Radio Jerevan a duševní zdraví

rj1

Člověk, který nepochybuje o svém duševním zdraví, o svých činech, považuje se za bezvadného, dokonalého, je s největší pravděpodobností psychopat. (MUDr Hnízdil)…

 

Variace na seriál „Tohle nemusíte číst“. 

Při sledování vývoje světového dění se často setkávám s tvrzením, že současná elita, která vládne Evropě resp. světu,  je snůška psychopatů. To mě do velké míry uklidnilo, protože stále jsem měl pocit, že jim dost dobře nerozumím, co to vlastně s námi páchají, a jsem tím pádem nějak mentálně vedle. Pokud ovšem se podívám z opačné strany dalekohledu, tak dostávám dojem, že to s mým zdravotním stavem snad souviset nebude.

 

„To už je tak v přirozenosti lidský“ – mudroval Josef Švejk před posudkovou komisí – „že se člověk mejlí až do svý smrti. Jako ten pán, co našel v noci vzteklýho psa polozmrzlýho a zval ho s sebou domů a strčil ženě do postele. Jakmile se pes vohřál a vokřál, pokousal celou rodinu a toho nejmladšího v kolíbce roztrhal a sežral.“

 

rj2Z tohoto zorného úhlu se mi nějak nedaří pochopit „lidskou přirozenost“ kancléřky našeho nadřízeného státu. Proto stále pochybuji; pokud bych navštívil psychiatra, tak by mi s určitostí sdělil, že trpím grafomanií, spasitelským komplexem, depresemi, úzkostmi a nejrůznějšími projevy poruchy osobnosti. Prášky neberu, nemá to význam, mám to za pár, a co se dalo pokazit, to se už pokazilo…

Mediální známost jako maskot, beru jako jednu z posledních šancí něco ovlivnit, současně je to radost i závazek. Občas mám pocit, že už na to nemám, ale snažím se to ustát a jedu dál. Je dnes těžké zjistit, zdali je člověk skutečně zdráv, nebo mu jen „kape na karbid“. Není totiž jednoznačná hranice mezi zdravím tělesným, duševním a psychickým. Vše je spolu propletené a zamotané tak, že nedává vůbec žádný smysl chodit s tím k lékaři. Ten má, jak říkají zlomyslné jazyky, vaše zdraví „u prdele“.

Zůstává tedy už jen jedno: O zdraví si musíme dbát sami a za své, což se snadno píše, ale hůř provádí. K tomuto poznání se člověk zpravidla nedopracuje dříve, než dosáhne 40. rok věku. V tom případě už často bývá pozdě, ale stále se ještě hodně dá dělat. Jsou ovšem profese, kdy hledat nová řešení vůbec nedává smysl. Když třeba pracujete jako pyrotechnik a každý druhý den máte kontrolovat minové pole, tak např. vylepšovat si zdraví drastickou módní dietou a aminokyselinami nebude právě nejlepší nápad. O nějakou rovnováhu mezi duševní, duchovní a fyzickou kondicí se má každý rozumný člověk postarat sám. V praxi se to téměř nikdy nepovede, jak mohu i z vlastní zkušenosti potvrdit, ale snaha musí být. Pěkně nás to tak učil jeden duchovní v semináři, který pak dostal „stranický úkol“ obracet nějaké lidoopy či poloopice v Bangladéši na křesťanskou víru. Nicméně jako experiment to jistě stálo za to, protože to prý přežil a vrátil se domů. Zdali zcela zdráv, to už nevím, nezastihl jsem ho; každý máme v životě holt nějaké poslání a naše cesta se končí.

 

rj3„Na frontě se situace mění každým okamžikem“ – prohlásil infanterista Josef Švejk. Já bych dodal, že nejen na frontě – válčí se na celém světě, bez toho aby nám to v televizi všechno ukázali. A pokud ano, tak ten komentář k tomu raději neposlouchejte. To je jedna z cest, jak si zachovat, alespoň dočasně, duševní zdraví. Nejlépe je vůbec televizi nemít, nebo zpravodajství sledovat jen bez těch keců. Ale i tak je to ztráta času.  Ve světle takových informací bychom měli zakázat podstatně širší okruh látek a věcí. A nemyslím jen facebook, čokoládu, mobily nebo sex. Všechny nás totiž ovlivňují – a tak někdy přemýšlím, jestli by to trochu kokainu nemohlo napravit ☺.

