RetroShare: Bezpečná komunikace a přenos souborů

rsRetroShare je open-source, multiplatformní software, šířený pod svobodnou licencí GNU GPL. Je určen pro decentralizovanou, soukromou a bezpečnou komunikaci a sdílení souborů. RetroShare tak umožňuje bezpečné sdílení souborů, chatování, zasílání zpráv, diskuzi na fórech a příjem kanálů. Můžete bezpečně komunikovat se svými přáteli, bezpečně chatovat a sdílet soubory s vašimi spolupracovníky. Veškerá komunikace se děje pomocí  web-of-trust, ověřování peerů a OpenSSL šifrování. Na svých stránkách RetroShare tvrdí, že „Nikdo už vás dále nebude špehovat.“

RetroShare byl založen vývojářem drbob v roce 2006 jako platforma pro poskytování „bezpečné komunikace a sdílení souborů s přáteli“. Od té doby se připojili další vývojáři, kteří se vytrvale snaží tento software zkvalitňovat. Poslední verze RetroShare v0.6 je nový milník, který vychází ze zkušeností, získaných z předchozích verzí. Pozoruhodnou novou komponentou v Retroshare v0.6 je nový systém fór a nicků. To dláždí cestu dalším službám, jako obsáhlý chat či e-mail.

S programem můžete odesílat text i obrázky, diskutovat s různými lidmi v chatovacích místnostech či vyjadřovat své emoce s bohatou sadou smajlíků. Nechybí ani možnost odesílat šifrované emaily/zprávy ostatním členům komunity. RetroShare může ukládat šifrované zprávy od přátel v uzlech pro doručování zpráv, když jste v režimu offline. Soubory můžete sdílet s přáteli nebo i na celé síti. Použít lze i funkci vyhledávání pro nalezení daného souboru.

 

rs1

 

rs2

 

rs3

 

Jak to funguje?

RetroShare je síť počítačů. Tyto počítače nazýváme uzly a každý uživatel má svůj vlastní uzel. Přesné umístění (IP-adresa) uzlů je znám pouze sousedovi. Vy můžete někoho pozvat, aby se stal sousedem, zasláním veřejného klíče.

Fóra používají pseudoanonymních nicků k identifikaci osob. Systém nicků používá šifrovací klíče k ověření zpráv, přicházejících od určitých uživatelů.

Pokud odešlete zprávu uživateli, systém jí doručí danému uzlu vyhledáním a předáním na trase prostřednictvím řetězce sousedních uzlů. Chcete-li odeslat určitý soubor, váš uzel se zeptá svého souseda a on na oplátku zase toho svého.

RetroShare používá swarming pro urychlení stahování, podobně jako BitTorrent. Díky tomu je možné sdílet i soubory větší než 1 GB. Vaše soukromí je zajištěno pomocí anonymních „tunelů“. Pouze vaši přímí přátelé mohou vědět, jaké soubory stahujete. Navíc můžete číst a psát příspěvky na fóra v režimu offline. To je ideální, zejména jste-li na cestách. Pokud máte aktivní připojení k internetu, bude RetroShare automaticky synchronizovat fóra s vašimi přáteli.

Aplikace má také klienta příkazové řádky, ve kterém je možné pracovat za použití SSL. Existují i klienti pro mobilní zařízení s operačním systémem Android, např. RetroShare FeedReader plugin, který zajišťuje komunikační platformu mezi přáteli. Plugin přidá do RetroShare kartu RSS čtečka.

 

Instalace v Linux Mintu

Spočívá v již tradičním přidání repozitáře do vašeho systému, aktualizaci databáze softwaru a instalaci náležitého balíčku. Chcete-li si tedy RetroShare nainstalovat, zadejte v terminálu postupně následující příkazy:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:csoler-users/retroshare
sudo apt-get update
sudo apt-get install retroshare06

 

Poté již můžete aplikaci spustit z Menu > Internet > RetroShare.

RetroShare je bezpochyby zajímavá aplikace a stojí minimálně za vyzkoušení. V dnešní bláznivé době, kdy nás šmírují ve všem a všude není na škodu se alespoň na chvíli ukrýt před všudypřítomným okem Velkého Bratra. Argument, že já nemám co skrývat, je sice hezký, ale obávám se, že soukromí má také svou váhu.

