PlayOnLinux

pol1Ačkoliv jsme na našem webu už o PlayOnLinux psali (je to už více než dva roky), tak zajisté nezaškodí si tento nástroj připomenout a zdokumentovat, jak pokročil jeho vývoj a jak si na tom stojí tento program v současnosti.

PlayOnLinux je rozšířením nástroje Wine a umožňuje svým uživatelům snadnou instalaci her ​​a programů, určených pro operační systém Windows, do Linuxu. V PlayOnLinux je obsažen seznam her a programů, které jsou zaručeně testovány a měly by fungovat (ve skutečnosti to může být trochu jinak) v linuxových operačních systémech. Seznam těchto her je opravdu obsáhlý.

Běžný uživatel si tak může vybrat požadovanou hru či program ze seznamu a nainstalovat si je. Pro instalaci však budete určitě potřebovat nějaký archiv dané hry (disk, obraz ISO). PlayOnLinux pak automaticky provede všechna potřebná nastavení a umožní nainstalovat hru jako byste se pohybovali v prostředí Windows. Navíc je pro každou hru z PlayOnLinux vytvořena její konfigurace ve Wine, takže ji není potřeba pokaždé nastavovat.

 

pol1

 

 

Vlastnosti nástroje PlayOnLinux

Zde je neúplný seznam zajímavých informací, které je dobré vědět:

 • Nemusíte vlastnit licenci systému Windows® k použití nástroje PlayOnLinux.
 • PlayOnLinux je založen na Wine, a proto pro využití všech svých funkcí nutí uživatele k vypořádání se s jeho složitostmi.
 • PlayOnLinux je svobodný software.
 • PlayOnLinux používá Bash a Python.

 

Nicméně, nikdo a nic není dokonalý, a ani PlayOnLinux není výjimkou:

 • Tu a tam dochází ke snížení výkonu (obraz může být méně plynulý a grafika méně detailní).
 • Ne všechny hry jsou podporovány. Avšak lze si pomoci manuální instalací potřebných modulů.

 

Můžete si tedy nainstalovat i hru, která není v seznamu. K tomu je určena možnost nainstalovat si program ručně. Před samotnou instalací však budete muset učinit několik předběžných operací (například nainstalovat potřebné knihovny). Teprve potom můžete spustit instalátor hry. Může se však stát, že budete muset ještě učinit i další kroky pro konfiguraci nebo instalaci závislostí.

V záložce „Instalovat programy“ můžete najít všechny knihovny, které dříve obsahoval winetricks. Osobně mi ale připadá práce s winetricks v terminálu mnohem elegantnější. Faktem je, že u PlayOnLinux se při instalaci knihoven často při výskytu problému objeví okno „Jejda! Něco se pokazilo„, což asi ne každému zrovna vyhovuje. Například při instalaci dotnet35 se po stažení 300MB Service Packu 3 pro MS Windows XP a instalaci řady závislostí objeví ono nehezké „Jejda! ……„. Proto se mi toto „Instalovat programy“ příliš nelíbí, avšak díky POL skriptům pravděpodobně nebude zapotřebí zas tak často.

Záložka „Zobrazení“ umožňuje nastavení různých možností, týkajících se grafiky a vizualizačních algoritmů. A to je velmi výhodné.

Ale rád bych tuto pasáž zakončil trochu jinak. Wine a všechny jeho grafické inkarnace jsou dobré leda pro řádění vývojářů. Ovšem hlavně díky firmě Valve a jejímu Steam klientovi pro Linux, lze v současnosti hrát stále více a více her i v Linuxu, aniž byste se museli obtěžovat a trápit právě s Wine.

 

Instalace PlayOnLinux v Linux Mintu 13/17/17.1

Je jednoduchá, neboť stable verze tohoto programu je obsažena ve standardních repozitářích Linux Mintu. Proto stačí ve Správci softwaru nebo v Synapticu zadat ve vyhledávacím poli název aplikace a „klikacím“ způsobem PlayOnLinux nainstalovat.

