Emerillon – cestujeme po mapě

em1Též rádi cestujete prstem po mapě? Na místa, kde jste už byli a které důvěrně poznáte, nebo po místech, kam byste se snad ještě rádi podívali ? Nebo také tam, kde se právě něco děje – nějaká událost, válka nebo teror ?

Mnozí z nás, kteří používají Google Map nebo Google Earth, už poznají odpověď. Nicméně Google Earth mi už v novějších verzích Mintu informaci neposkytuje. Buzeruje, že s mojí grafickou kartou fungovat nebude, bla, bla, bla – a mám po ptákách. Pokud se ale restartuji do Mint 13, tak je všechno OK. Jenže co když se nechci restartovat ?

Ostřílení (a to nejen) cestovatelé si v tom případě najdou v svém prohlížeči stránku: www.openstreetmap.org.

Tam je pohyb po zeměkouli úplná hračka a to i na slabších počítačových sestavách.

Na našich stránkách jsme si už podobnou aplikaci mohli vyhledat, instalovat a hned si ji i vyzkoušet. Je to aplikace Marble, která má mnoho pohledových variant, tedy i OpenStreetMap-View,  a je proto dost dobře použitelná.

 

em2

 

Já ale občas sáhnu po něčem rychlém, protože se zpravidla neuspokojím se zpravodajstvím, že někde v nějaké zemi a nějakém městě se událo to a ono. I když nejsem se zeměpisem nijak na štíru, rád se podívám i na detaily. Otevřít si stránku OpenStreetMap není problém a tam si bleskově najdu vše, co moje srdce žádá. Jen se zeměpisnými názvy to není tak jednoduché, protože ne všude ve světě se používá latinka. Azbuku mnozí ovládáme, ale písmo Středního a Blízkého Východu nebo Číny už pro většinu z nás čitelné nebude. S tím tedy třeba v prostředí OpenStreetMap počítat.

 

em3

 

Jenže jak už to bývá, není růže bez trní a tak při spuštění internetového prohlížeče se zpravidla setkáváme s nežádoucí vlastností, které familiárně říkáme ŽROUT PAMĚTI. I když patřím k uživatelům, kteří dokáží používat PC i s 2 GB RAM bez toho, aby je to výrazně omezovalo, tak mé oko neúnavně slídí po nějaké „lehké pěchotní zbrani“. Tím nemám na mysli Škorpiona, Smith&Wesson nebo něco podobného, ale aplikaci, která „hodně umí, ale moc nežere„. To je už výše uvedená MARBLE, ale dnes si prohlédneme dalšího kandidáta.
Je to Prohlížeč map Emerillon.

 

em4

 

Pokud se nebudete bránit tomu, že se vám na disku uhnízdí nevelká nová aplikace, tak neváhejte – stojí to za tu chvilku času.

Spusťte si Terminál a napište:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install emerillon

… a za chvíli si můžete vychutnat famózní cestování po celé zeměkouli a to v prostředí OpenStreetMap. Tentokrát už bez nutnosti mít spuštěný internetový prohlížeč. V programové kolonce Příslušenství budete mít novou položku Emerillon – pro gnome desktop. Tu si po spuštění můžete prohlédnout v grafickém prostředí a to hned v češtině. Nevím jak je to se slovenštinou, ale zřejmě se to přizpůsobuje předvolenému systémovému jazyku.

Pro úplnost je třeba dodat, že i když nebude používán internetový prohlížeč, je potřebné mít aktivní připojení do sítě – internetu, jinak nic nenajdete, data nebudou…

 

em5

 

Nicméně jsou mezi námi ještě i takoví, kteří si na práci s Terminálem nezvykli a raději sáhnou po grafickém instalátoru, t.j. po Správci softwaru. Tam už není problém si uvedený program vyhledat a odtud i nainstalovat. Navíc máme k dispozici i několik náhledů a krátký popis. Trvá to celé ovšem o hodně déle, zatím co „Terminálový instalatér” si už dávno pochoduje po exotických krajinách…

Pokud cestujeme do města, kde nás kromě ulice bude zajímat číslo domu, nebo nějaký úřad či pamětihodnost, (bar, pivnice a pod.), navigace nás zpravidla nezklame a najdeme si vše potřebné.

