Naučte se příkazovou řádku online

ca1Pokud již používáte Linux Mint (či obecně Linux) několik let, museli jste se už zajisté setkat s potřebou spustit v určitém okamžiku příkazovou řádku (nebo terminál). Mohl to být např. příkaz pro opravu nějakého problému v systému nebo nutnost povolit novou funkci. V současnosti je vzhledem ke stavu GUI (grafického uživatelského rozhraní) možné naprostou většinou uživatelů příkazovou řádku téměř zcela ignorovat (dle mého mínění bohužel).

Ovšem dostanete-li se na trochu vyšší úroveň v práci s Linuxem (např. pokud děláte vývoj webových aplikací), tak si uvědomíte, jak mocným nástrojem může příkazový řádek být. Když to vztáhnu na sebe, již mnohokrát mi příkazový řádek pomohl, když jsem svými „pokusy“ zbořil systém a také tehdy, když jsem potřeboval  zautomatizovat některé nezáživné činnosti na svém PC.

Učení příkazové řádce není nijak těžké. Každý trochu vnímavý uživatel Linuxu je  schopen naučit se základní příkazy a pochopit jejich fungování za pár minut. Věnujete-li hodinu nebo dvě trochu intenzivněji příkazové řádce, myslím, že se celkem obstojně seznámíte se všemi důležitými příkazy.

Můžete začít s naprostými základy, jako je navigace v adresáři a pohyb mezi nimi. Pak už můžete v systému přejít kamkoli se vám zachce. Odměnou za toto učení vám bude objevení velkého množství úžasných nástrojů, které fungují pouze na příkazovém řádku (některé jsme už na našem webu popisovali).

 

Codecademy

Codecademy obsahuje mimo jiné i online kurz s názvem „Learn the Command Line“ (Naučte se příkazový řádek). Pokud máte strach, že zadávání příkazů nějak poškodí či zničí váš počítač, tak právě Codecademy je dobrý způsob, jak pro práci s příkazovou řádkou získat nějaké to sebevědomí. Vzhledem k tomu, že vše (stejně jako u ostatních kurzů na Codecademy) děláte ve svém webovém prohlížeči, je tato práce naprosto bezpečná. Navíc je vše interaktivní.

 

ca2

 

V levém podokně vidíte vysvětlení toho co děláte a na pravé straně je terminál. Toto rozmístění prvků pokrývá základy práce s příkazovým řádkem opravdu dobře.

 

ca3

 

Tento kurz je určen pro systémy postavené na standardu UNIX, jako je Linux a Mac OS X. Pro ty, kteří jsou zvídaví a chtějí proniknout trochu hlouběji do podstaty Linuxu, je příkazový řádek nutností, proto neváhejte a vyzkoušejte.

 

Linux Tutorial

Další možností, jak proniknout do tajů Linuxu (potažmo příkazové řádky) je Ryanův tutoriál, který nabízí komplexního průvodce pro používání Linuxu, kde se začíná od základních věcí a vše je vysvětleno někdy až do kostrbatých podrobností. A protože je příkazový řádek pro Linux důležitý, v podstatě se při studiu tohoto materiálu naučíte vše, co potřebujete vědět o příkazové řádce v Linuxu tak nějak mimoděk.

 

ca4

 

Jediná nevýhoda je asi v tom, že je vše v angličtině. Ale při troše snahy a s použitím překladače se dá i tato překážka poměrně obstojně překonat.

Přeji mnoho úspěchů a radosti s příkazákem. 🙂

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Jedna reakce na Naučte se příkazovou řádku online

  1. vxmery říká:

    Ryan začína takto: „The aim is to be lazy…“
    Ja som prezmenu lazy preto, lebo grafika je u Mintu tak skvele vyladená, že terminál vlastne nepotebujem 🙂
    Inak, skvelý tip Satapouch, ako vždy!