Xournal – šikovná aplikace pro psaní poznámek

xou1Pravdou je, že existuje mnoho aplikací, které se snaží o usnadnění vaší práce zapisováním jednoduchých poznámek, díky nimž můžete posléze snadněji vyhledávat potřebná data a manipulovat s nimi dle vlastního uvážení. Některé z těchto programů odvádějí velmi slušnou práci, zatímco jiné selhávají a nedělají to, co mají. Avšak i nejlepší z těchto programů mají svůj limit pro umísťování, zapisování a sledování vašich poznámek.

Jedním z těchto programů je Xournal, výborný malý program, který lze použít k mnoha činnostem, včetně těch výše uvedených. Pokud chcete vytvořit jednoduchou a snadno sledovatelnou organizační strukturu svých poznámek, pak je tento program velkým favoritem pro instalaci ve vašem počítači. A nejlepší na tom je, že skvěle běží i v Linux Mintu!

Co to je?

Xournal je jednoduchá poznámková aplikace, šířená pod licencí GNU GPL. Avšak místo toho, aby se při spuštění programu otevřelo prázdné okno pro zadání informací, otevře se čistý list papíru. A to je v podstatě vše, co dělá. Navíc tedy obsahuje ještě řadu nástrojů, které potřebujete k tomu, abyste si vylévali své srdce na virtuální kus papíru.

Základní vlastnosti

xou2

 

Jste-li zvyklí dělat si poznámky na papír, tak budete okamžitě vědět o co jde. Xournal umožňuje psát na jakýkoliv řádek virtuálního papíru pomocí klávesnice nebo rukopisem pomocí myši. Také umožňuje kdekoliv na papíře zvýraznit potřebné, což vám dává značnou flexibilitu, stejně jako pocit skutečného psaní poznámek a anotací.

 

xou3

 

Další Použití

Prázdný list papíru je skvělá věc pro psaní vlastních poznámek, avšak možnost komentovat PDF soubory je ještě lepší. Pouze otevřete Xournal a zvolíte „Anotovat PDF“ v nabídce Soubor, otevřete si libovolný soubor PDF, ke kterému máte přístup, ten se načte do programu a vy můžete směle začít anotovat. Je to určitě užitečná funkce, a to zejména v případě, chcete-li si dělat poznámky při čtení některého z mnoha návodů ve formátu PDF.

 

 

Podíváte-li se blíže, zjistíte, že v menu je k dispozici spousta dalších možností. Upřímně řečeno, existuje mnohem více možností, než jsem dokázal využít, takže je pravděpodobné, že je naleznete a využijete v případě, že máte i nějakou speciální potřebu. Navzdory tomu je Xournal lehká aplikace, i přes tuto velkou škálu možností. I když máte otevřeno otevřeno více stránek pro psaní poznámek, Xournal zabere méně než 5 MB z paměti RAM!

Instalace v Linux Mintu

Je velmi snadná, neboť balíček s programem je v základních repozitářích Linux Mintu. Stačí si tedy otevřít Správce softwaru nebo Synaptic, do vyhledávacího pole zadat „xournal“ a posléze „klikacím způsobem“ nainstalovat.

Druhou (linuxovější) možností je instalace pomocí příkazové řádky. Otevřete si tedy terminál a zadejte příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install xournal

 

Program pak spustíte z Menu > Příslušenství > Xournal.

V repozitáři je ale starší verze 0.4.7, chcete-li si nainstalovat nejnovější verzi 0.4.8, musíte si z oficiálního webu stáhnout potřebný balíček a při jeho instalaci se řídit Instalačními pokyny.

Závěr

Xournal je bezpochyby povedený kousek softwaru, který si zaslouží mnohem více pozornosti od uživatelů, neboť mezi nimi není příliš rozšířen. Plusem pro naše končiny je určitě výborný český překlad, jak je na tom se slovenštinou se mi bohužel zjistit nepodařilo – uvítám tedy v komentářích informaci od slovenských kolegů.

Existuje také Uživatelský manuál, kde najdete přesný popis jednotlivých nástrojů této aplikace a způsob jejich použití. Je ale v angličtině.

Používáte Xournal? Jestliže ano, jaké s ním máte zkušenosti? Máte nějakou jinou alternativu? Pište prosím do komentářů.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: archiv

články, jejichž autoři požádali o smazání účtu

Komentáře jsou uzavřeny.