 

em6

 

Pro sportovně založené cestovatele určitě se bude hodit zobrazení „Cyklotrasy” – na obrázku výše. Samozřejmě, že v tomto případě použijeme přiblížení, jaké jen bude reálně možné.

 

em7

 

Pokud jde o zobrazení terénu, tak o věrnosti se nedá pochybovat, nicméně budou nám chybět aspoň základní orientační body – místa. Budeme se proto muset přepínat z jednoho zobrazení do druhého, zvláště u podrobnějšího pohledu, pokud nám to vůbec k něčemu bude.

V každém případě má tato aplikace jen výhody, mezi které patří bezesporu rychlost načtení a poměrně dobré zobrazení dostupných detailů. Určité výhrady by uživatel mohl mít při zkoumání menších obcí, které jsou tak říkajíc na konci světa. Některé novější stavby – a to myslím tak 50 let dozadu – nemusí být zobrazené tak, jak jsou ve skutečnosti – údaje na mapě jsou zjevně staršího data. Nicméně cesty jsou zpravidla v pořádku, pokud nejsou právě vybombardované…

Podle zkušeností s používáním Emerillonu se dá poznamenat, že je to aplikace vhodná pro použití na větších monitorech, to myslím hodnoty 23” a víc. Na tabletu jsem to nezkoušel, tam nemám Linux. K aplikaci je k dispozici i několik pluginů, některé jsou předinstalované, ostatní je možné si obstarat z domovské stránky:

https://wiki.gnome.org/Apps/Emerillon

Závěrem zbývá jen popřát příjemnou navigaci a hodně nových poznatků ze zeměpisu, což bude v dnešní a následující době asi dost vhodné…

 

Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

3 reakce na Emerillon – cestujeme po mapě

 1. kamowski říká:

  čo sa slovenčiny týka, sw ju neobsahuje, môžeme však využiť češtinu 🙂
  upravte si príkaz v menu:
  Menu >> Príslušenstvo >> Emerillon – klik pravým >> Upraviť vlastnosti >> Príkaz – prepísať na
  bash -c „LANGUAGE=cs emerillon %U“

  čo sa samotného sw týka, asi robím/je niečo zle
  nevyhľadá mi žiadnu adresu, zobrazovať zobrazuje, ale ak neviem, kde to je tak, mi to nevyhľadá 🙁

 2. Kohák říká:

  Ahoj, po instalaci se z menu vůbec nespustil. Z terminálu naběhl s hláškou:

  emerillon:17042): libpeas-WARNING **: Type not found in introspection: ‚PeasActivatable‘

  (emerillon:17042): libpeas-WARNING **: Method ‚PeasActivatable.activate‘ was not found

  ** (emerillon:17042): WARNING **: Error loading /home/kohak/.local/share/emerillon/placemarks.ini: Adresář nebo soubor neexistuje

  A pak jako u kamowskiho zobrazuje, ale nevyhledává.

 3. TracThorr říká:

  Tak sem Emerillon taky zkusil nainstalovat a dopadnul sem úplně stejně.

  Chyba s neexistujícím souborem se mi poedla opravit. V adresáři /home/uživatel/.local/share/emerillon je potřeba ručně vytvořit soubor placemarks.ini, protože tam kromě prázdnýho adresáře plugins nic není.
  Případně vytvořit aspoň jedno označení a uložení místa na mapě (uloží bod uprostřed zobrazený části mapy), soubor se pak vytvoří sám.

  Spouštění z menu lze vyřešit nainstalováním balíku gir1.2-emerillon-0.2. Nedojde ale k zobrazení případnejch chyb při otevírání programu, jako je tomu při spuštění z terminálu.

  Co se týče chyb souvisejících s libpeas, tak sem řešení zatim nenašel.