Začněme se proto na finanční a hospodářskou krizi, jež dříve nebo později přijde připravovat, jako preppeři. Po všech stránkách – materiálně, psychicky, duchovně. Jen žádná panika a strach – ti bývají nejhoršími rádci, především ve vypjatých situacích. Když už jsme ve válce, tak nějakou krizi ustojíme.

Krok k optimalizaci zdravotního stavu – nesedět u PC většinu času, kdy právě nespíme. Jelikož ovšem z internetu získáme hodně víc věrohodnějších informací, než z tisku, rozhlasu a TV dohromady, tak se delšímu sezení nedá vyhnout. Proto nebudeme šetřit na kvalitním monitoru, dobré klávesnici a myši. O pohodlné stoličce nebo křeslu není třeba diskutovat. Jako kompenzace se mi osvědčilo chodit pěšky na nákup do poněkud vzdáleného supermarketu, rychle se přitom projít, i když mám městskou dopravu zadarmo.

Rozdíl mezi duševním a psychickým zdravím spousta lidí definovat nedokáže. Lépe se dá pochopit duševní práce na rozdíl od té tělesné. Psychika, to budou asi především emoce, ale „zvládnuté“ pomocí intelektu. Nic izolovaného –  jsme zase jen u jednoty.

Každým dnem je po celém světě potištěna hora papíru kopou nesmyslů a slaboduchostí. Způsob, jakým autoři často píší, si přitom nezadá se slohem premianta pomocné školy. Ty se ovšem asi od příštího roku budou rušit – aby se zvýšila úroveň výuky – no potěš Pánbu – to bude zas Babylon…

 

°°°°°øøøø000O000øøøø°°°°°

 

Radio Jerevan včera oznámilo, že od příštího roku se bude ve školách povinně vyučovat práce s Mintem. Po protestech Microsoftu upřesnili, že to nebude na všech školách, pouze na zvláštních a nebude to Mint, ale Windows 10.

 

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

6 reakcí na Radio Jerevan a duševní zdraví

 1. theseuszn říká:

  Tak zaplaťpánbůh, asi máme stejnej dalekohled. Taky mívám ty pocity, jako kdybych byl na zemi jen na návštěvě a nechápavě koukal, co se to na ní děje. Takže se mě docela ulevilo, že ty pocity nemám jen já… Díky Bobby, hezkej článek 🙂

 2. vxmery říká:

  Obávam sa, že je nás viac 😉

 3. romanos74 říká:

  Opravdu zajímavý článek se kterým se také ztotožňuji, možná je v dnešním světě lepší žít z pocitem sladkého nevědomí o tom co se kolem děje než s vědomím že s tím nemůžeme nic udělat.
  Lidská společnost se zkrátka stále vyvíjí, bohužel ne vždy k lepšímu. Měl bych asi zajít také za cvokařem, protože v téhle společnosti si už delší dobu připadám jako mimozemšťan. 🙂

 4. Win říká:

  Mne na novodobú informačnú revolúciu pomáha jedno. Všetko vypnem zoberiem psa a ideme na 2 hodiny na prechádzku do lesa.

 5. Domkoo říká:

  Ja to cítim podobne, že čo sa stalo so svetom okolo a to mám len 22. TV doma nieje už rok a pol, a keď ju pustia u starých rod. tak úplne zírám na ten chaos a striedanie kontextu: správy – reklama – zase iná reklama. To je potrava pre zotročené mysle! Snažím sa stravovať zdravo, ale necítim sa zdravý, nemôžem spať bez syntetických medikamentov zo školských čias, čo je vina psychiatrie a farmaceutického byznisu – už sa to nedá vysadiť. Veľkou nádejou sú mi Fénixové Slzy, ktoré najnovšie zháňam, aby som mohol praštiť s liekmi. Tiež si myslím, že finančný systém čaká nový krach, možno totálny ešte do konca tohto roku alebo neskôr, takže sa snažím nelipnúť na peniazoch – nebudú mať potom hodnotu – možno nastane aj IB black out. Ekonomika Európy je v rýchlej likvidácií Votrelcami tmavými. I keď je situácia neveselá, prajem Vám veľa zdravia, energie, chuti do života a písania pre komunitu Linux Mint cz. Ja teraz s Mintom akurát začínam.

 6. Domkoo říká:

  PS – ten Švejk je naozaj dielo nesmrteľné.