Pokročilejší metodou je instalace pomocí příkazové řádky. Otevřete si tedy terminál a zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install playonlinux

 

Chcete-li si nainstalovat nejnovější verzi PlayOnLinux, stáhněte si potřebný .deb balíček z oficiálních stránek a poklepáním na něj program nainstalujte.

Nebo můžete použít repozitář noobslab zadáním příkazů v terminálu:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux

 

Takže vyzkoušejte a dejte vědět v komentářích, jak se vám hraní přes PlayOnLinux zamlouvá.

 

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

9 reakcí na PlayOnLinux

 1. Mirek říká:

  Nejde ani tak o hraní, jako o jeden program, který mi „zlobí“. Je to český Zoner Callisto, který jsem si velmi oblíbil pro jeho funce a přímočarost. Bohužel na Wine (i PlayOnLinux) se v rozhraní ztratí část menu na kartách jednotlivých ovládání a já nejsem schopen zjistit, co to dělá. Asi chybí nějaká knihovna, která ve win je a zde je možno ji pravděpodobně doinstalovat. Jenže já nejsem schopen zjistit, která to je. Callisto je již sice free, ale na linux ho uvolnit nechtějí a s tímhle mi taky neporadili. Nezajímá je to, protože vývoj byl ukončen. Škoda…

 2. Petr Hněvsa říká:

  Tak to mně taky zajímá. Chtěl jse rozjed Zoner foto studio pod Wine, ale marně, LMDE 2, 64 bit.

  • Lubos říká:

   Ahoj.Já jsem zkoušel rozjed více verzí Zoner Photo Studia a bez problému jde verze č.10.Verze č.16 a 17 nejde.Už jsem se i koukal po nějakých informacích jak na to ale marně.Ukáže se jen hlášení:chyba instalace.

 3. Pepan říká:

  Já bych měl dotaz na verzi Wine. Na všech webech je návod jak nainstalovat poslední verzi Wine 1.7.44(43). Všechny návody jsou na instalaci z Wine ppa, ale tam je dlouhou dobu verze 1.7.38. Někdo mi na Ubuntu foru poradil abych nainstaloval poslední verzi přes PlayOnLinux. Tam sice poslední verze Wine je a jde nainstalovat, ale pořád ukazuje že je to verze 1.7.38. Jde tedy nějak do pc dostat poslední verzi(bez kompilace). Např v repozitáři OpenSuse jsou vždy aktuální.

  • baron říká:

   Aj mě to ukazuje 1.7.38

   • Allconius říká:

    Ahoj, mě to funguje. Dám Nástroje – Spravovat verze Wine, v dostupných verzích vidím 1.7.44 šipkou si ji hodím do instalovaných a je tam 😀

    • Pepan říká:

     Allconius: Zkoušel jsem několikrát, ale po instalaci 1.7.44 když spustím v konzoli PlayOnLinuxu winecfg tak je tam 1.7.38. Nevím ale opravdu poslední zkompilovanou verzí je 38, nebo se mýlím?

 4. Vlanek říká:

  Je to dobrý prográmek, ale Autocad2008 nenainstaluje a dokonce na fóru : http://www.playonlinux.com je to diskutováno. Instalace vcelku celá proběhne a na posledním okně je napsáno, že to není nainstalováno. Podle všeho je nějaký problém v NET.Framework

 5. Jaroslav Polák říká:

  Dobrý den, jen se chci zeptat jestli je možné přiřadit v Linuxu (Ubuntu) již nainstalovanou hru (ve Windows) do programu playonlinux. Mám dva operační systémy na PC a rád bych měl pouze jeden, a to Ubuntu. Proto se ptám, zda by bylo možné do playonlinux jen instalovanou hru přiřadit. Děkuji Polák Jaroslav