 

rs4

 

Program má celkem slušnou českou lokalizaci, jak je na tom se slovenštinou se mi zjistit nepodařilo, proto prosím naše slovenské kolegy o doplnění této informace v komentářích.

Takže vyzkoušejte a podělte se s ostatními o své zkušenosti s tímto zajímavým programem.

Domovskou stránku programu najdete na http://retroshare.sourceforge.net/index.html.

 

 

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

9 reakcí na RetroShare: Bezpečná komunikace a přenos souborů

 1. 3ravenheart3 říká:

  Zaujímavý program, ale slovenčina tam nie je vôbec

 2. Poutnik říká:

  Tak, nainstalováno. Akorát mi to psalo:
  W: Chyba GPG: http://ppa.launchpad.net trusty Release: Následující podpisy nemohly být ověřeny, protože není dostupný veřejný klíč: NO_PUBKEY D8D05E222E10C9E3

  a

  VAROVÁNÍ: Následující balíky nemohou být autentizovány!
  retroshare06
  Instalovat tyto balíky bez ověření? [y/N]
  Ale program se normálně spustí, tak doufám, že je vše v pořádku :o).

  • Kebab říká:

   Tady ve smyslu téma „bezpečnost“ je spojení pojmů „doufat“ a „vše v pořádku“ poněkud vyznívajíc ironické, nemyslíš?
   Kde máš dnes záruku, obecně, že stažený program a s nápadnou nálepkou „bezpečnost“ není toho pravým opakem … tedy že je šmejdem a, příměrem, zároveň mucholapkou na důvěřivce?
   No abys nemyslel že jsi v tom sám, tak já zase už několik týdnů tzv. důvěřuji antiviru COMODO, k jehož plnému zprovoznění jsem se odhodlal a musel odkudsi stáhnout navíc „něco“ a také nevím co, ostatně je to jedno z téma tj. článek i zde na webu.
   Jak z toho úspěšně ven fakt nevím, přepadá mě už silná skepse.

   • Poutnik říká:

    Ironie mě rozhodně nenapadla a ani jsem ji nezamýšlel :o).
    Záruku nemám samozřejmě nikde a ani jsem ji neočekával. Navíc dlouhá léta jsem fungoval na Windows, takže o bezpečnosti si žádné iluze dávno nedělám :o)).
    COMODO firewall (tedy ne antivir) jsem k plné spokojenosti používal dlouhodobě ve Windows. Že bych mu zkusil důvěřovat i zde na Linuxu :o)? Tos mne navnadil :o)).
    Mohu se zeptat, jaký článek myslíš (dal bys sem, prosím, odkaz)? Děkuji

 3. Poutnik říká:

  Můžete mi, prosím, poradit?
  Program jsem odinstaloval, ale nevím jestli správně. Je nějak možné zkontrolovat, jestli v systému není něco „zapomenuto“ a případně to odinstalovat do čista :)? Třeba přes Terminál?

  Dává mi to totiž chybovou hlášku ve Správci aktualizací a číslo veřejného klíče je stejné:
  Chyba GPG: http://ppa.launchpad.net trusty Release: Následující podpisy nemohly být ověřeny, protože není dostupný veřejný klíč: NO_PUBKEY D8D05E222E10C9E3Selhalo stažení http://archive.canonical.com/ubuntu/dis … 4/Packages Neshoda kontrolních součtů
  Selhalo stažení http://archive.canonical.com/ubuntu/dis … 6/Packages Neshoda kontrolních součtů
  Některé indexové soubory se nepodařilo stáhnout. Jsou ignorovány, nebo jsou použity starší verze.

  • Kebab říká:

   … ale jak jsi to odinstaloval? Tady to vypadá, že jsi se třeba překlepl a ve zdrojích jsi místo klíče od repozitáře k programu a o kterém je článek vymazal něco jiného?
   Jinak po klikacím způsobu ve Zdroje softwaru a tam Údržba máš volbu Odstranit zbytkové nastavení (a věřit tomu můžeš nebo ne) případně když jsi vylikvidoval repozitář tak kontrolně se podívat na funkci Odstranit neznámé balíky, předpokládám ale že jsi před tím odstraňoval přes Správce Softwaru případně Správce balíků.