i s hudbou řeším ve winech, jen občas.
  Já si linux nemohu vynachválit a nabízel jsem ho i celé rodině. Nikdo jej však nechce. Nechtějí si zvykat na něco jiného, i když je to zadarmo a i když by rozdíl možná ani nepoznali.

  • Bedňa říká:

   Aký máš problém s pripojením telefónu?

   Čo myslíš kvalitním softvérom na tvorbu hudby, pretože pod Linuxom ich je dosť, ale niesom profesionálny muzikant aby som to ohodnotil, tak načtni kde je ta medzera.

  • perun64 říká:

   Počkej až odjedou někam na dovolenou, a šoupni tam všem LM a řekni že je to Win10, schválně.. :-DD

 13. dub říká:

  Nevím,co tu všichni furt melete o rychlosti.. mám xp.7 i ubuntu na třech různých strojích a ikdyž to prohodím,tedy jednotlivé systémy nainstaluju na jiné mašiny,vždy, a to i subjektivně,prostě windousy vedou.. jak xp,tak sedmičky..jedou jako blesk,ubuntu za nimi kulhá..nemluvě o vzhledu..třeba písma v linuxu..to je hnus.. a neustálé debilní zadávání hesla taky dokonale znechutí.. za posledních deset let jsem ozkoušel snad všechna linuxová distra,i ta nemožná,ale prostě je to k nevybrání..když už to trochu jede,je to hnusné na pohled,ani úprava v nastavení moc nepomůže.. a mint?Ano,je asi nejvzhlednější..ovšem je to taky jen linux..se všemi mouchami..

  • Uzivatel říká:

   Podle toho co pises nemas ani paru o cem mluvis. Doinstaluj si ovladace, na youtube si odkoukej jak spravne linux poprve nastavit a pak muzes kritizovat.

 14. Mikee říká:

  Zajímalo by mne spíš nějak hlubší porovnání Ubuntu MATE a Mint MATE 😉

 15. Dodo říká:

  Mě osobně nevadí unity, ba dokonce se mi líbí ale Ubuntu se v poslední době hodně pohoršilo.
  Verzi 16.04 možná virtualizuji ale pracovat s ní nebudu.
  Ubuntu u mě spatřilo světlo světa ve verzi 11.04 na starochovi HP Compaq 520 (asi). Chytlo mě to a ve verzi 12.04 jsem se hodně naučil. Potom jsem ho nainstaloval i na novější PC. Ubuntu začne používat GNOME Software a záhadně nezobrazuje mnoho aplikací. Takže buď Ubuntu old-releases nebo Mint

 16. Trollmark říká:

  Mě naopak Unity oslovilo, když jsem kdysi opustil Wokna. Líbilo se mi, že je úplně rozdílné než ten Microsoftí paskvil, kterého jsem měl už plný zuby. Launcher mám rád i proto, že tam jedním klikem spustím to, co potřebuju ( upřímně, většina lidí spouští v devadesáti procentech případů maximálně tak 10-15 programů a ty se do launcheru vejdou). Z tohoto důvodu má Ubu+Unity i moje matka, které je přes 70 a většinou spouští jen Mozillu a pár deskových her (je fakt, že ta Windows nikdy nepoznala- jede od začátku na Linuxu – šťastná to žena, řekl by klasik) Jinak nic proti Mintu. Manželka ho má na stařičkém Dellu Latitude D620 a nemůžu proti němu říct nic špatného. Funguje skvěle

 17. budo říká:

  Zkoušel jsem na různých noteboocích Ubuntu i Mint. Delší dobu používám Ubuntu na svém ntb, ale rád bych přešel na Mint. Jak kvůli lepší přehlednosti, tak kvůli tomu, že se mi Ubuntu okoukalo a Mint ne. Jak na to? Existuje nějaký snadný způsob, jak to přeinstalovat, ale zachovat data? Díky.

  • takyradějianonymně říká:

   Jestli máš zvlášť oddíl pro / a /home tak necháš zformátovat jen oddíl / a nainstaluješ to nové, alespoň já jsem byl u podobných pokusů docela úspěšný. Jinak v každém případě si ta data nejlépe vždy uklidit a potom po instalaci obnovit. V případě zachování /home však máš potom k dispozici i minulá nastavení pro aplikační programy. Tady nezapomenout, že to jsou skryté soubory.
   Jináč osobně s poznáním které už mám bych zůstal na nějakém tom Ubuntu a když už jsi zvyklý (myslím ve variantě toho kterého desktopu) protože ano, Mint tě ohromí přívětivostí pro začátečníka a co vše je už předpřipravené a vykrášlené, jenže daní za to je že balíčky programů verzemi někdy zaostávají i za tím Ubuntu, tj. jak kdy a záleží na tom jak rychle Ubuntu pádí kupředu a Mint vykrášluje nějakou tu jeho už časem minulou verzi. Tím ten Mint prosím nepomlouvám, mám na něho dobré vzpomínky, ale v poslední době jsem učinil několik zvědavých pokusů se k němu vrátit ale na tzv. starých verzích programů jsem už pracovat nechtěl a když už jsme věděl, že jsou vydané nové verze a třeba s novými funkcemi a s vychytanými chybami. Ale seniorovi v příbuzenstvu dát na PC právě Minta pořád považuji za dobrý nápad 🙂

   • Anonym říká:

    Tak to raději zůstanu u Ubuntu. Jinak „babičce“ jsem místo WXP dal původně Ubuntu snad po roce jsem ho nahradil Lubuntu. Na netbook na něm chodí pěkně a na čtení Seznamu a emailů jí to stačí.

  • kamowski říká:

   https://www.linux-mint-czech.cz/ako-preinstalovat-linux/
   pozri si aj komentáre, možno sa niečo bude hodiť

 18. šarik říká:

  Unity mi vůbec nevadilo, ale co chvíli spadlo. Pak na můj vkus se tam příliš moc cpalo neověřených novinek a tak vůbec se mi zdálo, že woknovatí. Mint Cinnamon je příjemnější na oči a to je rozhodující. Také je dělané tak, jak mi to k práci pasuje. Akorát jsem Mint zprznil doinstalováním ms fontů a doinstalováním zavíracích tlačítek z nějakých woken (MidnighBlackPlastic), které do mého šedého ladění zapadne, ale tlačítka nejsou jak pěst na oko.